چهارشنبه  20  فروردین  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
رئیس شورای عالی استان‌ها:

شورا‌ها دغدغه‌های زیست محیطی مقام معظم رهبری را پیگیری کنند

دوشنبه 18 اسفند 1393 ساعت 17:06
رئیس شورای عالی استان‌های کشور با تاکید بر اینکه در موضوع محیط زیست و برخورد با زمین‌خواران قانون کم نداریم، گفت: بایستی متولیان امر این قوانین را به صورت جدی پیگیری و اجرا و شورا‌ها نیز که ناظر بر شهرداری‌ها هستند باید دغدغه‌های زیست محیطی مقام معظم رهبری را پیگیری کنند.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، غلامرضا بصیری‌پور رئیس شورای عالی استان‌های کشور با اشاره به دیدار روز گذشته مسئولان محیط زیست و اعضای شورای عالی استان‌های کشور با مقام معظم رهبری گفت: مقام معظم رهبری در این دیدار تاکید کردند که دست درازی به اراضی ملی موضوعی تازه نیست اما با این حال تاکیدا از توجه به محیط زیست گفتند.

وی با بیان اینکه امروزه در کشورهای توسعه یافته به دنبال رسیدن به «شهر سبز» به عنوان یک شاخص هستند، افزود: شهر سبز به شهر فاقد آلودگی، گازهای سمی، گازهای گلخانه‌ای و کربن گفته می‌شود.

بصیری‌پور از ساختمان سبز، بام سبز و دیوار سبز گفت و اظهار داشت: توجه به این مسائل نشان می‌دهد در دنیا محیط زیست بسیار مهم است. این مساله مخصوصا در شهرهایی که تنفس‌گاه‌شان از مسیرهای خاصی است، باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

بصیری‌پور با اشاره به اهمیت سلامت مردم در کشور، تصریح کرد: اگر شهر‌ها درگیر آلودگی و تخریب محیط زیست شوند، سلامت مردم به مخاطره می‌افتد. بر همین اساس مقام معظم رهبری تاکید داشتند علاوه بر قدردانی از نعمات و ظرفیت‌های کشور، به سالم‌سازی شهر‌های‌مان نیز توجه کرد.

وی با ابراز تاسف از آمار و ارقام موجود درخصوص حفظ محیط زیست، به یکی از معضلات شهری اشاره کرد و گفت: عمده آلودگی هوا در شهر‌ها، به حمل و نقل شهری باز می‌گردد چراکه بیش از ۵۰ درصد مشکلات مدیریت شهری به مسائل حمل و نقل عمومی مربوط است و این ناوگان باید نوسازی شود. متاسفانه حمل و نقل خصوصی از فضای شهر‌ها استفاده می‌کند اما در پرداخت هزینه‌ها خوب عمل نمی‌کنند.

رئیس شورای عالی استان‌های کشور با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر استفاده از آب و خاک و همچنین توسعه فضای سبز، اظهار کرد: سازمان‌هایی که در جلسه با مقام معظم رهبری حضور داشتند، همگی مرتبط با محیط زیست و فضای شهری بودند. توسعه فضای سبز در محدوده شهر‌ها بر عهده شهرداری‌ها است. در بیرون و حریم شهر‌ها هم وزارت جهاد کشاورزی، سازمان جنگل‌ها و مراتع و سازمان محیط زیست وظیفه حفاظت از اراضی ملی و مقابله با ساخت و ساز در آن را بر عهده دارند.

بصیری‌پور با تاکید بر مقابله با زمین‌خواران افزود: زمین‌خوار هر کسی هم که باشد، باید جلویش را گرفت و با او به عنوان مجرمی که جرم سنگینی مرتکب شده است، برخورد کرد.

وی ادامه داد: شورای عالی استان‌های کشور تاکید دارد که باید برای مقابله با پدیده زمین خواری و توسعه فضای سبز شهری، به قانون و فرمایشات رهبری دقت کرد. در همین راستا، شورا‌ها در کشور باید به این مساله توجه کنند و نظارت درستی بر فضای سبز شهری داشته باشند.

رئیس شورای عالی استان‌های کشور با تاکید بر اینکه در موضوع محیط زیست و برخورد با زمین‌خواران قانون کم نداریم، گفت: بایستی متولیان امر این قوانین را به صورت جدی پیگیری و اجرا کنند. شورا‌ها هم که ناظر بر شهرداری‌ها هستند حتما باید دغدغه‌های زیست محیطی مقام معظم رهبری را پیگیری کنند.

http://ana.ir/i/7740
وزارت بهداشت مسئول شناسایی موجودات آسیب‌زا برای انسان است

وزارت بهداشت مسئول شناسایی موجودات آسیب‌زا برای انسان است

ارائه مجوز تاکسیدرمی توسط سازمان حفاظت محیط زیست

ارائه مجوز تاکسیدرمی توسط سازمان حفاظت محیط زیست

مدیریت پسماندهای صنعتی و ویژه برعهده تولید‌کننده است

مدیریت پسماندهای صنعتی و ویژه برعهده تولید‌کننده است

مؤسسه استاندارد موظف به تهیه استاندارد مواد بازیافتی است

مؤسسه استاندارد موظف به تهیه استاندارد مواد بازیافتی است

لزوم توجه طرح بهسازی شهرها به محیط‌زیست

لزوم توجه طرح بهسازی شهرها به محیط‌زیست