شنبه  10  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی:

مسلمانان جهان در روز جهانی قدس دشمنی خود را با ویروس منحوس صهیونیسم اعلام می‌کنند

پنجشنبه 01 خرداد 1399 ساعت 09:11
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی درباره روز جهانی قدس گفت: مسلمانان جهان در روز قدس دشمنی خود را با ویروس منحوس صهیونیسم اعلام می‌کنند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا از روابط عمومی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، حجت‌الاسلام حمید شهریاری، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی عصر چهارشنبه در وبینار «قدس و مقاومت، رمز جدایی‌ناپذیر وحدت اسلامی» که با حضور مجازی شخصیت‌های برجسته جهان اسلام برگزار شد، سخنرانی کرد.

وی افزود: روز جهانی قدس روزی است که وحدت امت اسلامی متجلی و صدای مؤمنان علیه ظلم و تزویر در راهپیمایی‌های بزرگ برای محکومیت ظالمان و یاری مظلومان طنین‌انداز می‌شود.

حجت الاسلام شهریاری

حجت‌الاسلام شهریاری، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی
 
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تأکید کرد: امسال که کل جهان با بیماری همه‌گیر کرونا درگیر هستند، ملت‌ها فریاد ظلم‌ستیزی خود را در فضای مجازی به گوش جهانیان می‌رسانند و حضور خود را به این وسیله ثبت می‌کنند تا خشم خود را به کسانی که در درد و رنج ملت فلسطین شریک هستند، نشان دهند.

صهیونیست‌ها فلسطینیان را به ترک منازلشان مجبور کرده‌اند
 
شهریاری گفت: بیش از هفت دهه است صهیونیست‌های نژادپرست سرزمین فلسطین را اشغال و با توسل به شنیع‌ترین اشکال تروریسم نژادپرستانه، ملت فلسطین را آواره کرده‌اند، لذا میلیون‌ها فلسطینی در سخت‌ترین وضعیت قرار گرفته و آواره شده‌اند.

وی عنوان کرد: صهیونیست‌ها انواع فشارها ازجمله تخریب منازل و قطع خدمات ضروری را بر ساکنان اصلی این سرزمین اعمال کرده‌اند تا آن‌ها را به ترک سرزمین خود مجبور کنند. همچنین برای تغییر بافت جمعیتی سرزمین فلسطین و خالی شدن آن از فلسطینیان، عمداً دست به ساخت شهرک‌های صهیونیستی زده‌ و طی این هفت دهه انواع تخریب‌ها و کشتارها و انواع جنگ‌ها را علیه این ملت مرتکب شده‌اند.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان اینکه اقدامات صهیونیست‌ها شباهت بسیاری به بیماری کرونا دارد، گفت: هر دوی آن‌ها دست به تخریب جسم سالم می‌زنند و آن را از بین می‌برند. لذا در روز قدس امسال جهان اسلام مخالفت شدید و دشمنی خود را با این ویروس منحوس اعلام می‌کند.
 
شهریاری گفت: جهان اسلام برای مقابله با موانع موجود نیازمند وحدت است و این وحدت به نوبه خود نیازمند ساختاری جدید است که برخی از شاخصه‌های آن را بیان می‌کنم. ما نیازمند ساختار جدید فکری هستیم تا به این وسیله به آرزوهای بزرگ امت اسلامی دست یابیم و آنچه که این ساختار نیاز دارد شامل راهبرد و توجه است.

وارد گام دوم انقلاب اسلامی شده‌ایم
 
وی افزود: پس از گذشت چهار دهه از برپایی نظام جمهوری اسلامی، ‌اکنون به تدوین برنامه جدیدی با عنوان «گام دوم» یا «مرحله دوم انقلاب اسلامی» برای چهار دهه آینده روی‌ آورده‌ایم، اما لازم است که روابط داخلی جهان اسلام برای محقق شدن آرزوهای بزرگ و اساسی امت اسلامی و مقابله با نظام سلطه بیگانگان و تحقق پیروزی در سراسر جهان، بازسازی شود. «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِنْ تَنْصُرُوا اللَّهَ يَنْصُرْكُمْ وَيُثَبِّتْ أَقْدَامَكُمْ * وَالَّذِينَ كَفَرُوا فَتَعْسًا لَهُمْ وَأَضَلَّ أَعْمَالَهُمْ» (سوره محمد/7-8)
 
شهریاری عنوان کرد: این ساختار جدید شامل پنج محور است؛ دوری از تفرقه و هرگونه اقدام دشمنانه در داخل جامعه اسلامی، همیاری در جهان اسلام، همبستگی و تکامل امت اسلامی، خودسازی در ملت‌های مسلمان و توسعه معنوی و اخلاقی آن‌ها و ایجاد تمدن نوین اسلامی. 
 
