پنجشنبه  14  فروردین  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
وزیر کشور تاکید کرد؛

بهره‌گیری از همه ظرفیت‌های کشور برای اجرای طرح جامع کاهش آسیب‌های اجتماعی

يكشنبه 20 مرداد 1398 ساعت 15:38
وزیر کشور بر بهره‌گیری از همه روشها و ظرفیت‌های موجود در کشور برای اجرای طرح جامع کاهش آسیب‌های اجتماعی تاکید کرد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از وزارت کشور، عبدالرضا رحمانی فضلی در یکصد و بیست و یکمین نشست شورای اجتماعی کشور، پس از ارائه گزارشی از طرح جامع کاهش آسیب‌های اجتماعی، ضمن تأکید بر ضرورت و اهمیت برنامه‌ریزی و اقدام در جهت کاهش آسیب‌های اجتماعی، گفت: پیش از این دستگاه‌های مختلف طرح‌هایی را در جهت کاهش یا پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی اجرا و اقداماتی انجام می‌دادند اما این طرح در جهت یکپارچه‌سازی و جلوگیری از موازی کاری و تکرار تدوین شده است تا ضمن صرفه جویی در هزینه‌ها، مسیری که همه دستگاهها طی می‌کنند، به نتیجه مشخص برسد.

وی با تأکید بر اینکه از تجربیات همه دستگاه‌ها در اجرای هرچه بهتر این طرح استفاده می‌شود، گفت: همه دستگاه‌های مرتبط باید همگرایی و هم‌افزایی لازم را در مسیر اجرا داشته باشند، مسئولان اجرای طرح نیز ضمن نظارت، ارزیابی مداوم و دریافت بازخوردها، پروژه را کنترل و اجرای مستمر و دقیق آن را نهادینه کنند.

وزیر کشور تأکید کرد: با این طرح همه مشکلات حل نمی‌شود اما در خروجی این طرح می‌تواند معضلات و مسائل مختلفی ریشه یابی شود و به دستگاههای مرتبط برای اقدام ارائه شود. 

وی با اشاره به اهمیت اولویت بندی موضوعات مهم گفت: به دلیل امکانات کم و زمان محدود باید اولویت بندی از لحاظ سنی، جنسی، شغلی و موضوعی داشته باشیم. با این حال هزینه اجرای این طرح از بودجه داخلی دستگاه‌های مجری طرح پرداخت خواهد شد.

رحمانی فضلی به لزوم تهیه بانک اطلاعاتی قوی اشاره کرد و گفت: این بانک اطلاعاتی باید زمینه قدرت دسترسی و پردازش و تحلیل داشته باشد تا بتوان گزارشها و تحلیلهای مورد نظر را استخراج کرد.

وزیر کشور تصریح کرد: باید با اجتماعی کردن مسائل اجتماعی آن را به دغدغه، نیاز و خواست مردم تبدیل کنیم تا منجر به مشارکت عمومی مردم در راستای حل این مسائل شود. همچنین سهولت دسترسی برای مردم بسیار مهم است تا به راحتی بتوانند از این خدمات این طرح بهره مند شوند.

وی به اهمیت آگاهی بخشی اشاره کرد و گفت: باید در زمینه اطلاع‌رسانی، آگاهی بخشی و آموزش عمومی قوی‌تر عمل شود.

رحمانی فضلی به بهره‌گیری از همه روشها، شیوه‌ها و ظرفیتهای موجود در کشور برای اجرای طرح جامع کاهش آسیب‌های اجتماعی اشاره و تصریح کرد: باید همه ظرفیت‌های دینی، فرهنگی، مذهبی، سازمان‌های مردم نهاد و نهادهای عمومی پای کار بیایند تا این طرح به خوبی اجرا و به نتیجه برسد، اینکه این موضوع را صرفاً دولتی تلقی کنیم قطعا نمی‌تواند جامع و فراگیر عملیاتی شود.

وی اضافه کرد: گروه‌های مرجع مانند علما، مراجع، مساجد، اساتید دانشگاه، بازیگران و هنرمندان در این مسیر می توانند کمک کننده باشند و باید از همه کسانی که می توانند این موضوع را به موضوع اجتماعی تبدیل کنند، استفاده کرد.

رحمانی فضلی با اشاره به علاقه مردم به حضور در مراسم‌های مذهبی و اشاره به برکات روزهایی خاص چون روز عرفه خاطرنشان کرد: تمام مناسک دینی و اعمال مذهبی گرچه قابل سنجش نیستند و با هیچ معیاری قابل اندازه‌گیری نیستند اما می‌توانند روزنه‌هایی در مسیر افزایش سلامت روانی جامعه باشد.

انتهای پیام/4046/

http://ana.ir/i/410016
رسانه‌های مجازی در مهلت باقی‌مانده از وزارت ارشاد مجوز بگیرند

رسانه‌های مجازی در مهلت باقی‌مانده از وزارت ارشاد مجوز بگیرند

وزیر کشور: مرز خسروی باز شد/ نیازی به روادید نیست

وزیر کشور: مرز خسروی باز شد/ نیازی به روادید نیست

همکاری ایران و افغانستان برای ساماندهی کودکان کار اتباع خارجی

همکاری ایران و افغانستان برای ساماندهی کودکان کار اتباع خارجی

اعمال مدرک تحصیلی در حقوق کارکنان دولت تصویب شد

اعمال مدرک تحصیلی در حقوق کارکنان دولت تصویب شد

وزیر علوم به عضویت شورای اجتماعی کشور منصوب شد

وزیر علوم به عضویت شورای اجتماعی کشور منصوب شد

دولت به معلمان بی‌توجهی می‌کند

دولت به معلمان بی‌توجهی می‌کند

اعلام آمار گرایش دانش‌آموزان به مواد مخدر به صلاح نیست

اعلام آمار گرایش دانش‌آموزان به مواد مخدر به صلاح نیست