شنبه  17  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
مدیرکل دفتر پسماند سازمان محیط زیست:

در سال جدید اعتباری برای اجرای طرح‌های پسماندهای عادی اختصاص پیدا نکرده است

سه شنبه 30 اردیبهشت 1399 ساعت 09:20
مدیرکل دفتر پسماند سازمان محیط زیست گفت: در سال جدید اعتباری به‌منظور اجرای طرح‌های پسماندهای عادی اختصاص پیدا نکرده است.

حسن پسندیده در گفتگو با خبرنگار حوزه محیط زیست گروه اجتماعی خبرگزاری آنا در ارتباط با وضعیت تخصیص اعتبارات لازم به‌منظور راه‌اندازی نیروگاه‌های زباله‌سوز در سال جدید اظهار کرد: تأمین اعتبار برای اجرای طرح‌های پسماندهای عادی بر عهده وزارت کشور است و چنانچه منابع جدیدی هم تخصیص پیدا کند سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های وزارت کشور به‌عنوان متولی امر مسئول انجام اقدامات لازم در این خصوص است.

وی با بیان این‌که در سال جدید تاکنون اعتباری اختصاص پیدا نکرده است، گفت: در صورت تخصیص منابع این موضوع، پیگیر تسریع در روند اجرای پروژه‌های مدیریت پسماند خواهیم بود.

مدیرکل دفتر پسماند سازمان محیط زیست در ادامه با اشاره به بندی از بودجه سال 99 که می‌تواند نقش مهمی در اجرای طرح‌های حوزه پسماند داشته باشد، گفت:‌ در  بند «و» قانون بودجه سال 99 عوارضی بر کالاهای مصرف شده‌ای که مخرب محیط زیست هستند و یا منجر به آلودگی محیط زیست می‌شوند وضع شده که از محل این عوارض اعتباراتی برای ایجاد و راه‌اندازی تأسیسات تبدیل پسماند به مواد و انرژی و همچنین در حوزه بازیافت تسهیلاتی درنظرگرفته شود.

پسندیده تصریح کرد: این قانون به تازگی ابلاغ شده و آئین‌نامه اجرایی آن هم در دستور کار دولت قرار گرفته تا پس از تصویب، ابلاغ شود. با ابلاغ این آئین‌نامه منابع آن از طریق فروش کالایی که مشمول این قانون می‌شود انجام شده و تسهیلات لازم در این زمینه به‌منظور حمایت از اجرای طرح‌های مدیریت پسماند خصوصاً در استان‌های ساحلی شمالی محقق خواهد شد.

وی در ارتباط با اخطاریه‌هایی که اخیراً در برخی از استان‌ها به مراکز بیمارستانی به‌دلیل عدم رعایت ضوابط زیست محیطی صادر می‌شود نیز گفت: مدیریت اجرایی و رعایت ضوابط اجرایی در خصوص پسماندهای پزشکی و وابسته بر عهده تولیدکننده آن است و در این میان وزارت بهداشت مسئولیت نظارت بر حسن اجرای آن را برعهده دارد.

مدیرکل دفتر پسماند سازمان محیط زیست تصریح کرد: با توجه به شیوع ویروس کرونا وزارت بهداشت اهتمام ویژه‌ای در بحث آموزش و ارائه تجهیزات لازم در بحث سیستم‌های بی‌خطرساز دارد و ما نیز در سازمان حفاظت محیط زیست در صورت مشاهده مواردی که به سلامت جامعه و محیط زیست آسیب می‌زندبه‌موجب قانون ورود پیدا خواهیم کرد.

انتهای پیام/ 4105

http://ana.ir/i/490582
سازمان محیط زیست در تفکیک پسماند به شهرداری کمک کند

سازمان محیط زیست در تفکیک پسماند به شهرداری کمک کند

جمع‌‌آوری دستکش‌ها و ماسک‌های مصرفی همراه با پسماندهای عادی/ آیا زباله‌های آلوده به ویروس کرونا جداگانه دفع می‌شود؟

جمع‌‌آوری دستکش‌ها و ماسک‌های مصرفی همراه با پسماندهای عادی/ آیا زباله‌های آلوده به ویروس کرونا جداگانه دفع می‌شود؟

مکان‌یابی دفع پسماندهای ویژه و خطرناک در عسلویه انجام شد

مکان‌یابی دفع پسماندهای ویژه و خطرناک در عسلویه انجام شد