يكشنبه  11  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

غریب آبادی: سیاست فشار حداکثری محکوم به شکست است/ عدم وجود فعالیت مخفی هسته‌ای

چهارشنبه 20 شهریور 1398 ساعت 14:44
نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی با تأکید بر همکاری نزدیک ایران و آژانس، در مورد برخی تلاش ها با هدف تخریب این همکاری سازنده، هشدار داد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا، کاظم غریب آبادی اقدامات سه روز اخیر آمریکا و رژیم صهیونیستی را با هدف اعمال فشار به آژانس، نابودی برجام به عنوان نماد چندجانبه گرایی و ایجاد انحراف در افکار عمومی دانست و گفت: ایران تحت تاثیر این فضاسازی ها قرار نمی گیرد و کاهش تعهدات برجامی در هر 60 روز را با جدیت دنبال می کند.

وی همچنین  با فراخواندن همه طرف ها به انجام تعهدات خود ذیل برجام، افزود: جمهوری اسلامی آمادگی دارد تا به گفتگو با طرف های باقی مانده در برجام در همه سطوح ادامه دهد و متناسب با اجرای تعهدات آنها، بار دیگر به اجرای کامل برجام بازگشت نماید.

نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی تصریح کرد: این، یک حقیقت غیرقابل انکار است که برجام یک توافق چندجانبه است که توسط قطعنامه 2231 (سال 2015) شورای امنیت سازمان ملل متحد تأیید شده و مسئولیت ها و حقوقی را برای هر یک از طرف ها دربر دارد. اجرای این توافق فقط توسط یک عضو آن، نه یک انتظار مشروع و نه یک امکان عملی است.

غریب آبادی گفت: با خروج آمریکا از برجام که نتیجه حاکمیت مثلث مخرب تندروهای جنگ طلب بود و ازسرگیری تحریم های یکجانبه غیرقانونی آمریکا در تناقض کامل با تعهداتش ذیل برجام و نیز ناتوانی اتحادیه اروپا به اجرای تعهداتش ذیل برجام، جمهوری اسلامی ایران بیش از یک سال صبر راهبردی از خود نشان داد و تدابیر هوشمندانه و اصول پایه ای را اتخاذ کرد.

وی افزود: گام سوم توقف برخی تعهدات از سوی ایران از 5 سپتامبر 2019 آغاز شد. طبق این گام، همه محدودیت‌های مربوط به تحقیق و توسعه ذیل برجام برداشته و سازمان انرژی اتمی موظف شده است تا بلافاصله درخصوص هر آنچه که کشور در زمینه تحقیق و توسعه هسته ای نیاز دارد، اقدام کند. همانگونه که توسط مدیرکل موقت نیز گزارش شد، فعالیت های ایران در این زمینه، تحت راستی آزمایی آژانس قرار دارد.

غریب آبادی تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران با در نظر داشتن ابتکارات سطح بالا توسط برخی اعضای برجام، برای نشان دادن حسن نیت خود، اعلام کرده که آمادگی دارد تا به گفتگو و کار در همه سطوح ادامه دهد تا برجام را به اجرای کامل آن توسط همه اعضای باقی مانده برساند. در واقع، ایران دوباره یک فرصت 60 روزه دیگری را برای دیپلماسی در راستای حفظ برجام فراهم کرده است.

نماینده ایران در آژانس بیان کرد: اینکه آمریکا هدف نخست خود را اعمال فشار حداکثری به ایران قرار داده است، ممکن است در فرهنگ و دیدگاه جهانی آمریکایی ها یک رویکرد شدنی باشد، ولی تجربه جمهوری اسلامی ایران نشان داده که این سیاست، محکوم به شکست است و حل و فصل مسائل، جز از طریق قانون و پایبندی به تعهدات و مقررات پذیرفته شده بین المللی میسر نیست.

وی گفت: رفتار مخرب آمریکا و تروریسم اقتصادی دولت کنونی این کشور علیه جمهوری اسلامی ایران و سایر کشورها باید متوقف شود. آمریکا با نقض قطعنامه شورای امنیت و اعمال تحریم های غیرقانونی و یکجانبه خود علیه جمهوری اسلامی ایران، تنها دستاورد دیپلماسی منطقه در دهه های اخیر را به مخاطره انداخته است. جامعه بین المللی باید همچنین در مقابل این عادت غلط آمریکا که از قدرت دلار به عنوان یک سلاح علیه دولت های مستقل استفاده می کند، بایستد.

نماینده ایران در آژانس تصریح کرد: از دو روز قبل از آغاز اجلاس شورای حکام، شاهد یک توطئه آمریکایی- اسرائیلی با کمک رسانه های وابسته به آنها هستیم. اظهار نظر جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی آمریکا در همان شبی که مدیرکل موقت آژانس عازم تهران بود و تعیین دستورکار برای بازدید وی، فضاسازی های رسانه ای توسط دو رسانه برای توسعه این اظهارات و نمایش شب گذشته نخست وزیر رژیم صهیونیستی، حاکی از یک پروژه مشترکی است که هر یک از بازیگران در آن هدف اختصاصی خود را دنبال می کنند.

وی افزود: این اقدامات نمایشی با هدف اعمال فشار به آژانس، وارد کردن آخرین ضربات به برجام به عنوان نماد چندجانبه گرایی و ارائه داده های انحرافی به کشورها و افکار عمومی انجام می شود. جمهوری اسلامی ایران ارزشی برای این نمایش ها قائل نیست و بر مبنای مصوبه شورای عالی امنیت ملی، گام های تعیین شده برای کاهش تعهدات برجامی را در دوره های 60 روزه با جدیت دنبال می کند و تحت تاثیر این فضاسازی ها قرار نمی گیرد.

غریب آبادی تأکید کرد که هر تلاشی برای انحراف همکاری فعالانه و سازنده بین ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی و اعمال فشار نامناسب بر آژانس در این مورد، اقدامات مناسب ایران را به دنبال خواهد داشت.

منبع: فارس

انتهای پیام/4033/

http://ana.ir/i/415052
غریب آبادی از اقدام مشکوک آژانس پرده برداشت

غریب آبادی از اقدام مشکوک آژانس پرده برداشت

پاسخ قاطع سفیر ایران در آژانس به اظهارات آمریکا، سعودی و رژیم صهیونیستی

پاسخ قاطع سفیر ایران در آژانس به اظهارات آمریکا، سعودی و رژیم صهیونیستی

اعلام برنامه گازدهی در تاسیسات فردوبه آژانس بین‌المللی اتمی

اعلام برنامه گازدهی در تاسیسات فردوبه آژانس بین‌المللی اتمی

دویچه وله: رفتار ایران از صبر راهبردی به تهاجمی تغییر کرده است

دویچه وله: رفتار ایران از صبر راهبردی به تهاجمی تغییر کرده است

اجرای  صادقانه تعهدات همه طرف‌های برجام، مبنای اساسی برای تداوم آن است

اجرای صادقانه تعهدات همه طرف‌های برجام، مبنای اساسی برای تداوم آن است

تحریم ایران اقدامی غیرقابل‌قبول و انحرافی است

تحریم ایران اقدامی غیرقابل‌قبول و انحرافی است

همه طرف‌ها باید به تعهدات برجامی خود متعهد باشند

همه طرف‌ها باید به تعهدات برجامی خود متعهد باشند

ایران برای مبارزه با مواد مخدر هزینه مالی و جانی پرداخت کرده است

ایران برای مبارزه با مواد مخدر هزینه مالی و جانی پرداخت کرده است