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی درباره محور نخست، یعنی دوری از تفرقه و هرگونه اقدام دشمنانه در داخل جامعه اسلامی گفت: این محور شامل سه مرحله است؛ نخست، لزوم دور کردن جنگ‌ها از جهان اسلام و تلاش برای ایجاد روابط مسالمت‌آمیز میان کشورهای اسلامی. دوم، باید شَبَح اختلافات و درگیری‌ها از جهان اسلام دور و دوستی و محبت میان افراد امت اسلامی جایگزین شود، زیرا اختلافات قومی، قبیله‌ای و مذهبی خسارت‌های قابل توجهی به جهان اسلام وارد می‌کند و دین اسلام نیز از این نوع اختلافات و درگیری‌ها نهی کرده است. 
 
وی درباره مرحله سوم تأکید کرد: باید هر نوع اهانت و شکستن حرمت‌ها از جامعه پاک شود. هر فرد مسلمان باید به دیگر مسلمانان احترام بگذارد و باید میان مذاهب مختلف اسلامی گفتگو بر مبنای اصول اخلاق اسلامی و به دور از اهانت و لعن و تکفیر برقرار شود؛ یعنی گفتگو باید از آنچه باعث اختلاف‌افکنی دشمنان میان مسلمانان می‌شود به دور باشد. 
 
شهریاری درباره محور دوم، یعنی همیاری در جهان اسلام گفت: همیاری باید به دو صورت باشد؛ نخست، همکاری برای کمک به مظلومان و نابودی فقر و بیکاری و استضعاف در جهان اسلام. دوم، این همیاری شامل تشریک مساعی برای غلبه بر پدیده سلطه تحمیلی بر جهان اسلام است، زیرا مسلمانان در برابر یک دشمن مشترک هستند که تلاش می‌کند چهره اسلام و مسلمانان را با ایجاد داعش و امثال آن تخریب کند و تلاش می‌کند چهره انسانیت و رحمانیت دین اسلام را تغییر دهد.

وی افزود: این دشمن که در حقیقت دشمن قرآن و پیامبر اسلام (ص) است، از جانب صاحبان ثروت و قدرت حمایت می‌شود و سعی می‌کند سلطه ظالمانه خود را تحمیل کند.
 
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی درباره محور سوم، یعنی همبستگی و تکامل امت اسلامی عنوان کرد: بسیاری از طرح‌ها و برنامه‌ها تنها از یک کشور ساخته نیست و تکامل یعنی جمع همه امکانات برای ایجاد یک قدرت جدید که یک کشور به تنهایی آن را دارا نیست.
 
وی همچنین درباره محور چهارم، یعنی خودسازی در ملت‌های مسلمان و توسعه معنوی و اخلاقی آن‌ها گفت: اهداف محورهای گذشته در این محور خلاصه می‌شود، زیرا همه تلاش‌ها برای تکامل و تعاون مسلمانان باید به قرب خداوند متعال و تحقق اهداف امت اسلامی منتهی شود. انسان جانشین خداوند در زمین است و باید برای تحمل مسئولیت جانشینی از قرآن کریم و سنت پیامبر اسلام (ص) شایستگی داشته باشد.

شهریاری گفت: ما باید به خودسازی پرداخته و در مراقبت از اخلاق و رفتار خود دقت داشته باشیم و به آموزه‌های پروردگار عملاً پایبند باشیم و همچنین دیگران را به پایبندی به امر به معروف و نهی از منکر ترغیب کنیم و همه مسلمانان باید به راستگویی، شجاعت، عفت، روحیه برادری، ایثار، تواضع و توکل زیبنده باشند.
 
