پنجشنبه  08  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
با صدور بیانیه ای انجام شد؛

اعلام موجودیت انجمن گزارشگران صلح

انجمن گزارشگران صلح به عنوان یک مرکز مردم نهاد بین المللی با هدف استفاده از ظرفیت رسانه ای ایران و جهان برای برقراری صلح با صدور بیانیه ای اعلام موجودیت کرد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری آنا از  انجمن گزارشگران صلح، این انجمن فعالیت خود را با صدور بیانیه ای آغاز کرد.

در این بیانیه آمده است: انسان در روزگاری زندگی می کند که استبداد و خودکامگی بسیاری از دولت ها و حکومت ها، صلح را دستمایه و مستمسک جنگ افروزی های خود کرده است و شاهد آن هستیم که خشونت و جنگ، ترور و تروریسم، فقر و مهاجرت، بی خانمانی و آوارگی، نقض مکرر و مستمر حقوق بشر و نهادینه شدن آن در بسیاری از مناطق جهان، شورش ها و اختلافات مذهبی و قومی، تحریم های بین المللی دارویی، بهداشتی و غذایی، بحران محیط زیست و خشکسالی علیه بسیاری از ملت ها، موجب کم رنگ شدن روزافزون صلح و عدالت شده است.

این بیانیه می افزاید: همه این موارد بیانگر فاصله و نشانه های نگران کننده میان وضعیت موجود و تأسف بار جهان و وضعیت مطلوب و عدالت خواه و صلح جو است. این مهم زنگ خطری بر وضعیت کنونی انسان امروز و لزوم برون رفت از بحران ها و نابهنجاری های سیاسی و حقوقی داخلی و بین المللی کشورها و تلاش برای حرکت در مسیر «صلح پایدار» است، آن گونه که زیبنده  نام انسان باشد.

مجمع گزارشگران صلح تأکید کرد: طبق آنچه سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) اعلام کرده، برای برقراری صلح لازم است تا چشم هایمان را بر واقعیت بحرانی کنونی در حوزه هایی ازجمله آموزش باز کنیم و راه را بر آموزش هایی که ترویج گفتمان تنفرزا می کند، ببنیدم. این امر میسر نمی شود مگر با آموزش کیفی که به وسیله آن، افراد را برای ایستادگی در مقابل نداهایی که آنان را به خشونت فرا می‌خواند، توانمند کنیم. همچنین برای مقابله با تخریب تنوع فرهنگی و آزار و اذیت اقلیت‌ها، باید از میراث به عنوان نیرویی برای تفاهم متقابل پاسداری و برای رویارویی با جهل، باید زمینه‌های آزادی بیان را فراهم کنیم.

این بیانیه می افزاید: باید بی‌امان با نژادپرستی، تبعیض، افراطی‌گری و مخدوش‌کردن و سوءاستفاده از هویت‌های فرهنگی و مذهبی مبارزه کنیم تا جهان امروز بیش از هر زمان دیگری به احترام به کرامت انسانی، حفظ عزت نفس و امنیت نزدیکتر شود.

اینک انجمن گزارشگران صلح با حضور تعدادی از فعالان رسانه، فرهنگ و هنر که دغدغه صلح دارند و در این راستا گام های کوچک اما بزرگ برداشته اند، فرصت حضور در زیست جهان امروز را به دست آورده است تا به سهم خود برای ادای دین خویش با رصد آنچه در جهان امروز بر کرامت و حقوق انسان می گذرد، فعالیت جمعی اش را آغاز کند.

انجمن گزارشگران صلح تأکید کرد: ما بر این باوریم که صلح صرفا به معنی نبود جنگ نیست، اما از آنجایی که جنگ از ذهن انسان شکل می گیرد، صلح را باید از همانجا ساخت. ما باور داریم که صلح فضیلتی است که از نیروی جان مایه می گیرد، بر این مبنا، باید آن را به قانون ابدی زندگی تبدیل کنیم، زیرا صلح بیانگر درونی‌ترین آمال انسان‌ها برای با هم زیستن، آزاد زیستن و برابری در کرامت است.

این بیانیه می افزاید: ما در نظر داریم با توجه به اهداف و مأموریت هایی که برای خود ترسیم کرده ایم، تمامی فعالیت ها و تلاش خود را بر اشاعه فرهنگ صلح و دوستی میام همه انسان ها فارغ از نژاد، رنگ، زبان، مذهب، قومیت و قدرت معطوف کنیم و از دولتمردان، سیاستمداران، سازمان های داخلی و بین المللی دولتی و غیردولتی می خواهیم تمامی تلاش خود را بر ریشه کن کردن زمینه هایی که نفی صلح می کند، متمرکز کنند.

این بیانیه تأکید می کند: ما صلح را مبتنی بر حُسن نیت، گفتگو و احترام به حقوق و منافع متقابل دولت ها و ملت ها در چهارچوب منشور ملل متحد، قوانین و الزامات حقوق داخلی و بین المللی و حقوق بشری می دانیم و خواهان اجماع نظر دولت ها و کشورها در راستای نهادینه کردن صلح پایدار و پرهیز از انحصار طلبی و افراطی گری هستیم. باشد که تلاش های بی دریغ انسان های پاک نهاد، آرمان صلح را به واقعیتی نزدیک و عینی تبدیل و چهره زیبای هستی را نمایان تر کند.

انتهای پیام/4033/

http://ana.ir/i/416422
مجمع جهانی صلح اسلامی: صلح و عدالت بیش از هر موضوع دیگری در معرض خطر قرار دارد

مجمع جهانی صلح اسلامی: صلح و عدالت بیش از هر موضوع دیگری در معرض خطر قرار دارد

سخنرانی ظریف در مؤسسه بین‌المللی پژوهش‌های صلح استکهلم

سخنرانی ظریف در مؤسسه بین‌المللی پژوهش‌های صلح استکهلم

اقدام ترامپ علیه سپاه، تمسخر و انزجار کشورها را در پی داشته است

اقدام ترامپ علیه سپاه، تمسخر و انزجار کشورها را در پی داشته است

نگاه به شرق می‌تواند اهداف عالی انقلاب اسلامی را محقق کند

نگاه به شرق می‌تواند اهداف عالی انقلاب اسلامی را محقق کند