دوشنبه  12  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

جزئیات حضور نیروهای آمریکایی در عراق

چهارشنبه 13 فروردین 1399 ساعت 20:17
جابه‌جایی نظامیان آمریکایی در عراق تحلیل‌های مختلف را به همراه داشته است از جمله اینکه جابه‌جایی نظامیان آمریکایی با هدف اجرای یک طرح توطئه‌آمیز انجام شده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا، جابه‌جایی نظامیان آمریکایی در عراق تحلیل‌های مختلف را به همراه داشته است از جمله اینکه جابه‌جایی نظامیان آمریکایی با هدف اجرای یک طرح توطئه‌آمیز انجام شده است.

واکنش ایران به تحرکات آمریکا در عراق

سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به حضور و تحرکات نظامی آمریکا در عراق گفت: در حالی که دبیرکل سازمان ملل متحد و جامعه جهانی بر توقف اقدامات تنش‌آفرین و جنگ‌طلبانه در بحبوحه شیوع کرونا تأکید می‌کنند، این تحرکات خلاف خواسته رسمی و اعلام شده دولت، پارلمان و مردم عراق و تشنج آفرین است و می‌تواند وضعیت منطقه را به بی ثباتی و شرایطی فاجعه‌بار سوق دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه از نیروهای آمریکایی خواست به مطالبات دولت و مردم عراق در زمینه خروج از این کشور احترام بگذارند و از تشنج آفرینی در منطقه پرهیز کنند.

تلاش آمریکا برای کسب رأی برای عدنان زرفی در پارلمان عراق

ماجد غماس نماینده مجلس اعلای عراق درباره جابه‌جایی نظامیان آمریکایی در عراق گفت: تحلیل‌هایی مختلف در این زمینه ارائه شده از جمله اینکه جابه‌جایی نظامیان آمریکایی با هدف اجرای یک طرح توطئه‌آمیز انجام شده است تا دولتی در عراق قدرت را به‌دست گیرد که سیاست‌های کاخ سفید را اجرایی کند. همچنین این آرایش نظامی جدید آمریکا برای این انجام می‌شود تا مورد خشم و غضب مردم عراق قرار نگیرند.

نماینده مجلس اعلای عراق در ایران با اشاره به نامزدی عدنان الزرفی برای تشکیل دولت جدید بغداد گفت: زرفی یک شخصیت کاملاً وابسته به آمریکاست و کاخ سفید می‌کوشد او را به قدرت برساند، به همین دلیل، فشارهای زیادی به گروه‌های سیاسی عراق اعم از شیعه، سنی و  کرد وارد می‌کند  تا آن‌ها بپذیرند که عدنان زرفی در پارلمان رأی بیاورد و به‌عنوان نخست وزیر عراق انتخاب شود.

تلاشی برای حفاظت از خود برابر حملات نظامی

محمد محیی، سخنگوی رسمی گردان‌های حزب الله عراق اعلام کرد: تحرکات آمریکا در عراق تصادفی نیست و همچنین تلاشی برای بازآرایی نیرو‌ها به شمار نمی‌رود بلکه در چارچوب اهدافی صورت می‌گیرد که واشنگتن برای دستیابی به آن‌ها تلاش می‌کند.

محمد محیی گفت: آمریکا با این اقدامات برای حفاظت از خود برابر حملات تلاش می‌کند چرا که نیرو‌های آن مصون نیستند. نیرو‌های مقاومت برای مقابله با هرگونه اقدام ایالات متحده برای باقی ماندن در عراق یا هدف قرار دادن این نیرو‌ها آمادگی دارند.

درز اخبار عمدی است؛ فرافکنی بحران‌های داخلی

علی الحسینی، یکی از فرماندهان نیروهای بسیج مردمی عراق (الحشدالشعبی) تأکید کرد اقدام آمریکا در درز دادن عمدی خبرها درباره تصمیم این کشور برای حمله به گروه‌های مقاومت دو علت اصلی دارد، اول اینکه آمریکا در شرایط داخلی بسیار سخت و پیچیده‌ای قرار دارد و در تلاش است تا بحران‌های خود را به خارج منتقل کند و علت دیگر نیز به تلاش آمریکایی‌ها برای ایجاد بحران با دیگر کشور‌ها و بهره‌برداری از آن در انتخابات داخلی برمی‌گردد.

سوء‌استفاده دولت آمریکا از مشغول بودن عراق به ویروس کرونا

کارشناسان امنیتی گفتند این اقدامات از احتمال فعالیت جنایتکارانه یا تعیین اهداف جدید واشنگتن خبر می‌دهد که در آینده آنها را اجرایی کند.

