سه شنبه  19  آذر  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

ایرانیان اتریش پای درس‌ روانشناسی سیما فردوسی/ تضادهای فرهنگی نوجوانان ایرانی در اروپا بررسی شد

شنبه 04 دی 1395 ساعت 10:21
با انتشار خبر حضور سیما فردوسی، روانشناس و استاد دانشگاه شهید بهشتی در شبکه های مجازی اتریش، پیام‌ها و ایمیل‌های ایرانیان مقیم اتریش برای حضور در برنامه‌های وی، نشانه‌ خوبی بود تا زمینه حضور او در اتریش هرچه سریعتر فراهم آید و این مهم در روزهای پایانی پاییز به وقوع پیوست.

به گزارش خبرنگار فرهنگی آنا، در نخستین روز سلسله نشست‌ها در تالار بوعلی سینای خانه فرهنگ ایران موضوع بهداشت روانی، اضطراب استرس و افسردگی به بحث گذاشته شد. در این روز تالار ابن سینا پذیرای بیش از یکصد تن از علاقه‌مندان ایرانی در کشور اتریش بود.

دعوت از حضار با ارسال اینترنتی کارت ورود و براساس ظرفیت سالن صورت پذیرفت تا شرکت‌کنندگان به پاسخی مناسب برای سوالات دست یابند.

در این جلسه به موضوعاتی همچون نشانه‌شناسی افسردگی و شیوه‌های مقابله با افسردگی‌های غیرپیشرفته پرداخته شد. در این روز بیش از یک ساعت از جلسه به پاسخ به سوالات حضار اختصاص یافت .این جلسه به صورت کارگاهی اجراشد.

در جلسه دوم ، با توجه به نیاز جوانان ایرانی ، موضوع معیارهای انتخاب همسر مطرح شد. در ابتدای جلسه کلیاتی در این باره مطرح شد. سپس حضار حدود چهل دقیقه به طرح سوالات و دریافت پاسخ از سوی کارشناس محترم پرداختند.

در ادامه موضوع روابط زوجین و خانواده مطرح شد و فردوسی به ویژگی‌های رابطه سالم در خانواده و همسران پرداخت. حضار سوالات فراوانی مطرح کردند و در این جلسه نیز به بیش از ده سئوال از سوالات حضار، پاسخ داده شد.

در جلسه سوم آذر طبق جدول برنامه‌ریزی، موضوع بحث تربیت فرزندان بود. در این روز با توجه به نیاز خانواده‌ها مقدمه‌ای در‌باره روش‌های تربیتی ارایه شد. در این جلسه مشخص شد بسیاری از خانواده‌های ایرانی شرکت کننده با مسائلی همچون تضاد و یا تفاوت‌های فرهنگی به ویژه برای نوجوانان در اروپا مشکل داشته، که در این جلسه فردوسی به رفع ابهاماتی در این‌باره کمک کرد. در این جلسه به سوالاتی درباره بلوغ و مسایل جنسی در دوره نوجوانی پاسخ داده شد.

نشست روز آخر با بحث خانواده معتدل آغاز شد، حضار سوالاتی را مطرح کردند و بعد از دقایقی کارشناس محترم بحث روش‌های مثبت‌اندیشی را مطرح کرده و به نظریات روش‌ها به طور مختصر اشاراتی داشت. توجه به درون، شاد بودن و اصلاح رفتار غلط از جمله مواردی بود که مورد تاکید قرار گرفت. ساعت پایانی این جلسه به پاسخ دادن به همه سوالات باقی مانده گذشت، به نحوی که در پایان برنامه تقریبا به همه سوالات پاسخ داده شد.

در پایان این برنامه ضمن تجلیل از سیما فردوسی، از سوی رایزن محترم فرهنگی، هدایایی به رسم یادبود و قدردانی به وی اهدا شد.

مشتاقان و حاضران در جلسات در خواست داشتند تا اینگونه جلسات با فاصله‌های کوتاه‌تری در ماه‌های آینده برای ایرانیان با حمایت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برپا شود و معتقد بودند این جلسات موجب افزایش انرژی و استحکام خانواده های ایرانی در غربت غرب خواهد شد.

http://ana.ir/i/144923