يكشنبه  24  شهریور  1398
سه شنبه , 29 مرداد 1398 ساعت 13:14

شمخانی: امضای برجام اشتباه بود

دبیر شورای عالی امنیت ملی امضای ایران پای برجام را اشتباهی خواند که نباید رخ می داد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری آنا، علی شمخانی در گفتگوی اختصاصی با شبکه ان بی سی نیوز به طور ضمنی امضای برجام را یک اشتباه خواند و گفت: شاید موافقت تهران با امضای توافق هسته ای در سال 2015 اشتباهی بود که نباید رخ می داد.

وی افزود: این اعتقاد در میان ایرانی ها وجود دارد که امضای برجام یک اشتباه بود. من هم به عنوان یک شهروند ایرانی همین نظر را دارم و نظر ملت ایران را به شما می گویم که مردم ایران مدت های زیادی است که با تحریم‌های بین‌المللی مواجه هستند و حال و هوای کوچه و بازار سند آشکاری بر شکست سیاست‌های دولت ترامپ است.

شمخانی گفت: در خیابان‌های تهران قدم بزنید. خواهید دید که مردم ما چقدر بانشاط هستند و متوجه خواهید شد آمریکا به آنچه که می‌خواسته، نرسیده است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی درباره افزایش تنش میان ایران و آمریکا تصریح کرد: خطر وقوع جنگ چندان بزرگ نیست، ولی اگر جنگ رخ دهد می تواند آمریکا و متحدانش را در وضعیت بدی قرار دهد.

شمخانی آمریکا را متجاوز و عامل اصلی تنش در منطقه خواند و هشدار داد که آمریکا باید عاقلانه عمل کند.

وی با بیان اینکه کارزار «فشار حداکثری» دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا ایران را به زانو درنخواهد آورد و به میز مذاکره هسته‌ای برنمی‌گرداند، افزود: هدف تحریم‌ها، مذاکره نیست بلکه وادار کردن ما به تسلیم است. تا زمانی که آمریکا این رویکرد را در پیش بگیرد ایران هرگز به دنبال مذاکره نخواهد بود.

شمخانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره خروج آمریکا از برجام گفت: ما در موضوع برجام مذاکرات موفقی داشتیم. چرا آمریکا از آن خارج شد؟

شمخانی گفت ایران منبع ترور در منطقه نیست، بلکه عامل ثبات است و شهدای آن جان خود را فدا کرده و گروه‌های تروریستی مانند القاعده و داعش را شکست دادند.

وی همچنین بر نقش ایران به عنوان ضامن ثبات در منطقه تاکید کرد و گفت که ایران به دنبال سلاح‌های هسته‌ای نیست، زیرا این سلاح‌ها در اسلام حرام است و برای کسانی مانند اسرائیل که آن را در اختیار دارند، امنیت ایجاد نکرده است.

وی همچنین گفت که «تمایلی نظامی» برای نابودی رژیم صهیونیستی ندارد و مردم فلسطین درباره سرنوشت اسرائیل تصمیم‌گیری خواهند کرد.

شمخانی با انتقاد از سیاست‌های دولت ترامپ در قبال رژیم صهیونیستی گفت: من معتقدم کسی که به دنبال نابودی اسرائیل است همان کشوری است که واقعیت‌های میدانی را نمی‌بیند. آنها قدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت می‌شناسند. آنها به دنبال پروژه «معامله قرن» هستند.

وی گفت که فکر می‌کند که کارزار «فشار حداکثری» ترامپ شکست خورده زیرا مردم آمریکا و متحدان غربی آن رهبری وی را «زیر سوال برده‌اند.»

به گفته شمخانی، تصمیم اخیر ترامپ برای حمله نکردن به ایران ناشی از «ارزیابی هزینه و فایده» بوده است.

شمخانی به ان. بی. سی نیوز گفت که اگر آمریکا و ایران وارد درگیری نظامی شوند ایران «ابزارهای متعددی در اختیار دارد، از جمله جنگ نیابتی».
وی تاکید کرد، در صورت وقوع جنگ، آمریکا و متحدان منطقه‌ای آن در «وضعیت بدی» قرار خواهند گرفت.

شمخانی گفت: تردیدی نیست که وجهه مخدوش آمریکا بیش از پیش در منطقه و دنیا از بین خواهد رفت. اساسا چرا آنها تهدید به آغاز جنگ علیه ما می‌کنند؟

انتهای پیام/4106/4033/

http://ana.ir/i/411458
اظهارات بولتن نشان می‌دهد تنها راه مواجهه با آمریکا کاهش پلکانی تعهدات برجام است

اظهارات بولتن نشان می‌دهد تنها راه مواجهه با آمریکا کاهش پلکانی تعهدات برجام است

قدردانی شمخانی از حضور پرشور مردم در راهپیمایی امروز

قدردانی شمخانی از حضور پرشور مردم در راهپیمایی امروز

اینکه ترامپ می‌گوید ما پیام مذاکره به آنها می‌دهیم، کذب است

اینکه ترامپ می‌گوید ما پیام مذاکره به آنها می‌دهیم، کذب است

اروپا برای حفظ استقلالش جلوی زیاده‌خواهی آمریکا را بگیرد

اروپا برای حفظ استقلالش جلوی زیاده‌خواهی آمریکا را بگیرد