دوشنبه  25  شهریور  1398
سه شنبه , 22 مرداد 1398 ساعت 09:18

متهم ردیف اول پرونده ارزی غیابی محاکمه می‌شود؛

عامل بانک مرکزی در توزیع ارزها فراری است/ فرار سالار آقاخان از کشور با کمک افراد ذی‌نفوذ!

سالار آقاخان، متهم ردیف اول پرونده ارزی است که به‌دلیل فرار از کشور به‌صورت غیابی محاکمه می‌شود.

به گزارش خبرنگار حوزه قضائی گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، رسیدگی به پرونده‌های اخلالگران در نظام ارزی و پولی از سوی دستگاه قضائی در دوره تحول در حال انجام است. اگر رسیدگی به اتهامات وحید مظلومین را کنار بگذاریم، مهمترین پرونده قضائی در حوزه ارز مربوط به احمد عراقچی(معاون ارزی سابق بانک مرکزی) و سالار آقاخان است، که دادگاه این پرونده هفته گذشته در شعبه دوم دادگاه ویژه مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی زرگر برگزار شد.

متهمان این پرونده سالار آقاخانی، سید احمد عراقچی، سید رسول سجاد، احسان معافی، میثم خدایی کلاکی، علی آروند، فرشاد حیدری، میلاد گودرزی و منصور دانش‌پور هستند که اخلال در نظام اقتصادی از طریق قاچاق عمده ارز اتهام عنوان شده این افراد در کیفرخواست است.

از بین 9 متهم این پرونده، احمد عراقچی و سالار آقاخان به‌دلیل اقداماتی که انجام دادند بیشتر مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفتند که البته سالار آقاخان درحال حاضر به‌صورت غیابی محاکمه می‌شود. اما سوال اینجاست که متهم ردیف اول این پرونده چطور توانسته از کشور خارج شود؟ موضوعی که قطعاً با همکاری برخی از نهادها و افراد دارای نفوذ صورت گرفته است.

سالار آقاخان جوانی 28 ساله است که از وی به‌عنوان رابط بانک مرکزی در توزیع ارز یاد می‌شود که این فرد با سوءاستفاده از این ارتباط اقدام به اخلال در نظام ارزی و پولی کرده است. مهر ماه سال 97 بود که عده‌ای با اقدامات خود در بازار ارز اخلال ایجاد کردند و در همان ایام بود که وحید مظلومین به‌دلیل اقدامات ارزی و خلاف قانون بازداشت شد و در نهایت اعدام شد. اما پلیس با تحقیقاتی که در سال 97 صورت داده بود متوجه فعالیت تیمی عده‌ای در حوزه ارز می‌شود که این افراد اقدام به خرید و فروش ارز خارج از شبکه کرده و از این طریق برای خود سرمایه جمع می‌کردند. در این ایام بود که مأموران پلیس فردی به نام سالار آقاخان را دستگیر کردند.

نکته مهم این است که سالار آقاخان از سوی پلیس به‌دلیل اخلال در نظام اقتصادی دستگیر شد اما معاونت اقتصادی وزارت اطلاعات و بانک مرکزی اعلام کردند که اقدامات این فرد با هماهنگی صورت گرفته و به همین دلیل این فرد آزاد شد. اگر این فرد اقداماتش با هماهنگی بانک مرکزی صورت گرفته پس چرا آقاخان همچنان متواری است و به کشور بازنمی‌گردد!

علاوه بر سالار آقاخان، پسر وحید مظلومین نیز از دیگر متهمان این پرونده است که همچنان متواری است و این دو نفر غیابی محاکمه می‌شوند.

براساس این گزارش، همگان از دستگاه قضائی انتظار دارند تا با افرادی که موجب نوسانات بازار ارز شدند به‌شدت برخورد کند. چراکه این نوسانات موجب افزایش قیمت سایر کالاها شد و به نوعی مردم در تنگنا قرار گرفتند. همان‌طور که رئیس قوه قضائیه تأکید بسیاری در برخورد با مفسدان اقتصادی دارد، امیدواریم رسیدگی به این پرونده نیز به دور از فشارهای سیاسی به سرانجام برسد تا این افراد به‌سزای اعمال خود برسند.

نکته اصلی درباره این پرونده، متواری بودن سالار آقاخان(متهم ردیف اول) است که با همکاری برخی از افراد و البته نهادها از زندان آزاد و به خارج از کشور فرار کرد!

انتهای پیام/4110/

http://ana.ir/i/410186
رئیس بانک مرکزی «نرخ سود بانکی» و «بنگاه‌داری بانک‌ها» را اصلاح کند

رئیس بانک مرکزی «نرخ سود بانکی» و «بنگاه‌داری بانک‌ها» را اصلاح کند

از مجتمع ویژه رسیدگی به پرونده‌های مفاسد اقتصادی چه می‌دانیم؟/ اسماعیلی: فساد جزء خطوط قرمز دستگاه قضائی است

از مجتمع ویژه رسیدگی به پرونده‌های مفاسد اقتصادی چه می‌دانیم؟/ اسماعیلی: فساد جزء خطوط قرمز دستگاه قضائی است

پرونده احمد عراقچی به دلیل نواقص به دادسرا برگشت

پرونده احمد عراقچی به دلیل نواقص به دادسرا برگشت

نامه برجامی روحانی تسلیم طرف‌های اروپایی شد

نامه برجامی روحانی تسلیم طرف‌های اروپایی شد

سیف همچنان ممنوع الخروج است

سیف همچنان ممنوع الخروج است

به‌دلیل دستگیری احمد عراقچی و مسئول حراست بانک مرکزی تحت فشاریم

به‌دلیل دستگیری احمد عراقچی و مسئول حراست بانک مرکزی تحت فشاریم

جیب‌بُری ملی و مقوله مسئولیت مدنی

جیب‌بُری ملی و مقوله مسئولیت مدنی

22/05/1398 11:37:43 ب.ظ
پس کی قراره بعد از گذشت ۴ سال پرونده پولشویی،کلاهبرداری و اعمال نفوذ در دستگاههای مختلف مدیران و سهامداران کاسپین-فرشتگان از دادسرا به دادگاه ارسال بشه ؟اگه قرارنیست خانواده تفکر و عوامل همدستشان در بانک مرکزی رو محاکمه کنید،بگین، مردم تکلیفشون روشن بشه که خودشون باید حقشونو به هر طریقی که می دونن از گلوی خانواده های سهامدار و مدیران این موسسه تو ایران یا کانادا بیرون بکشن.