جمعه  29  شهریور  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
با طرح پارلمان عراق؛

تروریست‌ها به خانه بازمی‌گردند/ اتحاد در بغداد برای خروج آمریکا

شنبه 28 اردیبهشت 1398 ساعت 20:00
پارلمان عراق طرحی در دستور کار دارد تا اندک نیروهای تروریست آمریکایی در عراق خاک این کشور را ترک کنند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا، در 20 مارس سال 2003 میلادی(29 اسفند سال 1381) نیروهای ائتلاف جهانی به رهبری آمریکا به عراق حمله، ظرف چند هفته نظام دیکتاتوری صدام سقوط کرد و عراق به‌دست خارجی‌ها افتاد. از همان ابتدا مردم و نیروهای مقاومت عراق از سقوط صدام استقبال کردند، ولی همزمان با نیروهای آمریکایی و انگلیسی و کشورهای دیگر نیز به مبارزه پرداختند.

آمریکا بعد از اشغال عراق، «پل برمر» را به‌عنوان حاکم عراق معرفی کرد تا در نهایت، انتخابات پارلمانی برگزار شد. موضوع خروج نیروهای آمریکایی از عراق بحث داغ روزهای بعد از حاکمیت قانون در این کشور بود. دیوید پترائوس، فرماندهی وقت کل نیروهای آمریکا در منطقه خاورمیانه، شرق آفریقا و آسیای مرکزی در سخنرانی خود در کنگره مورخ ۱۹ شهریور ۱۳۸۶ گفته بود که 30 هزار نیروی آمریکایی تا تابستان آینده از عراق خارج خواهند شد.

نخستین بار در سال 2007 نمایندگان مجلس عراق با 144 امضا خواستار خروج آمریکا و نیروهای ائتلاف از عراق شدند. این درخواست نمایندگان پارلمان عراق که عمدتاً نیروهای وابسته به مقاومت آن را پیگیری می‌کردند، جواب داد. نمایندگان وابسته به ائتلاف قانون، سپاه بدر و جریان صدر همواره در این سال‌ها خواستار خروج نیروهای آمریکایی از عراق بودند.

انتقاد مردم و گروه‌های عراقی از توافق‌نامه با آمریکا

این پافشاری مردم و نیروهای عراق برای خروج نیروهای آمریکایی و مبارزه‌ شدید نیروهای وابسته به جریان صدر، سپاه بدر و حزب‌الله عراق سبب شد تا در سال 2008 توافق‌نامه‌ای با آمریکایی‌ها منعقد شود. در این موافقت‌نامه مقرر شد که تمام نیروهای آمریکایی تا ۱۰ تیر ۱۳۸۷ از شهرهای عراق خارج شوند و تا ۱۰ دی ۱۳۹۰  خاک عراق را ترک کنند. افزون بر این طبق این پیمان، دولت عراق حق کنترل ورود و خروج نیروهای اشغالگر به خاک این کشور و حق کنترل محموله‌های آن‌ها را ندارد. همچنین این طرح به اشغالگران حق مصونیت از محاکمه در دادگاه‌های عراق را می‌داد. 

نمایندهٔ آیت‌الله سیستانی در نماز جمعه به این توافق‌نامه واکنش نشان داد و نیروهای مقاومت و مبارز با آمریکا هم این توافق‌نامه را منسوخ اعلام کردند.

گفتنی است؛ باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق آمریکا در سال 1389 در سفری از پیش اعلام نشده گفته بود که نیروهای آمریکایی از عراق خارج می‌شوند و حداکثر 50 هزار  نیرو در عراق باقی خواهند ماند. البته کشورهای انگلیس و استرالیا در همان سال 89 به کار نظامی خود در عراق پایان دادند، ولی آمریکایی‌ها حضور نظامی خود را ادامه دادند اما با این حال،  آخرین تیپ‌های رزمی آمریکایی در بامداد روز ۲۸ مرداد سال 89 خاک عراق را ترک کردند. در ۲۷ آذر ۱۳۹۰ هم آخرین سربازان آمریکایی خاک عراق را ترک کردند. با این حال سفارت آمریکا و کنسولگری‌های آن در سایر شهرها بیش از ۲۰ هزار نیروی نظامی از جمله گارد تفنگداران محافظ سفارت و 5 هزار نیروی نظامی پیمانکار را در عراق نگه داشتند که با نگرانی عراقی‌ها مواجه شد.

