جمعه  09  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
رایزن سفارت ایران در ورشو:

تحریم و نادیده انگاشتن حقوق انسان ها ما را وامی دارد که با زبان هنر توجه جهان را برانگیزیم

پنجشنبه 28 شهریور 1398 ساعت 09:45
رایزن بخش دیپلماسی عمومی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ورشو گفت: امروز کشورهای زیادی در دنیا به دلیل یکجانبه‌گرایی قدرت های بزرگ و بی توجهی به حقوق انسانی ملت‌های دیگر در معرض آسیب های جدی ناشی از بی ثباتی و جنگ هستند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری آنا از سفارت ایران در ورشو، روز گذشته رویداد مشترک هنری ایران و لهستان با عنوان «نه به جنگ» در لوبلین برگزار شد.

سیدعلی موجانی، رایزن بخش دیپلماسی عمومی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ورشو با تأکید بر اهمیت استفاده از زبان فرهنگ و هنر برای انتقال پیام و فعال سازی نخبگان جوامع به موضوع نگاه حافظ به مفهوم صلح و اهمیت حفظ آن، گفت: این مراسم فرصتی است که مسئولان شهر لوبلین و خانه کلمات برای اجرای زنده اثری با مفهومی عمیق و جهانی که خالق آن چند سده پیش توجه ما را به حفظ صلح و اجتناب از جنگ جلب کرده، توجه و علاقه نشان دهند.

وی بر مسئولیت مشترک دو کشور برای حفظ صلح تأکید کرد و افزود: امروز کشورهای زیادی در دنیا به دلیل یکجانبه‌گرایی قدرت های بزرگ و بی توجهی به حقوق انسانی ملت‌های دیگر در معرض آسیب های جدی و بحران های ناشی از بی ثباتی و جنگ هستند.

موجانی گفت: سیاست هایی همچون تحریم انسان ها و نادیده انگاشتن حقوق آنها ما را وامی دارد که با زبان اعتراضی هنر توجه برگزیدگان و فرهیختگان فرهنگ و هنر در سطح جهان را به ضرورت ایجاد یک جنبش جهانی فراهم آوریم، از این رو رویداد امروز گامی در چارچوب انتقال این پیام است.

«کریستوف استانوفسکی»، معاون پیشین وزارت امور خارجه لهستان در این مراسم گفت: خانه کلمات برای من خانه دوم زندگی اجتماعی محسوب می‌شود. من در دوران جوانی در این خانه کار کردم و به این دوره افتخار می کنم. این مرکز فرهنگی یکی از مهم ترین مراکز شهر لوبلین و لهستان است که نقش مهمی در مقابله با فاشیزم و کمونیسم داشت.

وی افزود: جایی که چاپخانه آن مقرر بود برای نازی های اشغالگر لهستان جزواتی را تولید کند و به این ترتیب اندیشه فاشیسم در اروپا ترویج شود، با ابتکاری شجاعانه به وسیله کارمندان و فعالان این مرکز در دوران اشغال لهستان به همان میزانی که فعالیت روزانه زیر سلطه نیروهای فاشیستی انجام می شد به صورت پنهانی شب ها کارمندان آن با پذیرش خطرات جانی نسبت به خود و خانواده خویش نشر اعلامیه ها و متون مقالات نهضت مقاومت و سپس توزیع آن در سطح لهستان را انجام می دادند تا بهای آزادی و استقلال را تضمین کنند.

استانوفسکی گفت: امروز ایران و لهستان در جغرافیایی بعید اگرچه با هم فاصله ای بس دور دارند، اما قلب هایی تپنده و همراه هستند.

به گزارش آنا، «نه به جنگ» عنوان یک رویداد فرهنگی بود که با حمایت سفارت جمهوری اسلامی ایران در لهستان و مشارکت خانه کلمات در شهر لوبلین و مؤسسه توسعه هنرهای معاصر ایران برگزار شد. 

انتهای پیام/4033/

http://ana.ir/i/416232
سفیر جدید لهستان رونوشت استوارنامه خود را تسلیم ظریف کرد

سفیر جدید لهستان رونوشت استوارنامه خود را تسلیم ظریف کرد

آمریکا خواهان کاهش سطح روابط لهستان با ایران شد

آمریکا خواهان کاهش سطح روابط لهستان با ایران شد

تغییر موضوع نشست ورشو از ایران به صلح در غرب آسیا!

تغییر موضوع نشست ورشو از ایران به صلح در غرب آسیا!

برگزاری کنفرانس ورشو در هاله‌ای از ابهام

برگزاری کنفرانس ورشو در هاله‌ای از ابهام