جمعه  16  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
آیت‌الله سبحانی در سی‌وچهارمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان مطرح کرد:

قرآن معجزه‌ای نامحدود و پایان‌ناپذیر/ با ترویج فرهنگ قرآنی جوانان را در برابر هجمه‌های دشمنان مصون نگه داریم

جمعه 12 مهر 1398 ساعت 15:07
یک مرجع تقلید با بیان اینکه قرآن معجزه تدوینی پیامبر اکرم(ص) و معجزه‌ای نامحدود است، گفت: قرآن در طول قرن‌ها قدیمی نشده است و بلکه در هر دوره برای بشر برنامه‌ها و موضوعات جدیدی دارد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی دانشگاه قم، آیت‌الله جعفر سبحانی در آئین اختتامیه سی‌وچهارمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان که در مجتمع امین قم برگزار شد، عنوان کرد: پیامبران دارای معجزات تکوینی و خارجی بودند که عصا و ید بیضا حضرت موسی(ع) و شفای بیماران توسط حضرت عیسی(ع) نمونه‌ی آن است.

وی افزود: ولی معجزه پیامبر اسلام، معجزه تکوینی نیست و قرآن معجزه تدوینی است؛ معجزه پیامبران براساس شرایط زمان خود بوده است و بر همین اساس چون در زمان پیامبر اکرم(ص) شاعری و خطابه رواج داشت، معجزه پیامبر نیز در همین راستا بود تا نشان دهد کلامی که آورده است متفاوت از کلام آن‌ها و کلام بشر است.

این استاد برجسته حوزه علمیه بیان کرد: البته تفاوت معجزه پیامبر اکرم(ص) با دیگر پیامبران تفاوت دیگری نیز دارد؛ شریعت حضرت موسی(ع) و حضرت عیسی(ع) موقتی و کوتاه مدت بوده است و معجزات ایشان نیز موقتی بود ولی به دلیل اینکه شریعت پیامبر اسلام (ص) شریعتی دائمی است، شریعت دائم، معجزه دائم نیاز دارد و معجزه ایشان نیز معجزه دائم است و تا آخر دنیا باقی خواهد ماند.

وی ادامه داد: خداوند نامحدود است و باید فعل خدا نیز مانند خدا نامحدود باشد و بر همین اساس قرآن نیز نامحدود است؛ بیش از ۱۴۰۰ سال است که علما در خصوص قرآن بحث کرده‌اند ولی همچنان بحث باقی است و این نشان می‌دهد که قرآن پایان‌ناپذیر و نامحدود است.

آیت الله سبحانی تصریح کرد: تفاسیر بسیاری بر قرآن نوشته شده است که موضوعات مختلفی مطرح کرده است ولی همچنان موضوعات بسیاری باقی مانده است و پایان ناپذیر است؛ در طول این قرن‌ها قرآن قدیمی نشده است و بلکه در هر دوره برای بشر برنامه‌ها و موضوعات جدیدی دارد.

وی اضافه کرد: وجود یک کتاب نامحدود و پایان‌ناپذیر افتخار و وجه تمایز مسلمانان است؛ افتخار مسلمانان این است که قرآن و عترتی داریم که هیچگاه از یکدیگر جدا نمی‌شوند و هرکدام دیگری را تفسیر می‌کنند.

این مرجع تقلید شیعه با بیان اینکه قرآن و عترت جدایی‌ناپذیر هستند، اظهار کرد: ما به عنوان شیعیان باید از مبانی قرآن و عترت پیروی کنیم و از آن‌ها در کنار یکدیگر استفاده کنیم

وی با تأکید بر اینکه قرآن باعث می‌شود که توطئه‌های دشمنان در زمینه گمراه شدن جوانان خنثی شود، خاطرنشان کرد: امروزه دشمنان تلاش بسیاری برای گمراهی جوانان انجام می‌دهند و در فضای مجازی ایمان، عفت، اخلاق و حیای جوانان را نشانه رفته است و بر همین اساس با ترویج قرآن و فرهنگ قرآنی، می‌توانیم جوانان را در برابر این هجمه‌ها مصون نگه داریم.

