دوشنبه  05  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
گزارش آنا از خشک شدن پارک جنگلی چیتگر؛

تخریب بزرگ‌ترین بوستان پایتخت جدی است/ بازدید میدانی اعضای شورای شهر از پارک چیتگر

چهارشنبه 27 شهریور 1398 ساعت 16:20
بزرگ‌ترین مجموعه فضای سبز و تفرجگاهی پایتخت از سال 88 به دلایل مختلف در معرض تخریب قرار گرفته که به‌نطر می‌رسد مدیریت شهری می‌بایست نجات پارک جنگلی چیتگر را هرچه زودتر در دستور کار قرار دهد.

به گزارش خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، پارک جنگلی چیتگر، بزرگ‌ترین بوستان‌های جنگلی استان تهران با هدف فراهم کردن اکسیژن برای شهر تهران در منطقه حاشیه غرب تهران احداث شده است.

این پارک جنگلی با وسعت حدود 900 هکتار به دو منطقه شرقی و غربی تقسیم می‌شود که منطقه شرقی بیشتر دارای امکانات تفریحی با حدود 260 هکتار وسعت است و منطقه غربی آن هم بیشتر به مجموعه‌ای برای دوچرخه‌سواری اختصاص دارد.


اما آنچه که این روزها دوباره پارک چیتگر را بر سرخط اخبار آورده اظهار نظر مجید فراهانی، عضو شورای اسلامی شهر تهران در یکی از جلسات این شورا است که در خصوص از بین رفتن قسمت غربی این بوستان اظهار نگرانی کرد.

وی عنوان کرد که  از سال ۸۸ هر ساله این درختان در حال تحلیل رفتن و خشک شدن بوده و با این روند به‌زودی صرفاً شاهد خاطره‌ای از این درختان پنجاه ساله خواهیم بود.

فراهانی همچنین به موضوع آتش‌سوزی ماه گذشته در این پارک اشاره کرد و از احتمال عمدی بودن این آتش‌سوزی خبر داد.

این عضو شورای اسلامی شهر تهران نسبت به انسداد لوله آب در محدوده غربی پارک چیتگر گلایه کرد و گفته بود که در اجرای بند ۳ ماده ۸۰ قانون شوراهای اسلامی در خصوص ضرورت توجه به بوستان جنگلی چیتگر و مصون نگه داشتن آن از خطرات آسیب‌ها می‌بایست شهرداری تهران هر چه سریع‌تر نسبت به برقراری مجدد حق‌آبه این بوستان اقدام کند. (بیشتر بخوانید)

لازم به ذکر است براساس ماده یک لایحه قانونی «حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها» حفظ و گسترش فضای سبز و جلوگیری از قطع بی‌رویه درختان قطع هر نوع درخت در معابر، میادین، بزرگراه‌ها و پارک‌ها، باغات و‌ محل‌هایی که به‌صورت باغ شناخته شوند در محدوده قانونی و حریم شهرها بدون اجازه شهرداری ممنوع است.

بنابر اجرای وظیفه ذاتی مدیریت شهری در قبال حفظ فضای سبز صبح امروز محسن هاشمی، رئیس شورای اسلامی شهر تهران و مجید فراهانی، رئیس کمیته بودجه شورای اسلامی شهر تهران به‌منظور بررسی چگونگی فرآیند احیای بوستان چیتگر بازدیدی از این بوستان که در منطقه 22 تهران واقع شده داشتند.

در جریان این بازدید رئیس شورای اسلامی شهر تهران سوء مدیریت را یکی از عوامل مهم در خشک شدن درختان بزرگ‌ترین بوستان شهر تهران عنوان کرد و از اهتمام ویژه برای تأمین آب این مجموعه سخن به‌میان آورد.

به گزارش خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی خبرگزاری آنا محسن هاشمی، پس از این بازدید اظهار کرد: از صحبت‌ها این‌گونه بر می‌آید که مشکل اصلی پارک چیتگر آب است و با توجه به هزینه‌های پنهانی این پارک که به حدود 10 میلیارد تومان هم می‌رسد، عدم تأمین 300 تا 400 میلیون تومان هزینه برای آب آن به نوعی کجی مدیریت است.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران افزود: تأمین آب اولویت اصلی بوستان چیتگر است و حتی اگر وزارت نیرو هم با لجبازی آبرسانی به این پارک را متوقف کرده، دلیل مناسبی برای عدم آبرسانی نبوده و برای رساندن آب به پای درختان  همه پرسنل را جمع خواهیم کرد.

در جریان این بازدید مجید فراهانی، عضو شورای اسلامی شهر تهران قطع آب از سوی شرکت آب منطقه‌ای استان تهران و عدم همکاری منابع طبیعی را از مهم‌ترین دلایل وضعیت نابسامان بوستان چیتگر برشمرد و از تلاش برای احیای این تفرجگاه سخن به‌میان آورد.

