دوشنبه  25  آذر  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

تأثیر مخرب کیسه‌های پلاستیکی روی هورمون‌های بدن انسان

يكشنبه 23 تیر 1398 ساعت 08:00
با اینکه تولید کیسه‌های پلاستیکی در دنیا رواج پیدا کرده است اما وجود برخی مواد شیمیایی مخرب درون این کیسه‌ها می‌تواند سلامت مردم را به خطر بیاندازد.

به گزارش خبرنگار حوزه محیط زیست گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از  conserve-energy-future.com، کیسه‌های پلاستیکی در همه جای محیط زیست ما حضور دارند و تبدیل به جزء لاینفک از زندگی امروز جامعه ما شده‌اند.

هر چند استفاده از این کیسه‌های پلاستیکی در جهت راحتی انسان است ولی تبعات و بهای سنگینی را برای محیط زیست و حتی سلامتی نوع بشر به‌دنبال دارد.

برخی از شهرها در نقاط مختلف جهان استفاده از کیسه‌های زباله را ممنوع کردند و برخی دیگر نیز به‌دنبال وضع قوانین محدود‌کننده به‌واسطه تأثیرات منفی استفاده از آن هستند.

با توجه به تبعات زیان‌بار استفاده از کیسه‌های پلاستیکی، برخی از کشورها همچون چین استفاده از کیسه‌های پلاستیکی را ممنوع کردند و برخی دیگر همچون بنگلادش و هندوستان استفاده و فروش کیسه‌های پلی‌اتیلن با ضخامت کمتر از 50 میکرون را ممنوع کرده‌اند.

در ادامه به بیان عوامل مهمی که استفاده از کیسه‌های زباله را به یکی از بزرگ‌ترین معضلات زندگی بشر تبدیل کرده پرداخته خواهد شد:

-کیسه‌های پلاستیک آلاینده آب و خاک هستند: کیسه‌های پلاستیکی نه تنها آب را آلوده می‌کنند بلکه باعث آلوده شدن زمین نیز می‌شوند؛ به‌طور معمول کیسه‌های پلاستیکی سبک وزن هستند و به‌همین خاطر می‌توانند از راه آب یا باد مسافت‌های زیادی را طی کنند.

وزش باد باعث پراکنده شدن کیسه‌های پلاستیکی در مناطق مختلف می‌شود و باعث می‌شود این زباله‌ها در میان درختان، نرده‌ها و مسیر آب در نقاط مختلف قرار گرفته و وارد دریاها و اقیانوس‌ها شوند.

-کیسه‌های پلاستیکی باعث تغییرت آب و هوایی می‌شوند: نکته قابل توجه در ارتباط با کیسه‌های پلاستیکی این است که مواد تشکیل‌دهنده آن می‌تواند نقش مؤثری در تغییرات آب و هوایی زمین داشته باشد.

پلاستیک به‌طور قالب از مواد نفتی و گازهای طبیعی تولید شده و تجدیدناپذیر است و به این دلیل که پایه تولید آن مواد موجود در سوخت‌های فسیلی است و در فرآیند تولید آن گازهای گلخانه‌ای تولید می‌شود، می‌تواند در تغییرات آب و هوایی نقش داشته باشد.

- انرژی زیادی صرف تولید کیسه‌های پلاستیکی می‌شود: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته مقدار انرژی که برای حرکت یک خودرو در یک کیلومتر نیاز است معادل تولید 9 کیسه پلاستیکی است، بنابراین این موضوع منطقی نیست که منابع زیستی تجدیدناپذیر برای تولید کیسه‌های پلاستیکی صرف شود که عمر مفید متوسط آن حدوداً 12 دقیقه است.

-کیسه‌های پلاستیکی تجزیه‌ناپذیرند: این دسته از کیسه‌های پلاستیکی با مواد نفتی تولید می‌شوند، به‌هیچ‌عنوان قابل تجزیه نیستند و در عوض به قطعات کوچکی تقسیم می‌شوند و وارد دریاها و اقیانوس‌ها می‌شوند و توسط حیات وحش آن مصرف می‌شود.