آیت الله سبحانی با بیان اینکه قرائت قرآن کریم روزنه و دریچه‌ای برای فهم آن است، خاطرنشان کرد: باید ماده‌ای در دانشگاه‌ها قرار داده شود تا دانشجویان در دوران تحصیل و قبل از فارغ‌التحصیلی، قرائت قرآن را بیاموزند؛ این موضوع در دانشگاه قم اجرایی شده است و امیدوارم در تمامی دانشگاه‌ها گسترش پیدا کند.

حاملان و حافظان قرآن، مایه افتخار کشور هستند

رئیس سی‌وچهارمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان نیز در این آیین گفت: حاملان و حافظان قرآن باعث افتخار جمهوری اسلامی ایران هستند و کشور به این افراد می‌بالد.

حجت الاسلام و المسلمین عسکر دیرباز، عنوان کرد: دانشگاه قم افتخار می‌کند که میزبان سی‌وچهارمین جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشگاهیان است و برگزاری سی‌وچهارمین دوره از این جشنواره کار عظیمی بود که وزارت علوم موفق به انجام آن شده است.

وی افزود: شمع وجود قرآن به گونه‌ای است که نایبان امام زمان(عج) و مراجع تقلید نیز خضوع و احترام بسیاری نسبت به آن دارند و آیات عظام صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی و علوی گرگانی سلام خود را به متسابقین ابلاغ کردند.

رئیس دانشگاه قم بیان کرد: زمانی که مسئله میزبانی جشنواره توسط دانشگاه قم مطرح شد، مسئولان وزارت علوم استقبال کردند و در راستای اجرای شکوهمند جشنواره حمایت کامل را انجام دادند و جوایز نفرات برگزیده را نیز تقبل کردند.

وی ادامه داد: حاملان و حافظان قرآن باعث افتخار جمهوری اسلامی ایران هستند و کشور به این افراد می‌بالد؛ جمهوری اسلامی ایران این افتخار را دارد که از قرآن و معارف اهل‌بیت (ع) تبعیت می‌کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین دیرباز تصریح کرد: قرآن معجزه پیامبراکرم(ص) است و در تمام دوران‌ها و اعصار کارایی دارد و در جهان کنونی به مفسران و مجریان واقعی قرآن نیاز داریم؛ به برکت جمهوری اسلامی ایران و خون شهدا، ایران اکنون مجری قرآن است.

وی تصریح کرد: به برکت جمهوری اسلامی ایران، قرآن و عترت جایگاه والا و ویژه‌ای پیدا کرده است ولی همچنان در ابتدای راه هستیم و باید با بهره‌گیری از معارف قرآن و منویات مقام معظم رهبری، خادمان قرآن و عترت اهل بیت(ع) باشیم.

انتهای پیام/4118/

http://ana.ir/i/428940
آزمون جشنواره ملی مسابقات معارفی قرآن و عترت دانشجویان

آزمون جشنواره ملی مسابقات معارفی قرآن و عترت دانشجویان

نشست خبری رئیس انجمن ترویج علم ایران در خبرگزاری آنا آغاز شد

نشست خبری رئیس انجمن ترویج علم ایران در خبرگزاری آنا آغاز شد

نفرات برگزیده سی‌وچهارمین جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویان کشور مشخص شد

نفرات برگزیده سی‌وچهارمین جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویان کشور مشخص شد

جعفر پور: جوایز نفرات برتر دوره گذشته مسابقات قرآن دانشجویان وزارت علوم پرداخت نشده است

جعفر پور: جوایز نفرات برتر دوره گذشته مسابقات قرآن دانشجویان وزارت علوم پرداخت نشده است

حضور 890 نفر از دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل در مسابقات قرآن و عترت

حضور 890 نفر از دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل در مسابقات قرآن و عترت

مشارکت 60 دانشگاهی در مرحله استانی بیست و چهارمین دوره مسابقات قرآن و عترت

مشارکت 60 دانشگاهی در مرحله استانی بیست و چهارمین دوره مسابقات قرآن و عترت