چهارشنبه  02  بهمن  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
آنا گزارش می‌دهد:

لیبی در انتظار دیکتاتوری بدتر از قذافی/حمایت تل‌آویو از حفتر مانع برقراری آتش‌بس است

شنبه 19 مرداد 1398 ساعت 13:09
فرمانده ارتش ملی لیبی در حالی با برقراری آتش‌بس پیشنهادی از سوی سازمان ملل متحد مخالفت کرده است که به باور بسیاری از کارشناسان، رژیم صهیونیستی به عنوان حامی لجستیکی خلیفه حفتر، مانع از آرام شدن اوضاع لیبی می‌شود.

گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا: لیبی این روزها به صحنه یکه‌تازی نیروهای وابسته به خلیفه حفتر، فرمانده ارتش ملی این کشور تبدیل شده است؛ آنها توانسته‌اند نبض میدان را در جنوب طرابلس در اختیار خود بگیرند و با حملات هوایی و زمینی، نیروهای وابسته به حکومت وفاق ملی به ریاست فائز السراج را که مورد حمایت سازمان ملل متحد و آمریکا هستند، به عقب برانند. در این میان دفتر سازمان ملل متحد در لیبی که اوضاع را ملتهب می‌بیند، تلاش می‌کند تا با ارائه گزارش‌هایی با تأکید بر وجهه انسانی و آوارگی مردم لیبی، نیروهای حفتر را عامل بی‌ثباتی و ناامنی جلوه دهد تا بار روانی موفقیت‌های ارتش در مواجهه با حکومت وفاق ملی کاهش یابد.

سازمان ملل متحد: 105 هزار لیبیایی آواره شده‌اند

در این راستا کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در گزارشی اعلام کرد که درگیری‌های طرابلس لیبی میان حفتر و حکومت وفاق ملی از آوریل 2018 (فروردین 1397) تاکنون به آوارگی بیش از 105 هزار نفر منجر شده و مجموع آوارگان این کشور به 287 هزار نفر افزایش یافته است. 

این نهاد بین‌المللی در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: روند درگیری‌ها باعث شده است تا نتوانیم کمک‌های انسانی را به 21 هزار خانواده آواره برسانیم و تنها 2هزار و 200 خانواده این کمک‌ها را دریافت کرده‌اند. آوارگان لیبی همچنان نیازمند پشتیبانی و برقراری صلح و ثبات هستند.

پیشنهاد چهار بندی برقراری آتش‌بس در لیبی هم‌زمان با عید قربان

این‌بار دفتر سازمان ملل متحد در لیبی که در ماه‌های اخیر تلاش کرده بود بارها توقف خشونت‌ها را رقم بزند، برقراری آتش‌بس در طرابلس لیبی را در روز عید قربان پیشنهاد کرد؛ پیشنهادی که البته تاکنون با استقبال نیروهای حفتر مواجه نشده است.

این دفتر در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: امیدواریم همه طرف‌های لیبی به طور مکتوب موافقت خود را با برقراری آتش‌بس اعلام کنند.

حکومت وفاق ملی در بیانیه‌ای از پذیرش پیشنهاد سازمان ملل متحد برای برقراری آتش‌بس‌ انسانی محدود به روزهای عید قربان خبر داد و تأکید کرد آتش‌بس انسانی بر مبنای چهار اصل خواهد بود:

1. آتش‌بس همه مناطق درگیری را شامل شود و تیراندازی مستقیم و غیرمستقیم یا هرگونه پیشروی در این مناطق متوقف شود.

2. هرگونه پرواز ازجمله پروازهای شناسایی در همه نقاط و از همه پایگاه‌های هوایی ممنوع شود.

3. هرگونه سوء استفاده از آتش‌بس برای صف‌آرایی و افزایش نیروها ممنوع است.

4. دفتر سازمان ملل متحد در امور لیبی اجرای آتش‌بس را تضمین می‌کند و بر هرگونه موارد نقض نظارت دارد.

با این وجود، خلیفه حفتر مخالفت خود را با پیشنهاد سازمان ملل متحد برای برقراری آتش‌بس در لیبی در عید قربان اعلام کرده است.

زمزمه‌های حمایت موساد از خلیفه حفتر

این کشمکش در حالی دنبال می‌شود که پایگاه خبری عربی 21 در گزارشی از تحولات لیبی نوشت که پشت پرده حمایت از نیروهای خلیفه حفتر دستگاه اطلاعاتی رژیم صهیونیستی (موساد) قرار دارد. طبق این گزارش، عناصر موساد اطلاعات لازم را برای حمله به طرابلس و پایگاه‌های حکومت وفاق ملی در اختیار ارتش ملی قرار داده‌اند.

البته این زمزمه‌ها در حالی مطرح می‌شود که پیش‌تر نیز برخی منابع عربی اعلام کرده بودند ارتش ملی لیبی اطلاعات خود را از عربستان و امارات کسب می‌کند.

یوسی میلمان، تحلیلگر نظامی روزنامه معاریو چاپ رژیم صهیونیستی دراین‌باره گزارش کرد: موساد با حفتر درباره تحولات لیبی ارتباط دارد و از وی حمایت می‌کند.

عربی 21 همچنین گزارش کرد دلیل حمایت‌های تل‌آویو از حفتر این است که می‌خواهد در لیبی یک «قذافی جدید» ایجاد کند و حکومتی نظامی و دیکتاتوری همچون مصر، در طرابلس به وجود آورد.