کارشناسان با اشاره به اینکه آمریکا هیچ توجیهی برای به پرواز درآوردن هواپیماهای خود بر فراز عراق ندارد، افزودند: دولت آمریکا از مشغول بودن عراق به ویروس کرونا برای تعیین اهداف جدید خود و انتقال تجهیزاتش به برخی مواضع بهره‌برداری می‌کند که به دور از موشک‌های مقاومت باشد.

طی هفته‌های اخیر نظامیان آمریکا به اقدامات تحریک‌آمیز خود در عراق افزوده و هواپیماها و بالگردهای آمریکایی بر فراز برخی مناطق عراق گشت‌زنی می‌کنند.

حمایت الزرفی از عناصر موسوم به جوکر را ثابت می‌کند

کریم علیوی، عضو کمیسیون امنیت ملی پارلمان عراق، هدف اصلی تحرکات اخیر آمریکا در این کشور را فشار برای نخست‌وزیر شدن عدنان الزرفی دانست و فاش کرد اطلاعاتی در اختیار کمیسیون امنیت ملی پارلمان عراق است که حمایت الزرفی از عناصر موسوم به جوکر را ثابت می‌کند.

علیوی گفت: «آمریکا و اسرائیل مشغول هجمه رسانه‌ای به عراق هستند. احتمال آن وجود دارد که حملات آمریکا، سیاستمداران مخالف این کشور در عراق را هدف بگیرد.»

این نماینده عراقی اعلام کرد الزرفی از اقدامات عناصر موسوم به جوکر‌های آمریکایی در استان نجف حمایت کرده و او ماهانه مبالغی را به این عناصر پرداخت کرده است.

فعال کردن هسته‌های خاموش داعش

 «محمد البلداوی» نماینده پارلمان عراق از «وجود ادله و شواهد» و نیت آمریکا برای نوعی کودتای نظامی در عراق از طریق عناصر داعش خبر داد و اعلام کرد: «ادله و قرائنی وجود دارد از طرحی آمریکایی برای توطئه علیه عراق از طریق تلاش برای کودتا.

قرائنی که ما به آن دست یافته‌ایم، حاکی از فعال کردن هسته‌های خاموش داعش در سه استان عراق یعنی صلاح الدین، نینوی و دیالی است». در همین زمینه، یک روزنامه کویتی نیز به نقل از یک منبع آگاه فاش کرد، آمریکا برای اجرای یک کودتای نظامی در عراق برای کنترل قدرت برنامه ریزی می‌کند و این موضوع را به متحدان خود در بغداد اطلاع داده است.

ترس آمریکا از حملات موشکی

هشام الهاشمی کارشناس امنیتی عراقی، در این خصوص عنوان می‌کند که آمریکایی‌ها تصمیم گرفته اند از پایگاه‌های نظامی‌ای که وضعیت امنیتی شکننده‌ای دارند و پناهگاه‌های امن در آن‌ها وجود ندارد، خارج شوند.  به گفته "الهاشمی" تمرکز نیرو‌های آمریکایی در پایگاه‌های بزرگ مانند عین الاسد به علت آن است که این پایگاه‌ها با تجهیزات پیشرفته‌ای از جمله سامانه‌های دفاعی پاتریوت حفاظت می‌شوند.

انتهای پیام/4129/

http://ana.ir/i/480564
پرواز مشکوک شنوک‌های آمریکایی بر فراز بغداد

پرواز مشکوک شنوک‌های آمریکایی بر فراز بغداد

در عراق چه خبر است

در عراق چه خبر است

تحرکات آمریکا وضعیت منطقه را بی ثبات می‌کند

تحرکات آمریکا وضعیت منطقه را بی ثبات می‌کند

نقشه‌های آمریکا در عراق را ناکام خواهیم گذاشت

نقشه‌های آمریکا در عراق را ناکام خواهیم گذاشت

فیلم/ تحرکات نظامی نیرو‌های آمریکایی در عین‌الاسد

فیلم/ تحرکات نظامی نیرو‌های آمریکایی در عین‌الاسد

موسوی: آمریکا درصدد ترور 5 مقام سیاسی و دینی عراق است/ حکیم: اشتباهات ما باعث جولان سعودی‌ها شد

موسوی: آمریکا درصدد ترور 5 مقام سیاسی و دینی عراق است/ حکیم: اشتباهات ما باعث جولان سعودی‌ها شد

جوانان عراقی دستی را که برای تجزیه عراق به قبضه شمیر برود از بازو قطع می‌کنند

جوانان عراقی دستی را که برای تجزیه عراق به قبضه شمیر برود از بازو قطع می‌کنند

 آمریکا از عراق خارج شود و گرنه مردم عراق اخراجشان می‌کنند

آمریکا از عراق خارج شود و گرنه مردم عراق اخراجشان می‌کنند