پنجشنبه  01  اسفند  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

کارخانه دیانا کاغذ عامل بوی نامطبوع در شهرک صنعتی بهاران

يكشنبه 13 مرداد 1398 ساعت 17:23
از حدود یک سال پیش بوی مشمئز کننده‌ای موجب سلب آسایش مردم شهرستان بهار در استان همدان شده بود که طی مراجعات مکرر مردم به فرمانداری و ابراز نارضایتی آنها از بوی بد، طی پیگیری‌ها و بازدید از شهرک صنعتی بهاران، عامل این بو کارخانه دیانا کاغذ معرفی شد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از محیط زیست استان همدان، بیشترین مراجعات شهروندان بهار برای شکایت از بوی نامطبوع، از شهرک فرهنگیان بهار بود که به علت بُعد مسافتی کمتر از 2 کیلومتری شهرک صنعتی بهاران با شهرک فرهنگیان بهار و جهت وزش باد از شهرک صنعتی به سمت شهر، بوی بد ناشی از فعالیت واحد صنعتی به شهرک فرهنگیان منتقل می‌شد که در نهایت با صدور 12 اخطاریه و دو بار محکومیت در دادگاه، منجر به تعطیلی واحد دیانا کاغذ به صورت داوطلبانه توسط مدیر واحد شد که اعتراض کارگران این کارخانه را به همراه داشت.

بر این اساس جلسه‌ای در فرمانداری شهرستان بهار برای بررسی موضوع و اتخاذ راهکار تشکیل شد.

احسان قنبری در این جلسه گفت: باد در شهرستان بهار معمولاً از سمت شهرک صنعتی بهاران به سمت شهر می‌وزد، این امر موجب انتقال بوی نامطبوع به مناطق مسکونی شده و احداث شهرک صنعتی بهاران در این منطقه کار درستی نبوده است و با توجه به بُعد جغرافیایی و چشم اندازی که این شهرک دارد، بهترین مکان برای تأسیس سایت گردشگری بوده اما به هر حال شهرک تأسیس و جهت وزش باد و گرمی هوا موجب تشدید بو به خصوص در ساعات شب در شهرک فرهنگیان شهرستان شده است.

فرماندار بهار ادامه داد: بنا نداریم در سال رونق تولید هیچ واحدی را تعطیل کنیم و بیکاری حتی یک نفر برای ما ننگ است اما با توجه به شکایات متعدد ساکنان شهرک فرهنگیان بهار، وظیفه داریم به مطالبات مردم رسیدگی کنیم و باید با همفکری راهکار درستی در این زمینه اتخاذ کرد.

معصومه پارچیان رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهار نیز با بیان اینکه به این کارخانه چند نوبت اخطاریه دادیم و ظاهراً اقداماتی هم انجام داده اما این اقدامات بر کنترل بوی نامطبوع تأثیرگذار نبوده است، ادامه داد: اقدامات صورت گرفته توسط عوامل این کارخانه، کارگزاری سیستم کنترل آلودگی هوا و راه‌اندازی سیستم پیش تصفیه فاضلاب بود اما با توجه به فرارسیدن فصل گرم و باز بودن  در و پنجره های منازل، جهت باد و بعد مسافتی شهرک بهاران با منطقه مسکونی تاثیری نداشته است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان هم در این جلسه بیان کرد: مدیریت شهرک صنعتی بهاران با شرکت شهرک‌های صنعتی است و این شرکت باید امکانات لازم را در اختیار واحدها قرار دهد و برای کاهش میزان انتقال بو و سایر شرایط شهرک بهاران، کاشت درختان سریع‌الرشد به عنوان بادشکن در اطراف شهرک صنعتی و واحدهای صنعتی پیشنهاد می‌گردد.

سید عادل عربی خواستار استفاده از نظرات مشاوران و کارشناسان برای کاهش میزان بوی ناشی از تولید در کارخانه دیانا کاغذ و سایر کارخانه‌های انتشار دهنده بو از جمله اسید سازی‌ها، تولیدات قارچ، بازیافت پلاستیک، ایزوگام و ... شد و تاکید کرد: از آنجا که شکایات مکرر مردمی از میزان انتشار بو زیاد بوده است، اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان به وظیفه ذاتی خود در این خصوص عمل می‌کند.

دادستان بهار نیز تصریح کرد: انتشار بو از واحد دیانا کاغذ محرز شده است و این کارخانه تکلیف قانونی دارد بر اساس ضوابط محیط زیست کار کند.

داوودی ادامه داد: مردم راضی به بیکاری کارگران نیستند اما مدیر کارخانه باید تمام اقدامات لازم را تا زمانی که مردم به طور ملموس کاهش بو را حس کنند، انجام دهد چون قانون برای همه چیز فصل‌الخطاب است.

در پایان این جلسه و با ارائه توضیحات مدیر کارخانه دیانا کاغذ مقرر شد تا زمان اتخاذ تدابیر لازم برای کاهش انتشار بو توسط کارخانه، یک شیفت کاری در ایام تابستان توسط مدیر کارخانه در ساعات شب کاهش یابد.

انتهای پیام/4046/

http://ana.ir/i/408766
منشأ بوی نامطبوع در لندن، لس انجلس و کانزاس

منشأ بوی نامطبوع در لندن، لس انجلس و کانزاس

استانداری تهران منشاء انتشار بوی نامطبوع را اعلام می‌کند

استانداری تهران منشاء انتشار بوی نامطبوع را اعلام می‌کند

صنعت موتورسیکلت کشور، ارزشی برای سلامت مردم قائل نیست/ درخواست موتورسازان وقیحانه است

صنعت موتورسیکلت کشور، ارزشی برای سلامت مردم قائل نیست/ درخواست موتورسازان وقیحانه است

حذف گونه‌های مزاحم در رودخانه‌ها و تالاب‌ها مستلزم ارائه مجوز صید است

حذف گونه‌های مزاحم در رودخانه‌ها و تالاب‌ها مستلزم ارائه مجوز صید است

رونمایی از سامانه الکترونیک ارتباط یگان حفاظت محیط زیست با ناجا

رونمایی از سامانه الکترونیک ارتباط یگان حفاظت محیط زیست با ناجا

پیشرفت فیزیکی 90 درصدی احداث پاسگاه محیط‌بانی ساحلی «تنگ»

پیشرفت فیزیکی 90 درصدی احداث پاسگاه محیط‌بانی ساحلی «تنگ»

قانون معدن بزرگترین ضربه را به محیط زیست کشور زد

قانون معدن بزرگترین ضربه را به محیط زیست کشور زد