جمعه  09  اسفند  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

مجمع جهانی صلح اسلامی: صلح و عدالت بیش از هر موضوع دیگری در معرض خطر قرار دارد

چهارشنبه 27 شهریور 1398 ساعت 21:00
مجمع جهانی صلح اسلامی اعلام کرد: تحولات و وقایع اخیر در عرصه روابط منطقه‌ای و بین‌المللی حاکی از آن است که در سده حاضر «صلح و عدالت» بیش از هر موضوع دیگری در معرض خطر، تهدید و نقض قرار دارد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا، مجمع جهانی صلح اسلامی به مناسبت روز جهانی صلح بیانیه‌ای صادر و اعلام کرد: صلح یک واژه ارزشی است که ریشه در فطرت انسان‌ها دارد، قاعدتاً همه جهان به آن گرایش دارند، برای تحقق آن تلاش می‌کنند و نوعی هم‌افزایی عمومی در زمینه تحقق این آرمان مشترک بشریت وجود دارد.

این بیانیه می‌افزاید: ایجاد جهانی مبتنی بر صلح، دوستی و عدالت، آرزوی همه انسان‌ها، ملت‌ها، فرهنگ‌ها و ادیان است. با این وجود، پرداختن به صلح و جستجوی راه‌های دستیابی به آن، یکی از اصلی‌ترین چالش‌های بشر به ویژه در جهان معاصر به شمار می‌رود؛ چرا که سایه جنگ بیشتر بر حیات بشر احساس می‌شود. به طور کلی تحولات و وقایع اخیر در عرصه روابط منطقه‌ای و بین‌المللی حاکی از آن است که در سده حاضر «صلح و عدالت» بیشتر از هر چیز دیگری در معرض خطر، تهدید و نقض قرار دارد. از این رو امروزه افکار عمومی جهان بیش از گذشته درباره این مطالبه و علل محقق نشدن آن حساس هستند، رویه‌‏های مختلف در این رابطه را به دقت بررسی می‌کنند و آن را مورد قضاوت و ارزیابی قرار می‌‏دهند.

سلطه‌جويی‌های سياسی، فرهنگی و اقتصادی  حيات پايدار بشر را نشانه رفته است

مجمع جهانی صلح اسلامی فقر، بيماری، مخاطرات اقلیمی و زیست‌محیطی، سلطه‌جويی‌های سياسی، فرهنگی و اقتصادی، جنگ و كشتار افراد بی‌گناه به ويژه غير نظاميان را از مهم‌ترين تهديداتی عنوان کرد كه حيات پايدار بشر امروزی را نشانه رفته است و تأکید کرد: در نتیجه این تحولات، جامعه جهانی در وضعیتی نیمه نخست قرن بیست و یکم را پشت سر می‌گذارد که با چالش‌های جدی در زمینه دستیابی به صلح، عدالت و امنیت انسانی مواجه است.

این سازمان مرد‌م‌نهاد در ادامه این سؤال را مطرح می‌کند که چرا با خواست بیشتر جهانیان و وجود تشکیل نهادها و سازمان‌های بین‌المللی گوناگون که در زمینه تحقق صلح و ایجاد آرامش در جامعه جهانی شکل گرفته است و تأکیدی که ادیان و مکاتب مختلف فکری در مشرق زمین و مغرب زمین به آن پرداخته‌اند، اما تصویری که امروز در گوشه و کنار دنیا شاهد آن هستیم با صلح واقعی فاصله بسیار دارد؟ و در پاسخ می‌گوید: به نظر ما نداشتن شناخت دقيق علل و عوامل تهديد صلح، موجب شده است تا بشریت، محروم از صلح عادلانه و همراه با نقض کرامت انسانی، هر روز با اشكال مختلف تضييع حقوق خود مواجه شوند.

مجمع جهاني صلح اسلامی با گرامیداشت روز جهانی صلح به عنوان فرصتی برای يادآوری صلح عادلانه به عنوان گفتمان مشترك جهانی، موارد زير را برای تحقق حفظ کرامت انسانی و برقراری صلح عادلانه و پایدار در جهان اعلام کرد؛

1. امروز شاهدیم که قدرت‌های بزرگ و به ویژه دولتمردان آمریکا در راستای حفظ منافع مادی خود با اقدامات تهدیدآمیزی مانند خروج از پیمان‌ها و معاهدات جهانی ازجمله معاهده تغییرات آب و هوایی پاریس و ... علاوه بر بی‌توجهی به ساختارهای جهانی، نوعی هرج و مرج در نظام بین‌المللی به وجود می‌آورند.

2. آمریکا با اقداماتی غیر قانونی مانند انتقال سفارت خود به بیت‌المقدس، حمایت از گروه‌های تروریستی،  ورود به مذاکره با گروه طالبان در افغانستان، تلاش برای معاهده صلح و به رسمیت شناختن این گروه که مخالف دولت قانونی این کشور است، اقدامات متعدد ضد انسانی و کشتار بی‌گناهان در این کشور را رقم زده‌اند؛ نوعی بی‌نظمی در ساختار روابط بین‌الملل را موجب شده است.

