دوشنبه  12  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
آنا گزارش می‌دهد؛

احتمال دخالت عامل انسانی در آتش‌سوزی هفته گذشته در منطقه حافظت‌شده گنو/ قاسمی: بیش از 500 اصله بادام کوهی در آتش سوخت

چهارشنبه 31 اردیبهشت 1399 ساعت 13:33
در آتش‌سوزی هفته گذشته در منطقه حفاظت‌شده گنو 15 هکتار از مراتع این منطقه طعمه حریق شد و علی‌رغم این‌که بررسی‌ها برای شناسایی علت این حادثه ادامه دارد ولی محیط‌زیست هرمزگان احتمال دخالت عامل انسانی را رد نکرد.

به گزارش خبرنگار حوزه محیط زیست گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، روز بیست و ششم اردیبهشت ماه خبری مبنی آتش‌‌سوزی در منطقه حفاظت‌شده گنو در استان هرمزگان منتشر شد.

بنابر نظر کارشناسان افزایش دما و خشک شدن پوشش‌های گیاهی علفی این منطقه را مستعد بروز حریق کرده است.

براساس ارزیابی‌های اولیه حدود  ۱۰ هکتار از مراتع این منطقه حفاظت شده درگیر آتش‌سوزی شده بود که با تلاش نیروهای یگان حفاظت محیط زیست و جوامع محلی در همان روز مهار و اطفاء شد.

در همین خصوص میثم قاسمی معاون فنی حفاظت محیط‌زیست هرمزگان در گفتگو با خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری آنا در ارتباط با جزئیات این حادثه عنوان کرد: در این حادثه حدود 15 هکتار از منطقه حفاظت‌شده گنو طعمه حریق شد و در اثر آن بیش از 500 اصله بادام کوهی، تعدادی ناترک و چند اصله گیلاس وحشی از بین رفته است.

وی با بیان این‌که این آتش‌سوزی تلفات انسانی نداشته و تلفاتی نیز از حیات وحش در این خصوص گزارش نشده است، گفت: علت بروز حریق در دست بررسی است اما این احتمال وجود دارد که عامل انسانی در آن دخیل بوده باشد.

معاون فنی حفاظت محیط‌زیست هرمزگان تصریح کرد: ‌با توجه به گرمای هوا و خشک شدن پوشش‌های علفی منطقه کوچک‌ترین بی‌احتیاطی از جمله رها کردن زباله‌های حاوی شیشه می‌‌تواند باعث بروز چنین آتش‌سوزی شود.

قاسمی در ادامه در خصوص تمهیدات اندیشیده شده برای پیشگیری از بروز آتش‌سوزی عنوان کرد: با همکاری آتش‌نشانی بندرعباس آموزش‌های لازم به جوامع محلی برای اطفاء حریق داده شده است. همچنین تجهیزات اطفاء حریق برای استفاده در مناطق صعب‌العبور از سوی سازمان حفاظت محیط زیست تهیه و در اختیار استان قرار گرفته است.

وی با اشاره به این مطلب که در مهار آتش در مناطقی همچون گنو که امکان استفاده از تجهیزات سنگین در مهار آتش در آن وجود ندارد استفاده از فلش‌بک‌ها که قابلیت ذخیره حدود 20 لیتر آب را دارند مناسب‌ترین روش است که البته این موضوع منوط به در دسترس بودن آب است و در غیر این‌صورت آتش‌کوب و آتش‌بر تنها راه چاره در این مناطق است.

معاون فنی حفاظت محیط‌زیست هرمزگان در پایان گفت: در هفته گذشته 4 مورد آتش‌سوزی دیگر نیز در مناطق حفاظت‌شده اتفاق افتاده که 2 مورد آن در مساحتی حدود یک هکتار در منطقه حفاظت‌شده کشار و 2 مورد دیگر هم در منطقه حفاظت‌شده گنو در منطقه‌ای حدود 10 و 2 هکتاری اتفاق افتاده است.

گفتنی است منطقه حفاظت‌شده گنو در ۲۹ کیلومترى شمال غربى شهرستان بندرعباس واقع شده که با آب و هوای نسبتاً کوهستانی و معتدل از پوشش گیاهی قابل توجهی برخوردار است و همین موضوع این منطقه را در زمره یکی از 13 ذخیره‌گاه زیست‌کره یونسکو در ایران قرار داده است.

انتهای پیام/ 4105

http://ana.ir/i/491029
حفاظت از زیستگاه لاک‌ پشت‌های پوزه عقابی با ورود دستگاه قضائی

حفاظت از زیستگاه لاک‌ پشت‌های پوزه عقابی با ورود دستگاه قضائی

سازمان حفظ نباتات مخالفتی با طرح خرید ملخ زنده ندارد

سازمان حفظ نباتات مخالفتی با طرح خرید ملخ زنده ندارد

اجرای طرح جامع مدیریت و حفاظت از محیط زیست در سواحل جنوبی کشور

اجرای طرح جامع مدیریت و حفاظت از محیط زیست در سواحل جنوبی کشور

هفتمین قلاده پلنگ ایرانی در حال انقراض در هرمزگان

هفتمین قلاده پلنگ ایرانی در حال انقراض در هرمزگان