به گزارش خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی خبرگزاری آنا مجید فراهانی پس از بازدید از پارک جنگلی چیتگر اظهار کرد: آبرسانی به فاز شرقی و غربی پارک از سوی آبفا قطع شده و جایگزین آن از پساب شهرک شهید باقری بود که پس از تصفیه مورد استفاده قرار می‌گرفت که پاسخگوی پارک بزرگی مثل چیتگر نیست.

وی با بیان این‌که راهکار اصلی این است که بتوانیم این آبرسانی را مجدد احیا کنیم، افزود: عدم توجه به این موضوع باعث شده تا ما از سال 88 با مشاهده عکس‌های هوایی شاهد خشک شدن پارک جنگلی چیتگر باشیم.

این عضو شورای اسلامی شهر تهران از دیگر عواملی که باعث ایجاد وضعیت فعلی بوستان چیتگر شده است را آفات درختان دانست و گفت: براساس آمار بیش از 3 هزار اصله از درختان پارک چیتگر با آفات چوب‌خوار و پوست‌خوار روبرو است و این در حالی است که این آمار پیش از این تنها 100 درخت بوده که با عدم موافقت منابع طبیعی برای قطع آنها این تعداد زیاد شده و در صورت عدم همکاری این سازمان بیم آن می‌رود که کل درختان آفت زده شود.

فراهانی آتش‌سوزی‌های پارک چیتگر را سومین مسأله در تخریب بزرگ‌ترین بوستان شهر تهران عنوان کرد و اذعان کرد: با توجه به این‌که در پایان هفته‌ها حدود یک میلیون نفر اوقات فراغت خود را در این پارک می‌گذرانند باید تمهیداتی اندیشیده شود تا آموزش لازم برای جلوگیری از آتش‌سوزی در این منطقه فراهم شود.

علی نوذرپور، شهردار منطقه 22 نیز در این خصوص از لزوم امضاء تفاهم‌نامه با آب منطقه‌ای سخن به‌میان آورد و گفت: وزارت نیرو براساس قانون هوای پاک مکلف بود تا 15 مترمربع سرانه رایگان به شهرداری‌ها بدهد ولی از سال 92 مشکل کم‌آبی شروع و به‌مدت چند سال آب قطع شد و ما با پیگیری برای رفع این مشکل حتی مجبور شدیم آب مورد نیاز را از بخش خصوصی تأمین کنیم.

بنابر بررسی‌های انجام شده از سوی اعضای شورای اسلامی شهر تهران وضعیت نابسامان بزرگ‌ترین بوستان پایتخت از سال 88 رصد شده بود و به کاهش درختان این منطقه اذعان کردند ولی پس از گذشت 2 سال و چند ماه از عمر شورای پنجم دغدغه احیای آن برای مجموعه مدیریت شهری مطرح شد.

از سوی دیگر حتماً می‌بایست این موضوع در شورای اسلامی شهر تهران مطرح می‌شد تا شهرداری به مشکلاتی که در این مدت برای احیای این پارک ایجاد شده بود اقرار کند، آیا بهتر نبود مجموعه شهرداری تهران با توجه به حجم بالای تقاضای شهروندان برای استفاده از این تفرجگاه موضوع را زودتر از این‌ها طرح می‌کرد تا شاید اقدام عاجل‌تری برای رفع مشکل آن صورت پذیرد.

به‌نظر می‌رسد موضوع مدیریت یکپارچه در شهرداری تهران از جمله مسائل زیربنایی در مدیریت شهری است که شهردار تهران برای پیشگیری از بروز سایر مشکلات به آن بپردازد.

انتهای پیام/4105

http://ana.ir/i/416106
شهرداری الگوی ساختمان سازی استاندارد باشد

شهرداری الگوی ساختمان سازی استاندارد باشد

پروژه‌های جدید مترو مناسب‌سازی نشده است

پروژه‌های جدید مترو مناسب‌سازی نشده است

شهرداری تهران در بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد بی‌توجه است

شهرداری تهران در بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد بی‌توجه است

خطر نابودی پارک جنگلی چیتگر/ شهرداری تهران هرچه زودتر ورود کند

خطر نابودی پارک جنگلی چیتگر/ شهرداری تهران هرچه زودتر ورود کند

ساماندهی دستفروشان مترو نیازمند همراهی مردم است/ نظارتی بر کالاهای عرضه‌شده توسط دستفروشان نیست

ساماندهی دستفروشان مترو نیازمند همراهی مردم است/ نظارتی بر کالاهای عرضه‌شده توسط دستفروشان نیست

طرحی که با تاریک شدن هوا اجرای آن هم به پایان می‌رسد!/ باور دم خروس یا قسم حضرت عباس؟

طرحی که با تاریک شدن هوا اجرای آن هم به پایان می‌رسد!/ باور دم خروس یا قسم حضرت عباس؟