بنابر آخرین اطلاعات موجود تقریباً 46 هزار تا یک میلیون قطعه‌های پلاستیکی در هر مایل مربع در اقیانوس‌های جهان شناور است.

-کیسه‌های پلاستیکی برای حیات وحش در آب و خشکی خطرناک است: پرندگان، حیوانات و موجودات دریایی همچون لاک‌پشت‌ها و ماهی‌ها به اشتباه از این مواد پلاستیکی موجود در آب‌ها به‌عنوان غذا استفاده می‌کنند و این موضوع باعث می‌شود دستگاه گوارش این جانداران در معرض عفونت و حتی مرگ در اثر خفگی منجر شود. البته کیسه‌های پلاستیکی خود می‌تواند باعث اسیر شدن این جانداران در میان آنها بشود.

-کیسه‌های پلاستیکی برای سلامتی انسان نیز مضر است: برخی مواد شیمیایی موجود در کیسه‌های پلاستیکی می‌تواند عملکرد هورمون‌ها را در بدن مختل کند. بسیاری از تکه‌های پلاستیکی که بر روی آب‌های اقیانوس‌ها شناور است حاوی مواد آلاینده‌ای همچون بیفنیل پلی‌کلر شده (PCB) به‌همراه هیدروکربن آروماتیک چندحلقه‌ای (PAHs) هستند که باعث اختلال در هورمون‌ها می‌شوند.

هنگامی‌که موجودات دریایی این مواد شیمیایی در کیسه‌های پلاستیک را مصرف می‌کنند، آن را وارد چرخه غذایی کرده و با مصرف آن توسط انسان، آن را منتقل می‌کنند.

زمانی‌که انسان از موجوداتی که در معرض آلودگی‌های ناشی از پلاستیک هستند برای تغذیه خود استفاده می‌کند، می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های خطرناکی همچون سرطان را افزایش دهد.

با توجه به مضراتی که استفاده از کیسه‌های پلاستیکی برای محیط زیست و نوع بشر به‌دنبال دارد و کشورهای مختلف به فراخور امکانات و توانایی‌هایشان تلاش می‌کنند میزان استفاده از آن را محدود کنند، بهتر است برنامه جامع زیست محیطی در کشور برای جلوگیری از مصرف مواد پلاستیکی تدوین شود و صرفاً به راه‌اندازی پویش‌هایی در مناسبت‌های خاص زیست محیطی اکتفا نشود.

انتهای پیام/4105/

http://ana.ir/i/404209
واقعیاتی شگفت‌انگیز در مورد بدن انسان

واقعیاتی شگفت‌انگیز در مورد بدن انسان

راه اندازی خط تولید پوشک‌های پول- آپ  برای اولین بار در ایران

راه اندازی خط تولید پوشک‌های پول- آپ برای اولین بار در ایران

ناسازگاری زیست محیطی صنعت خودرو؛ از تولید تا مصرف

ناسازگاری زیست محیطی صنعت خودرو؛ از تولید تا مصرف

کاهش استفاده از خودرو شخصی نقش مهمی در کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای دارد

کاهش استفاده از خودرو شخصی نقش مهمی در کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای دارد

روزانه 3 هزار تن پلاستیک در کشور مصرف می‌شود/ اجرای طرح روز بدون کیسه پلاستیکی

روزانه 3 هزار تن پلاستیک در کشور مصرف می‌شود/ اجرای طرح روز بدون کیسه پلاستیکی

ضرورت حذف تدریجی ظروف پلاستیکی یک‌بار مصرف در دانشگاه‌ها

ضرورت حذف تدریجی ظروف پلاستیکی یک‌بار مصرف در دانشگاه‌ها

چه بلایی سر این کره خاکی آوردیم/ آماری وحشتناک از تخریب محیط زیست

چه بلایی سر این کره خاکی آوردیم/ آماری وحشتناک از تخریب محیط زیست

جریمه 209 میلیاردی شرکت تولید مواد پلاستیکی در همدان

جریمه 209 میلیاردی شرکت تولید مواد پلاستیکی در همدان