شنبه  17  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
اولین گزارش مستند از نتایج زیست‌محیطی طرح کاهش 1398 نشان می‌دهد؛

کاهش ۱۴ درصدی آلودگی هوا در محدوده‌های ترافیکی/کاهش ۷ درصدی آلودگی در کل شهر تهران

دوشنبه 15 مهر 1398 ساعت 18:50
با پایان اولین فصل از اجرای طرح کاهش و استخراج و تحلیل داده‌های مربوط به آلاینده‌های مربوط به خودرو، شرکت کنترل کیفیت هوای تهران خبر از تأثیر قابل توجه اجرای این طرح بر کیفیت هوای تهران داده و جزئیات مربوط به کاهش ۱۴ درصدی آلودگی هوا در محدوده‌های مرکزی و کاهش ۷ درصدی آلودگی هوا در کل شهر را منتشر کرده است.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از روابط عمومی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، از ابتدای تابستان ۹۸ طرح محدوده کنترل آلودگی هوا جایگزین طرح زوج و فرد سابق شد و ضوابط جدیدی برای تردد خودروها در حلقه دوم مرکزی شهر تهران برقرار شد. پس از گزارش‌های ماهانه‌ای که شرکت کنترل ترافیک تهران از تأثیر اجرای این طرح بر ترافیک معابر شهر منتشر کرد، اکنون شرکت کنترل کیفیت هوا هم به سنجش کیفیت هوا در سه ماهه ابتدایی اجرای این طرح پرداخته و با بررسی تغییرات مونوکسید کربن (CO) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM2.5) در تابستان ۹۸ نسبت به تابستان سال گذشته، نشان داده که طرح کاهش تا چه حد توانسته است در مهار آلودگی هوای تهران مؤثر باشد.

با آغاز اجرای طرح کنترل آلودگی هوا به جای «زوج یا فرد» از ابتدای تابستان سال جاری، ورود به محدوده این طرح، نه بر اساس شماره پلاک بلکه بر اساس سهمیه ۲۰ روزه فصلی و اِعمال تخفیف عوارض برای خودروهای کمتر آلاینده (دارای برگه معاینه فنی برتر) انجام شد و با توجه به اهمیت آلودگی هوا در طرح جدید، تغییرات صورت گرفته در کیفیت هوای شهر حائز اهمیت بوده است. 

در گزارشی که شرکت کنترل کیفیت هوا در اختیار رسانه‌ها قرار داده، کیفیت هوا و به‌ویژه آلاینده‌‌های CO  و PM2.5 که مرتبط با خودروها هستند، طی سه ماهه ابتدایی اجرای طرح (فصل تابستان) در داخل و خارج محدوده و هم‌چنین در مقایسه با مدت مشابه سال پیش مقایسه شده است. 

گاز مونو اکسیدکربن یکی از گازهای آلاینده هوا است که بر اساس سیاهه انتشار شهر تهران، 95% از انتشار این آلاینده محصول خودروها و ترافیک است. در بررسی انجام شده مشخص می‌شود که غلظت این آلاینده در تابستان سال 98 نسبت به مدت مشابه سال پیش، در ساعات میانی و انتهایی اجرای طرح با کاهش روبه‌رو بوده است. در ایستگاه‌های داخل محدوده طرح نیز همین وضعیت مشاهده می‌شود.

بر اساس این گزارش، غلظت میانگین آلاینده CO در طی ساعات اجرای طرح در ایستگاه‌های داخل طرح طی دوره مورد بررسی در سال 1398 در حدود 13 درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل کاهش داشته است. میزان این آلاینده در کل شهر نیز نسبت به دوره مشابه سال 1397 در حدود 7 درصد کاهش داشته است.

آلاینده شاخص دیگری که با ترافیک ارتباط زیادی دارد، ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون است که غلظت این آلاینده نیز طی مدت مورد بررسی و ساعات اجرای طرح در سال 1397 و در ایستگاه‌های داخل محدوده برابر 1/23 میکروگرم بر مترمکعب بوده که این میزان در مدت مشابه سال جاری با 14درصد کاهش به 87/19 میکروگرم بر مترمکعب تقلیل یافته است. این در حالی است که میزان غلظت این آلاینده در تابستان سال‌های 1397 و 1398 در کل ایستگاه‌های شهر تهران به‌ترتیب برابر 1/27 و 05/25 میکروگرم بر مترمکعب بوده که با 7% کاهش روبه‌رو بوده است.

