جمعه  29  شهریور  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
صد و پانزدهمین نشست خبری سخنگوی دستگاه قضا (3):

اژه‌ای: خواسته‌ای از سوی آمریکا درباره تبادل زندانیان مطرح نشده است

يكشنبه 08 مرداد 1396 ساعت 16:35
سخنگوی قوه قضاییه درباره برخی اخبار مبنی بر اینکه آمریکا به دنبال تبادل برخی زندانیان با ایران است، گفت: آنهاخواسته شان را مطرح نکردند، هر دولتی خواسته خود را مطرح کند در دستگاه دیپلماسی و دستگاه مربوط بحث می‌شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری آنا، حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی‌اژه‌ای در ادامه نشست خبری امروز خود در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه برخی افراد کماکان به شورای نگهبان هجمه دارند و اعضای شورای نگهبان را به قانون‌شکنی در ماجرای فتنه 88 متهم کردند، اظهار کرد: در قانون مطبوعات این مساله برای رسانه‌ها پیش بینی شده است. چنانچه کسی توهین و افترا به مقامات داشته باشد، می‌توان ورود کرد. امروز افرادی علیه نهادهایی که موثر هستند، سعی می‌کنند تخریب داشته باشند. خوشبختانه این نهادها نیز تحت تاثیر این فضاسازی‌ها قرار نگرفتند و نمی‌گیرند.

آخرین وضعیت پرونده حسین فریدون

سخنگوی قوه‌قضاییه درباره آخرین وضعیت پرونده حسین فریدون گفت: پرونده مسیر خود را طی می‌کند و مانند سایر پرونده‌ها در مرحله تحقیقات است. تحقیقات به صدور قرار رسید، زمانی می‌توان قرار صادر کرد که توجه اتهام با قراین و شواهد و دلایل وجود داشته باشد، به این مرحله که رسید قرار صادر شد. قرار را که تامین کردند، از زندان آزاد شد و رسیدگی ادامه دارد و پس از تکمیل، نهایتا بازپرس اظهارنظر می‌کند.

وی در پاسخ به این سؤال که قتل بنیتا شبه‌عمد است یا عمد افزود: در اینکه چه چیزی ثابت می‌شود قاضی و بازپرس باید اظهارنظر کنند. در مورد تفاضل دیه نیز ماده 428 قانون مجازات اسلامی، تعیین تکلیف کرده است. در این ماده آمده که در مواردی که جنایت نظم و امنیت عمومی را برهم زند یا احساسات عمومی را جریحه‌دار کند مثل این مورد یا برخی موارد مشابه مثل قتل آتنا و مصلحت در اجرای قصاص باشد و خواهان تمکن تفاضل را نداشته باشد، با درخواست دادستان و تایید رئیس قوه قضاییه، مقدار مذکور از محل بیت المال پرداخت می‌شود.

دستگیری دو مداح معروف

محسنی‌اژه‌‌ای در پاسخ به سئوالی درباره دستگیر دو مداح معروف کشور و اینکه این دستگیری صحت دارد یا خیر و مشاهده این افراد در یک مراسم ختم گفت: پرونده در دادسرای ویژه روحانیت مطرح است و اطلاعی ندارم، اما می‌دانم چند نفر دستگیر شدند. می‌دانم دو نفر بازداشت شده بودند و یک نفر با قرار آزاد شده بودند. از جرئیات هیچ خبری ندارم چون پرونده در دادسرای ویژه روحانیت مطرح است.

آخرین وضعیت پزشک تبریزی

وی در پاسخ سئوال دیگری درباره آخرین وضعیت پرونده پزشک تبریزی اظهار کرد: هنوز دادگاه حکم صادر نکرده و در یک مورد استعلام کرده که باید پزشکان و دستگاه ذی‌ربط جواب بدهند. یک جلسه برگزار شده اما جلسه یا جلسات بعدی هنوز برگزار نشده است.

