پنجشنبه  21  فروردین  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
آنا گزارش می‌دهد؛

لزوم تدوین استراتژی‌های فردی برای ارتقای بهره‌وری/ از سحرخیزی و استراحت کافی تا مثبت‌اندیشی و مدیریت پروژه

يكشنبه 12 آبان 1398 ساعت 00:10
استفاده کوانتومی از ساعت کاری کارکنان یکی از عوامل مؤثر در افزایش بهره‌وری بنگاه‌های اقتصادی است و در این میان به‌کارگیری فناوری‌ پیشرفته ضریب این افزایش را بهبود می‌بخشد.

به گزارش خبرنگار حوزه رفاهی گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، کشورهای پیشرفته در ارتقای بهره‌وری در کسب و کارشان بهترین عملکرد را دارند و اکثر بنگاه‌های اقتصادی در این کشورها همواره به‌دنبال ابزارهایی هستند تا با استفاده از آن بهره‌وری را  بهبود بخشند.

اما امروزه این بهره‌وری در بیشتر نقاط دنیا در حال کاهش است به‌طوری که کشورها را بر آن داشت تا برای این منظور به دنبال ابزاری برای افزایش بهره‌وری باشند.

به‌طور مثال مرکز آمار نیروی کار آمریکا گزارش داده است که طی فصل چهارم سال ۲۰۱۴، نتیجه‌ عملکرد کسب و کارهای مربوط به بخش غیر کشاورزی به اندازه‌ ۲/۳ درصد افزایش یافته است در حالیکه ساعات کار این بخش نیز به اندازه‌ ۱/۵ درصد افزایش داشته است؛ بنابراین می‌توان نتیجه گرفت به‌طور کلی بهره‌وری به میزان ۸/۱ درصد کاهش داشته است.

کارآفرینان سطح ارتقای سرعت و دانش خود را برای افزایش بهره وری بالا می برند

شادی بزرگی کارشناس مالی اقتصادی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری آنا، درباره استفاده از شاخص‌های بهره‌وری در کار اظهار می‌کند: دستمزد بالا و پایین تنها عامل برون‌زا برای افزایش بهره‌وری در کارمندان است.

وی افزود: دستمزد خوب یا بد ناخودآگاه مطلوبیت در کار را بالا و پایین می‌برد و نیروی کار به عنوان عامل بیرون‌زا تصمیم برای کار بد یا خوب می‌کند.

این کارشناس اقتصادی عنوان کرد: برخی از شرکت‌ها با توجه به شاخص‌های کارآفرینی سعی در بالا بردن بازدهی واقعی دارند، این شرکت‌ها به‌دنبال افزایش سرعت و بازدهی بالا هستند زیرا در این صورت است  می‌توان تا حدودی بهره‌وری را افزایش داد.

20 روش برای بالابردن توان بهره‌وری در کار

روش‌های آسانتری برای افزایش بهره‌وری در کار وجود دارد که می‌توان به برخی از این نکات توجه کرد و شاخص بهره‌وری را بهبود بخشید.

در ادامه با 20 روش برای بالابردن توان بهره‌وری در کار آشنا می‌شویم:

1- آنچه را شروع می‌کنید، به پایان برسانید و به خودتان انرژی دوباره بدهید و قبل از شروع کارهای بعدی، آنچه را شروع کرده‌اید به پایان برسانید.

2- برنامه هفته بعد خود را از پیش تعیین کنید. در ابتدای هفته یک ساعت وقت بگذارید و یک لیست کامل از آنچه را نیاز دارید انجام دهید تهیه کنید، به این ترتیب می‌توانید مهم‌ترین کار را در اولویت بگذارید و زمان را هدر ندهید.

3- حواستان به ساعت باشد. یک روش خوب برای تست اینکه چقدر کارآمد هستید، این است که زمان مورد نظرتان در هر پروژه را اندازه بگیرید. سپس می‌توانید مشخص کنید چه چیزی زمان شما را هدر می‌دهد و چگونه می‌توانید کارایی و بهره‌وری بیشتری داشته باشید.

4- استراحت کنید. دانشمندان می‌گویند که شما نمی‌توانید بیش از ۹۰ دقیقه در یک کار تمرکز کنید. به این معنی است که شما باید هر ۹۰ دقیقه در طول فعالیت استراحت کنید.

5- مثبت فکر کنید. اگر چشم‌انداز مثبت داشته باشید، سریع‌تر کار خواهید کرد بدون اینکه زمانی برای نگرانی صرف کنید و زمان بیشتری را صرف رسیدن به هدف خود خواهید کرد.

6- حواس پرتی‌ها را کاهش دهید. حواس پرتی‌ها در محل کار می‌تواند تا حد زیادی بر میزان بهره‌وری و انگیزه شما تأثیر بگذارد. سعی کنید از این حواس‌پرتی‌ها اجتناب کنید.

7- مهلت‌های کوتاه‌تری به خود بدهید. همه ما در موقعیتی مشابه قرار گرفته‌ایم که در آن موقعیت آن قدر کار را به تعویق انداخته‌ایم که پروژه یک‌هفته‌ای را سه‌ماهه به پایان رسانده‌ایم. به همین ترتیب، ایده خوبی است که زمان کوتاه‌تری را تنظیم کنید و کارایی خود را از این طریق افزایش دهید.

