جمعه  02  اسفند  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
وزیر امور خارجه ونزوئلا:

مسئله ونزوئلا باید توسط مردم این کشور حل شود نه قدرت‌های خارجی

سه شنبه 20 فروردین 1398 ساعت 13:03
وزیر امور خارجه ونزوئلا ضمن رد دخالت قدرت‌های خارجی، بر حل تنش فعلی توسط مردم این کشور تأکید کرد و خواستار حضور رسانه‌های آلترناتیو برای انعکاس واقعیت‌ها شد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا از معاونت برون‌مرزی صداوسیما، «خورخه آره‌آز» اقدامات آمریکا و برخی کشورهای اروپایی در قبال ونزوئلا را نوعی بازی بچه‌گانه توصیف و خاطرنشان کرد: چنین رفتارهایی به‌هیچ‌عنوان در جهان متمدن کنونی قابل‌پذیرش نیست چراکه در روابط بین‌الملل، حدومرزهایی وجود دارد که اجازه دخالت در امور کشورها را به دیگر کشورها نمی‌دهد و هرگز نباید از این خطوط قرمز عبور کرد.

وی در گفت‌وگو با احمد کابالو، خبرنگار شبکه پرس‌تی‌وی، در رابطه با دخالت‌های آمریکا در ونزوئلا گفت: مقامات آمریکایی بارها گفته‌اند که تمامی گزینه‌ها روی میز است؛ اما حقیقت این است که آن‌ها راه‌حل‌هایی همچون دیپلماسی و گفت‌وگو را از روی میز خود برداشته‌اند. به عبارتی، آمریکا تمامی گزینه‌های متمدنانه را حذف کرده و صرفاً تلاش می‌کند تا دولت مادورو را که تنها دولت قانونی در ونزوئلاست به طرق مختلف و با استفاده از ابزارهایی که در دست دارد، سرنگون کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی ونزوئلا در خصوص نشست گروه موسوم به «لیما» که برای حل مسئله ونزوئلا برگزار شد، گفت: اعضای این گروه را کشورهای وابسته به واشنگتن تشکیل می‌دهند و برکناری نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا از قدرت را دنبال می‌کنند. این کشورها که کسی جز دونالد ترامپ رهبری آن‌ها را بر عهده ندارد، استراتژی تحریم همه‌جانبه دولت ونزوئلا را تنها راه موجود می‌دانند. درواقع این اقدام، نوعی بازی بچه‌گانه است که به‌هیچ‌عنوان در جهان متمدن کنونی قابل‌پذیرش نیست چراکه در روابط بین‌الملل، حدومرزهایی وجود دارد که اجازه دخالت در امور کشورها را به دیگر کشورها نمی‌دهد و هرگز نباید از این خطوط قرمز عبور کرد.

آره‌آزا ادامه داد: چنین رویکردهایی را نباید به خوآن گوایدو و یا هنری راموس آلوپ نسبت داد، این مسائل در افکار و سیاست‌های افرادی همچون ترامپ، پنس، پمپئو و بولتون ریشه دارند. آمریکایی‌ها هرگز به مردم ونزوئلا و درد و رنج آن‌ها اهمیتی نمی‌دهند و برایشان مهم نیست که مادورو خوب است یا بد؛ درواقع، آن‌ها نفت ونزوئلا را می‌خواهند و تصمیم گرفتند تا مادورو را برکنار کنند و از هیچ کوششی برای دستیابی به این هدف خود فروگذار نمی‌کنند.

وزیر امور خارجه ونزوئلا در خصوص ادبیاتی که مقامات آمریکایی علیه ونزوئلا در شبکه‌های اجتماعی به کار می‌برند، عنوان کرد: این ادبیات کاملاً ضد دیپلماتیک است. زمانی که سخنرانی‌ها و توئیت‌های مقامات آمریکایی را درباره ونزوئلا می‌خوانم، برایم قابل‌باور نیست که این کلمات از سوی کسانی مطرح می‌شود که به‌نوعی، از اعضای یکی از مهم‌ترین و قوی‌ترین دولت‌ها در جهان هستند. اما با این حال، بسیاری از افرادی که برای کاخ سفید کار می‌کنند، چنین ادبیاتی را قبول ندارند. معتقدم که این افراد متعلق به یک باند و گروهی هستند که قدرت را در آمریکا در دست گرفتند اما قطعاً این روند تداوم چندانی نخواهد داشت.

