چهارشنبه  07  اسفند  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
معاون وزیر آموزش‌وپرورش:

80 درصد شهرک‌های مسکونی فاقد فضای پیش‌بینی‌شده آموزشی هستند / برخورد با مدارس غیر دولتی که شهریه اضافی بگیرند

شنبه 21 دی 1398 ساعت 14:22
رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و مشارکت های مردمی آموزش و پرورش گفت: در حال حاضر 80 درصد شهرک‌های مسکونی در تأمین فضای آموزشی موردنیاز دچار مشکل هستند و منطقه 22 شهر تهران بیشترین میزان کمبود فضای آموزشی را دارد.

به گزارش خبرنگار حوزه آموزش و پرورش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، مجتبی زینی‌وند ادر حاشیه نشست خبری امروز خود با خبرنگاران با اشاره به اینکه  ماده 18 قانون شورا‌های آموزش‌وپرورش الزام می‌کند که سازندگان شهرک‌های مسکونی و انبوه‌سازان حتماً باید نسبت به تأمین فضای آموزشی اقدام کنند، گفت: متأسفانه چند چالش در این خصوص ایجاد شد؛ یکی از عمده چالش‌ها حذف تبصره‌های ذیل ماده 18 بوده که در چند سال گذشته مجلس این تبصره‌ها را با درخواست دولت وقت تصویب کرد و حذف کرد.

وی در خصوص محتوای تبصره‌های حذف‌شده از ماده 18 قانون شوراهای آموزش‌وپرورش عنوان کرد: دریکی از این تبصره‌ها اعلام می‌شود شهرداری‌ها باید تا زمانی که سازندگان شهرک‌های مسکونی فضای آموزشی را در اختیار آموزش‌وپرورش قرار ندهند و رضایت آموزش‌وپرورش را به‌صورت مکتوب نگیرند پایان کار به آن‌ها داده نشود.در تبصره دیگر آمده بود تا 200 واحد مسکونی اگر در شهرکی ساخته شد سازنده باید فضای آموزشی ساخته و در اختیار آموزش‌وپرورش قرار دهد.

معاون وزیر آموزش‌وپرورش ادامه داد: متأسفانه با حذف این تبصره‌ها، سازندگان شهرک‌های مسکونی و انبوه‌سازان به تعهد خودشان عمل‌ نکرده‌اند و در حال حاضر 80 درصد شهرک‌های مسکونی فاقد فضای پیش‌بینی‌شده آموزشی هستند.این مشکل در منطقه 22 شهر تهران بیشتر از مناطق دیگر کشور است.

وی ادامه داد: از ابتدای دولت دوازدهم مکاتباتی با دولت داشتیم و دستور داده شد این موضوع در دستور کارگروه زیربنایی دولت قرار گیرد و البته این امر با مقاومت‌هایی مواجه شد. خوشبختانه امسال در ساخت‌وساز فضاهای آموزشی در شهرک‌های مسکونی چیزی در حدود 89 درصد رشد داشتیم و در بسیاری از استان‌ها این مشکل در حال رفع شدن است و امیدواریم نمایندگان مجلس و دولت هرچه سریع‌تر چهار تبصره ماده 18 قانون شوراهای آموزش‌وپرورش را برگردانند تا اجرای این قانون منجر به استیفای حقوق آموزش‌وپرورش شود.

ساخت مدارس غیرانتفاعی توسط انبوه سازان جای تامین فضای آموزشی عمومی را نمی گیرد

رئیس سازمان مدارس و مراکز دولتی آموزش‌وپرورش در پاسخ به این سؤال که آیا در برخی مناطق انبوه‌سازان برای تأمین فضای آموزشی نسبت به احداث و راه‌اندازی مدارس غیرانتفاعی اقدام کرده‌اند، گفت: به‌هیچ‌عنوان چنین چیزی نبوده است و به‌هیچ‌وجه اجازه چنین اقدامی را نداشته و ندارند چراکه فضای آموزشی و مدرسه غیردولتی آموزشی متعلق به مؤسسات غیردولتی است و ساخت فضاهایی به این‌گونه نمی‌تواند جایگزین مسئولیت در قبال آموزش‌وپرورش گردد. تابه‌حال گزارشی در این خصوص به ما نرسیده است اما تأکید می‌کنم این اقدام نمی‌تواند حق آموزش‌وپرورش را استیفا نماید.