انتهای پیام/4127/

http://ana.ir/i/429617
بارندگی کیفیت هوای پایتخت را بهبود بخشید

بارندگی کیفیت هوای پایتخت را بهبود بخشید

اظهارنظر اعضای شورای شهر در خصوص کیفیت‌سنجی هوا  باید کارشناسی شود/ سنجش کیفیت هوای تهران متفاوت از مرزبندی‌های زمینی است

اظهارنظر اعضای شورای شهر در خصوص کیفیت‌سنجی هوا باید کارشناسی شود/ سنجش کیفیت هوای تهران متفاوت از مرزبندی‌های زمینی است

مدیریت آلودگی هوا با بهره‌گیری از اکوسیستم استارت‌آپی محقق می‌شود/  تولید خودرو‌های الکترونیکی و هیبریدی برای کنترل آلودگی هوا

مدیریت آلودگی هوا با بهره‌گیری از اکوسیستم استارت‌آپی محقق می‌شود/ تولید خودرو‌های الکترونیکی و هیبریدی برای کنترل آلودگی هوا

پیمانه سنجش آلودگی هوای تهران دقیق‌تر شد

پیمانه سنجش آلودگی هوای تهران دقیق‌تر شد

کدام‌یک از آلاینده‌ها رتبه شرم‌آوری دارند؟/ چین و آمریکا در صدر تولید آلاینده‌ها

کدام‌یک از آلاینده‌ها رتبه شرم‌آوری دارند؟/ چین و آمریکا در صدر تولید آلاینده‌ها

آسپرین از مضرات آلودگی هوا جلوگیری می‌کند

آسپرین از مضرات آلودگی هوا جلوگیری می‌کند

رقابت آبه و ترامپ برای آلودگی هوا! +اینفوگرافی

رقابت آبه و ترامپ برای آلودگی هوا! +اینفوگرافی

طرح جدید ترافیک با چه هدفی اجرا شد؟/ پلیس راهور: شهرداری با اجرای این طرح بر آلودگی هوای تهران افزود

طرح جدید ترافیک با چه هدفی اجرا شد؟/ پلیس راهور: شهرداری با اجرای این طرح بر آلودگی هوای تهران افزود

ایراد‌های اساسی طرح "ساماندهی صنعت خودرو" چیست؟

ایراد‌های اساسی طرح "ساماندهی صنعت خودرو" چیست؟

لیست اسامی برندگان قرعه‌کشی محصولات ایران خودرو منتشر شد
آخرین آمار مبتلایان ویروس کرونا تا روز شنبه 17 خرداد/ کل مبتلایان 169425 و بهبودیافتگان 132038 نفر +جزئیات
فروپاشی ایالات‌متحده به نفع آمریکایی‌ها و جهان است/کاخ سفید در مسیر سقوط جدی
نمایندگان مجلس به اسنادی جدید از تخلفات «تاجگردون» دست یافتند/ اعتبارنامه مرد پرحاشیه بهارستان رد می‌شود؟
جزئیات جلسه قرعه‌کشی ایران‌خودرو/ 39 هزار نفر حذف شدند
آغاز فعالیت دبیرخانه ثبت تاریخ شفاهی کرونا در واحد فرشچیان/ مستندنگاری فلسفی و ادبی از تجربیات کرونایی مردم
تزریق زندگی به بافت‌های فرسوده در بازآفرینی شهری/ 3 ضلع مثلث رهیافت بازآفرینی شهری چیست؟
جذب نخبگان و ارتباط با صنعت کمک شایانی به تولید علم می‌کند/ ارتباط و همکاری محدود اساتید با انجمن‌های علمی
دیپلماسی اقتصادی نیازمند قوانین کارآمد است/ باید در جنگ اقتصادی تهاتر با همسایگان را تقویت کنیم
دولت دومینوی گرانی را مهار کند/ ساماندهی نقدینگی سرگردان کارآمدتر از ارائه بسته‌های معیشتی