شنبه  16  فروردین  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
نگاه دنیا به جشن ملی ایرانی‌ها؛

بازتاب انتخابات مجلس یازدهم در رسانه‌های بین‌المللی

رسانه‌های خارجی در گزارش‌های خبری خود به بازتاب انتخابات امروز مجلس شورای اسلامی پرداختند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا، حضور مردم در انتخابات امروز مجلس شورای اسلامی‌ توسط خبرگزاری‌‌ها و رسانه‌های خارجی پوشش داده می‌شود.

اسپوتنیک

اسپوتنیک در گزارش خود آورده است: رهبر انقلاب اسلامی ایران، انتخابات مجلس شورای اسلامی را متضمن منافع ملی این کشور دانستند.

این رسانه روسی همچنین تأکید کرد: رهبر انقلاب اسلامی ایران بر لزوم مشارکت گسترده مردم در انتخابات تأکید کردند.

آسوشیتدپرس

خبرگزاری آمریکایی «آسوشیتدپرس» در مطلبی درباره آغاز فرایند رأی‌گیری در انتخابات یازدهمین مجلس شورای اسلامی ایران، نوشت مشارکت در این انتخابات، سنجه مهمی برای حمایت از سران ایران در مواجهه با تحریم‌های اقتصادی است.

آسوشیتدپرس با بیان اینکه هفت هزار نامزد برای ۲۹۰ کرسی مجلس ایران رقابت می‌کنند، نوشت: «تنش‌ها با آمریکا می‌تواند [اصولگرایان] را به دلیل بی‌اعتمادی طولانی‌مدتی که به غرب داشتند، تقویت کند».

این خبرگزاری آمریکایی با ادعای اینکه انتخابات امروز ایران، در زمان فشارهای فزاینده و مشکلات روبه‌رشد اقتصادی برگزار شده است، افزود: «پارلمانی مملو از [اصولگرایان] می‌تواند به نفع افزایش بودجه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تمام شود... همچنین می‌تواند مباحثات [جلسات] علنی درباره سیاست‌گذاری را به سمت [اصولگرایان] که مخالف تعامل با آمریکا هستند، سوق دهد».

آسوشیتدپرس همچنین به تصمیم «علی لاریجانی» رئیس مجلس ایران، برای عدم نامزدی مجدد در انتخابات این دوره اشاره کرده و نوشت: «محمدباقر قالیباف، شهردار پیشین تهران که فرمانده پیشین نیروی هوایی سپاه نیز بود، به عنوان یکی از پیشتازان برای جانشینی لاریجانی دیده می‌شود».

این خبرگزاری به رأی دادن «حسن روحانی» رئیس‌جمهور ایران نیز پرداخته و به نقل از وی نوشت: «دشمنان ما [بعد از انتخابات] بیش از گذشته مأیوس خواند شد».

آسوشیتدپرس در ادامه اذعان کرد که میزان مشارکت عمومی در تمامی انتخابات پیشین مجلس شورای اسلامی ایران بیش از ۵۰ درصد بوده است.

بی‌بی‌سی 

خبرگزاری بی‌بی‌سی در گزارشی درباره آغاز انتخابات مجلس شورای اسلامی در ایران، نوشت این اولین انتخاباتی است که بعد از احیای تحریم‌های واشنگتن علیه تهران، برگزار می‌شود.

بی‌بی‌سی نوشت که ایرانی‌ها از صبح امروز (جمعه) در حال رأی دادن در انتخاباتی هستند که انتظار می‌رود نتیجه آن، مجلسی اصولگراتر و وفادار به رهبر انقلاب اسلامی ایران باشد.

این شبکه انگلیسی نوشت هم‌زمان با اینکه مسئولان دولتی انتظار دارند مشارکت بالایی در این انتخابات رخ دهد که نشان‌دهنده حمایت از نظام و دولت باشد، مخالفان جمهوری اسلامی اما از مردم خواستند رأی دادن را تحریم کنند.

بی‌بی‌سی با اشاره به احتمال بالای پیروز شدن اصولگرایان در انتخابات مجلس شورای اسلامی ایران، نوشت نتیجه این انتخابات احتمالاً «حسن روحانی» رئیس‌جمهور این کشور را از نظر سیاسی تضعیف خواهد کرد.

یورونیوز

خبرگزاری یورونیوز با عنوان «آغاز یازدهمین دوره انتخابات مجلس ایران در سایۀ تنش‌های داخلی و بین‌المللی» به انتخابات امروز پرداخته است.

این خبرگزاری در گزارش خود هنوز اشاره‌ای به حضور مردم پای صندوق‌های رأی نکرده است.