3. امروز شاهدیم که دولتمردان جنگ‌طلب ایالات متحده با اقدامات مختلف درصدد ایجاد تفرقه و اختلاف به ویژه در جهان اسلام با هدف تضعیف آن و بهره‌برداری از منافع آنها هستند و حتی از سخیف‌ترین اتهامات مانند «گاو شیرده» به برخی از آنها واهمه ندارند. همین اقدامات در کنار فروش تسلیحات جنگی و حمایت از کشتار غیر نظامیان، زنان و کودکان باعث شده است جایگاه نهادها و سازمان‌های بین‌المللی در انجام وظایف قانونی و انسانی آنها مورد سؤال و ابهام قرار گیرد.

4. موضوع مهم دیگری که جهان به ویژه جهان اسلام با آن مواجه است و جایگاه سازمان‌های جهانی مدافع حقوق بشر ازجمله سازمان ملل متحد و شورای امنیت را با چالش مواجه کرده، کشتار مسلمانان در کشمیر است.

رعايت حقوق اساسی و متعالی بشر، اساس صلح جهانی و عادلانه است

مجمع جهانی صلح اسلامی معتقد است رعايت حقوق اساسی و متعالی بشر، اساس صلح جهانی و عادلانه است و اقدامات برخی دولت‌ها و تشكل‌های سياسی و مذهبی عليه حقوق بشر و کرامت انسانی و توهين به ادیان الهی، محكوم و مطرود است و تهديدی براي صلح و امنيت بين‌المللی خواهد بود.

این بیانیه می‌افزاید: استقرار صلح عادلانه نیازمند بازسازی و بازنگری در ساختار نظام بین‌‏المللی است به گونه‌ای که ظرفیت‌‏های این نظام به درستی و با هدف مدیریت عادلانه امور شناسایی و به‌کارگیری شوند. با توجه به وقایع مختلف در جهان معاصر ازجمله مخاطرات زیست محیطی و اقلیمی، تلاش نخبگان جهان، آزادی‌خواهان، بشردوستان و سازمان‌های مردم نهاد بیش از پیش ضروری است. لذا باید با درک این جایگاه و همچنین نیازی که جهان امروز به خلاقیت فکری و اقدامات پیوسته و پیگیر آنها دارد، باید این مسئولیت را به خوبی ایفا و رسالت خود را نتیجه‌مند کرد.

مجمع جهانی صلح اسلامی تأکید کرد: وظایف و تکالیف سازمان‌‏های بین‏‌المللی در تحکیم حفظ کرامت انسانی و برقراری صلح عادلانه همچنان باقی است. بر این مبنا، انتظار داریم که سازمان ملل متحد و سازمان‌های مدافع حقوق بشر، با تلاش برای استقلال یافتن از نفوذ قدرت‌ها و اعمال اختیارات مرتبط با حفظ صلح و امنیت بین‌‏المللی، به دور از دیپلماسی پنهان، به انتظار مشروع ملل جهان برای برقراری «صلح، عدالت، امنیت و حفظ کرامت انسان‌ها» پاسخ دهند.

انتهای پیام/4106/4033/

http://ana.ir/i/416078
اجماع مراکز پژوهشی دنیا بر بازمهندسی منطقه پس از شهادت سردار سلیمانی

اجماع مراکز پژوهشی دنیا بر بازمهندسی منطقه پس از شهادت سردار سلیمانی

تبعیض علمی از مصادیق آپارتاید به‌شمار می‌رود/ ایران در زمره قربانیان بی‌عدالتی و تبعیض علمی

تبعیض علمی از مصادیق آپارتاید به‌شمار می‌رود/ ایران در زمره قربانیان بی‌عدالتی و تبعیض علمی

همایش «آپارتاید علمی؛ صلح، عدالت و امنیت جهانی» در تهران برگزار می‌شود

همایش «آپارتاید علمی؛ صلح، عدالت و امنیت جهانی» در تهران برگزار می‌شود

نامه مجمع جهانی صلح اسلامی خطاب به گوترش

نامه مجمع جهانی صلح اسلامی خطاب به گوترش

اعلام موجودیت انجمن گزارشگران صلح

اعلام موجودیت انجمن گزارشگران صلح

روز قدس فرصتی برای التزام بشریت به نوع‌دوستی و صلح عادلانه است

روز قدس فرصتی برای التزام بشریت به نوع‌دوستی و صلح عادلانه است

اقدام ترامپ علیه سپاه، تمسخر و انزجار کشورها را در پی داشته است

اقدام ترامپ علیه سپاه، تمسخر و انزجار کشورها را در پی داشته است

نگاه به شرق می‌تواند اهداف عالی انقلاب اسلامی را محقق کند

نگاه به شرق می‌تواند اهداف عالی انقلاب اسلامی را محقق کند

گفتمان صلح عادلانه می‌تواند رکن سند ایرانی ـ اسلامی پیشرفت باشد

گفتمان صلح عادلانه می‌تواند رکن سند ایرانی ـ اسلامی پیشرفت باشد