وی در رابطه با اتفاق‌نظر احزاب دموکرات و جمهوری‌خواه در خصومت علیه ونزوئلا علی‌رغم اختلافاتی که میان این دو حزب سیاسی وجود دارد، گفت: تفاوت چندانی میان سیاست‌های دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان در قبال کشورهایی همچون ونزوئلا وجود ندارد، چراکه نظام و سیاست حاکم بر آمریکا به‌گونه‌ای است که اجازه انقلاب و استقلال را به کشوری که خود از آن به‌عنوان حیاط‌خلوت آمریکا یاد می‌کردند، نمی‌دهد. آن‌ها می‌خواهند از این طریق بر منابعی همچون نفت، گاز، آب، طلا، آهن و غیره تسلط داشته باشند که ما را در برابر خواسته خود می‌بینند.

او اتحادیه اروپا را مطیع آمریکا توصیف و خاطرنشان کرد: اگرچه ممکن است کشورهای اروپایی در جلسات خود با برخی مسائل با آمریکا همسو نباشند، اما در مورد مسئله ونزوئلا، آن‌ها کاری را انجام می‌دهند که رئیس‌جمهور ترامپ از آن‌ها می‌خواهد و این موضوع باعث تأسف است.

وزیر امور خارجه ونزوئلا وضعیت اتحادیه آفریقا را متفاوت از وضعیت اتحادیه اروپا توصیف و عنوان کرد: کشورهای آفریقایی وضعیتی متفاوتی دارند و از استقلال به‌مراتب بیشتری برخوردارند. این کشورها به قوانین بین‌المللی احترام می‌گذارند و نمی‌توانند فردی را که در وسط خیابان خود را به‌عنوان رئیس‌جمهور یک ملت معرفی کرده، به رسمیت بشناسند.

وی ادامه داد: این استقلال قابل‌تحسین است چراکه آن‌ها نیز تحت‌فشار هستند. درواقع، دیپلماسی آمریکا، اعمال فشار بر تمامی کشورهای جهان است. گزارش‌هایی به ما رسیده که نشان می‌دهد سفرای آمریکا به دفاتر وزارت خارجه کشورهای مختلف مراجعه می‌کنند و آن‌ها را تحت‌فشار قرار می‌دهند تا خوان گوآیدو را به‌عنوان رئیس‌جمهور ونزوئلا به رسمیت بشناسند. ما برای آفریقا و کشورهای آفریقایی احترام زیادی قائلیم. هوگو چاوز فقید به ما آموخت که باید روابطی نزدیک و دوستانه‌ای با کشورهای آفریقایی داشته باشیم چراکه بسیاری از مردم ونزوئلا، اجدادی آفریقایی دارند. بنابراین، اگر ما کشورهای آمریکای لاتین و کشورهای آفریقایی با هم متحد شویم، نزدیک به 80 درصد از منابع موردنیاز جهان را در اختیار خواهیم داشت و بی‌تردید به یک قدرت اصلی در جهان تبدیل خواهیم شد و این یک پروژه درازمدت است که آن را دنبال می‌کنیم.

خورخه آره‌آزا گفت: آمریکا واقعاً فکر می‌کند که پلیس جهان است، اما این حقیقت ندارد. البته قبول دارم که آن‌ها قدرت زیادی دارند و با استفاده از ابزارهای مختلف، بر کشورهای جهان فشار می‌آورند اما به‌طور خاص در مورد گروهی که هم‌اکنون قدرت را در آمریکا در دست دارند، باید بگویم که نمی‌توانند با این قلدر بازی‌ها بر جهان رهبری کنند.

وی ادامه داد: اگرچه ممکن است برخی کشورها ضعیف باشند، اما شأن و منزلتشان به آن‌ها این اجازه را نمی‌دهد تا قوانین بین‌المللی را نادیده بگیرند. به اعتقاد من، دیگر نمی‌توان کشوری را وادار کرد تا رئیس‌جمهوری خود خوانده را در کشوری دیگر که اقدامی علیه قوانین بین‌المللی انجام داده، به رسمیت بشناسند. اما آمریکا به تلاش خود ادامه می‌دهد و از طرق مختلف همانند وعده کمک‌های مالی، همکاری‌های بیشتر و یا تهدید به قطع کمک‌ها و روابط درصدد دستیابی به اهداف خود است.

