سه شنبه  08  بهمن  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

طرح ارائه رایگان خدمات مجموعه‌های ورزشی شهرداری تهران در دستور کار شورای شهر قرار گرفت

سه شنبه 12 آذر 1398 ساعت 13:51
طرح یک فوریتی الزام شهرداری تهران به ارائه رایگان خدمات مجموعه‌های ورزشی تحت تملک شهرداری تهران در دستور کار شورای شهر قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، زهرا نژادبهرام در جلسه امروز شورا طرح الزام شهرداری تهران به ارائه رایگان خدمات مجموعه‌های ورزشی تحت تملک شهرداری تهران و فعالیت استعلام و منوط کردن هر گونه صدور پروانه و گواهی ساختمان به رعایت ضوابط مناسب‌سازی در راستای ارائه خدمات به افراد دارای معلولیت را با قید یک فوریت تقدیم هیئت رئیسه کرد تا پس از اعلام وصول بررسی آن در دستور کار صحن علنی قرار گیرد.

عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران در ارتباط با این طرح گفت: شورای اسلامی شهر تهران در جایگاه نهاد ناظر بر شهرداری تهران در راستای الزام‌پذیر کردن بندهای ذیل به‌عنوان سند حقوقی فرادست با هدف تسهیل حضور و مشارکت مدنی آحاد جامعه در سطح شهر و پیش بینی هزینه‌ها و بار مالی مربوطه در بودجه‌های سنواتی، طرح یک فوریتی را با هدف تدوین دستورالعمل‌ها، سازوکارهای اجرایی و تعیین بازه زمانی مشخص ارائه می‌کند.

برخی از دلایل فوریت این طرح به شرح زیر است: 

- معلولین نیز به‌عنوان بخشی از شهروندان از این قاعده مستثنی نیستند و به همین سبب لازم است که عرصه‌های شهری برای حضور آنها  بهسازی و مناسب‌سازی شود. این موضوع در ادبیات شهرسازی و معماری جهان و ایران دارای سابقه پژوهشی و نظری قابل توجهی است.

- با توجه به تصویب قانون حمایت از حقوق معلولین مصوب ۱۳۹۷ مجلس شورای اسلامی و تکلیف‌های در نظر گرفته شده در این مصوبه برای شهرداری‌ها، پیشنهاد می‌شود طرح یک فوریتی الزام شهرداری تهران به عملیاتی کردن مفاد تعلیمی مصوبه در قانون حمایت از حقوق معلولین مصوب ۱۳۹۷ همزمان با ۱۲ آذر ماه روز جهانی معلول در دستور کار صحن شورای اسلامی شهر تهران قرار گیرد.

- با توجه به این‌که در مفاد ۴، ۱۱۸ و ۱۵ قانون حمایت از حقوق معلولان مصوب سال 97، شهرداری‌ها به مشروط نمودن صدور پروانه احداث، بازسازی و پایان کار برای تمام ساختمان‌ها و اماکن عمومی به رعایت ضوابط مناسب‌سازی، استفاده رایگان افراد دارای معلولیت از مراکز، تأسیسات و خدمات ورزشی تحت مالکیت شهرداری‌ها و اختصاص دادن درصد مشخصی از استخدام‌های جدید و سهمیه‌های مشخص برای مشاغل خاص به این گروه از افراد جامعه ملزم شده‌اند.

گفتنی است، متأسفانه علی‌رغم گذشت قریب به ۲ سال از زمان تصویب آن قانون تاکنون اقدام مشخصی در خصوص عملیاتی کردن مفاد فوق توسط شهرداری تهران صورت نپذیرفته است.

انتهای پیام/4105/

http://ana.ir/i/448171
ثبت‌نام معلولان در سامانه شهرداری برای استفاده از حمل و نقل عمومی

ثبت‌نام معلولان در سامانه شهرداری برای استفاده از حمل و نقل عمومی

راه‌اندازی آسانسورهای 43 ایستگاه مترو تهران تا پایان سال 98

راه‌اندازی آسانسورهای 43 ایستگاه مترو تهران تا پایان سال 98

مناسب‌سازی 44 بوستان تا پایان سال 98 در پایتخت/ ایستگاه‌های جدید مترو باید آسانسور داشته باشند

مناسب‌سازی 44 بوستان تا پایان سال 98 در پایتخت/ ایستگاه‌های جدید مترو باید آسانسور داشته باشند

لایحه طرح زیست شبانه تا پایان آبان‌ ماه به شورای شهر ارائه می‌شود

لایحه طرح زیست شبانه تا پایان آبان‌ ماه به شورای شهر ارائه می‌شود