دوشنبه  12  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
خلیج‌آنلاین:

چرا آمار شیوع کرونا در کشورهای عربی واقعی نیست؟/احساس کمبود در برابر غرب!

سه شنبه 19 فروردین 1399 ساعت 10:00
یک پایگاه خبری عرب‌زبان در گزارشی نوشت که کشورهای عربی به دلیل نداشتن تجهیزات پزشکی مدرن و نگرانی از رسوایی در برابر شرکای اروپایی خود آمار واقعی افراد مبتلا به کرونا را در کشورهایشان اعلام نمی‌کنند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا، خلیج‌آنلاین گزارش کرد: از زمان شیوع ویروس کرونا در جهان برخی کشورها ازجمله کشورهای عربی پایبندی کاملی به شفافیت در زمینه اعلام آمار واقعی تعداد افراد فوت کرده بر اثر ابتلا به کرونا نداشته‌اند و این آمار غیرشفاف در زمینه تعداد افراد مبتلا نیز وجود دارد.

بیشتر بخوانید:

ارتش آمریکا در پایگاه‌های این کشور در ژاپن اعلام وضعیت اضطراری کرد

طبق این گزارش، کشورهایی همچون عربستان و مصر صرفاً به ارائه آمار کلی از تعداد افراد مبتلا به کرونا و نیز قربانیان ویروس «کووید19» اقدام می‌کنند و تاکنون گزارش‌های جزئی در زمینه شدت شیوع این ویروس در دو کشور منتشر نشده است. سازمان بهداشت جهانی در گزارشی تأکید می‌کند که برخی از کشورهای منطقه خاورمیانه همکاری لازم را با این سازمان ندارند و آمارهای درستی در زمینه شیوع کرونا در کشورهایشان ارائه نمی‌کنند. 

گرچه سازمان بهداشت جهانی نام این کشورها را ذکر نکرده، ولی تحقیقاتی که محققان کانادایی انجام داده‌اند و روزنامه گاردین، چاپ انگلیس آن را منتشر کرده است، نشان می‌دهد مصر در زمره کشورهایی است که آمار واقعی افراد مبتلا به کرونا را مخفی می‌کند. تحقیقات محققان بیماری‌های عفونی دانشگاه تورنتوی کانادا نشان می‌دهد که میانگین ابتلا به کرونا در مصر بسیار بالاتر از آمار رسمی‌ای است که قاهره اعلام کرده و تعداد افراد مبتلا به بیش از ۱۹ هزار نفر می‌رسد. 

سازمان بهداشت جهانی

مقر سازمان بهداشت جهانی

خلیج‌آنلاین در گزارش خود آورده است: گردشگران خارجی که موارد ابتلا به کرونا در میان آنها کشف شده است، بیشتر وقت خود را در پروازهای گردشگری هواپیمایی نیل می‌گذرانند و این اعتقاد وجود دارد که آنها منبع اصلی شیوع ویروس کرونا در بخش جنوبی کشور مصر هستند؛ نقطه‌ای که به عنوان کانون گردشگری مصر تلقی می‌شود.

تناقض آمارهای رسمی و غیررسمی کشورهای عربی

محققان دانشگاه تورنتو دریافتند تناقض‌هایی میان میانگین آمار رسمی افراد مبتلا به کرونا با آمار واقعی در کشورهای عربی حاشیه جنوبی خلیج فارس وجود دارد. به عنوان نمونه در کشوری همچون مصر که آمار رسمی زیر ۱۹ هزار نفر اعلام شده است، بررسی‌ها نشان می‌دهد بیش از ۱۹ هزار و ۵۰۰ نفر موارد ابتلا وجود دارد. قاهره به این دلیل که ممکن است ارائه آمار واقعی به افزایش شیوع کرونا و نیز هرج و مرج در کشور منجر شود، از ارائه آمار واقعی خودداری می‌کند. 

خلیج‌آنلاین می‌نویسد: تاکنون بیش از ۶۰ هزار مورد مرگ و میر بر اثر ابتلا به کروناویروس در سراسر جهان ثبت شده است و بیش از یک میلیون و ۱۳۰ هزار نفر به کووید ۱۹ مبتلا شده‌اند. نکته قابل تأمل آمار رسمی اعلام شده این است که میزان مرگ و میر و افراد مبتلا به کرونا در حدود یکصد کشور عربی از چند هزار نفر عبور نکرده و این موضوع وجود شفافیت در ارائه آمار از سوی دولت‌های عربی را با چالش جدی مواجه کرده است. 

