يكشنبه  31  شهریور  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
آیت‌الله رئیسی:

تعرفه‌های کارشناسی باید واقعی و شفاف شود/ اختلاف فاحش نظرات چند کارشناس، اعتبار نظر کارشناسی را مخدوش می‌کند

شنبه 19 مرداد 1398 ساعت 22:21
رئیس قوه قضاییه با تأکید بر ضرورت اصلاح نظام کارشناسی و تقویت نظارت بر کارشناسان، اختلاف فاحش نظرات چند کارشناس در یک موضوع واحد را موجب وارد آمدن خدشه به اعتبار نظر کارشناسی دانست.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در نشست هم‌اندیشی با مدیران کانون کارشناسان رسمی دادگستری و مرکز امور مشاوران، وکلا و کارشناسان قوه قضاییه، ضمن تبریک فرا رسیدن عید سعید قربان، نظر کارشناسی را در کشف حقیقت بسیار اثربخش دانست و تصریح کرد: موضوع شناسی در مقام افتا و قضا بسیار اهمیت دارد و کارشناس می‌تواند در این امر نقش خطیری ایفا کند.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به جایگاه کارشناسی در مبانی فقهی، ادامه داد: تعهد، تخصص و به‌روز بودن از ویژگی‌های مهم کارشناس است که باید مورد توجه و اهتمام جدی باشد.

آیت‌الله رئیسی، غیرمتقن بودن نظر کارشناسی را موجب عدم اتقان آرا و هم‌چنین اطاله دادرسی دانست و با تأکید بر ضرورت تقویت نظارت بر کارشناسان افزود: کانون کارشناسان و مرکز مشاوران به عنوان نهادهای قانونی در زمینه نظارت و هم‌چنین آموزش و تشکیل هیئت‌های فنی، وظیفه بسیار مهمی بر عهده دارند.

رئیس قوه قضاییه در ادامه با تأکید بر ضرورت اصلاح نظام ارجاع به کارشناسان اظهار کرد: نباید ۹۰ درصد کارشناسی‌ها به ۱۰ درصد کارشناسان ارجاع شود و بقیه کارشناسان، کار کمی داشته باشند. این امر باید ساماندهی و از سامانه‌های هوشمند در این زمینه استفاده شود.

آیت‌الله رئیسی با تأکید بر واقعی و شفاف شدن تعرفه های کارشناسی، این امر را در اصلاح چهره نهاد کارشناسی نزد مردم مؤثر دانست و خاطرنشان کرد: اختلاف فاحش نظرات متعدد کارشناسی در موضوعات واحد، جایگاه کارشناسی را در ذهن نخبگان و مردم زیر سؤال می‌برد و اعتبار نظر کارشناسی را مخدوش می‌کند. لذا تقارب نظرات کارشناسی امری بسیار ضروری است.

رئیس قوه قضاییه با بیان این‌که نظر کارشناسی نباید قاضی را متحیر کند، تصریح کرد: نظارت‌های صنفی باید توسط افرادی امین، متعهد و قانونمند انجام شود و علاوه بر برخورد با تخلفات، لازم است نگاه پیشگیرانه وجود داشته باشد.

آیت‌الله رئیسی با تأکید بر ضرورت کمک کانون کارشناسان و مرکز مشاوران به تسهیل رسیدگی به تخلفات کارشناسان یادآور شد: قضات نیز باید با ارائه مدارک مورد نیاز به کارشناسان کمک کنند. هم‌چنین کارشناسان باید برای اتقان و سرعت نظریات کارشناسی به میزانی از اطلاعات حقوقی مجهز شوند و نظر خود را به صورت کامل ارائه کنند اما وارد عرصه قضا نشوند و داوری را به عهده قاضی بگذارند.

رئیس قوه قضاییه در ادامه با تأکید بر لزوم ساماندهی تشکل‌های کارشناسی، اظهار کرد: رعایت شئونات کارشناسان مورد تأکید ماست و در دستورالعمل کرامت نیز به آن پرداخته شده است.

