دوشنبه  30  دی  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
الله‌یاری:

حذف حوض مرکزی میدان نقش جهان اصفهان صحت ندارد

دوشنبه 24 تیر 1398 ساعت 18:41
مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان گفت: با توجه به این‌که مجموعه میدان نقش جهان با حوض و بلوار مرکزی به ثبت جهانی رسیده است فعلاً طرحی برای حذف ساختار از جمله حوض مرکزی وجود ندارد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، فریدون الله‌یاری  در ارتباط با موضوع مطرح‌شده مبنی بر حذف حوض مرکزی میدان نقش جهان اصفهان اظهار کرد: مجموعه جهانی میدان امام (ره) (نقش جهان) بیش از  چهار سده است که بنا شده و از آن زمان تا کنون این مجموعه به صورت زنده و پویا به حیات خود همچنان ادامه می‌دهد.

وی ادامه داد: با عنایت به این نکته، بناها و مجموعه‌های تاریخی که به‌صورت پویا به حیات خود ادامه می‌دهند، در ادوار مختلف حیات خود، متناسب با نوع حیات اجتماعی، تغییراتی را (فارغ از صحیح یا اشتباه بودن بروز این تغییرات) تجربه می‌کنند، که بسیاری از آن‌ها از نظر سازمان میراث فرهنگی به‌عنوان بخشی از تغییرات آن بنا یا مجموعه متعلق به همان دوره پذیرفته می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان در خصوص ساختار میدان نقش جهان در دوران صفوی نیز گفت: این میدان از نظر محققان به‌عنوان یکی از دو رکن اصلی شکل‌گیری اصفهان در عصر صفوی (در کنار چهارباغ) از منظر شهرسازی شناخته شده و از  عصر صفوی تا دوران پهلوی به‌صورت فضای باز برای اجرای بازی‌هایی همچون چوگان و تیراندازی (قپق‌اندازی) مورد استفاده قرار می‌گرفت.

الله‌یاری افزود: در ابتدای دوران پهلوی با توجه به نیازهای آن زمان، بلوارهایی در بخش  مرکزی میدان و همچنین حوض بزرگی نیز در مرکز این بلوارها و سپس خیابان‌هایی نیز در پیرامون این بلوارها در مرکز میدان ایجاد شد که به‌واسطه آن، کاربری مرکز میدان کاملاً تغییر یافت و حتی تا دو دهه قبل از مرکز میدان و تا چهار سال گذشته نیز از بخش شمالی میدان تردد خودرو صورت می پذیرفت.

وی تصریح کرد: با عنایت به نیازهای جدید در حوزه‌های میراث فرهنگی و گردشگری، کارشناسان نه‌تنها درباره مجموعه میدان امام بلکه درباره استفاده بهینه از سایر بناها و مجموعه‌های تاریخی در استان و حتی در کشور نظرات مختلفی را بیان می‌کنند از آن جمله می‌توان به لزوم احیای کاربری‌های قدیمی این میدان به‌ویژه احیای ورزش چوگان و احیای قدیمی‌ترین زمین بازی این ورزش تاریخی که اتفاقاً همچون میدان این ورزش نیز به ثبت جهانی رسیده است نیز اشاره کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان تصریح کرد: نکته‌ای در این بین مطرح است و آن این است که این اداره کل تمام این نظرات را فارغ از اجرایی بودن یا نبودن آن‌ها دریافت و در یک فرآیند علمی، در کمیته‌های مختلف کارشناسی بررسی می‌کند، اما مطرح شدن این نظرات، از جمله لزوم بازگشت مرکز میدان به زمین بازی چوگان به عنوان قدیمی‌ترین میدان چوگان جهان، الزاماً به معنی تصویب و اجرای آن توسط سازمان میراث فرهنگی نیست.

الله‌یاری اذعان کرد: این مجموعه در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده  است و فرآیند ثبت آن در سال 1358 خورشیدی با عنایت به وضعیت موجود و به‌ویژه با توجه به وجود حوض و بلوار مرکزی به سرانجام رسیده است، لذا هرگونه تغییر در ساختار این میدان در کنار طی کردن مراحل قانونی خود در داخل استان و کشور، همچنین باید با نظر یونسکو صورت پذیرد و این در حالی است که  این مباحث در تابستان سال 1397 مطرح و در همان زمان نیز صراحتاً عنوان شد که در حال حاضر اداره کل میراث فرهنگی استان هیچ طرح جدیدی فارغ از چگونگی بهره‌مندی شهروندان از مرکز این میدان در روز یا شب (یا شنای کودکان در حوض مرکزی) ندارد.

انتهای پیام/4105/

http://ana.ir/i/404789
تهیه مقدمات طرح جامع بافت تاریخی شهرستان دهدشت در آینده نزدیک

تهیه مقدمات طرح جامع بافت تاریخی شهرستان دهدشت در آینده نزدیک

پیگیری مجدد سازمان میراث فرهنگی برای ثبت جهانی محور تاریخی اصفهان

پیگیری مجدد سازمان میراث فرهنگی برای ثبت جهانی محور تاریخی اصفهان

بازگشایی و ساماندهی اتاق‌های شاه‌نشین سی‌وسه‌پل پس از چند دهه

بازگشایی و ساماندهی اتاق‌های شاه‌نشین سی‌وسه‌پل پس از چند دهه

برگزاری تورهای یک‌روزه طبیعت‌گردی در پناهگاه حیات‌وحش موته اصفهان

برگزاری تورهای یک‌روزه طبیعت‌گردی در پناهگاه حیات‌وحش موته اصفهان

تمامی احتمالات سقوط بوئینگ 737 موید عملیات CCD است/ چرا سازمان هوانوردی فدرال آمریکا درباره ورود پروازها به «منطقه‌ تهران» در روز حادثه هشدار داد؟
بیانیه شماره 2 آزمایشگاه پژوهشی فضای سایبر تا ساعاتی دیگر منتشر می‌شود
چرا ترامپ بر گفتگو با ایران زیر سایه تهدید اصرار دارد؟ / توهم «هنر معامله» و مذاکره از موضع قدرت
شاهی: کارهای بعدیم با مجوز منتشر خواهند شد/ ویدا جوان: صرفا برای همرنگ جماعت شدن در اینستاگرام پست‌ نمی‌گذارم/ اظهارات بهادر مالکی درباره غیبت کلاه قرمزی در نوروز
سردار حجازی به‌عنوان جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه منصوب شد
سردار حجازی، جانشین جدید نیروی قدس سپاه کیست+ سوابق
بدقولی اوکراینی‌ها مانع از پیشرفت صنعت هواپیماسازی ایران شد
مروری بر فعالیت‌های عملیاتی نیروی قدس سپاه؛ از سارایوو تا حلب/ رزمندگانی که مرزی برای جهاد ندارند
آمریکا از شرکت‌های فناوری ارائه‌دهنده فیلترشکن حمایت مالی می‌کند
واکنش رئیس مجلس به ردصلاحیت ها / شناسنامه مقاومت/ وقت پاسخ به پادوهای آمریکا