سه شنبه  08  بهمن  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
سخنگوی سازمان حفظ نباتات کشور خبر داد؛

هجوم مجدد ملخ صحرایی به کشور در بهمن‌ماه

سه شنبه 19 آذر 1398 ساعت 11:42
سخنگوی سازمان حفظ نباتات کشور گفت: علی‌رغم مبارزه با ملخ صحرایی در سال گذشته، بهمن ماه امسال کشور با حجم گسترده‌تری از هجوم این آفت خطرناک مواجه خواهد بود.

محمدرضا میر در گفتگو با خبرنگار حوزه محیط‌ زیست گروه اجتماعی خبرگزاری آنا در ارتباط با هجوم دسته‌جات جدید ملخ صحرایی به کشور گفت: با توجه به پیش‌بینی و هشدارهای سازمان فائو دسته‌جات بزرگ ملخ صحرایی از هند و پاکستان وارد کشور خواهند شد.

وی با اشاره به این مطلب که این ملخ‌ها، دسته‌جاتی هستند که در فاز اول با آن مبارزه شد و از شبه جزیره عربستان وارد ایران شده و به‌سمت هند و پاکستان رفتند، افزود: اکنون برای زمستان‌گذرانی قصد بازگشت به خاستگاه اصلی‌شان یعنی شبه جزیره عربستان و حاشیه دریای سرخ را دارند و درصدی از آنها در این بازگشت از استان‌‌های جنوبی کشور خواهند گذشت.

سخنگوی سازمان حفظ نباتات کشور تصریح کرد: در 12 روز گذشته گروه‌هایی از ملخ‌های صحرایی وارد کشور شدند و بر این اساس حدود 2 هزار و 95 هکتار مبارزه علیه این آفت صورت گرفته که یک‌ هزار و 968 هکتار در هرمزگان و 127 هکتار در سیستان و بلوچستان بوده است.

میر با اشاره به این‌که بنابر پیش‌بینی‌های هفته قبل فائو، تا 10 روز آینده دسته‌جات بزرگ‌تری از استان‌های جنوبی کشور و حتی بوشهر عبور خواهند کرد، افزود: علی‌رغم این‌که در سال قبل مبارزه خوبی بر علیه این آفت انجام شده ولی در بهمن ماه با حجم گسترده‌تری از ملخ صحرایی نسبت به سال قبل مواجه خواهیم بود.

سخنگوی سازمان حفظ نباتات در ارتباط با کم‌کاری برخی کشورها از جمله عربستان در مبارزه با ملخ صحرایی که باعث هجوم گسترده این آفت به کشور می‌شود، گفت: عربستان در بخش‌هایی که ملخ در آن وجود دارد کشاورزی چندان پررونقی ندارد به همین دلیل مبارزه‌های خوبی در آن منطقه صورت نمی‌گیرد و این در حالی‌است که 20 تا 30 درصد محصولات کشاورزی کشور در استان‌های جنوبی تولید می‌شود.

وی افزود: در این راستا كمیسیون مبارزه با ملخ صحرایی فائو در جنوب غرب آسیا در چارچوب قوانین بین‌المللی اخطارهایی را به آنها داده و امیدوار هستیم تا در فاز بعدی مبارزه با اقدامات مؤثر سایر کشورها شاهد ریزش حجم کمتری از آفت ملخ صحرایی در کشور باشیم.

انتهای پیام/4105/

http://ana.ir/i/449595
موج جدید ملخ‌های صحرایی به هند و پاکستان مهاجرت می‌کنند

موج جدید ملخ‌های صحرایی به هند و پاکستان مهاجرت می‌کنند

وظیفه مبارزه با ملخ کوهان‌دار با منابع طبیعی است

وظیفه مبارزه با ملخ کوهان‌دار با منابع طبیعی است

سطح مبارزه با ملخ صحرایی به بیش از 383 هزار هکتار رسیده است

سطح مبارزه با ملخ صحرایی به بیش از 383 هزار هکتار رسیده است

توضیحات پلیس درخصوص بسته مشکوک در میدان تجریش/ شهرداری منطقه یک: تردد در تجریش عادی است
آخرین اخبار از حمله طالبان به هواپیمای نظامی آمریکا/ ارتش آمریکا سقوط هواپیما را تأیید کرد
تکرار ترجیع‌بند مذاکره با آمریکا مغایر با اصل 152 قانون اساسی است / گام‌های بعدی کاخ سفید علیه ایران
یک فروند بالگرد ائتلاف آمریکا در پکتیکا توسط طالبان سرنگون شد
طراح ترور سردار سلیمانی در جریان سقوط هواپیما در افغانستان به هلاکت رسید
دستگیری امیرحسین مقصود‌لو (تتلو) در ترکیه
موفقیت مرکز تحقیقات ازدیاد برداشت نفت در چالش گازهای فِلِر/ پایان‌نامه‌های کاربردی نفت حمایت می‌شوند
«آبادان یازده 60» واقعا جذاب است/ سیل‌های خوزستان کار ضبط فیلم را بسیار سخت کرده بود
طالبان هواپیمای نظامی آمریکا را ساقط کرد/ روز خونین دشمن/ رئیس جمهور درقامت اپوزیسیون!
روحانی در ستاد قطعنامه 598 اصرار داشت که ایران بخشی از تمامیت ارضی خود را واگذار کند/ ولایتی زیر بار این ننگ نرفت و مقاومت کرد