آیت‌الله رئیسی هم‌چنین از کارشناسان خواست که اگر مشکلی در مجموعه قضایی مشاهده کردند، تذکر دهند و آن را مورد پیگیری قرار دهند و به هیچ‌ عنوان روابط ناسالم را برنتابند.

رئیس قوه قضاییه، خود کارشناسان را ملزم به پیشگیری از ایجاد روابط ناسالم دانست و گفت: سلامت دستگاه قضایی در گرو سلامت کارشناسان، وکلا، ضابطان و تمام مرتبطان با یک پرونده قضایی است. در این عرصه، خود نهاد کارشناسی باید حساسیت داشته باشد تا چند کارشناس ناسالم، اعتبار همه کارشناسان را در افکار عمومی تهدید نکنند. این امر نیز صرفاً با بخشنامه و دستورالعمل امکان‌پذیر نیست بلکه به رویه ها و عملکردها باز می‌گردد.

آیت‌الله رئیسی در پایان بر لزوم بهره‌مندی از ظرفیت‌های قانونی موجود در امر کارشناسی برای کشف حقیقت و اجرای عدالت تاکید کرد.

بر اساس این گزارش، پیش از سخنان رئیس قوه قضاییه، چند تن از مدیران عالی نهاد کارشناسی به بیان دیدگاه‌ها، مشکلات و نقطه نظرات خود پرداختند.

انتهای پیام/4127/

http://ana.ir/i/409903
 دستورالعمل «تشکیل مجتمع تخصصی ویژه رسیدگی به جرائم اقتصادی تهران» ابلاغ شد

دستورالعمل «تشکیل مجتمع تخصصی ویژه رسیدگی به جرائم اقتصادی تهران» ابلاغ شد

رئیس قوه قضائیه به استان کردستان سفر می‌کند

رئیس قوه قضائیه به استان کردستان سفر می‌کند

اعطای مرخصی یک‌هفته‌ای به زندانیان به مناسبت عید غدیر و فرارسیدن محرم + جزئیات بخشنامه

اعطای مرخصی یک‌هفته‌ای به زندانیان به مناسبت عید غدیر و فرارسیدن محرم + جزئیات بخشنامه

جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی برگزار شد

جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی برگزار شد

همایش بزرگداشت روز جهانی حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی

همایش بزرگداشت روز جهانی حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی

قدردانی بازیگر مشهور از رئیس قوه قضائیه+عکس

قدردانی بازیگر مشهور از رئیس قوه قضائیه+عکس

ساعت رسمی کشور امشب به عقب کشیده می‌شود/ چرا تغییر ساعت 31 شهریور صورت نمی‌گیرد؟
بانوی کوهنورد آسمانی شد/ تسلیت رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ورامین - پیشوا
روسیه درباره هرگونه تعدی آمریکا به ایران هشدار داده است / نارضایتی کاخ سفید از مسکو و تهران به دلیل اصرار بر سیاست مستقل
ثبت‌نام حضوری متقاضیان ادامه تحصیل در دانشگاه آزاد اسلامی قم
افزایش ۱۵ درصدی ظرفیت متروی تهران از اول مهرماه/ کاهش سرفاصله حرکت قطارهای مترو به کمتر از 4 دقیقه
تسهیلات وزارت نیرو برای فرصت مطالعاتی اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌ها در صنعت آب و برق
سعه‌صدر و تکریم ارباب رجوع مهم‌ترین ارکان رفتار در دانشگاه هستند
بوریس جانسون و امیر قطر پیرامون حمله به آرامکو در لندن گفتگو کردند
جنبش در حوزه مهارت افزایی نیازمند نگاه جدیدی است/ هاشمی: سازمان فنی و حرفه‌ای باید محل رجوع صنایع از طریق شستا شود
راهنمای پذیرفته‌شدگان دوره بدون آزمون کارشناسی پیوسته دانشگاه آزاد اسلامی منتشر شد