پنجشنبه  14  فروردین  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

راهکارهایی برای ایجاد پویایی و بروز خلاقیت در محیط کار

شنبه 26 تیر 1395 ساعت 09:40
تفکر خلاق به ما کمک می کند تا به جای محدودیت ها، فرصت ها را ببینیم و به جای مشکلات، ظرفیت ها را. برای داشتن محیط کاری دلخواه، حتما به صرف هزینه های هنگفت و داشتن هوش سرشار نیازی نیست.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا به نقل از خراسان، فقط کافی است چند قدم کوچک برداریم و نگاهی خلاقانه به محیط اطراف داشته باشیم. چرا که خود ما می توانیم تا حد زیادی، حال و هوایی لذت بخش در محیط کار ایجاد کنیم.

در مسیر
معمولا زمان قابل توجهی را از خانه تا محل کار می گذرانید. در صورتی که برنامه های حال خوب کن رادیو را می شناسید و می شنوید که هیچ؛ در غیر این صورت الان وقت شنیدن اخبار منفی و جملات غم انگیز نیست. فهرستی از انواع آواهای دلخواهتان را جمع آوری کنید و این فرصت طلایی را برای گوش سپردن به آن ها از دست ندهید. با خودتان زمزمه کنید و این شادمانی را با خود به محل کار ببرید.
جعبه خوش شانسی من
ممکن است نامش را خرافات بگذارید اما اگر از آن دسته افراد هستید که معتقدند بعضی چیز ها برای شان شانس می آورد، آن را با خود به محل کار ببرید. این وسیله جادویی ممکن است یک خودکار باشد یا جاسوئیچی یا... . اما هر چه هست، باور به خوش شانس بودن را در شما تقویت می کند تا برای تفکر و تمرکز روی کارتان، بیشترین آمادگی را داشته باشید. یک جعبه یا یکی از کشوهای میز می تواند پر باشد از خرده ریزهایی که به آن علاقه مندید. کتاب های متفرقه، دفترچه یادداشت، نشریات، یا هر چیز تفریحی دیگری که دوست دارید در این مجموعه باشد برای انرژی گرفتن در زمان های فراغت.
این میز کار شگفت انگیز
نوابغی مثل اینشتین، استیو جابز و مارک تواین در شرایط کاملا شلخته و پر از خرت و پرتی فعالیت می کردند که فقط خودشان از آن سر در می آوردند و بس. اما کسی مثل ماری کوری ، میز کار بسیار خلوت و منظمی داشته است. با نگاه به میز کار بعضی دانشمندان پی می بریم ذهن هر کس در شرایط دلخواه خودش آرام و قرار می گیرد و قرار نیست همه در فرم و شکلی خاص، کارشان را انجام دهند. فارغ از بحث اداری و روتین برخی محیط های کاری، تا جایی که می شود میز کارتان را با هر آنچه دوست دارید پر کنید. تاثیر یک عکس خانوادگی، گلدانی کوچک، وسایل دلخواه تحریری و نوشتاری، جایزه ای که همیشه به آن افتخار می کنید و... به شکل باور نکردنی ذهنتان را آرام و پویا می سازد.
عطر لیمو، عطر یاس
بعضی افراد به اقتضای نوع کارشان بوهای ناخوشایندی را در محل کار استشمام می کنند که استفاده از اسپری خوشبو کننده می تواند تا حدی به تلطیف هوا کمک کند. اما جدای از این، نتایج تحقیقات نشان می دهد که عطرهای مختلف در محل کار و اماکن عمومی، تاثیر زیادی بر حس و حال افراد می گذارد. عطر لیمو، خواب آلودگی را از بین می برد و عطر یاس و رایحه چوب در زمان استراحت، انتخاب خوبی برای ایجاد آرامش است. همچنین از معجزه شمع های روشن و عطری غافل نشوید.
ماهی ها، گیاهان، زندگی
نتیجه مطالعات اخیر کارشناسان، از تاثیر مثبت وجود موجود زنده در محل کار خبر می دهد. نگاه کردن به آکواریوم یا حتی فیلمی از حرکت ماهی ها تا حد زیادی استرس، فشار روانی و فشار خون را کاهش می دهد. اضافه کردن گلدان گل و نگهداری از گیاهان خاص، افزون بر این که بر روان و سلامت جسم اثر مثبت می گذارد، تاثیرات عمیقی در کارکرد مجموعه به دنبال دارد. اگر در دفتر کارتان از موهبت پنجره برخوردارید، هوای پرندگانی را که برایتان نغمه می سرایند، داشته باشید و گوشه ای را جهت گذاشتن غذا و دانه برای آن ها در نظر بگیرید.
به خودتان جایزه بدهید
درست است که محیط کار جای پرداختن به کارهای نامربوط نیست، اما شما روبات نیستید و بد نیست لا به لای زمان کار، به خودتان جایزه بدهید تا کارایی و دقتتان در صدر نمودار رشد قرار بگیرد. به خودتان جایزه بدهید. جایزه قرار نیست چیز عجیبی باشد؛ کافی است زمان های کوتاه استراحت را به جای این که با همکارانی بگذرانید که فقط بلدند غر بزنند، بیرون از محل کار قدمی بزنید. چه نوع دمنوشی دوست دارید؟ از نوشیدنی ها و خوراکی های سالم و خانگی غافل نشوید. چیز هایی که رنگ و بوی خانگی دارد، درمانگر خستگی های محیط کار است.
چرا این کار را انجام می دهی؟
حواستان باشد در دام مقایسه خودتان با دیگران نیفتید. کار شما ارزشمند است و نباید نسبت به این که دیگران چه نظری دارند، واکنش نشان دهید. اگر احساس خستگی می کنید، آرام باشید، کمی پیشانی تان را ماساژ دهید، چشم ها را ببندید و برای چند لحظه فکر به محیط کار را رها کنید و به یاد بیاورید با چه دلیل و انگیزه ای مشغول به این کار هستید؟ برای حمایت از خانواده، ترویج دانسته ها، خدمت به مشتری، کسب تجربه یا... . وقتی هدفتان را مرور کنید، احساسات منفی از شما دور می شود. همچنین برنامه ریزی برای تغذیه صحیح، مهمانی و دورهمی، تفریح و پیاده روی و ورزش و... در کنار کار، می تواند تا حد زیادی به بهتر شدن خلق و خوی شما در حین کار کمک کند.
http://ana.ir/i/101926