شنبه  10  اسفند  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

کلاهبرداری از طریق سایت «دیوار» در پوشش خرید تلفن همراه؛ شاکیان به پلیس آگاهی مراجعه کنند

يكشنبه 08 شهریور 1394 ساعت 12:50
فردی با مراجعه به دادسرای ناحیه 31 تهران و طرح شکایتی عنوان کرد که از طریق سایت فروش اینترنتی «دیوار» قصد فروش یک دستگاه گوشی تلفن همراه را داشته که شخصی تحت عنوان خریدار با او تماس و در ادامه اقدام به کلاهبرداری از وی کرده است .

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری آنا، در تاریخ 29 فروردین سال جاری فردی با مراجعه به دادسرای ناحیه 31 تهران و طرح شکایتی عنوان کرد که از طریق سایت فروش اینترنتی «دیوار» قصد فروش یک دستگاه گوشی تلفن همراه را داشته که شخصی تحت عنوان خریدار با او تماس و در ادامه اقدام به کلاهبرداری از وی کرده است .

با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع کلاهبرداری و به دستور شعبه اول دادیاری داسرای ناحیه 31 تهران، پرونده جهت رسیدگی در اختیار اداره چهاردهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

اظهارات مالباخته

مالباخته پس از حضور در اداره چهاردهم پلیس آگاهی تهران بزرگ، در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: از طریق سایت دیوار قصد فروش یک دستگاه گوشی تلفن همراه به قیمت یک میلیون و 700 هزار تومان را داشتم که شخصی ناشناس به عنوان خریدار با من تماس گرفت؛ این شخص پس از گرفتن نشانی محل سکونت بنده در محدوده اتوبان ارتش به در منزل مراجعه و پس از رؤیت گوشی تلفن همراه و سایر لوازم جانبی آن از قبیل کارتن گوشی تلفن همراه، از من درخواست کرد تا به همراه وی برای دریافت پول به دستگاه خودپرداز مراجعه کنم. به همراه این شخص، به یک دستگاه خودپرداز در شهرک شهید محلاتی رفته و این شخص، به ظاهر شروع به واریز و انتقال پول به حساب من کرد و پس از دقایقی گفت که پول را به حسابم واریز کرده است. من نیز گوشی تلفن همراه را به همراه کارتن به او تحویل دادم و به منزل مراجعه کردم غافل از اینکه منتظر تأیید واریز پول از طریق سیستم پیامک بانکی شوم یا حتی درخواست برگه رسید تراکنش مالی را از این شخص کنم. پس از مراجعه به منزل، به سراغ گوشی تلفن همراه خود رفتم و هرچه پیامک‌های داخل آن را بررسی کردم، پیامکی در خصوص واریز مبلغ فروش گوشی تلفن همراه را پیدا نکردم؛ فردای آن روز به بانک مراجعه و در بررسی تراکنش مالی مشخص شد که هیچگونه واریزی به مبلغ یک میلیون و 700 هزار تومان صورت نگرفته است.

شناسایی تعداد دیگری از شکات و مالباختگان

با بررسی شکایت‌های مشابه، کارآگاهان موفق به شناسایی تعداد دیگری از شکات و مالباختگانی شدند که همگی آنها بدین شیوه و شگرد و زمانیکه قصد فروش گوشی‌های تلفن همراه خود را داشتند، مورد کلاهبرداری قرار گرفته بودند.

تمامی این مالباختگان در اظهارات خود عنوان کردند که توسط جوانی حدودا 35 ساله و پس از انتشار آگهی فروش گوشی‌های تلفن همراه خود در سایت‌های اینترنتی بویژه سایت دیوار مورد کلاهبرداری قرار گرفتند.

دستگیری متهم سابقه دار

با توجه به شیوه و شگرد کلاهبرداری که طی آن فرد جوانی به محل‌های اعلامی از سوی مالباختگان و در ادامه به همراه آنها به شعبات بانکی مراجعه کرده بود، انجام چهره‌نگاری از مالباختگان و همچنین بررسی تصاویر به‌دست آمده از دوربین‌های مداربسته بانکی در دستور کار کارآگاهان اداره چهاردهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت و نهایتا یکی از مجرمان سابقه‌دار در زمینه سرقت و کلاهبرداری بنام «هدایت . ر» ( متولد 1359 ) شناسایی، در مخفیگاهش واقع در خیابان ولی عصر دستگیر و به اداره چهاردهم پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل شد.

متهم پس از مواجه حضوری با مالباختگان، صراحتا به ده‌ها فقره کلاهبرداری در تهران و همچنین سایر شهرها و استان‌های کشور همچون کرج، اسلامشهر، قزوین، رباط کریم، اهواز، پاکدشت، اصفهان، خوزستان همچنین نحوه شناسایی مالباختگان از طریق سایت‌های فروش اینترنتی اعتراف و در اظهاراتش عنوان کرد: « به خاطر آنکه در زمان کلاهبرداری ( و در واقع سرقت گوشی تلفن همراه)، تمامی لوازم جانبی گوشی‌های بویژه کارتن‌های آنها را سرقت می‌کردم، در زمان مراجعه به مراکز خرید و فروش گوشی‌های تلفن همراه و بدون هیچگونه مشکلی موفق به فروش تمامی گوشی‌ها می‌شدم.»

سرهنگ کارآگاه محمدرضا ذاکر استقامتی، معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی تهران بزرگ، در ادامه اعلام این خبر گفت: بهره‌گیری از «سیستم پیامک بانکی» و یا «تماس با شعبات بانکی برای اطمینان از واریز و یا انتقال پول» یکی از مطمئن‌ترین و در این حال راحت‌ترین روش‌های ممکن جهت جلوگیری از وقوع کلاهبرداری است که متأسفانه با وجود آموزش‌ها و اطلاع رسانی‌های مکرر صورت گرفته همچنان شاهد آن هستیم که بسیاری از شهروندان محترم همچنان از این خدمات بانکی در دسترس، بهره برداری و استفاده نمی‌کنند.

سرهنگ کارآگاه محمدرضا ذاکر استقامتی گفت: با توجه به اعتراف صریح متهم به ده‌ها فقره کلاهبرداری به شیوه و شگرد اعلام شده، قرار قانونی از سوی مقام محترم قضایی صادر و متهم برای انجام تحقیقات تکمیلی و شناسایی دیگر شکات و مالباختگان در اختیار اداره چهاردهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفته است؛ لذا از تمامی شهروندان محترم که بدین شیوه و شگرد مورد کلاهبرداری قرار گرفتند دعوت می‌شود تا جهت شناسایی متهم و پیگیری شکایات خود به اداره چهاردهم پلیس آگاهی تهران بزرگ واقع در خیابان وحدت اسلامی مراجعه کنند.

http://ana.ir/i/36033