سه شنبه  13  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
گزارش آنا از حمله آمریکا به مواضع حشد الشعبی؛

پنتاگون پایگاه‌های حزب‌الله عراق را هدف قرار داد/ بغداد سفرای آمریکا و انگلیس را احضار کرد+ فیلم

پنتاگون بامداد جمعه طی بیانیه‌ای مسئولیت حمله به پایگاه‌های حزب‌الله عراق قبول و اعلام کرد که 5 هدف که اغلب آن‌ها انبار تسلیحاتی بوده را هدف قرار داده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا، پنتاگون بامداد جمعه طی بیانیه‌ای مسئولیت حمله به پایگاه‌های حزب‌الله عراق را قبول و اعلام کرد که پنج هدف که اغلب آنها انبار تسلیحاتی بوده را هدف قرار داده است.

پنتاگون در این بیانیه مدعی شد در این حملات هوایی انبار تسلیحاتی که از آنجا موشک‌هایی که در حمله به پایگاه نظامی التاجی در شمال بغداد استفاده شد را هدف قرار داده است.

در این بیانیه آمده حمله‌ای که ائتلاف بین‌المللی انجام داده دفاعی بوده و پاسخ مستقیم به تهدیدی است که گروه‌های مسلح مورد حمایت ایران علیه نیروهای ائتلاف بین‌المللی بوجود آورده‌اند.

پنتاگون در ادامه بیانیه خود آورده است: «گروه‌های تروریستی در عراق باید حملات به نیروهای آمریکایی و نیروهای ائتلاف را متوقف کنند در غیر این صورت با پیامدهای آن در مکان و زمانی که انتخاب می‌کنیم مواجه خواهد شد.»

«مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا نیز پس از این حملات طی بیانیه‌ای عنوان کرد: «آمریکا هرگز در واکنش به حملات به ملت،‌منافع یا همپیمان خود چشم‌پوشی نمی‌کند.»

شبکه خبری المیادین بامداد روز جمعه گزارش داد که جنگنده‌های آمریکایی دست کم سه حمله هوایی به «جرف الصخر» و «السعیدات» انجام دادند.

منابع المیادین خبر دادند که جنگنده‌های آمریکایی در حمله به منطقه السعیدات در بخش جرف الصخر» یک بخش درمانی و یک پایگاه نگهداری از تجهیزات نظامی را بمباران کردند.

سخنگوی گردان‌های حزب الله عراق: نظامیان تروریستی آمریکا از عراق بیرون شوند

«محمد محیی» در گفت‌وگو با شبکه المیادین گفت:« آمریکا  در شامگاه چهارشنبه به محض اینکه به پایگاه التاجی حمله شد قبل از اینکه چیزی درباره آن ثابت شده یا تحقیقی درباره‌اش صورت گیرد اقدام به بمباران مواضعی در مرز کرد».

وی افزود: «طرف‌هایی هم که حمله به پایگاه التاجی را محکوم کردند، حمله آمریکایی‌ها به فرماندهان عراق نظیر ابومهدی المهندس را محکوم نکردند».

سخنگوی گردان‌های حزب الله تاکید کرد: «مقامات سیاسی و دولت عراق باید به مصوبات پارلمان و اراده ملت عراق و خون آن احترام گذارند و نظامیان آمریکایی را از عراق بیرون کنند».

محیی حضور آمریکا در عراق را باعث و بانی اوضاع کنونی عراق توصیف کرد و گفت: «آمریکایی‌ها بهای آن را داده  و از این کشور خارج شوند».

سخنگوی گردان‌های حزب الله عراق تصریح کرد: «پارلمان عراق این فرصت را به دولت داد که بتواند به طور دیپلماتیک کار کند تا نیروهای آمریکایی را اخراج کند، اما دولت این عمل را انجام نداد.»

