يكشنبه  04  اسفند  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر:

۷۰ درصد زندانیان کشور مرتبط با مواد مخدر هستند/ مجازات خرده‌فروشان بازدارنده نیست

شنبه 26 مرداد 1398 ساعت 10:52
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به رشد ۷ درصدی کشفیات انواع مواد مخدر در کشور گفت: آمار زنانی که اقدام به توزیع مواد مخدر می‌کنند هرگز روبه رشد نبوده است و تعداد این افراد محدود است.

به گزارش خبرنگار حوزه انتظامی گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، اسکندر مومنی صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه با تبریک دهه ولایت و میلاد امام هادی(ع) اظهار کرد: طبق اعلام سازمان ملل، در سال گذشته میلادی ۲۸۰ میلیون مصرف‌کننده مواد مخدر در دنیا داشتیم که سالانه ۴۵۰ هزار نفر در اثر سو مصرف مواد مخدر در جهان فوت می کنند. البته سطح زیر کشت در آسیا و افغانستان رشد داشته است و مصرف‌کننده مواد مخدر در افغانستان نیز افزایش یافته و از جمعیت ۱۴ میلیون نفری بانوان در این کشور یک میلیون نفر معتاد هستند.

وی ادامه داد: سازمان ملل از برخی کشورهای غربی نظیر آمریکا و کانادا در حوزه مبارزه با مواد مخدر انتقاد کرده است و اینکه برخی از انواع مواد مخدر در این کشورها آزاد اعلام شده که این موضوع موجب افزایش معتادان در دنیا شده است. اروپا ماده حشیش را آزاد اعلام کرد لذا این کشورها کمک شایانی به قاچاق مواد مخدر کردند. در حال حاضر ۲۸ میلیون نفر در آمریکا مصرف‌کننده مواد مخدر هستند و سالانه ۷۰ هزار نفر فوت می کنند که در ۵ سال اخیر مصرف مواد در این کشور سه برابر افزایش داشته است.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: سازمان ملل از کشور ما در حوزه مبارزه با مواد مخدر تقدیر کرده است و درحال حاضر ۷۶ درصد تریاک دنیا و ۶۸ درصد مرفین جهان توسط ایران کشف می شود و سازمان ملل از این جهت از کشور ما تقدیر کرده است.

مومنی ادامه داد: از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر آسیب‌شناسی در گام دوم انقلاب صورت گرفت و در حوزه درمان و مقابله اقدامات خوبی انجام شد اما در حوزه قانون، اجرا و اقدامات پیشگیرانه با چالش مواجه هستیم. در سال‌های گذشته در حوزه پیشگیری و ایجاد بازدارندگی از همه ظرفیت‌های کشور استفاده نکردیم و این حوزه مغفول مانده است. طرح یاریگران زندگی را به همین جهت تصویب کردیم و از همه ظرفیت‌ها استفاده خواهیم کرد تا در حوزه پیشگیرانه نیز موفق عمل کنیم که حوزه پیشگیری مکمل حوزه مقابله ای و درمانی است.

وی افزود: یکی از مهمترین چالش‌های ما به قانون برمی‌گردد و در جلسه ستاد نیز تصویب شد تا قانون موردنظر اصلاح شود تا کارآمدی لازم را در حوزه پیشگیری داشته باشیم. ضربه به بنیان اقتصادی قاچاقچیان یکی از مواردی است که باید در قانون به آن اشاره شود؛ برای مثال در قانون آمده که اموال قاچاقچیان ناشی از جرم رخ‌داده مصادره خواهد شد و در این راه دادسرا و ناجا بسیج می‌شوند تا این موضوع را اثبات کنند لذا قانون در این امر باید اصلاح شود و فرد مجرم باید به دنبال اثبات اموال خود باشد نه اینکه نیروهای امنیتی و قضائی در تلاش برای اثبات اموال این افراد باشند.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مهدر اظهار کرد: در بحث معتادان نیز اقدامات خوبی صورت گرفته است. مدت زمانی که قانون برای نگهداری معتادان پیش‌بینی کرده است به هیچ وجه کافی نیست و قطعا این دوره زمانی باید افزایش پیدا کند. یک تا سه ماه مدت زمانی است که قانون پیش‌بینی کرده و در نهایت تا ۶ ماه تمدید خواهد شد. ما معتقدیم که این مدت زمان برای سم‌زدایی و مهارت‌آموزی معتادان کافی نیست و این مدت زمان به دلیل اینکه پایین است فقط منجر به هدر رفتن منابع ملی می‌شود.