وزیر امور خارجه ونزوئلا گفت: ما کشور و مردمی مستقل هستیم و اگرچه ممکن است اختلاف‌نظرهایی در میان ما وجود داشته باشد، اما هرگز تن به خواسته‌های آمریکا و متحدانش نخواهیم داد و در برابر آن تسلیم نخواهیم شد. ما می‌توانیم راه‌حل تمام مشکلات خود را از طریق قانون اساسی و گفت‌وگو پیدا کنیم. گروه مخالف دولت باید با ما به گفت‌وگو بنشیند و من معتقدم که این امر به‌زودی محقق خواهد شد، مگر آنکه آمریکا بخواهد کار دیوانه‌واری انجام دهد و جنگی نظامی را علیه ونزوئلا به راه بیندازد. ما هرگز به دنبال جنگ نیستیم، اما اگر چنین اتفاقی بیافتد، می‌بایست واکنش نشان دهیم و در برابر آن مقاومت کنیم. درخواست ما از جامعه بین‌المللی این است که درگام نخست، گزینه نظامی را از روی میز بردارند و در مرحله بعدی، تحریم‌هایی را که بر زندگی مردم ونزوئلا تأثیر منفی گذاشته، رفع کنند.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا دولت ونزوئلا از تحریم‌ها به‌عنوان بهانه‌ای برای شانه خالی کردن از مسئولت خود در سوء مدیریت و فسادهای اقتصادی بهره می‌گیرد، گفت: ازنظر رسانه‌های جریان اصلی، مسئولیت همه‌چیز بر گردن مادورو است. البته ما نیز اشتباهات خود را انکار نمی‌کنیم. ما یک دولت بی‌عیب و نقص نیستیم و همانند دیگران، انسان هستم. اما سعی داریم تا مدل جدید اقتصادی خود را پیاده کنیم. البته ممکن است در این راه، تصمیماتی گرفته باشیم که ما را به نتیجه مطلوب نرسانده باشد اما می‌توانم بگویم که سهم اشتباهات ما تنها 20 درصد و یا کمتر است.

 وی ادامه داد: دلیل عمده بروز چنین وضعیتی در ونزوئلا، تحریم‌ها هستند. بدین معنی که ما تولیدکننده نفت هستیم و زمانی که نفت خود را به دیگر کشورها می‌فرستیم، نمی‌توانیم پول حاصل از فروش آن را به کشور برگردانیم. درواقع، آمریکا منابع ما را می‌دزدد و این اجازه را به ما نمی‌دهد تا به مردم خود کمک کنیم. اما با وجود تمامی این شرایط، ما راه‌های متفاوتی را برای ارتباط با کشورهایی همچون چین، ترکیه و روسیه ایجاد کردیم تا بتوانیم امور را مدیریت کنیم.

آره‌آزا در خصوص وضعیت زندگی مردم ونزوئلا توضیح داد: در ابتدا باید بگویم اطلاعاتی که به دست آمریکایی‌ها و مردم جهان می‌رسد درست نیست. آن‌ها باید واقعیت‌ها را ببینند که این واقعیت‌ها کاملاً تحریف‌شده به دستشان می‌رسد. شرایط انسانی در ونزوئلا هیچ مشکلی ندارد و حتی می‌توانم بگویم که از وضعیت بسیاری از کشورهای واقع در آمریکای لاتین بهتر است. خوشبختانه توانستیم این شرایط را به‌خوبی اداره کنیم، در حال حاضر آموزش در ونزوئلا مجانی است، سیستم بهداشت در این کشور رایگان است و حتی خانه‌هایی را ساخته و به مردم تحویل داده‌ایم. حال اگر تحریم‌ها برداشته می‌شد، این شرایط برای مردم ونزوئلا چندین برابر بهتر می‌بود.

او افزود: منظور من از تحریم، صرفاً تحریم اقتصادی نیست بلکه تحریم رسانه‌ای و ارتباطی را نیز شامل می‌شود. واقعاً برای ما دشوار است تا بتوانیم به مردم جهان از دستاوردهای خود بگوییم. بنابراین، حضور خبرنگارانی از کشورهای جهان که بتوانند واقعیت‌های ونزوئلا را منعکس کنند، ضروری است. ما نمی‌توانیم روی سی ان ان، فاکس نیوز، بی بی سی، یورو نیوز و سی بی اس برای بازگویی حقایق حساب کنیم. ما خواستار حضور رسانه‌های آلترناتیو از سراسر جهان در ونزوئلا هستیم تا بتوانیم حقایق این کشور را منعکس کنیم.

