چهارشنبه  07  اسفند  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
رئیس قوه قضائیه:

مجریان قانون اساسی در کشور، نهادهای ضامن جمهوریت و اسلامیت را تضعیف نکنند

دوشنبه 22 مهر 1398 ساعت 16:29
رئیس قوه قضائیه با تأکید بر ضرورت حرکت همه مردم و مسئولان بر مدار قانون، از مسئولان اجرای قانون اساسی در کشور خواست که نهادهای قانونی نظیر شورای نگهبان را که ضامن جمهوریت و اسلامیت نظام است، تضعیف نکنند.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از قوه قضائیه، آیت الله سیدابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی قوه قضائیه، اربعین را جلوه عشق و دلدادگی به وجود مقدس حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و رمز وحدت و انسجام ملت های مسلمان دانست و اظهار کرد: امروز کنگره عظیم اربعین، به لحاظ کثرت جمعیت و همچنین کیفیت آن که یک اجتماع معنوی، عاشقانه و همراه با تحول، انسان سازی و یافتن یک سبک زندگی است، اجتماعی بی‌بدیل و جهانی و نویدبخش شکل‌گیری تمدن حسینی است.

رئیس قوه قضائیه با بیان این‌که نام اباعبدالله الحسین (ع)، رمز وحدت و ائتلاف همه گویش‌ها و ملل از مسلمان و غیرمسلمان است، ادامه داد: راز و رمز پیام سیدالشهدا (ع) برای همه انسان‌های معاصر است که می‌خواهند بر اساس انسانیت، آزادگی، عزت و شرف زندگی کنند. لذا دل‌های غیرمسلمانان نیز به این وجود مقدس جذب شده است و امروز شاهد حضور معنادار آنان در اجتماع اربعین هستیم که این امر نشان می‌دهد پیام‌های عقلانی عاشورا متعلق به کل بشریت است.

آیت الله رئیسی از میزبانی ملت و دولت عراق و موکب‌داران و همچنین خدمات همه دستگاه‌های اجرایی، نظامی، انتظامی، قضایی و سازمان‌های مردم نهاد در ایام اربعین قدردانی و ابراز امیدواری کرد که جریان عظیم، بی‌بدیل، پویا و حماسه‌ساز که طبق همه آمارها چند برابر آمار سال‌های گذشته است، برای همگان سرشار از برکت باشد.

ترکیه به مرزهای بین المللی بازگردد

رئیس قوه قضائیه در ادامه با اشاره به تحرکات اخیر در مرز ترکیه و سوریه، این وضعیت را برای مردم مسلمان منطقه تأسف‌بار خواند و افزود: ورود ترکیه به خاک سوریه، عوارض و تبعاتی دارد که از دید هیچکس پنهان نیست. این اقدام، بیش از 400 هزار آواره بر جای می‌گذارد که به‌ویژه با نزدیک شدن به فصل سرما، نتایج و آثار بسیار تلخی خواهد داشت و این برای هیچ‌کس قابل تحمل نیست.

وی یکی دیگر از عوارض اقدام ترکیه را تنفس مجدد و تجدید قوای داعش دانست و اظهار کرد: این جریان دست ساخته آمریکا و صهیونیست‌ها است که دستشان تا مرفق به خون مردم بیگناه منطقه آلوده است و بدترین جنایات را مرتکب شده‌اند، با استفاده از شرایط فعلی دوباره جان می‌گیرد و تجدید قوا می‌کند.

رئیس دستگاه قضا، بدترین نتیجه التهابات اخیر را کشته شدن مردم منطقه اعم از کرد، ترک، عرب و ... دانست و ابراز امیدواری کرد که ترکیه سریعاً به مرزهای بین المللی بازگردد و به این وضعیت خاتمه دهد.

آیت الله رئیسی گفت: دست‌های پشت پرده این اتفاقات نیز در برخی موضع‌گیری‌ها کاملاً قابل مشاهده است و آنچه در عقب نشینی آمریکا و میدان باز کردن برای ترکیه دیدیم قابل چشم پوشی نیست.

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنان خود، توجه و احترام به قانون را وظیفه همگان دانست و تأکید کرد: پیشرفت و توسعه یافتگی کشور در گرو قانونمداری است. از سوی دیگر، کشور ما کشور انتخابات است و مراجعه به آرای عمومی، افتخاری است که چهل سال آن را حفظ کرده‌ایم؛ به نحوی که مدعیان دموکراسی نتوانسته‌اند این چنین ادعای خود را در این زمینه اثبات کنند اما جمهوری اسلامی از ابتدا با رهنمودهای امام (ره) و مقام معظم رهبری و براساس آنچه در قانون اساسی و در میدان عمل وجود داشته است، همواره نشان داده که همه نهادها براساس رأی مردم شکل می‌گیرد.

