جمعه  29  شهریور  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
مقیمی در گفتگو با آنا مطرح کرد:

شهدای مدافع حرم بهترین گزینه برای معرفی سبک زندگی ایرانی - اسلامی

يكشنبه 30 تیر 1398 ساعت 15:04
عضو هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان طی مقاله‌ای مؤلفه‌های سبک زندگی شهدای مدافع حرم مورد برسی قرار داد.

معصومه مقیمی فیروزآباد عضو هیئت‌علمی دانشگاه فرهنگیان در گفتگو با خبرنگار حوزه فرهنگی و هنری گروه دانشگاه خبرگزاری آنا در خصوص انگیزه تدوین مقاله علمی بررسی مؤلفه‌های سبک زندگی شهدای مدافع حرم اظهار کرد: این مقاله با توجه به تأکیدات اخیر مقام معظم رهبری در خصوص سبک زندگی ایرانی - اسلامی و پرهیز از زندگی غربی نگاشته شده است.

وی افزود:  تهاجم فرهنگی و تبلیغات گسترده‌ای که در حوزه ترویج زندگی غربی صورت می‌گیرد، روی اکثر جوانان و نوجوانان کشورمان تأثیر گذاشته است. از همین رو نیاز به سبک زندگی ایرانی - اسلامی مشهود بوده و اکنون به یک دغدغه تبدیل شده است.

نگارنده مقاله بررسی مؤلفه‌های سبک زندگی شهدای مدافع حرم بیان کرد: شهدا بهترین گزینه برای معرفی سبک زندگی ایرانی - اسلامی هستند. اما شهدای مدافع حرم به‌این‌علت که در زمان معاصر و در شرایط کنونی جامعه به اوج رسیده‌اند، بهترین معیار برای معرفی این سبک زندگی خواهند بود.

مقیمی فیروزآبادی در خصوص چرایی انتخاب وصیت شهدای مدافع حرم برای نوشتن این مقاله گفت: وصیت‌نامه، کلام پایانی هر فرد است. افراد در وصیت‌نامه خود، گذری به همه زندگی، دغدغه‌ها و نگرش‌هایشان دارند. جامعه آماری مقاله، بررسی مؤلفه‌های سبک زندگی شهدای مدافع حرم از وصیت‌نامه آن‌ها است.

 عضو هیئت‌علمی دانشگاه فرهنگیان با بیان اینکه در این مقاله از وصیت‌نامه 27 تن از شهدای مدافع حرم مطالعه موردی صورت گرفته است، عنوان کرد: پژوهشگران می‌توانند زندگی‌نامه شهدای مدافع حرم را برای نگاشتن در حوزه سبک زندگی ایرانی - اسلامی انتخاب کنند. آن‌ها می‌توانند تفاوت‌ها و شباهت‌های سبک زندگی ایرانی - اسلامی و سبک زندگی غربی را به ترسیم بکشند.

نگارنده مقاله بررسی مؤلفه‌های سبک زندگی شهدای مدافع حرم در خصوص بازخوردهای این مقاله بیان کرد: این مقاله با متدولوژی قوی علمی نگاشته شده و مورد توجه دانشجویان قرار گرفته است. همچنین از وصیت‌‌نامه‌های استفاده شده در این مقاله، کتابی با عنوان «رد پای عشق» منتشرشده است که در این کتاب، گزیده جملاتی از وصیت‌‌نامه شهدای مدافع حرم جمع‌آوری‌شده است.

مقیمی فیروزآبادی در معرفی دیگر مقالات خود گفت: طرح پژوهشی بر اساس بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی با عنوان نگاهی به گذشته در حال تدوین است که در این طرح تجربیات مدیران آموزشی اسبق گردآوری می‌شود.

لازم به ذکر است که مقاله علمی بررسی مؤلفه‌های سبک زندگی شهدای مدافع حرم توسط نشریه پژوهش‌های اجتماعی-اسلامی دانشگاه علوم اسلامی رضوی چاپ شده و در آن اشاره‌شده است که شهدای مدافع حرم بصیرترین افراد جامعه هستند.

گفتنی است برای نگارش این مقاله از روش تحلیل محتوای کیفی استفاده‌شده که در ادامه بخشی از آن را می‌خوانید.

سبک زندگی مجموعه‌ای از اعمال و نگرش‌ها است

سبک زندگی مجموعه‌ای از اعمال و نگرش‌ها است که در متن و زمینه‌های خاص قابل‌درک هستند. ازآنجاکه سبک زندگی هر فرد و جامعه به لحاظ نظری، برآمده از آموزه‌های اعتقادی و ارزشی حاکم بر روح و روان آن‌هاست، کسب آگاهی‌های لازم در خصوص مفهوم سبک زندگی و باورهای دینی و تعامل این دو مقوله ضروری می‌کند. از دیگر سو دلیل همه انحرافات سیاسی و اعتقادی که بعضاً منجر به نابودی و انحطاط ملت‌ها می‌شود، تصمیمات و رفتارهای بدون بصیرت بوده است. شهدای مدافع حرم در زمرهٔ بصیرترین افراد جامعه امروزند که بصیرت و عمل را درهم آمیختند و با تشخیص درست موقعیت و درک صحیح شرایط زمانه در آزمون ولایت‌پذیری سربلند گشتند. آنان نه‌تنها بصیر بلکه بصیرت آفرین هم هستند.

هدف پژوهش حاضر این است که اندیشه و عمل و سلوک والای آنان را در قالب مضامین سبک زندگی شناسایی و موردبررسی قرار دهد. به این منظور، تعداد 27 وصیت‌نامه با روش تحلیل محتوای کیفی بررسی شد و تعداد 253 کد حاصل از آن در قالب چهار مؤلفه ولایت‌پذیری با ابعاد نگرش ولایی و رفتار ولایی (11 شاخص)، هدف از جهاد و شهادت با ابعاد نیروی محرکه عشق و احساس مسئولیت دینی (13 شاخص)، ویژگی‌های شخصیتی با ابعاد روابط اجتماعی، خصوصیات فردی و انضباط مالی (28 شاخص) و توصیه‌ها با ابعاد عبادی معنوی و سیاسی اجتماعی (25 شاخص)، دسته‌بندی گردید و الگوی انتزاعی پژوهش منطبق با آن ارائه شد.

انتهای پیام/4107/4084/

 

http://ana.ir/i/405927
آماده شهادت بودن با آرزوی شهادت داشتن فرق دارد

آماده شهادت بودن با آرزوی شهادت داشتن فرق دارد

رونمایی از کتاب‌های زندگی‌نامه شهدای دانشجو

رونمایی از کتاب‌های زندگی‌نامه شهدای دانشجو

آیین رونمایی از کتاب «نظریه اسلامی رشد انسان» برگزار می‌شود

آیین رونمایی از کتاب «نظریه اسلامی رشد انسان» برگزار می‌شود

روش‌شناسی تفسیر متن به متن در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی منتشر شد

روش‌شناسی تفسیر متن به متن در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی منتشر شد

خاطرات یک فرشته داستانی واقعی است

خاطرات یک فرشته داستانی واقعی است

کتاب‌ها را از روی جلدشان قضاوت کنید

کتاب‌ها را از روی جلدشان قضاوت کنید