مومنی گفت: خرده‌فروشان و توزیع‌کنندگان مواد مخدر بعد از دستگیری به دادسرا می روند و از طرفی به دلیل طولانی شدن فرآیند دادرسی و پایین بودن ظرفیت زندان‌ها با جریمه پایین آزاد می‌شوند؛ ما معتقدیم که خرده‌فروشان نیز باید به اردوگاه‌ها منتقل شوند و به مدت ۶ تا یک سال در مراکزی که در ماده ۴۲ آمده نگهداری شوند.

وی با بیان اینکه ۷۰ درصد زندانیان مرتبط با مواد مخدر هستند، افزود: مجازات باید متناسب با جرم صورت گیرد تا بازدارندگی لازم را داشته باشد و اگر ۳۰ سال زندان برای قاچاقچی پیش‌بینی می شود باید به طور کامل طی شود.

مومنی درباره اقدامات پیشگیرانه گفت: اهتمام ویژه‌ای به اقدامات پیشگیرانه داریم و در این راه رسانه‌ها نیز باید ما را کمک کنند. درحال حاضر ۱۱ درصد تولید ناخالص ملی به صورت مستقیم و غیرمستقیم صرف مبارزه با مواد مخدر می شود. بیش از ۳۰ درصد دانش‌آموزانی که مواد مصرف می‌کنند، اعلام کردند که به دلیل عدم آگاهی از ضررهای مواد به سمت آن رفتند و برخی نیز فکر می‌کردند که هرگز معتاد نمی‌شوند لذا این موارد به ویژه در مدارس باید با آموزش حل شود و طرح یاریگران ما نیز در همین جهت است.

وی گفت: مواد مخدر موجب فروپاشی زندگی افراد می‌شود و درحقیقت مواد مخدر زمینه بروز سایر آسیب‌های اجتماعی را فراهم می‌کند و ما باید موضوع مبارزه با مواد مخدر را مردمی کنیم.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه از رشد ۷ درصدی کشفیات مواد مخدر در چهار ماهه ابتدایی امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته خبر داد و گفت: مقصد اکثر مواد مخدر کشف شده در کشور کشورهای اروپایی هستند.

وی درباره توزیع متادون در داروخانه‌ها گفت: وزارت بهداشت بنا دارد این طرح را به صورت پایلوت در چند استان برگزار کند و بعد از آن، نتیجه‌گیری خواهیم کرد.

مومنی در پاسخ به سوالی که آیا نقاط آلوده به طور کامل پاکسازی شده است یا خیر؟ گفت: نقاط آلوده ما در تهران مانند شوش، هرندی و مولوی پاکسازی شده است و شرایط در این مناطق دیگر مانند گذشته نیست. برخی از معتادان بعد از ۶ ماه دوباره به جامعه برمی‌گردند و به دلیل اینکه به طور کامل سم‌زدایی نشده‌اند دوباره به سمت مواد مخدر می‌روند لذا مدت نگهداری معتادان در مراکز باید افزایش پیدا کند.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر درباره زنانی که اقدام به توزیع مواد مخدر می‌کنند گفت: آمار زنانی که اقدام به توزیع مواد مخدر می‌کنند هرگز روبه رشد نبوده است و تعداد این افراد محدود است.

وی تصریح کرد: طی ۱۰ سال گذشته سالانه ۵ درصد افزایش مصرف‌کننده مواد مخدر را داشتیم و آخرین شیوع‌شناسی صورت گرفته اعلام کرده است که درحال حاضر ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار مصرف کننده مستمر و یک میلیون و ۶۰۰ مصرف کننده تفننی مواد مخدر در کشور داریم و از طرفی تعداد بانوان به مراتب کمتر از آقایان است.