واکنش اژه‌ای به بیانیه آمریکا

معاون اول قوه‌قضاییه در پاسخ به این سئوال که کاخ سفید در بیانیه‌ای ایران را به سیاست گروگان‌گیری متهم کرده بود و منابعی در آمریکا مطرح کردند که این کشور به دنبال مبادله برخی زندانیان مثل نمازی است، افزود: کسی که مرتکب جرمی در قلمرو جمهوری اسلامی شده باشد اعم از ایرانی و غیر ایرانی به اتهامش رسیدگی می‌شود. همه قوانینی که در مورد سایرین رعایت شده، در مورد این افراد نیز رعایت شده است. این آمریکاست که هم اموال ما را به بهانه‌های مختلف به گروگان گرفته و غارت می‌کند و هم افراد را به بهانه‌های واهی گروگان می‌گیرد و مدت‌ها در زندان نگه می‌دارد، آنها خواسته‌شان را مطرح نکردند. هر دولتی خواسته خود را مطرح کند در دستگاه دیپلماسی و دستگاه مربوط بحث می‌شود.

توضیحات سخنگوی دستگاه قضا درباره ادعاهای شمس

محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر اینکه در دادگاه متهم ردیف دوم پرونده نفتی گفته شده بابک زنجانی را بانک مرکزی تایید کرده و اینکه آیا به این ادعا رسیدگی شده است یا خیر گفت: چندین بار توضیح دادم. یک پرونده که مفتوح می‌شود، افراد متهم و دستگاه‌های نظارتی یک سری صحت هایی را مطرح می کنند و بازپرس با توجه به مجموعه قراین و شواهد، موضوع را دنبال می کند. در این پرونده از ده‌ها نفر تاکنون تحقیق شده است. کسانی که اتهام‌شان ثابت شده، قرار بازداشت یا تامین مناسب صادر شده است.

وی ادامه داد: در خصوص کسانی که اتهام‌شان ثابت نشده، قراری صادر نشده است. از برخی مسئولان وزارت نفت سابق یا بانک مرکزی و افرادی از این قبیل، تحقیق شده اما وزارت نفت سابق و بانک مرکزی سابق غیر از شرکت نیکو که ثابت شد و مدت‌ها بازداشت بودند و الان آزاد هستند، به عنوان متهم تحت تعقیب قرار نگرفتند. این پرونده بیش از سه متهم دارد و به پرونده سایر افراد باید رسیدگی شود.

در پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان فرد جدیدی دستگیر نشده

وی در پاسخ سئوالی درباره آخرین وضعیت پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه و دستگیری تعدادی افراد جدید در این پرونده گفت: اخیرا اطلاع نگرفتم که کسی بازداشت شده یا خیر، اما تحقیقات ادامه دارد. بعد از دستگیری مدیر عامل سابق یا اسبق بانک سرمایه، کسی بازداشت نشده اما تحقیقات ادامه دارد و افرادی در رفت و آمد هستند. بنابراین بازداشتی جدید فعلا نداریم اما تحقیقات کماکان ادامه دارد و پرونده به دادگاه نرفته و در مرحله کارشناسی در خصوص زمین‌هایی است که به صورت صوری به بانک واگذار شده بود. مثلا ملک 35 میلیاردی را 300 میلیارد به بانک واگذار کرده بودند.

سخنگوی قوه‌قضاییه در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر اینکه ایالات متحده امریکا از کشور عمان برای آزادی اتباع خود درخواست میانجیگری کرده است، گفت: چیزی به قوه قضاییه منعکس نشده است و قوه قضاییه هم در خصوص این موضوعات مستقلا وارد نمی‌شود. پرونده قضایی است برخی محکوم شدند و در حال طی محکومیت هستند و یک مورد نیز هنوز پرونده اصلا به دادگاه نرفته است.

http://ana.ir/i/199147
مبادله دو محکوم ایرانی با یک محکوم ترکیه‌ای در مرز مشترک دو کشور

مبادله دو محکوم ایرانی با یک محکوم ترکیه‌ای در مرز مشترک دو کشور

آمریکایی‌ها درک درستی از مفاهیم مذاکره، توافق و تبادل ندارند

آمریکایی‌ها درک درستی از مفاهیم مذاکره، توافق و تبادل ندارند