پنجشنبه  15  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهردار تهران خبر داد:

توسعه محله‌ای مهمترین رویکرد برنامه سوم توسعه

دوشنبه 16 مهر 1397 ساعت 11:34
معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهردار تهران از رتبه‌بندی سطح محلات پایتخت بر اساس 60 شاخص کمی و کیفی خبر داد و اعلام کرد: توسعه محله‌ای مهمترین راهبرد مدیریت شهری در سال‌های آینده است.

به گزارش خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، حجت‌الله میرزایی صبح امروز در نخستین جلسه کمیته برنامه‌ریزی و هماهنگی ستاد بازآفرینی شهری تهران که با حضور رئیس سازمان نوسازی و معاونان برنامه‌ریزی مناطق مختلف شهرداری تهران برگزار شد، با تشریح سیاست‌های کلی برنامه پنج‌ساله توسعه در خصوص نوسازی بافت فرسوده و ناپایدار شهری و ارتقای زیست‌پذیری و کیفیت زندگی در محلات اظهار کرد: محلات شهر تهران بر اساس 60 شاخص کمی و کیفی بررسی‌شده‌اند که بر این اساس، به محلات بالاتر از متوسط، متوسط، پایین‌تر از متوسط و کمتر برخوردار تقسیم‌بندی شده‌اند.

وی با تأکید بر اینکه توسعه محله‌ای مهمترین راهبرد مدیریت شهری در سال‌های آینده است، اضافه کرد: سطح سوم برنامه پنج‌ساله سوم پس از حوزه شهر و منطقه، باید برای محلات نوشته شود که در فاز اول، برای 150 محله کم برخوردار تا پایان امسال و برای تمامی محلات شهر تهران تا پایان سال آینده، این برنامه توسعه‌ای آماده می‌شود.

به گفته معاون شهردار تهران، افزایش مشارکت مردم در توسعه محله، رفع نابرابری‌ها در محلات، توسعه محلات کم برخوردار و پایین‌تر از متوسط و توجه به اجرای بازآفرینی شهری در بافت فرسوده و ناپایدار از مهمترین رویکردهای مدیریت شهری در توسعه محله‌ای خواهد بود.

وی با اشاره به پیش‌بینی سه حکم در برنامه پیشنهادی سوم توسعه شهر تهران در بحث بازآفرینی شهری گفت: در برنامه بازآفرینی یک موضوع مشترک بین کمیسیون‌های برنامه‌ریزی، شهرسازی و اجتماعی است که هرکدام از این کمیسیون‌ها باید در راستای تحقق این موضوع، به برنامه‌ریزی و اجرای برنامه‌های هماهنگ بپردازند.

میرزایی همچنین از تخصیص بیشتر بودجه نقدی برای بافت فرسوده خبر داد و گفت: در جلسه کمیته بودجه که به‌زودی تشکیل می‌شود، یک تغییر رویکرد در تخصیص بودجه نقدی و غیرنقدی انجام می‌شود زیرا برخی سازمان‌ها و دستگاه‌ها تنها به بودجه نقدی نیاز دارند و برعکس، برخی دیگر از دستگاه‌ها با بودجه غیرنقدی نیز می‌توانند ادامه فعالیت دهند؛ از جمله دستگاه‌هایی که باید بودجه نقد بیشتری دریافت کند، سازمان نوسازی است.

پیش‌بینی 350 میلیارد بودجه برای نوسازی بافت فرسوده در سال جاری

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران هم در این جلسه، با تأکید بر اینکه برنامه‌ریزی مهمترین رکن در بازآفرینی شهری و نوسازی بافت‌های فرسوده است، تأکید کرد: امسال 350 میلیارد تومان بودجه برای بافت فرسوده پیش‌بینی‌شده که بیشتر آن برای توسعه عمومی و جبران کمبودهای خدمات‌رسانی در این بافت‌ها هزینه شده است.

کاوه حاجی‌علی‌اکبری اضافه کرد: بازگشایی معابر، ایجاد فضای سبز، افزایش امکانات رفاهی، توسعه سرانه‌های فرهنگی و ورزشی و احداث پارکینگ‌های عمومی ازجمله اقداماتی است که در این بخش انجام‌شده و یا در حال پیگیری است.

وی در خصوص برنامه سوم هم گفت: امسال برای 150 محله با مشارکت دفاتر نوسازی، برنامه توسعه محله‌ای تدوین می‌شود و سپس برای 30 محله که دفاتر نوسازی در آن، در حال شکل‌گیری است این برنامه آماده می‌شود؛ البته تا پایان سال 98 برای کلیه محلات شهر تهران، این برنامه توسعه محله‌ای تدوین خواهد شد.

انتهای پیام/4044/ن

http://ana.ir/i/316411
آثار بحرانی 25 هزار هکتار بافت فرسوده در زندگی تهرانی‌ها

آثار بحرانی 25 هزار هکتار بافت فرسوده در زندگی تهرانی‌ها

چقدر برای تدوین برنامه سوم شهرداری هزینه شده است؟

چقدر برای تدوین برنامه سوم شهرداری هزینه شده است؟

رتبه 161 تهران در میان شهرهای پویا مناسب نیست

رتبه 161 تهران در میان شهرهای پویا مناسب نیست