وی حضور آمریکا در عراق را مستلزم موجودیت مقاومت دانست و افزود: «آمریکا بارها و بارها نیروهای الحشد الشعبی را که با داعش روبه روست با هواپیماهایی که ادعا می‌کند ناشناس هستند هدف گرفت».

سخنگوی گردان‌های حزب الله گفت: «تکلیف قانونی، مقابله با رژیم اشغالگر و مبارزه با بقای آن است به خصوص که آمریکا باعث شده که کشور به سمت یک جنگ داخلی سوق پیدا کند».

محیی تصریح کرد: «ما از ثبات عراق و امنیت آن حمایت می‌کنیم تا دولتی پایدار داشته باشیم که قادر به کار و ارائه خدمات باشد».

فرودگاه در دست احداث کربلا بمباران شد

جنگنده‌های آمریکایی بامداد روز جمعه اقدام به بمباران پایگاه حزب‌الله عراق در شهر «جرف الصخر» در استان بابل کردند.

خبرگزاری رویترز نیز به نقل از دو مقام آمریکایی خبر داد که حملات تلافی جویانه آمریکا در عراق در پی حمله به نیروهای آمریکایی و انگلیسی در حال انجام است.

شبکه خبری المیادین نیز گزارش داد که دست کم سه حمله هوایی به «جرف الصخر» و «السعیدات» انجام شده است.

منابع المیادین خبر دادند که جنگنده‌های آمریکایی در حمله به منطقه السعیدات در بخش جرف الصخر» یک بخش درمانی و یک پایگاه نگهداری از تجهیزات نظامی را بمباران کردند.

منابع خبری نیز خبر دادند که جنگنده‌های آمریکایی به طور گسترده در حال پرواز بر فراز استان بابل هستند.

فرودگاه در دست احداث کربلا را بمباران شد

پایگاه خبری السومریه نیوز به نقل از یک مقام امنیتی عراق اعلام کرد جنگنده‌های آمریکایی فرودگاه در دست احداث کربلا را که در منطقه مرزی  با حوزه استحفاظی استان نجف در نزدیکی منطقه الحیدریه واقع است با سه فروند موشک هدف گرفتند.

این مقام امنیتی عراق گفت که حمله مذکور به کشته شدن یکی از کارکنان فرودگاه و وارد آمدن خسارت مالی سنگین به فرودگاه منجر شد.

پنتاگون حمله هوایی آمریکا به مواضع حزب الله عراق را تأیید کرد

وزارت دفاع آمریکا بامداد جمعه با انتشار بیانیه‌ای ضمن تأیید گزارشها در خصوص حمله جنگنده‌های آمریکا به مواضع حزب الله عراق مدعی شد که «این حمله‌ها ماهیت دفاعی داشته و علیه مواضع کتائب حزب الله در عراق صورت گرفته است».

طبق این بیانیه، در این حمله‌ها پنج انبار تسلیحاتی هدف قرار گرفتند و هدف از این حمله، «کاهش قابل ملاحظه توان و ظرفیت [حزب الله عراق] برای اجرای حملات آتی علیه نیروهای ائتلاف بود».

وزارت دفاع آمریکا با «دفاعی و متناسب» خواندن این حملات (!) مدعی شد که این یورش ناگهانی در «واکنش مستقیم به تهدید از جانب گروههای شبه نظامی و مورد حمایت ایران» صورت گرفته است.

پنتاگون در بخشی از بیانیه خود آورده است: «گروه‌های تروریستی در عراق باید حمله‌های خود به نیروهای آمریکایی و نیروهای ائتلاف را متوقف کنند؛ در غیر این صورت با پیامدهای آن در مکان و زمانی که ما انتخاب می‌کنیم مواجه خواهند شد».

«مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا نیز پس از این حمله‌های هوایی در بیانیه‌ای اعلام کرد: «آمریکا هرگز در واکنش به حملات علیه ملت، منافع یا هم پیمانان خود کوتاهی نمی‌کند».

