يكشنبه  24  شهریور  1398
يكشنبه , 29 اردیبهشت 1398 ساعت 06:30

جمالی در گفتگو با آنا:

نهاد رهبری در دانشگاه‌ها نقش حمایت، هدایت و نظارت را دارد

مسئول نهاد رهبری دانشگاه خلیج فارس گفت: وظایف این نهاد در دانشگاه‌ها را می‌توان در سه کلمه حمایت، هدایت و نظارت خلاصه کرد.

حجت‌الاسلام رضا جمالی در گفتگو با خبرنگار حوزه فرهنگی و هنری گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، در رابطه با نقش نهاد رهبری در دانشگاه‌ها گفت: وظایف نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها را می‌توان در سه کلمه حمایت، هدایت و نظارت خلاصه کرد؛ یعنی این نهاد علی‌رغم نقش حمایت از فضای علمی، فرهنگی، اعتقادی و نیروهای ارزشی و انقلابی در دانشگاه، وظیفه هدایت فکری و مبانی اعتقادی و دینی و همچنین نظارت در برنامه‌ریزی‌های کانون‌ها و تشکل‌های دانشجویان، کارمندان و اساتید را بر عهده دارد.

مسئول نهاد رهبری دانشگاه خلیج فارس خاطرنشان کرد: در دانشگاه قشرهای مختلف با رویکردها و سلیقه‌های فکری متفاوت دیده می‌شوند و نهاد نقش هدایت همه جریان‌ها را بر عهده دارد. هفته گذشته تجمعی در دانشگاه خلیج‌فارس توسط انجمن اسلامی این دانشگاه برگزار شد. در رابطه با این موضوع یک بحثی در فضای مجازی پیش آمده بود مبنی براینکه چرا در موضوع آیین‌نامه انضباطی دانشجویان کمیته انضباطی باید خلاف‌های فضای مجازی دانشجویان را تحت نظر بگیرد. قبل از این‌که وزارت حکم کند عملاً این تصمیم وجود داشته است؛ یعنی وقتی دانشجویی از دانشجوی دیگر شاکی می‌شد طبیعتاً در اظهارات اشخاص خاطی در فضای مجازی کپی، چاپ و بازدید می‌شد و نتیجه‌گیری در حراست دانشگاه انجام می‌گرفت. البته تنها در صورتی این پیگیری‌ها و نظارت صورت می‌گیرد که شکایتی از سوی دانشجویان مطرح شود.

وی تصریح کرد: البته آیین‌نامه جدید هنوز ابلاغ نشده و اصلاحاتی هم در این آیین‌نامه انجام شده است. اعضای انجمن اسلامی برای جلوگیری از این اتفاق تجمعی برگزار کردند. مجموعه نهاد رهبری نیز باید در نقش پدری معنوی از همه دانشجویان حمایت می‌کرد. البته همیشه حواسمان هم به خط قرمزها بوده است. دیدیم مبنای این گروه بر این است که می‌خواهند بحثی داشته باشند که در فضای مجازی این اتفاق نیفتد. مثلاً می‌خواهند تجمعی به‌صورت مدیریت‌شده و با توجه به همه جوانب کار داشته باشد. پس هم مجموعه حراست و هم مجموعه دانشگاه این جریان را مدیریت کردند. دانشجویان انجمن در دانشکده تجمع کردند و شعارهایی را در پلاکاردها نوشتند و اعلام کردن که ما مخالف این مسئله هستیم.

جمالی افزود: در خصوص فضای نظارتی عرض کردم اگر موضوعی باشد که به مباحث و مبانی انقلاب ضربه بزند و خدای‌نخواسته مسائل و اختلافاتی در فضای کشور ایجاد کند، قاعده این است که در هیئت نظارت با توجه به این‌که متشکل از رئیس دانشگاه رئیس نهاد رهبری و نماینده وزیر علوم است باید تصمیم بگیرد که در این موضوع به مصلحت نیست، بنابراین در جلسه هیئت نظارت اجازه ندادند تا در فضای مجازی بحثی داشته باشند.

انتهای پیام/4115/4126/ن

http://ana.ir/i/382201
آموزش عالی در 40 سال گذشته رشد قابل توجهی داشته است

آموزش عالی در 40 سال گذشته رشد قابل توجهی داشته است

  بیانیه گام دوم انقلاب روحی است که باید در کالبد جامعه دمیده شود

بیانیه گام دوم انقلاب روحی است که باید در کالبد جامعه دمیده شود

تقوا یکی از بزرگ‌ترین آثار روزه‌داری است

تقوا یکی از بزرگ‌ترین آثار روزه‌داری است

لزوم تقویت هنجارها واصلاح ناهنجاری‌ها در محیط دانشگاه

لزوم تقویت هنجارها واصلاح ناهنجاری‌ها در محیط دانشگاه

آغاز ثبت‌نام اعتکاف دانشجویی در دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر

آغاز ثبت‌نام اعتکاف دانشجویی در دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر

گستردگی دانشگاه آزاد در رفع چالش‌های کشور مغتنم است

گستردگی دانشگاه آزاد در رفع چالش‌های کشور مغتنم است