وی افزود: آنچه باید در خودسازی جوامع اسلامی محقق شود، تقریب مذاهب اسلامی و تقویت روحیه برادری اسلامی است با توجه به اینکه همه مذاهب آزادی اندیشه و عمل در انجام شعائر مذهبی خود را دارا هستند و در عین حال باید تقریب مذاهب و برادری اسلامی خود را بر اساس فرموده قرآن کریم حفظ کنند.
 
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی درباره محور پنجم که یک ایده‌آل بزرگ است، گفت: تأسیس تمدن نوین اسلامی ایده‌آل ماست که آن را برای جمهوری اسلامی ایران در نظر گرفته‌ایم و می‌تواند الگویی برای سایر کشورهای اسلامی باشد.

به گزارش آنا، وبینار «قدس و مقاومت، رمز جدایی ناپذیر وحدت اسلامی» عصر چهارشنبه با حضور دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و با مشارکت و سخنرانی شماری از علمای جهان اسلام برگزار شد.  

در این نشست مجازی شخصیت‌هایی چون علامه شیخ ماهر حمود امام جماعت مسجد القدس صیدا و دبیرکل اتحادیه علمای مقاومت، شیخ خالد الملا رئیس جماعت علمای عراق، دکتر طلال عتریسی اندیشمند و محقق لبنانی، شیخ کامل الفهداوی نایب‌رئیس شورای علمای الرباط المحمدی و امام جمعه فلوجه عراق، شیخ عبدالامیر عثمان الکیلانی رئیس کمیته دفاع از مسجد الاقصی و حمایت از مقاومت و مسلم عمران رئیس سازمان فرهنگی امور فلسطین به سخنرانی پرداختند و پس از پایان نشست نیز بیانیه پایانی قرائت شد.

سخنرانان خارجی این وبینار بر مطالبه حقوق ملت فلسطین به ویژه حق بازگشت این ملت به سرزمین اصلی خود و آزادی مسجد الاقصی از چنگال صهیونیست‌ها و همچنین لزوم مبارزه با آمریکا و اسرائیل جنایتکار تأکید کردند.

انتهای پیام/4033/

http://ana.ir/i/491205
صهیونیست‌ها هولوکاست قرن بیست‌ویکم را علیه فلسطینیان رقم زدند/ شکست توطئه عادی‌سازی روابط با اسرائیل

صهیونیست‌ها هولوکاست قرن بیست‌ویکم را علیه فلسطینیان رقم زدند/ شکست توطئه عادی‌سازی روابط با اسرائیل

روز قدس، روز تجلی وحدت و بیداری امت اسلامی در راه مقابله با خطرات صهیونیسم و استکبار جهانی است

روز قدس، روز تجلی وحدت و بیداری امت اسلامی در راه مقابله با خطرات صهیونیسم و استکبار جهانی است

تدارک «شب‌های دلتنگی» ویژه روز قدس/ حجت‌الاسلام پناهیان  از مقاومت می‌گوید

تدارک «شب‌های دلتنگی» ویژه روز قدس/ حجت‌الاسلام پناهیان از مقاومت می‌گوید

پیام وزیر خارجه اسبق فلسطین در مجمع بین‌المللی اساتید مسلمان دانشگاه‌ها/ اسرائیل نقطه شروع ویروس کرونا در کرانه باختری+فیلم

پیام وزیر خارجه اسبق فلسطین در مجمع بین‌المللی اساتید مسلمان دانشگاه‌ها/ اسرائیل نقطه شروع ویروس کرونا در کرانه باختری+فیلم

راه نابودی رژیم غاصب اسرائیل تشکیل امت واحده اسلامی است

راه نابودی رژیم غاصب اسرائیل تشکیل امت واحده اسلامی است

مدیرکل روابط عمومی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی منصوب شد

مدیرکل روابط عمومی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی منصوب شد

پیام تبریک دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به فرمانده سپاه

پیام تبریک دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به فرمانده سپاه

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به شیخ الازهر تسلیت گفت

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به شیخ الازهر تسلیت گفت

پیام تبریک دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به سردار قاآنی

پیام تبریک دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به سردار قاآنی