سه شنبه  19  فروردین  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

بیانیه مشترک ایکوم و ایکوموس در تقبیح تهدید ترامپ

سه شنبه 17 دی 1398 ساعت 22:58
در پی تهدید ترامپ برای حمله به مراکز فرهنگی ایران دو نهاد ایکوم و ایکوموس جهانی بیانیه‌ای مشترک منتشر کردند.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از وزارت میراث فرهنگی، در پی تهدید ترامپ برای حمله به مراکز فرهنگی ایران دو نهاد ایکوم و ایکوموس جهانی بیانیه‌ای مشترک منتشر کردند.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

«ایکوم و ایکوموس هرگونه تخریب عمدی میراث فرهنگی را به‌طور مشترک محکوم می‌کنند. در درگیری‌های مسلحانه و تحولات سیاسی از زمان آغاز هزاره، میراث فرهنگی به‌طور فزاینده‌ای مورد هدف قرار گرفته است. همواره میراث‌فرهنگی به منظور تأمین مالی جنگ یا تأثیر بر هویت و اعتماد به نفس دشمنان، غارت شده یا به عمد نابود شده است. موزه‌ها و همچنین اماکن فرهنگی در بسیاری از کشورهای جهان تحت تأثیر قرار می‌گیرند. شورای بین المللی موزه‌ها (ICOM) و شورای بین المللی بناها و اماکن (ICOMOS) به‌عنوان نمایندگان جامعه میراث در جهان بسیار نگران این تحول و به‌ویژه تحولات اخیر هستند. ایکوم و ایکوموس به همه طرفین درگیری‌های مسلحانه کنوانسیون لاهه در سال ۱۹۵۴ برای حمایت از اموال فرهنگی در صورت درگیری مسلحانه یادآوری می‌کنند. در آنجا، دولت‌های عضو موافق هستند كه "خسارت به میراث‌فرهنگی متعلق به هر قوم و به معنای آسیب رساندن به میراث فرهنگی همه بشریت است، زیرا هركس سهم خود را در فرهنگ جهان می‌گذارد." ایالات متحده آمریکا کنوانسیون لاهه را در سال ۲۰۰۹ ، ایران در سال ۱۹۵۹ تصویب کرد. 

هر دو کشور همچنین کشورهای عضو کنوانسیون میراث جهانی ۱۹۷۲ هستند که ایالات متحده آمریکا اولین کشوری بود که در سال ۱۹۷۳ تصویب کرد و نقش مهمی در ارتقای آن ایفا کرد. ایران مكان ۲۴ میراث جهانی یونسكو با اهمیت فرهنگی و طبیعی بسیار مهم، نه تنها برای ایرانیان، بلكه بشریت و حافظه جمعی آن است. علاوه بر این، در سال ۲۰۱۷، شورای امنیت سازمان ملل متحد قطعنامه ۲۳۴۷ را به اتفاق آرا تصویب كرد كه در آن آمده است:

"هدایت حملات غیرقانونی علیه سایت‌ها و ساختمان‌های اختصاص داده شده به مذهب، آموزش، هنر، علم یا اهداف خیرخواهانه، یا بناهای تاریخی ممکن است تحت شرایط خاص و مطابق با قوانین بین المللی تشکیل شود. یک جنایات جنگی را قانون کنید و عاملان چنین حملاتی را باید محاکمه کنید."

ایکوم و ایکوموس هرگونه تخریب عمدی میراث فرهنگی را به‌طور مشترک  محکوم می‌کنند. ما از همه طرف‌ها می‌خواهیم كه به توافقنامه‌های بین المللی حاكم بر درگیری‌های مسلحانه احترام بگذارند، و از میراث فرهنگی جهان در هر كجا كه باشند، بدون توجه به عقاید مذهبی یا اهداف سیاسی، محافظت كنند.»

انتهای پیام/4127/

http://ana.ir/i/465035
ترامپ نادان! فرهنگ تنها ابنیه نیست که با موشک از بین برود

ترامپ نادان! فرهنگ تنها ابنیه نیست که با موشک از بین برود

واکنش دبیرکل یونسکو به تهدید ترامپ علیه ایران

واکنش دبیرکل یونسکو به تهدید ترامپ علیه ایران

تهدیدات جنگی ترامپ نقض صریح منشور ملل است/ عراق با درخواست از ایران می‌تواند وارد دفاع مشروع‌ ‎جمعی شود

تهدیدات جنگی ترامپ نقض صریح منشور ملل است/ عراق با درخواست از ایران می‌تواند وارد دفاع مشروع‌ ‎جمعی شود

واکنش حسن روحانی به تهدید ترامپ

واکنش حسن روحانی به تهدید ترامپ