بعد از روی کارآمدن ترامپ وی به حضور نیروهای آمریکایی در عراق و منطقه به بهانه مبارزه با تروریسم تأکید کرد. مردم عراق که خاطره خوشی از حضور آمریکایی‌ها در عراق و جنگ با داعش نداشتند به این رویکرد وی واکنش نشان داده و اعلام کردند که نیروهای آمریکایی را به‌عنوان متخاصم در نظر می‌گیرند. به همین دلیل در اواسط سال 97 پارلمان عراق با هدایت دو ائتلاف الفتح (به رهبری هادی عامری)، حزب الفضیله و دولت قانون(نوری مالکی) طرحی را به مجلس این کشور ارائه کردند تا پایان سال 2019 تمام نیروهای آمریکایی که بالغ بر 6 هزار نفر هستند از هشت پایگاه در این کشور خارج شوند.

پیگیری اجرایاین طرح، در واقع در پاسخ‌ به مواضع ترامپ در خصوص عراق انجام می‌شود. مستأجر چهل و پنجم کاخ سفید در مصاحبه با شبکه آمریکایی «سی‌بی‌اس نیوز» مدعی شده بود که ادامه حضور نیروهای آمریکایی در عراق برای نظارت نزدیک بر ایران است و واشنگتن هیچ تصمیمی برای خروج نیروهای نظامی در عراق ندارد.

این سخنان ترامپ سبب شد تا اکثر گروه‌های عراقی موجود در پارلمان عراق از سائرون (به رهبری مقتدی صدر)، قانون(نوری مالکی)، «سید عمار حکیم» رئیس جریان ملی الحکمه عراق و رئیس ائتلاف اصلاح و سازندگی و حتی ایاد علاوی واکنش نشان دهند و آن را مصداق بارز دخالت در امور عراق بدانند. در جریان سفر عادل عبدالمهدی به تهران و دیدار وی با رهبر انقلاب بود که آیت‌الله خامنه‌ای هم خواستار تسریع در خروج نظامیان باقی مانده آمریکایی از عراق شدند.

گروه‌های مقاومت و مردمی عراق هم در واکنش‌های جداگانه‌ای خواستار خروج آمریکا از عراق شده بودند. انتصار الموسوی، عضو پارلمان عراق از ائتلاف فتح، بیرون راندن نیروهای آمریکایی را یکی از اولویت‌های این ائتلاف برشمرده بود و رویکرد واشنگتن علیه گروه های مقاومت عراقی از جمله تحریم‌های انتقام جویانه علیه آنها را محکوم کرده بود.

سفرهای مخفیانه رؤسای جمهور آمریکا به عراق

رؤسای جمهور آمریکا همواره به‌صورت مخفیانه وارد عراق شده‌اند. این موضوع هم از آنجا نشأت می‌گیرد که گردان‌های حزب الله عراق با انتشار تصاویری که پهپاد آمریکایی در سال ۲۰۰۸ از سفر باراک اوباما رئیس‌جمهور سابق آمریکا به عراق تهیه کرده بود، نشان داد که این پرنده آمریکایی را هک کرده و تصاویر را به صورت مستقیم دریافت کرده‌اند. به همین دلیل ترامپ هم مخفیانه وارد عراق شد و ساز حضور نیروهایش در این کشور برای نظارت بر ایران را کوک کرد.

