شنبه  16  فروردین  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
معاون ابتدایی وزارت آموزش و پرورش:

بیش از ۸ میلیون دانش‌آموز در مقطع ابتدایی مشغول به تحصیل هستند/ تکلیف عید برای دانش‌آموزان ممنوع است

سه شنبه 29 بهمن 1398 ساعت 10:39
معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: با افزایش 2.5 درصدی نسبت به سال تحصیلی گذشته، بیش از ۸ میلیون و ۲۰۰ هزار دانش‌آموز در مقطع ابتدایی مشغول به تحصیل هستند.

به گزارش خبرنگار حوزه آموزش و پرورش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، رضوان حکیم‌زاده صبح امروز در نشست خبری با اشاره به شهادت حاج قاسم سلیمانی گفت: هرچند شهادت سردار سلیمانی برای همه ما اتفاق تلخی بود، اما این شهادت پر افتخار فرصت ارائه الگویی مناسب به کودکان که درک ملموسی از موضوع جنگ و شهدای گرانقدر را نداشتند، فراهم کرد.

وی در تشریح رویکردهای وزارت آموزش و پرورش در خصوص مقطع ابتدایی افزود: کودک صاحب کرامت است و برنامه‌ها و روش‌ها نباید کرامت خدادادی او را خدشه‌دار کند.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه هرگونه پرهیز از خشونت در مدارس را دنبال می‌کنیم، ادامه داد: همه دانش‌آموزان اهمیت دارند و فقط شاگردان اول و دوم و سوم مهم نیستند، به همین دلیل ما آزمون را حذف و سیستم نمره‌دهی را جایگزین کردیم.

حکیم‌زاده با اشاره به اینکه کودک بزرگسال نیست، گفت: متناسب با رشد کودکان و ویژگی‌های آنها در دوران پیش دبستانی باید عمل کرد و محیط مدرسه هم باید شاداب و با نشاط بوده و امنیت روانی و عاطفی کودکان مورد توجه قرار گیرد.

وی با تأکید بر این موضوع که امسال هم مثل سال‌های قبل چیزی تحت عنوان پیک نوروزی نداریم و امسال نیز همان طرح عید و داستان و کتاب‌خوانی پیگیری می‌شود، گفت: اعلام می‌کنیم اگر مدرسه یا معلمی هر تکلیفی تحت عنوان عیدانه یا هر عنوان دیگری به دانش‌آموزان بدهد و یا بابت تهیه و چاپ آن هزینه‌ای از خانواده‌ها دریافت شود کاملاً غیرقانونی است.

معاون وزیر آموزش‌وپرورش ادامه داد: ممنوعیت ورود کتب کمک‌درسی به مدارس همچنان برقرار است. ضمن اینکه همچنان آزمون‌هایی چون چرتکه، کانگورو، آموزش‌های پایا و ازاین‌دست موارد در مدارس ممنوع است.

حکیم‌‌زاده در ادامه با اشاره به آمارها و فعالیت‌های معاونت آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: در سال تحصیلی جاری، ۸ میلیون و ۲۷۸ هزار و ۱۳۵ دانش‌آموز در این مقطع مشغول به تحصیل بوده‌اند که نسبت به سال قبل رشد 2.57 درصدی را شاهد بوده‌ایم.

وی ادامه داد: ۱۵ هزار دانش‌آموز عشایری استان سیستان و بلوچستان که از چتر حمایتی آموزش و پرورش خارج شده بودند، امسال مجددا تحت حمایت قرار گرفتند.

معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: ۳۴۵ هزار دانش‌آموز از اتباع بیگانه تحت آموزش قرار گرفتند که رشد یازده صدم درصدی نسبت به سال قبل را شاهد بودیم.

حکیم‌‌زاده در خصوص تعداد کلاس‌های درس موجود در مقطع ابتدایی گفت: در سال گذشته تعداد کلاس‌های دبستان رشد 2.3 درصدی را شاهد بودیم و تعداد کلاس‌های دبستان ما به عدد 352 هزار و 948 کلاس درس رسید و تعداد مدارس ابتدایی با رشد 1.38 درصدی به 66 هزار و 289 دبستان رسید.

 

معاون آموزش ابتدایی آموزش‌وپرورش تشریح کرد: با وجود افزایش تعداد دانش‌آموزان در مقطع ابتدایی، تعداد مجموع معلمان با 3.48 درصد کاهش به 239 هزار و 705 نفر در این مقطع بوده است.

وی ادامه داد: درمجموع با افزایش 1.7 درصدی، تعداد 36 هزار و 444 دانش‌آموز بازمانده از تحصیل امسال جذب‌شده و تحت آموزش قرار گرفتند.

حکیم‌زاده گفت: کل نوآموزان در سال تحصیلی جاری یک‌میلیون و 53 هزار و 31 نفر بودند و کلاس‌های پیش‌دبستانی در 70 هزار 964 کلاس درس دایر بوده است.

انتهای پیام/4145/

http://ana.ir/i/472738
یک ماه آموزش حضوری پس از باز شدن مدارس

یک ماه آموزش حضوری پس از باز شدن مدارس

طرح خشونت‌زایی از مدارس ابتدائی، امسال اجرا می‌شود

طرح خشونت‌زایی از مدارس ابتدائی، امسال اجرا می‌شود

حذف آزمون‌ها در دوره ابتدایی به دلیل منافات با استعدادیابی دانش‌آموزان بود

حذف آزمون‌ها در دوره ابتدایی به دلیل منافات با استعدادیابی دانش‌آموزان بود

تنوع و طبقاتی کردن مدارس بر خلاف سند تحول بنیادین است

تنوع و طبقاتی کردن مدارس بر خلاف سند تحول بنیادین است

خیرین در توسعه فضای آموزشی یاری‌گر آموزش و پرورش بوده‌اند

خیرین در توسعه فضای آموزشی یاری‌گر آموزش و پرورش بوده‌اند