الجزیره 

شبکه تلویزیونی الجزیره با قطع برنامه‌های عادی خود، به طور مستقیم تصاویری از حضور مقام معظم رهبری در حسینیه امام خمینی (ره) و انداختن رای ایشان به صندوق در انتخابات پارلمانی و نیز بیانات ایشان را پخش کرد.

خبرگزاری فرانسه

خبرگزاری فرانسه هم اعلام کرد شعب رأی‌گیری در ایران برای انتخابات پارلمانی (مجلس شورای اسلامی) باز شدند.

رویترز 

خبرگزاری انگلیسی رویترز به انتخابات ایران از دریچه روابط میان تهران و واشنگتن و همچنین تنش‌های اخیر میان این دو کشور پرداخته است.

رویترز نوشت: انتخابات پارلمانی ایران امروز جمعه در حال برگزاری است، انتخاباتی که انتظار نمی‌رود نتیجه آن بر روابط پرتنش ایران با آمریکا تأثیر بگذارد. اشاره این خبرگزاری به پیروزی احتمالی چهره‌هایی است که مخالف هرگونه مذاکره یا برقراری هرگونه رابطه با ایالات‌متحده آمریکا هستند.

دویچه‌وله

شبکه آلمانی «دویچه‌وله» در خبری درباره آغاز انتخابات مجلس شورای اسلامی در ایران، نوشت ۵۸ میلیون ایرانی واجد شروط رأی دادن امروز (جمعه) به پای صندوق رأی می‌روند تا نمایندگان ۲۹۰ کرسی مجلس را انتخاب کنند.

به نوشته وبگاه دویچه‌وله، علی‌رغم وجود برخی نارضایتی‌ها از مشکلات اقتصادی که به دلیل تحریم‌های آمریکا پدید آمده، تحلیلگران می‌گویند مشارکت ایرانی‌ها در انتخابات نشان‌دهنده حمایت آن‌ها از حکومت کنونی خواهد بود.

این شبکه آلمانی در ادامه خط شبهه‌افکنی و سم‌پاشی درباره برخی رد صلاحیت‌ها، نوشت: «انتظار نمی‌رود این انتخابات هم رویکردهای داخلی و سیاست خارجی [ایران] را تغییر دهد».

المسیره 

شبکه تلویزیونی یمنی المسیره هم اعلام کرد رأی‌گیری یازدهمین دوره انتخابات پارلمانی در ایران آغاز شد و رهبر معظم انقلاب اسلامی از اولین کسانی بودند که رای خود را به صندوق انداختند.

المیادین 

شبکه تلویزیونی المیادین با پوشش مستقیم انتخابات مجلس در سراسر ایران، حضور مردم پای صندوقهای رأی در دقایق نخست را پرشور توصیف کرد.

شبکه خبری المیادین که بعد از پوشش تحولات دهه فجر، در حال پوشش ویژه اخبار انتخابات است، امروز روند أخذ رأی را در چند شهر تحت پوشش قرار داده است.

«ملحم ریا» مدیر دفتر المیادین در تهران و «احمد البحرانی»‌ خبرنگار المیادین در مقر وزارت کشور، در تهران و «احمد عبدالله» خبرنگار شبکه در مشهد مشغول پوشش اخبار انتخابات هستند.

المیادین مشارکت مردم در ساعات نخست أخذ رأی را «بالا» توصیف کرد و ملحم ریا در خصوص چرایی این حضور گفت، اولین دلیل این حضور، حس ملی‌ مردم ایران است. دلیل دیگر دعوت واقعاً گسترده همه سیاسیون، احزاب و مسئولان و رهبر ایران از مردم برای حضور است.

المیادین در ادامه گزارش داد: حتی سخنان سیاسیون اصلاح‌طلب را که دنبال کنید، آنها هم خواستار حضور مردم شدند مثلاً محمدرضا عارف رئیس فراکسیون اصلاح‌طلب امید در مجلس، اظهارنظر کوتاهی داشت اما خواستار حضور مردم پای صندوق رأی شد. این مشارکت مردمی، برای نظام دموکراسی دینی ایران بسیار مهم است.

الاتجاه 

شبکه الاتجاه با اعزام خبرنگار، در حال پوشش لحظه به لحظه انتخابات در ایران برای مردم عراق است.

فلسطین الیوم

شبکه تلویزیونی فلسطین الیوم در حال پوشش زنده انتخابات مجلس ایران است.

انتهای پیام/4129/

http://ana.ir/i/473382
مسئولان نظام پای صندوق‌های رأی

مسئولان نظام پای صندوق‌های رأی

آمریکا تحریم‌های جدیدی را علیه ایران اعلام کرد

آمریکا تحریم‌های جدیدی را علیه ایران اعلام کرد

واکنش آیت‌الله یزدی به تحریم توسط آمریکا

واکنش آیت‌الله یزدی به تحریم توسط آمریکا