مومنی با بیان اینکه بیش از ۷۰ درصد انواع مواد مخدر در استان‌های شرقی کشور کشف می‌شود خاطرنشان کرد: امروزه سوداگران از شیوه‌های جدید استفاده کرده و با بسته‌بندی‌های جدید این مواد را بین مردم توزیع می‌کنند که وظیفه داریم در حوزه آموزش و آگاهی‌بخشی نیز در کنار سایر نهادها بیشتر فعال باشیم.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر درباره معتادان دارای بیماری خاص و زخم باز گفت: برخی از معتادان دارای زخم باز و هپاتیت هستند و یکی از مصوبات جدید ما این بود که وزارت بهداشت مرکزی را برای معتادان دارای بیماری خاص راه‌اندازی کند و وزارت بهداشت اعلام کرده تا بعد از دو ماه این مرکز را ایجاد خواهد کرد. امیدواریم با راه‌اندازی این مرکز شرایط درمان این افراد بهبود یابد؛ هم اکنون در تهران ۲ هزار نفر معتاد دارای زخم باز و در کشور ۱۰ هزار نفر دارای بیماری خاص هستند.

وی درباره فروش مواد مخدر در فضای مجازی گفت: در ۱۰ سال اخیر فروش اینترنتی مواد مخدر در دنیا افزایش پیدا کرده است و ۵۰ درصد فروش انواع مواد در سه کشور هلند، انگلیس و آلمان صورت می‌گیرد و در کشور ما نیز فضای مجازی رصد می‌شود و کشفیات بسیاری نیز در این فضا از سوی پلیس صورت گرفته است.

انتهای پیام/4110/

http://ana.ir/i/410785
وزارت بهداشت درباره توزیع متادون تصمیم‌گیری خواهد کرد/ تا پایان سال قوانین حوزه مبارزه با مواد مخدر اصلاح می‌شود

وزارت بهداشت درباره توزیع متادون تصمیم‌گیری خواهد کرد/ تا پایان سال قوانین حوزه مبارزه با مواد مخدر اصلاح می‌شود

کشف 31 کیلوگرم تریاک از دو قاچاقچی سابقه‌دار/ توزیع‌کنندگان مواد مخدر در کرمان زمین‌گیر شدند

کشف 31 کیلوگرم تریاک از دو قاچاقچی سابقه‌دار/ توزیع‌کنندگان مواد مخدر در کرمان زمین‌گیر شدند

ناکامی قاچاقچی از انتقال 172 کیلوگرم تریاک به تهران

ناکامی قاچاقچی از انتقال 172 کیلوگرم تریاک به تهران

کشف 2 کیلوگرم شیشه در شرق تهران/ تلاش قاچاقچی برای انتقال 96 کیلو تریاک به تهران ناکام ماند

کشف 2 کیلوگرم شیشه در شرق تهران/ تلاش قاچاقچی برای انتقال 96 کیلو تریاک به تهران ناکام ماند

روایت نوروزی از تلاش مسئولان برای آزادی یک قاچاقچی حرفه‌ای!

روایت نوروزی از تلاش مسئولان برای آزادی یک قاچاقچی حرفه‌ای!

طرح راه اندازی اشتغال دختران تحصیل کرده روستایی اجرایی می‌شود

طرح راه اندازی اشتغال دختران تحصیل کرده روستایی اجرایی می‌شود

تحقق شعار «ياريگر هم باشيم» با بهره‌گيری از ظرفيت‌های سازمان‌های مردم‌نهاد ميسر است

تحقق شعار «ياريگر هم باشيم» با بهره‌گيری از ظرفيت‌های سازمان‌های مردم‌نهاد ميسر است

ارائه مواد مخدر در بسته‌بندی جدید برای ترغیب دانش‌آموزان

ارائه مواد مخدر در بسته‌بندی جدید برای ترغیب دانش‌آموزان

برنامه‌ریزی برای نگهداري 10 هزار معتاد متجاهر در اردوگاه چناران

برنامه‌ریزی برای نگهداري 10 هزار معتاد متجاهر در اردوگاه چناران

کشف هروئین در دنیا، ایران 21 تُن اروپا 4 تُن!

کشف هروئین در دنیا، ایران 21 تُن اروپا 4 تُن!