این در حالی است که درخواست جدی برای خروج نیروهای آمریکایی از عراق از یکسال پیش و بعد از اعلام پایان نظامی داعش، به‌صورت جدی مطرح شد؛ اما پس از اظهارات متناقض مقامات آمریکا مبنی بر خروج نظامی از سوریه و استقرار  تروریست‌های پنتاگون در عراق، افزایش یافت. این تصمیم جدی نمایندگان پارلمان عراق سبب شد تا آمریکایی‌ها سردرگم شوند. نگرانی از اخراج نظامیان آمریکایی از عراق، سفارت آمریکا را به فعالیت واداشت تا با شخصیت‌های عشایر مناطق غربی عراق دیدار و آن‌ها را به سفارت این کشور در بغداد دعوت کنند تا با حمایت از آنها، زمینه برای باقی ماندن نیرو‌های آمریکایی در عراق و ممانعت از اخراج آن‌ها فراهم شود. سفرهای متعدد و مخفیانه مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا هم به همین دلیل است تا بتواند نیروهای تروریست آمریکایی را آبرومندانه از عراق خارج کند. البته قراردادهای تجاری و موضوع ایران هم در دستور کار وزیر امور خارجه آمریکا برای سفر به عراق بوده است.

از سوی دیگر، اصرار نمایندگان عراقی برای خروج آمریکایی‌ها از این کشور سبب شد تا وزارت امور خارجه آمریکا هفته گذشته به تمام کارکنان «غیر ضروری» سفارتش در عراق دستور دهد که این کشور را ترک کنند. همچنین سفارت آمریکا در عراق، پیش از آن به شهروندان آمریکایی هشدار داده بود که از سفر به این کشور خودداری کنند.

ایده طرح خروج نظامیان آمریکایی از عراق توسط شماری از نمایندگان ائتلاف فتح و سائرون انجام شده است. گروه‌های مقاومت عراق شامل سپاه بدر، حزب‌الله عراق و جنبش النجباء نیز در بیانیه‌هایی خواستار رأی پارلمان به این طرح و خروج کامل نیروهای آمریکایی از عراق شده‌اند.

گفتنی است؛ «کریم علیوی»، عضو کمیته امنیت و دفاع در پارلمان عراق اعلام کرده‌ است که در نشست روز شنبه آینده پارلمان عراق، همه تجاوزاتی را که تروریست‌های آمریکایی در عراق از زمان حضورشان به بهانه گروه تروریستی داعش مرتکب شده‌اند، بررسی خواهد کرد و شماری از نمایندگان ائتلاف‌های الفتح و سائرون درصددند که لایحه اخراج نظامیان آمریکایی را مطرح کنند.

انتهای پیام/4106/4082/

http://ana.ir/i/382054
تغییر قانون اساسی عراق از نخست‌وزیری شروع می‌شود؟

تغییر قانون اساسی عراق از نخست‌وزیری شروع می‌شود؟

ترامپ قصد امتیازگیری از عراق را دارد/فضاسازی آمریکا علیه مقاومت

ترامپ قصد امتیازگیری از عراق را دارد/فضاسازی آمریکا علیه مقاومت

رایزنی رهبران سیاسی عراق درباره تنش میان ایران و آمریکا

رایزنی رهبران سیاسی عراق درباره تنش میان ایران و آمریکا

سفارت آمریکا در بغداد هدف حمله قرار گرفت

سفارت آمریکا در بغداد هدف حمله قرار گرفت

سفیران ایران و فرانسه در عراق با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند

سفیران ایران و فرانسه در عراق با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند

افزایش سطح امنیتی نظامیان انگلیس در عراق

افزایش سطح امنیتی نظامیان انگلیس در عراق

تروریست‌های آمریکایی در عراق به حالت آماده‌باش درآمدند

تروریست‌های آمریکایی در عراق به حالت آماده‌باش درآمدند

آمریکا در حال انجام عملیات روانی علیه ایران و عراق است

آمریکا در حال انجام عملیات روانی علیه ایران و عراق است

آمریکا دستور خروج کارکنان سفارتش در عراق را صادر کرد

آمریکا دستور خروج کارکنان سفارتش در عراق را صادر کرد

ایران و عراق تمایلی به آغاز جنگ ندارند

ایران و عراق تمایلی به آغاز جنگ ندارند