به نام انسجام نباید دوقطبی سازی کرد

آیت الله رئیسی با بیان اینکه همه جریان‌ها، نهادها، جناح‌ها و تفکرات باید به قانون احترام بگذارند، مخدوش کردن قانون را غیرقابل قبول دانست و خاطرنشان کرد: به‌ویژه مسئولان و به طور خاص مسئولان اجرای قانون اساسی نباید به نام فراجناحی بودن و انسجام، به‌صورت جناحی و در جهت دوقطبی سازی اقدام کنند. بر همین مبنا، تضعیف نهادهای قانونی کشور نظیر شورای نگهبان که ضامن جمهوریت و اسلامیت نظام است، به نفع هیچکس نیست و برخلاف مصلحت کشور است. لذا باید قانون اساسی را به عنوان میثاق ملی مورد توجه قرار دهیم و مخصوصاً مسئولان اجرای قانون اساسی باید پایبندی خود به این قانون را اثبات کنند تا مردم بدانند که قرار است به قانون عمل شود.

احکام قطعی باید به موقع اجرا شود

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنان خود، بر ضرورت اجرای به موقع احکام قضایی تأکید کرد و گفت: نتیجه تمام زحمات و تلاش‌های شبانه‌روزی ضابطان قضایی و قضات دادسرا، دادگاه‌ها و دیوان عالی کشور در اجرای احکام متبلور می‌شود و اگر این احکام به موقع اجرا نشود، آثار همه این زحمات از بین می‌رود. بر همین اساس از همه همکاران خود به‌ویژه در دوایر اجرای احکام حقوقی، کیفری و ... می‌خواهم که همت مضاعفی برای اجرای بدون تأخیر احکام قطعی به خرج دهند و اگر هم موانع برای اجرا وجود دارد، در صدد رفع موانع برآیند.

رئیس قوه قضاییه در خصوص وضعیت زندان‌ها نیز بر لزوم یک تحول جدی برای خلوت کردن زندان ها تأکید کرد.

آیت الله رئیسی درباره بازرسی از دفاتر اسناد رسمی نیز گفت: بازرسی از این دفاتر باید بدون توجه به برخی حواشی و غوغاهای رسانه‌ای انجام شود منتها همه این بازرسی‌ها باید همراه با اتقان، استناد و استدلال لازم صورت گیرد.

برای ثبت شرکت ها، هویت و موجودیت آنها احراز شود

رئیس قوه قضائیه با انتقاد از ثبت شرکت‌های صوری نیز تصریح کرد: همان‌گونه که صدور شناسنامه برای یک شخص حقیقی نیازمند احراز هویت و موجودیت شخص است، ثبت شخصیت حقوقی نیز باید منوط به احراز هویت و موجودیت باشد تا از تشکیل شرکت‌های صوری و کاغذی جلوگیری به عمل آید.

خداییان: بازرسی از دفاتر اسناد رسمی آغاز شده است

ذبیح الله خداییان رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نیز با ارائه گزارشی از اقدامات این سازمان در ماه‌های اخیر تصریح کرد: با آموزش 100 بازرس، بازرسی از دفاتر اسناد رسمی را آغاز کرده‌ایم زیرا این دفاتر از مراکزی هستند که عملکردشان در میزان رضایتمندی مردم بسیار مؤثر است.

منتظری: دادسرا و زندان مشهد ساماندهی شود

حجت الاسلام منتظری، دادستان کل کشور نیز با ارائه گزارشی از سفر خود به مشهد مقدس، بر لزوم ساماندهی هر چه بیشتر وضعیت دادسرای مشهد و همچنین زندان این شهر تأکید کرد.

براساس این گزارش، بررسی «اصلاحات قانون آیین دادرسی کیفری» در دستور کار امروز مسئولان قضایی قرار داشت که مواردی از آن به تصویب رسید.

انتهای پیام/4105/

http://ana.ir/i/430727
فساد کوچک هم نباید تحمل شود/ سازمان بازرسی مشکلات سرمایه‌گذاران را حل کند

فساد کوچک هم نباید تحمل شود/ سازمان بازرسی مشکلات سرمایه‌گذاران را حل کند

قوه قضائیه در برخورد با فساد مغلوب فشارها نمی‌شود/ تشکیل شعب ویژه رسیدگی به تخلفات انتخاباتی و مقابله با پول‌های نامشروع

قوه قضائیه در برخورد با فساد مغلوب فشارها نمی‌شود/ تشکیل شعب ویژه رسیدگی به تخلفات انتخاباتی و مقابله با پول‌های نامشروع

چشم گمرک باید مثل مأمور برج دیدبانی همیشه باز باشد

چشم گمرک باید مثل مأمور برج دیدبانی همیشه باز باشد