يكشنبه  27  بهمن  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران: مطرح کرد؛

تهران بین 800 هزار تا یک میلیون معلول دارد/ لزوم تحقق معافیت معلولان از پرداخت عوارض نوسازی

سه شنبه 12 آذر 1398 ساعت 13:14
رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران از لزوم تحقق معافیت معلولان از پرداخت عوارض نوسازی خبر داد و گفت: شهرداری تهران به وضعیت حدود یک میلیون فرد معلول در پایتخت توجه کند.

به گزارش خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، محمد جواد حق‌شناس در جلسه امروز شورای اسلامی شهر تهران ضمن تبریک روز جهانی معلولین در ارتباط با شعار این روز که شعار ارتقاء مشاركت افراد داراى معلوليت براى رهبرى امور، تصميم‌گيرى‌ها و تحقق توسعه پايدار است، اظهار کرد: بنا بر اعلام سازمان جهانى بهداشت ١٠ تا ١٥ درصد جمعيت جوامع را افراد داراى معلوليت تشکیل می‌دهند و ارزیابی می‌شود بين ٨٠٠ هزار تا يک ميليون نفر از جمعيت شهروندان تهرانى داراى معلوليت باشند.

وی با بیان این‌که آمار افراد دارای معلولیت در سرشماری سال 1395 حذف شده است، افزود: در حال حاضر آمار دقيقى از جمعيت این افراد در تهران وجود ندارد، در حالی‌که در شهر تهران جمعيتی معادل ١١٥ هزار نفر داراى پرونده در بهزيستی هستند كه اين نشانگر اشكال جدى در شناسايی ابعاد مسئله است.

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: لازم است مرکز آمار در سرشماری سال 1400 این قصور غیرقابل قبول را جبران کند.

این عضو شورای اسلامی شهر تهران در ارتباط با لزوم توجه مدیریت شهری به معلولان اذعان کرد: از ضرورت‌های بسترسازی برای حضور و مشارکت افراد دارای معلولیت در جامعه، افزایش دانش و آگاهى مردم نسبت به توانمندی‌ها و نحوه تعامل درست با اين بخش از جامعه است که در این راستا طبق ماده ٢٠ قانون جامع حمايت از افراد داراى معلوليت شهردارى‌ها موظف به پخش تيزرهاى آموزشى در سالن‌هاى سينما و سایر امکانات رسانه ای بدون اخذ هزينه هستند.

حق‌شناس ضمن اشاره به ماده 8 قانون حمایت از افراد دارای معلولیت گفت: استفاده اين افراد از مراكز، تأسيسات و خدمات ورزشى دستگاه‌هاى دولتى، شهردارى‌ها و دهيارى‌هاى كشور رايگان است و در این خصوص شهرداری با قید فوریت پیشنهاد برنامه‌ای و بودجه‌ای متناسبی را به شورا ارائه نماید. 

وی تصریح کرد: در دهه‌هاى گذشته توسعه مراكز اجتماعى، فرهنگى و ورزشى در شهردارى تهران بدون توجه به استانداردهاى مناسب‌سازى براى همه گروه‌هاى جمعيتى از جمله افراد داراى معلوليت صورت گرفته است، لذا لازم است شهرداری ضمن گزارش اقدامات، اعتبارات لازم برای مناسب‌سازی این مراکز را پیش‌بینی و برنامه عملیاتی مشخصی را به شورا ارائه کند. 

این عضو شورای اسلامی شهر تهران در ارتباط با لزوم معافیت قانونی افراد معلول در پرداخت هزينه‌هاى صدور پروانه ساختمانى، آماده‌سازى زمين و عوارض نوسازى، گفت: شهردارى تهران ضمن ارائه گزارش تحقق اين قانون، ساز و كار لازم براى تأمين اعتبار مورد نياز را در لوايح بودجه ساليانه، طبق تبصره ٢ ماده 19 قانون حمایت از افراد دارای معلولیت را پيش بينى و به شورا ارائه كند.

انتهای پیام/4105/

http://ana.ir/i/448168
اعطا: پیام رهبر انقلاب درباره شهدا فصل‌الخطاب مدیریت شهری است/ حق‌شناس: نمی‌توانیم به قالیباف برچسب شهیدزدایی بزنیم

اعطا: پیام رهبر انقلاب درباره شهدا فصل‌الخطاب مدیریت شهری است/ حق‌شناس: نمی‌توانیم به قالیباف برچسب شهیدزدایی بزنیم

حذف واژه «شهید» از معابر تهران همچنان ادامه دارد/ معابر پایتخت که عنوان شهید از آن حذف شده چه تعداد است؟

حذف واژه «شهید» از معابر تهران همچنان ادامه دارد/ معابر پایتخت که عنوان شهید از آن حذف شده چه تعداد است؟

محمدجواد حق‌شناس: احمدی‌نژاد تاوان اشتباه اصلاح‌طلبان بود

محمدجواد حق‌شناس: احمدی‌نژاد تاوان اشتباه اصلاح‌طلبان بود

شهرداری تهران به سردیس شهدا هم رحم نکرد/ عذر بدتر از گناه مدیریت شهری + فیلم
اگر ارتش سوریه از ادلب خارج نشود، مداخله می‌کنیم
موسوی: غربی‌ها برای تغییر بافت جامعه مدنی عراق کادرسازی کردند/ حکیم: سفارت آمریکا فعالیت‌های نفوذی زیادی داشته است
بانک ها موظف به اجرای قانون هستند/ اصلاح سیستم فقط از طریق قانون نه موعظه
نفوذ غربگرایان در سیستم بانکداری ایران/ بانکها فقط شریک سود هستند
85 درصد از منابع ایران در اختیار 130 نفر است/اصلاح معیشت در گروه اصلاح سیستم بانکی
حمایت مالی دانشگاه آزاد از فعالیت‌های دانش‌بنیانی فراصندوق ستارگان/ تبدیل ایده به محصول در سراهای نوآوری مراکز علمی دانشگاه آزاد
اصلاح‌طلبان با چند لیست وارد انتخابات شدند/ شورش کارگزاران علیه اصلاحات
نفوذ‌ غربگرایان در سیستم بانکداری ایران/ 85 درصد از منابع بانکی در اختیار 130 نفر
شریعتی: با شوک قیمتی بنزین مخالف بودیم/ زمانیان: امکان ایجاد یک میلیون شغل با رفع انحصار