سه شنبه  30  مهر  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
ظریف:

اقدامات قهری یکجانبه مانع اجرای همکاری‌های بین‌المللی در زمینه مواد مخدر است

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: اعمال تحریم‌ها و اقدامات قهری یکجانبه، مانع اجرای همکاری‌های بین‌المللی به‌ویژه در عرصه مبارزه با مواد مخدر شده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا از وزارت امور خارجه، محمدجواد ظریف در مراسم روز جهانی مبارزه با مواد مخدر گفت: 31 سال پیش مجمع عمومی سازمان ملل متحد با هدف ارتقای آگاهی عمومی در زمینه‌های مرتبط با مواد مخدر و دستیابی به جهانی عاری از سوءمصرف و قاچاق مواد مخدر، 26 ژوئن (پنجم تیرماه جاری) را به عنوان روز جهانی مبارزه با مواد مخدر نامگذاری کرد.

وی افزود: تاریخ سازمان ملل متحد مملو از اعلام مناسبت‌های مختلف یا تعیین استانداردها و ایده‌آل‌هایی با هدف دستیابی به بهروزی و خوشبختی برای نوع بشر است؛ همچون جهان عاری از سلاح هسته‌ای، فقر، گرسنگی، بی‌سوادی و دستیابی به رفاه، بهداشت و توسعه برای همه. این‌ها همگی طبق اصول سه‌گانه‌ای است که منشور سازمان ملل متحد بر مبنای آن تأسیس شده‌اند؛ صلح و امنیت، حقوق بشر و توسعه.

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: امروز، جمهوری اسلامی ایران که به تأیید سازمان ملل متحد پرچم‌دار مبارزه جهانی علیه مواد مخدر نامیده می‌شود، در کنار سایر اعضای جامعه بین‌المللی این روز را گرامی می‌دارد. اقدامات چشمگیر جمهوری اسلامی ایران در عرصه مبارزه با مواد مخدر و تحمل هزینه‌های متعدد مادی و معنوی، مؤید اراده راسخ ما برای تحقق اهداف این روز برای دستیابی به جهانی عاری از مواد مخدر است، که از آن میان می‌توان به شهادت بیش از 3 هزار و 822 شهید، 12 هزار جانباز و صرف سالانه حدود 300 میلیون دلار برای اجرای پروژه‌های مقابله با عرضه و کاهش تقاضا اشاره کرد.

ظریف گفت: موقعیت جغرافیایی جمهوری اسلامی ایران در همسایگی بزرگ‌ترین تولیدکننده مواد مخدر سنتی موجب شده است تا این اقدامات، تنها دارای بُعد ملی نبوده، بلکه دارای تأثیرات منطقه‌ای و بین‌المللی باشد. یادآوری می‌کنم که جمهوری اسلامی ایران به‌تنهایی نزدیک به 80 درصد مجموع کشفیات جهانی مواد مخدر را به خود اختصاص داده که این رقم در سال گذشته میلادی بالغ بر 800 تن می باشد.

وی تأکید کرد: مواد مخدر مانند هر پدیده اجتماعی دارای خاصیتی سیال و پویاست. این به آن معنی است که این پدیده را به هیچ مرز و حدودی نمی‌توان محدود کرد. بر این اساس هیچ طرفی نمی‌تواند خود را از گزند این معضل مصون بداند. ویژگی‌های وابستگی متقابل در دنیای امروز، به پدیده مواد مخدر نیز قابل تسری است. مواجهه با این پدیده اگر به صورت یکپارچه و متحد انجام شود، می‌تواند به بُرد همه طرف‌ها بینجامد و متقابلاً آنها که تصور می‌کنند این مشکل منحصر به کشور یا منطقه خاصی است، از تبعات آن در امان نخواهند بود.