8- محل کارتان را مرتب کنید. با ایجاد یک محیط سازمان‌یافته شما می‌توانید چیزهایی را که می‌خواهید آسان‌تر پیدا کنید و تمرکز بیشتری بر وظایف روزمره خود داشته باشید.

9- راحت باشید. زمانی که می‌خواهید کارآمد باشید راحتی در کار ضروری است. اگر شما یک شلوار جین بر تن دارید که فقط اندکی تنگ است، ذهن به جای تمرکز برای کاری که باید انجام دهید درگیر آن خواهد بود.

10- از ابزارهای مدیریت پروژه استفاده کنید. ایجاد یک لیست با استفاده از ابزارهای مدیریت پروژه مانند Trello می‌تواند به شما کمک کند که سازمان‌یافته باشید و پیشرفت‌تان را در طول روز به شما نشان دهد.

11- به طور مؤثر ارتباط برقرار کنید. ارتباطات ضعیف می‌تواند موجب صرف هزینه و وقت شود، بنابراین مطمئن شوید که در مورد هر چیزی در محل کار به طور واضح و مختصر بحث می‌کنید.

12- قورباغه را قورت دهید. ما به معنای واقعی کلمه به شما نمی‌گوییم که موجودی چهارپا را بخورید، بلکه بیان می‌کنیم که باید سختی را تحمل کنید و تمام کارهای خسته‌کننده‌ای را که به تعویق می‌انداختید قبل از انجام پروژه‌های دیگر کامل کنید.

13- سحرخیز باشید. زود بیدار شدن و انجام وظایف در ابتدای روز باعث می‌شود که احساس خوبی داشته باشید، کارآمد باشید و بهره‌وری خود را افزایش دهید.

14- بازتاب داشته باشید. با بازتاب در فرآیندهای کاری خود، می‌توانید بفهمید که چه کاری کارآمد است و در چه کاری اشتباه می‌کنید. پس از آن می‌توانید در مورد راه‌هایی برای بهبود روش‌ها و مؤثرتر کردن کارهای خود فکر کنید.

15- حد خود را بشناسید. مهم است که حد خود را بدانید و سعی نکنید پس از خستگی به خود فشار بیاورید. احتمالاً در این شرایط اشتباهاتی از روی بی‌دقت انجام می‌دهد زیرا شما خیلی خسته هستید.

16- از حاشیه‌های محل کار دوری کنید. حاشیه‌های غیرضروری می‌توانند برای اخلاق تیم و محیط کاری سمی باشند. هنگامی که درگیری صورت گرفت، مهم است که خود را وارد آن نکنید و یا سعی نکنید وضعیت را از بین ببرید.

17- خواب کافی داشته باشید. زمان خواب خود را برنامه‌ریزی کنید و مطمئن شوید هر شب حداقل هفت تا هشت ساعت می‌خوابید، بنابراین با احساس طراوت و انرژی بیدار خواهید شد.

18- به خود انگیزه بدهید. هنگامی که هدفی برای دستیابی دارید بهره‌وری شما بالاتر می‌رود. در مواقعی که انگیزه‌ای ندارید، به این فکر کنید که چرا این شغل را دارید.

19- مدیتیشن انجام دهید. هر روز صبح چند دقیقه را صرف مدیتیشن کردن می‌تواند نگرانی‌های شما را از بین ببرد و به شما کمک کند که در شغل خود کارآمدتر باشید.

20- از خود مراقبت کنید. اگر می‌خواهید بهترین نسخه خودتان باشید و به عظمت دست یابید، باید اطمینان حاصل کنید که از خودتان مراقبت می‌کنید. این امر شامل غذا خوردن درست، خواب خوب و انجام تمریناتی است که شما را قوی و سالم می‌کنند.

بنابراین با توجه ویژه به این 20 روش می‌توان بهره‌وری را علاوه بر محیط کار در زندگی هم بالا برد چرا که موارد فوق روشهای درستی حتی برای زندگی سالم هم به حساب می‌آیند.

انتهای پیام/4046/پ

http://ana.ir/i/442877
کمیته مسئولیت اجتماعی بنگاه‌های اقتصادی تشکیل شود

کمیته مسئولیت اجتماعی بنگاه‌های اقتصادی تشکیل شود

مهم‌ترین کاربرد مدل‌های کسب‌وکار طرح و بررسی چالش‌های استارت‌آپ‌ها است

مهم‌ترین کاربرد مدل‌های کسب‌وکار طرح و بررسی چالش‌های استارت‌آپ‌ها است

مزایای راه‌اندازی کسب‌وکارهای اینترنتی چیست؟

مزایای راه‌اندازی کسب‌وکارهای اینترنتی چیست؟

تشکیل کارگروه کاهش اتلاف انرژی و مصرف بهینه در وزارت آموزش و پرورش

تشکیل کارگروه کاهش اتلاف انرژی و مصرف بهینه در وزارت آموزش و پرورش

صدور رایگان کارنامه بنگاه‌های اقتصادی در نهمین جشنواره ملی بهره‌وری

صدور رایگان کارنامه بنگاه‌های اقتصادی در نهمین جشنواره ملی بهره‌وری

سلامت روان فرد در محیط کار یکی از عوامل افزایش بهره‌وری است

سلامت روان فرد در محیط کار یکی از عوامل افزایش بهره‌وری است

راهکار های افـزایش بهره وری کارمندان

راهکار های افـزایش بهره وری کارمندان