نقش عربستان و امارات در توطئه برای تجزیه لیبی

حسن هانی‌زاده، کارشناس امور آفریقا در گفتگو با خبرنگار حوزه آفریقای خبرگزاری آنا درباره تحولات لیبی گفت: به دلیل دخالت برخی کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای همچون مصر، عربستان، امارات، آمریکا، فرانسه و انگلیس در امور داخلی لیبی، اوضاع این کشور بیش از گذشته بحرانی شده است. در حال حاضر غسان سلامه، نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در امور لیبی به شدت درباره دخالت این کشورها در امور داخلی لیبی ابراز نگرانی کرده است، زیرا همکاری کشورهایی مانند آمریکا، مصر، عربستان و امارات با ژنرال خلیفه حفتر برای تسلط بر شهر طرابلس و سرنگونی حکومت وفاق ملی فائز السراج  نشان می‌دهد که طرحی برای تجزیه لیبی و تقسیم این کشور به سه بخش در حال تهیه است.

وی افزود: به دلیل نگرانی‌هایی که غرب، به ویژه فرانسه، انگلیس و ایتالیا از مهاجرت آفریقایی‌تبارها از لیبی به سمت اروپا دارند، سیاست اتحادیه اروپا این است که ساحل شرقی مدیترانه در اختیار خلیفه حفتر قرار بگیرد، ضمن اینکه چاه‌های نفت نیز تحت مدیریت دولت آینده خلیفه حفتر باشد و بخشی از غرب طرابلس و جاهای کم‌اهمیت در اختیار فائز السراج، نخست‌وزیر لیبی قرار بگیرد. افزون بر این، صحرای لیبی هم ممکن است به کنترل قبایل جنوب لیبی در آید و سه منطقه خودمختار در لیبی تشکیل شود و این یکی از راهبردهای آمریکا و غرب است. به همین دلیل به نظر می‌آید تا زمانی که کشورهای اروپایی، آمریکا، عربستان و امارات دنبال تقویت خلیفه حفتر هستند، هیچ‌گونه آرامشی در لیبی وجود نخواهد داشت و جنگ داخلی تا مدت‌ها ادامه خواهد یافت.

هانی‌زاده درباره توازن قوا در لیبی و دلیل رد کردن توافق آتش‌بس از سوی خلیفه حفتر تصریح کرد: به نظر می‌آید خلیفه حفتر با استفاده از کمک‌های لجستیکی و تسلیحاتی آمریکا، عربستان و امارات و کمک‌های مالی گسترده‌ای که عربستان و امارات در اختیار خلیفه حفتر قرار می‌دهد، موازنه قدرت را به سود خود تغییر داده است و نیروهای فائز السراج در حال دفاع از طرابلس هستند؛ به همین دلیل به نظر می‌آید رویکرد آمریکا و اروپا به این سمت است که خلیفه حفتر با استفاده از سلاح، تمام ابزارهای دموکراسی موجود در لیبی را که به وسیله دولت السراج نهادینه شده است، از بین ببرد و یک دیکتاتوری بدتر از دوران معمر قذافی بر لیبی حاکم شود تا بتواند منافع غرب را حفظ کند.

انتهای پیام/4106/4033/پ

http://ana.ir/i/409765
برقراری آتش‌بس در لیبی

برقراری آتش‌بس در لیبی

28 مهر، سال‌مرگ معمر قذافی؛ دیکتاتوری که وصیت کرد او را غسل ندهند!

28 مهر، سال‌مرگ معمر قذافی؛ دیکتاتوری که وصیت کرد او را غسل ندهند!

آتش‌بس عید قربان در لیبی؛ از موافقت طرابلس تا مخالفت ارتش ملی

آتش‌بس عید قربان در لیبی؛ از موافقت طرابلس تا مخالفت ارتش ملی

سازمان ملل: لیبی در مسیر آرامش نیست

سازمان ملل: لیبی در مسیر آرامش نیست

ارتش لیبی به مواضع خلیفه حفتر حمله کرد

ارتش لیبی به مواضع خلیفه حفتر حمله کرد

خلیفه حفتر:‌ پرچم پیروزی را به‌زودی در طرابلس به اهتزاز درمی‌آوریم

خلیفه حفتر:‌ پرچم پیروزی را به‌زودی در طرابلس به اهتزاز درمی‌آوریم

پاپ خواستار کمک‌ به پناه‌جویان لیبیایی شد

پاپ خواستار کمک‌ به پناه‌جویان لیبیایی شد

کیمیا از شرایطش راضی است و قصد بازگشت به کشور را ندارد/ برای مهاجرت، از قبل تصمیم گرفته بود/ با مواضعش علیه جمهوری اسلامی کاری ندارم!
گزینه نهایی سرمربیگری تیم ملی فوتبال مشخص شد
سرمربیگری دایی را در تیم ملی تکذیب می‌کنم/ اعتبار لیگ قهرمانان به حضور تیم‌های ایرانی است
متأسفانه ارتباطی بین سیستم دفاعی کشور با جامعه دانشگاهی وجود ندارد/ قرار بود دانشگاه تهران نظرش را درباره تحقیقات ما اعلام کند؛ چه شد؟/ چرا نیروهای مسلح نگران پذیرش حمله سایبری هستند؟
آخرین قیمت طلا، سکه و ارز در سه‌شنبه 1 بهمن 98/ کاهش 16 هزارتومانی قیمت سکه
سرمای شدید، کشور را فرا می‌گیرد/ کاهش 10 درجه‌ای دمای هوا
آخرین قیمت‌ جهانی طلا و نفت در سه‌شنبه 1 بهمن 98/ افزایش قیمت هر انس طلا در آمریکا
جدیدترین جزئیات نحوه دریافت رمز دوم پویا/ مرحله دوم حذف رمز دوم ایستا آغاز شد
بررسی پشت‌پرده دلایل افزایش فشارها به مجمع تشخیص برای تصویب لوایح FATF + فیلم
یارانه هر نفر به 75 هزار تومان افزایش یابد