ایتالیا بزرگترین کشور خسارت دیده در جهان از شیوع ویروس کروناست، چه اینکه تاکنون طبق آمار ارائه شده بیش از ۱۴ هزار و ۶۰۰ نفر در این کشور فوت کرده‌اند. اسپانیا رتبه بعدی را در اختیار دارد و تاکنون بیش از ۱۱ هزار و ۷۰۰ نفر در این کشور بر اثر ابتلا به کرونا درگذشتند. آمریکا، فرانسه و انگلیس در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

اما از حیث ابتلا به کرونا، آمریکا با ۲۷۷ هزار و ۴۷۰ نفر در جایگاه نخست، ایتالیا با 119 هزار و ۸۲۷ نفر در جایگاه دوم و اسپانیا با ۱۱۹ هزار و ۱۹۹ نفر در جایگاه سوم قرار دارند. در میان کشورهای عربی، عربستان سعودی تاکنون با 2 هزار و 39 مورد ابتلا به کرونا در جایگاه نخست قرار دارد و تنها ۲۵ نفر در این کشور فوت کرده‌اند. کشور مصر با ۹۸۵ موارد ابتلا در جایگاه دوم قرار دارد و در این کشور ۶۶ نفر فوت کرده‌اند. 

به نظر می‌آید که مصر و عربستان در حال ارائه آماری کمتر از تعداد واقعی افراد مبتلا به کرونا در کشورهایشان هستند.

خلیج‌آنلاین می‌نویسد: پروفسور «عبدالرئوف المناعمه»، استاد ویروس‌شناسی و نماینده جمعیت میکروبیولوژی آمریکا تأکید کرد که کشورهای عربی در عمل هیچ اعتقادی به شفافیت ندارند و کشورهای اروپایی در ارائه آمار واقعی تعداد افراد مبتلا و فوت کرده واقعی‌تر عمل می‌کنند.

وی افزود: یکی از دلایلی که باعث می‌شود کشورهای اروپایی برخلاف کشورهای عربی آمار واقعی‌تری در زمینه شیوع ویروس کرونا و تعداد افراد مبتلا به آن ارائه کنند، این است که اروپایی‌ها در زمینه علم پزشکی پیشرفته‌تر هستند و امکانات بیشتری در زمینه مقابله با آن در اختیار دارند و این نگرانی در میان کشورهای عربی وجود دارد که  ضعف شدید علمی آنها برای شرکای اروپایی‌شان مشخص شود.

سازمان بهداشت جهانی سال گذشته در گزارشی نوشته بود که کشورهای عربی در پایین‌ترین رتبه از لحاظ رعایت بهداشت شخصی قرار دارند و کادر پزشکی آنها توانایی لازم را برای مقابله با اپیدمی‌ها ندارند. علاوه بر این کشورهای عربی به دلیل در اختیار نداشتن دستگاه‌های پیشرفته پزشکی در مهار و کنترل ویروس‌های همه‌گیر ناتوان هستند.

انتهای پیام/4106/4033/

http://ana.ir/i/481433
کرونا و تجربه متفاوت ماه رمضان در کشورهای اسلامی/ نماز، دعا و نیایش در خانه

کرونا و تجربه متفاوت ماه رمضان در کشورهای اسلامی/ نماز، دعا و نیایش در خانه

سرگردانی کارگران مهاجر  ناقل کرونا در کشورهای عربی/ تهدید و پول کارساز نیست!

سرگردانی کارگران مهاجر ناقل کرونا در کشورهای عربی/ تهدید و پول کارساز نیست!

تعلیق اقامه نماز در مسجدالحرام و مسجدالنبی

تعلیق اقامه نماز در مسجدالحرام و مسجدالنبی

کانادا  فروش تسلیحات به عربستان سعودی را از سر می‌گیرد

کانادا فروش تسلیحات به عربستان سعودی را از سر می‌گیرد

پادشاه عربستان به جده منتقل شد/ ابتلای ۱۵۰ عضو خاندان آل‌سعود به کرونا

پادشاه عربستان به جده منتقل شد/ ابتلای ۱۵۰ عضو خاندان آل‌سعود به کرونا

استعفای یک مقام اروپایی در انتقاد به ناتوانی در مبارزه با کرونا

استعفای یک مقام اروپایی در انتقاد به ناتوانی در مبارزه با کرونا

 بیش از 10 هزار آمریکایی بر اثر ابتلا به کرونا جان باختند/ اولین روز بدون فوتی در چین

بیش از 10 هزار آمریکایی بر اثر ابتلا به کرونا جان باختند/ اولین روز بدون فوتی در چین

ناتوانی ابهت هالیوودی غرب در مواجهه با کرونا

ناتوانی ابهت هالیوودی غرب در مواجهه با کرونا

رزمایش نظامی مشترک آمریکا و امارات دنبال می‌شود

رزمایش نظامی مشترک آمریکا و امارات دنبال می‌شود

کرونا سوژه جدید رسانه های عربی برای برهم زدن آرامش مردم ایران

کرونا سوژه جدید رسانه های عربی برای برهم زدن آرامش مردم ایران

تلاش عربستان برای معرفی ایران به عنوان منشأ کرونا در غرب آسیا/ آمریکا عامل پیدایش کروناست

تلاش عربستان برای معرفی ایران به عنوان منشأ کرونا در غرب آسیا/ آمریکا عامل پیدایش کروناست