ظریف گفت: با عنایت به ماهیت متغیر پدیده‌های سیاسی و اجتماعی ازجمله مواد مخدر، جمهوری اسلامی ایران عقیده دارد که لزوماً نسخه هیچ کشور یا منطقه‌ای برای کشور یا مناطق دیگر قابل توصیه و تجویز نیست. معضل مواد مخدر در کشورهای غربی و اروپایی در سطح دادوستد و خرده‌فروشی خیابانی است؛ درحالی‌که در مناطقی همچون منطقه ما، موضوع مواد مخدر همراه با ناامنی، شرارت و تحرکات خشونت‌بار و عبور کاروان‌های مسلح و حضور شبکه‌های بزرگ مواد مخدر در سطوح مختلف است. بنابراین، ما علاوه بر اعلام پایبندی و حمایت از حقوق بشر، توجه کشورهای منادی حقوق بشر را به حقوق خانواده‌های قربانیان و افرادی جلب می‌کنیم که قربانی مطامع شبکه‌های سودجو در عرصه مواد مخدر شده و از قاچاق مواد مخدر صدمه و آسیب دیده‌اند.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از شرکای اصلی دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد (UNODC) در آستانه به پایان رساندن چهارمین دور برنامه‌های مشترک خود با این دفتر است. متأسفانه با وجود اقدامات چشمگیر جمهوری اسلامی ایران که در راستای پایبندی کشورمان به تعهدات بین‌المللی خود انجام می‌شود، مدت مدیدی است که این برنامه به دلیل مشارکت جدی نداشتن کمک‌کنندگان اصلی، از بخشی از اهداف خود بازمانده است. ضرورت دارد تا اعضای جامعه بین‌المللی با عمل به اصل مسئولیت مشترک در راستای تجدید و تقویت ارائه کمک‌های فنی و تجهیزاتی به آنها اقدام نمایند. این موضوع می‌تواند آغازگر فصل جدیدی در عرصه همکاری‌های چندجانبه و بین‌المللی در حوزه مبارزه با مواد مخدر باشد.

ظریف گفت: اعمال تحریم‌ها و اقدامات قهری یکجانبه، مانع اجرای همکاری‌های بین‌المللی به‌ویژه در عرصه مبارزه با مواد مخدر شده و آمریکا و برخی کشورهای غربی مسئول مستقیم عواقب ناگوار و ایجاد اختلال در مبارزه بین‌المللی با مواد مخدر است. اراده جمهوری اسلامی ایران برای مبارزه با مواد مخدر بر لزوم پرهیز از سیاسی‌سازی و یکجانبه‌گرایی و توجه به همکاری‌های بین‌المللی به عنوان ضرورتی برای دستیابی به اهداف تصویر شده برای این روز و ساختن فردایی بهتر برای تمام انسان‌ها متمرکز است.

انتهای پیام/4106/4033/پ

http://ana.ir/i/400374
واکنش سردار زاهدیان به پرتاب مواد مخدر به کشور با استفاده از منجنیق

واکنش سردار زاهدیان به پرتاب مواد مخدر به کشور با استفاده از منجنیق

کشف 11 هزار تن مواد مخدر و انهدام 50 هزار باند بعد از انقلاب

کشف 11 هزار تن مواد مخدر و انهدام 50 هزار باند بعد از انقلاب

مردم ما چگونه حرف‌های شما در مخالفت با سلاح‌های کشتارجمعی را باور کنند؟

مردم ما چگونه حرف‌های شما در مخالفت با سلاح‌های کشتارجمعی را باور کنند؟

ظریف: تیم بی از دیپلماسی بیزار و تشنه جنگ است

ظریف: تیم بی از دیپلماسی بیزار و تشنه جنگ است

همایش روز جهانی مبارزه با مواد مخدر

همایش روز جهانی مبارزه با مواد مخدر

ظریف: ایران سالانه بیش از ۳۰۰ میلیون دلار صرف مبارزه با قاچاق مواد مخدر می‌کند

ظریف: ایران سالانه بیش از ۳۰۰ میلیون دلار صرف مبارزه با قاچاق مواد مخدر می‌کند

اروپایی‌ها تاکنون در اعلام مواضع بسیار محکم عمل کرده‌اند

اروپایی‌ها تاکنون در اعلام مواضع بسیار محکم عمل کرده‌اند

ظریف با معاون دبیرکل سازمان ملل متحد دیدار کرد

ظریف با معاون دبیرکل سازمان ملل متحد دیدار کرد