شنبه  16  آذر  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

یوزپلنگ مصدوم تلف شد/ اعلام علت مرگ پس از کالبد شکافی

چهارشنبه 24 مرداد 1397 ساعت 16:05
یک قلاده یوز پلنگ که هفته پیش در جاده عباس‌آباد سمنان تصادف شدیدی کرده بود، تلف شد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از سازمان حفاظت محیط زیست، مجید خرازیان‌مقدم درباره تلف شدن یک قلاده یوز جوان گفت: دیشب حدود ساعت ۱۹ متوجه شدیم که حیوان تلف شده است، البته هرچند از نظر ظاهری وضع بدی نداشت اما با توجه به شدت ضایعات حاصل از تصادف، احتمال تلف‌شدن حیوان بسیار بالا بود.

وی با اشاره به این‌که کالبد شکافی این حیوان امروز انجام می‌شود، اظهار کرد: نتیجه این کالبد شکافی تا اواسط هفته بعد اعلام خواهد شد زیرا نمونه‌های مختلفی برای بررسی علت مرگ از حیوان گرفته شده که اعلام نتایج آن زمان‌بر است.

مدیرکل دفتر حیات وحش و آبزیان آب‌های داخلی سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید براینکه برای حیوانات قطع نخاع شده در جهان هیچ تکنیکی برای بهبود کامل و بازگشت به حالت اول وجود ندارد، گفت: در بهترین حالت حیوان تا زمانی که حیاتش ادامه پیدا کند فلج است و نیاز به نگهداری دائمی دارد. همچنین در دنیا هیچ پروتکلی برای نگهداری از گربه‌سانان بزرگ که فلج شده‌اند، وجود ندارد.

خرازیان مقدم با تاکید بر به‌کارگیری تمامی امکانات سازمان حفاظت محیط زیست برای حفظ جان این حیوان اظهار کرد: با توجه به اینکه یوز حیوان بسیار ارزشمندی است تمام سعی خود را کردیم که زنده بماند حتی با علم به بالا بودن احتمال خطر و بحرانی بودن شرایط حیوان در دو هفته اول پس از تصادف، برنامه‌ریزی کردیم تا ویلچری برای تسهیل حرکت حیوان و جلوگیری از زخم بستر او طراحی و ساخته شود اما متاسفانه یوز تلف شد.

خرازیان مقدم افزود: این حیوان به دلیل فلج اعصاب پایین تنه، امکان دفع ادرار و مدفوع را نداشت. آزمایشات انجام شده روز یکشنبه نیز حاکی از وجود خون در ادرار، اوره بالا و کم‌خونی بود. به هرحال حیوان نتوانست مقاومت کند و متاسفانه تلف شد.

مدیرکل دفتر حیات وحش و آبزیان آب‌های داخلی سازمان حفاظت محیط زیست از اجرایی شدن فنس‌کشی محدوده عباس آباد سمنان خبر داد و گفت: بزرگترین تهدید برای این حیوانات، تصادفات جاده‌ای است. از هفته گذشته که این یوز تصادف کرد، با وجود تعلل سازمان‌های مرتبطی که باید تاکنون محدوده این منطقه حفاظت شده را فنس‌کشی می‌کردند، اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان با همکاری نماینده استانداری پیمانکار این کار را مشخص کرده و فنس کشی را به‌زودی آغاز می‌کنند. محدوده عباس آباد استان سمنان منطقه‌ای حفاظت شده است که به دلیل نبود فنس کشی مناسب، یوزپلنگ‌ها وارد جاده می‌شوند و بر اثر تصادف از بین می‎‌روند.

انتهای پیام/4009/4044/

http://ana.ir/i/304279
یک قلاده یوزپلنگ آسیایی در جاجرم تلف شد

یک قلاده یوزپلنگ آسیایی در جاجرم تلف شد