وی در خصوص تصورات غلطی که از ونزوئلا بر ذهن جهانیان نقش بسته، توضیح داد: در برخی از کشورهای جهان این‌چنین تصور می‌شود که در ونزوئلا، نشانه‌ای از دموکراسی وجود ندارد و رئیس‌جمهور مادورو توسط هوگو چاوز انتخاب‌شده است. همچنین، این باور وجود دارد که هیچ انتخاباتی در ونزوئلا وجود ندارد و دولت نیز همواره حقوق مردم کشور را تضییع می‌کند. این گفتمان آمریکاست که ما را قاچاقچیان مواد مخدر معرفی می‌کند که این موارد به‌هیچ‌وجه درست نیستند. این وظیفه ماست تا در برابر این هجمه رسانه‌ای مبارزه کنیم و چهره واقعی ونزوئلا را به مردم جهان نشان دهیم.

انتهای پیام/4106/

 

http://ana.ir/i/372100
مایک پنس: آمریکا به دنبال جنگ با ایران نیست/خواهان گفتگو هستیم

مایک پنس: آمریکا به دنبال جنگ با ایران نیست/خواهان گفتگو هستیم

آمریکا در همراهی با مطالبات شما استوار ایستاده است

آمریکا در همراهی با مطالبات شما استوار ایستاده است

شواهدی از آمادگی آمریکا برای حمله نظامی به ونزوئلا در دست است

شواهدی از آمادگی آمریکا برای حمله نظامی به ونزوئلا در دست است

پای یانکی‌ها هرگز به ونزوئلا نخواهد رسید

پای یانکی‌ها هرگز به ونزوئلا نخواهد رسید

ادعای گوایدو درباره سرنگونی حکومت ونزوئلا

ادعای گوایدو درباره سرنگونی حکومت ونزوئلا

آمریکا چند شرکت کشتیرانی و نفت‌کش را تحریم کرد

آمریکا چند شرکت کشتیرانی و نفت‌کش را تحریم کرد

پمپئو از چین و روسیه به دلیل مداخله در ونزوئلا انتقاد کرد

پمپئو از چین و روسیه به دلیل مداخله در ونزوئلا انتقاد کرد

ونزوئلا از «سازمان کشورهای آمریکایی» خارج می‌شود

ونزوئلا از «سازمان کشورهای آمریکایی» خارج می‌شود

مادورو در حال تضعیف تمامیت ارضی ونزوئلاست

مادورو در حال تضعیف تمامیت ارضی ونزوئلاست

گوایدو با حمایت سازمان سیا رئیس مجلس ونزوئلا شد

گوایدو با حمایت سازمان سیا رئیس مجلس ونزوئلا شد

رئیس‌جمهور کوبا تحریم جدید آمریکا علیه ونزوئلا را محکوم کرد

رئیس‌جمهور کوبا تحریم جدید آمریکا علیه ونزوئلا را محکوم کرد

مادورو از مکزیک و اروگوئه درخواست کمک کرد

مادورو از مکزیک و اروگوئه درخواست کمک کرد

شورای امنیت درباره اوضاع ونزوئلا نشست برگزار می‌کند

شورای امنیت درباره اوضاع ونزوئلا نشست برگزار می‌کند

سوئیس حافظ منافع آمریکا در ونزوئلا شد

سوئیس حافظ منافع آمریکا در ونزوئلا شد

وقایع ونزوئلا مشابه اتفاقات سوریه و هدف آن تسلط بر این کشور است

وقایع ونزوئلا مشابه اتفاقات سوریه و هدف آن تسلط بر این کشور است

آمریکا آماده پاسخ به حضور نظامیان روسیه در ونزوئلا است

آمریکا آماده پاسخ به حضور نظامیان روسیه در ونزوئلا است

مصونیت پارلمانی گوایدو لغو شد

مصونیت پارلمانی گوایدو لغو شد

آمریکا در حال انجام بی‌پرده‌ترین کودتای تاریخ در ونزوئلاست

آمریکا در حال انجام بی‌پرده‌ترین کودتای تاریخ در ونزوئلاست