يكشنبه  24  شهریور  1398
پنجشنبه , 31 مرداد 1398 ساعت 15:32

ظریف: امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز بدون ایران امکان پذیر نیست

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه آمریکا به دنبال ماجراجویی در منطقه است، گفت: امنیت در خلیج فارس و تنگه هرمز بدون ایران امکان پذیر نیست.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری آنا، محمدجواد ظریف در مؤسسه امور بین الملل نروژ (نوپی) درباره تروریسم اقتصادی علیه ملت ایران گفت: نفت کش حامل نفت ما به وسیله انگلیس توقیف شد در حالی که مقصد نفت کش سوریه نبود و فروش نفت ایران غیرقانونی نیست.

وی افزود: تنها راه احترام به حقوق بین الملل است. ایران قدرت بزرگ در خلیج فارس به شمار می رود و امنیت در خلیج فارس و تنگه هرمز بدون ایران امکان پذیر نیست.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: آمریکا دنبال ماجراجویی در منطقه ماست و ما نشان دادیم که علاقه مند به مذاکره هستیم. در دو سال من و جان کری، وزیر امور خارجه وقت آمریکا ساعت ها مذاکره کردیم و از مذاکره نمی ترسیم. وزیران امور خارجه 6 کشور و نماینده اتحادیه اروپا درباره یک متن مذاکره کردند. آمریکا از برجام خارج شد و بیشترین فشار اقتصادی و جنگ اقتصادی را علیه ما شروع کرد و جنگ اقتصادی مردم عادی را هدف قرار می دهد.

وی افزود: ما جنگ علیه کشور دیگری را آغاز نکرده ایم، ما به هیچ جا تعرض نکرده ایم.

ظریف گفت: چنگیز و اسکندر به ایران حمله کردند، ولی ایران همچنان پابرجاست. امنیت در خلیج فارس از طریق همکاری بین کشورهای منطقه امکان پذیر است.

وی همچنین تصریح کرد: سفیر سوئیس در تهران به عنوان حافظ منافع آمریکا حضور دارد و پیام ها میان ایران و آمریکا از طریق سفارت سوئیس منتقل می شود.

وزیر امور خارجه درباره مذاکره با آمریکا نیز تأکید کرد: ما در یک اتاق مذاکره بودیم و آمریکا خواست که از اتاق مذاکره بیرون برود. ضرب المثلی می گوید کسی که خودش را به خواب زده است، نمی توانی بیدار کنی و ترامپ خودش را به خواب زده است. به تازگی من در نیویورک بودم و از من درخواست شد که با ترامپ مذاکره کنم و گفته شد اگر مذاکره نکنی دو هفته دیگر تحریم می شوی، مگر اینکه پیشنهاد مذاکره را بپذیری.

وی خاطرنشان کرد: ما با آمریکا مذاکره کردیم، ربطی به ما ندارد که دولت در آمریکا تغییر کرده است، ما تعهداتمان را اجرا کردیم ولی طرف های مقابل تعهداتشان را اجرا نکردند. اگر آمریکا به تعهداتش پابرجا بود می شد زمینه های دیگری هم را برای گفتگو بررسی کرد.

وزیر امور خارجه ایران همچنین به خروج آمریکا از برخی معاهدات و سازمان ها از جمله یونسکو، کمیسیون حقوق بشر، INF و ...  اشاره کرد و گفت: آمریکا از اینها خارج شد. نفتا و یونسکو که توسط کنگره تصویب شده بود ولی آمریکا از آنها هم خارج شد.

وی بر ایستادگی اروپا در مقابل زورگویی های آمریکا تأکید کرد و گفت: ایرانی ها به دوستی و احترام پاسخ می دهند ولی به فشار پاسخ سختی می دهند. ایران سبد بسکتبال نیست. آمریکا از اروپا می خواهد که حقوق بین الملل را نقض کند و در غیر این صورت آن را مجازات می کند و در آینده هم درخواست دیگری از اروپا خواهد کرد. 

ظریف گفت: اروپایی ها 11 تعهد به ما دادند از جمله فروش نفت، دریانوردی و ... اینستکس یکی از تعهداتشان است. سیاست آمریکا اعمال فشار حداکثری است. ما از اینستکس و پیوستن نروژ به اینستکس استقبال می کنیم.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: من دعوت شدم به اسکاندیناوی و در آینده نزدیک به آسیا می روم،  آمریکا من را تحریم کرد برای جلوگیری از کارم، ولی من دارم کارم را انجام می دهم.

وزیر خارجه در پاسخ به سوالی تصریح کرد: امنیت در خلیج فارس بدون ایران امکانپذیر نیست.

وی همچنین از نقش نروژ در خصوص حل مسائل افغانستان استقبال و در عین حال تصریح کرد که مذاکره درباره آینده افغانستان بدون حضور دیگر گروه های افغان امکانپذیر نیست.

وزیر خارجه همچنین در بخش دیگری از اظهاراتش گفت که امنیت منطقه اولویت ماست و من در همین خصوص پیشنهاد تشکیل مجمع گفتگوی منطقه ای را مطرح کردم.

وی درباره تحریمش توسط آمریکا گفت: من هیچ دارایی در خارج از ایران ندارم و تنها چیزی که می توانم انجام دهم صحبت کردن است، من یک دیپلمات هستم. من سلاح حمل نمی کنم و حتی بلد نیستم شلیک کنم. آمریکا یک دیپلمات کریری را تحریم کرد. 

منبع: فارس

انتهای پیام/4033/

http://ana.ir/i/411738
موسوی: از ادعاهاى واگرایانه، بى پايه و غير مستند درباره امنيت منطقه متأسفیم

موسوی: از ادعاهاى واگرایانه، بى پايه و غير مستند درباره امنيت منطقه متأسفیم

نخست‌وزیر هند: در تنگه هرمز اقدام نظامی نمی‌کنیم

نخست‌وزیر هند: در تنگه هرمز اقدام نظامی نمی‌کنیم

ظریف به محل برگزاری  اجلاس گروه7 رفت

ظریف به محل برگزاری اجلاس گروه7 رفت

پایبندی اتحادیه اروپا به تعهداتش معیار روابط خوب است/ فرانسه در اجلاس جی۷ درباره ایران رایزنی کند

پایبندی اتحادیه اروپا به تعهداتش معیار روابط خوب است/ فرانسه در اجلاس جی۷ درباره ایران رایزنی کند

ظریف با وزیر صنعت، تجارت و شیلات نروژ دیدار کرد

ظریف با وزیر صنعت، تجارت و شیلات نروژ دیدار کرد

ظریف با نخست وزیر نروژ دیدار کرد

ظریف با نخست وزیر نروژ دیدار کرد

گفتگوی تلفنی ظریف با وزرای خارجه انگلستان و نروژ

گفتگوی تلفنی ظریف با وزرای خارجه انگلستان و نروژ

دیدار ظریف با وزرای امور خارجه پاراگوئه، اسلوونی و نروژ در نیویورک

دیدار ظریف با وزرای امور خارجه پاراگوئه، اسلوونی و نروژ در نیویورک

رایزنی ظریف با همتای نروژی‌اش

رایزنی ظریف با همتای نروژی‌اش