چهار برابر شدن واریزی کمک‌های مردمی در برگزاری کلاس‌های فوق‌برنامه

زینی‌وند همچنین  در مورد میزان کمک‌های مردمی برای هزینه‌های جاری و همین‌طور کلاس‌های فوق‌العاده گفت : در ماده 11 قانون شوراها دو بند وجود دارد، یکی موضوع کمک‌های مردمی به آموزش‌وپرورش و دیگری موضوع پرداخت هزینه برگزاری کلاس‌های فوق‌العاده در مدارس است. در زمینهٔ کمک‌های داوطلبانه مردمی با افت 40 درصدی مواجه بوده‌ایم اما در بخش کمک‌های مردمی در زمینهٔ برگزاری کلاس‌های فوق‌العاده چهار برابر رشد را تجربه کرده‌ایم و از یک‌صد و 6 میلیارد تومان به 467 میلیارد تومان افزایش واریزی داشته‌ایم.

وی تأکید کرد: سه عامل مهم عدم شفاف‌سازی مناسب در خصوص محل هزینه کرد کمک‌های مردمی، عدم وجود حساب عمومی برای واریز این کمک‌ها و همچنین اعلام این موضوع که در ابتدای سال و زمان ثبت‌نام مراکز اجازه دریافت کمک‌های داوطلبانه را نداشته‌اند،‌ می‌تواند موجب کاهش درآمدی در این بخش بوده باشد.

پیش‌بینی آموزش مجازی برای روزهای تعطیلی اجباری مدارس در مدارس غیردولتی

زینی‌وند همچنین با اشاره به مصوبه شورای سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی و نظارت مرکزی سازمان مدارس و مراکز دولتی آموزش‌وپرورش گفت: آموزش‌های الکترونیکی و تشویق مدارس غیردولتی به ایجاد بسترهای لازم سخت‌افزاری و نرم‌افزاری آموزش‌های برخط و غیر برخط الکترونیکی از مهم‌ترین مصوبات شورای سیاست گزاری بود تا در ایام تعطیلی اجباری مدارس، نظام تدریس محتوا دچار مشکل نشود.

برخورد قانونی با مدارس غیردولتی که شهریه اضافی بگیرند

معاون وزیر آموزش‌وپرورش در مورد مدارس غیردولتی که از اولیاء دانش آموزان در سال جاری مطالبه افزایش شهریه داشته و ثبت‌نام سال بعد را منوط به دریافت شهریه نوبت دوم نموده‌اند، تاکید کرد: چیزی حدود 37 مدرسه غیردولتی در سال جاری نسبت به دریافت شهریه اضافی اقدام کرده بودند. در پاسخ به گزارش‌های مردمی واصله  بازرسان سازمان ما مراجعه نمودند و مسجل شد که این تعداد مدرسه تخلف نموده بودند که به شورای نظارت استان تهران اختیار برخورد دادیم و مدارس موظف به بازگشت شهریه اضافی دریافتی شدند و می‌بایست تا پایان سال تحصیلی جاری و قبل از اعلام شهریه سال آینده این مبالغ به اولیاء برگردانده شود.

انتهای پیام/4076/

http://ana.ir/i/465622
12 اولویت مهم آموزش و پرورش به استان‌ها ابلاغ شده است/ درآمد آموزش و پرورش از محل 5 درصد عوارض شهرداری‌ها افزایش یافت

12 اولویت مهم آموزش و پرورش به استان‌ها ابلاغ شده است/ درآمد آموزش و پرورش از محل 5 درصد عوارض شهرداری‌ها افزایش یافت

حذف تنوع از مدارس بسیار ضروری است

حذف تنوع از مدارس بسیار ضروری است

رشد 36 درصدی کمک‌های مردمی به مدارس

رشد 36 درصدی کمک‌های مردمی به مدارس

مدارس غیردولتی نمی‌‌توانند بابت پیش‌ ثبت‌نام هزینه دریافت کنند

مدارس غیردولتی نمی‌‌توانند بابت پیش‌ ثبت‌نام هزینه دریافت کنند

تمدید مهلت ثبت‌نام در سامانه تعیین نرخ شهریه مدارس غیردولتی

تمدید مهلت ثبت‌نام در سامانه تعیین نرخ شهریه مدارس غیردولتی