گفتنی است که ساعاتی پیش از این حمله‌های هوایی، «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا به ارتش این کشور مجوز واکنش در برابر حمله راکتی چهارشنبه شب به پایگاه التاجی را داده بود؛ حمله‌ای که در آن سه نیروی نظامی- دو نظامی آمریکایی و یک نظامی انگلیسی- کشته شدند.

عصائب اهل الحق: آمریکا در عراق جز ننگ و عار دستاوردی نخواهد داشت

 «نعیم العبودی» عضو فراکسیون الصادقون در پارلمان عراق در صفحه توئیتر خود نوشت: آمریکا توانست بی گناهان را کشته و زیرساخت‌های کشورمان را تخریب کند، اما به مدت طولانی هرگز نخواهد توانست در این سرزمین باقی بماند و جز ننگ و عار دستاورد دیگری نخواهد داشت.»

از سوی دیگر «عدنان الاسدی» نماینده ائتلاف دولت قانون به رهبری نوری المالکی نیز به وبگاه عراقی «ناس» گفت که تجاوزات آمریکا به مقر الحشد الشعبی، ارتش، پلیس و فرودگاه کربلا یک تجاوزگری آشکار علیه خاک و مردم عراق و نقض صریح حاکمیت است.

او افزود: «تمامی کسانی که به عراق و حاکمیتش ارزش قائل هستند، باید این حمله را محکوم کرده و با صدای بلند خواهان اخراج نیروهای آمریکایی از کشور شوند.»

فرماندهی عملیات مشترک عراق: حمله آمریکا همه را در معرض خطر جدی قرار می‌دهد

فرماندهی عملیات مشترک عراق در بیانیه‌ای جزئیات حمله بامداد امروز (جمعه) آمریکا به چند مقر نیروهای مسلح عراق را تشریح کرد.

به گزارش شبکه المیادین در این بیانیه آمده است: «ساعت یک بامداد امروز جمعه به وقت محلی، عراق مورد تجاوز آشکار هواپیماهای آمریکایی قرار گرفت. جنگند‌ه‌های آمریکایی نیروهایی از ارتش عراق، الحشد الشعبی و هنگ پلیس بابل را هدف گرفتند».

به گفته فرماندهی عملیات مشترک عراق این حمله علیه مناطقی در جرف الصخر، السعیدات، البهبهانی، تاسیسات الاشتر و فرودگاه در دست احداث کربلا صورت گرفت.

بر اساس این بیانیه تجاوز آمریکا با شهادت سه نظامی و زخمی شدن 4 نفر دیگر از نیروهای کماندوی لشکر 19 ارتش  عراق همراه بود که حال دو نفر از آنها وخیم است.

بر اساس بیانیه عملیات مشترک عراق از میان نیروهای هنگ اضطراری پلیس بابل هم دو نفر شهید و دو نفر دیگر مجروح شدند. این حمله همچنین با زخمی شدن پنج نیروی الحشد الشعبی همراه بود. یک کارگر غیرنظامی هم در حمله آمریکا به فرودگاه کربلا به شهادت رسید و همه زیرساخت‌های مقرهای مورد حمله نابود شد.

عملیات مشترک عراق تاکید کرد: «بهانه‌ای که این تجاوز در پاسخ به حمله علیه پایگاه التاجی بوده بهانه‌ای دروغین است. این این تجاوز منجر به تشدید و وخیم‌تر شدن اوضاع امنیتی در کشور می‌شود و همه را در معرض خطرات بیشتری قرار می‌دهد».

عملیات مشترک عراق حمله آمریکا را تعرض به حاکمیت عراق و موجب تقویت رویکردهای غیر قانونی در این کشور خواند و گفت: «این تجاوزات هیچ ارتباطی با هیچ  شراکت یا احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی و هوایی آن و استقلال شهروندان آن  ندارد و اگر کنترل نشده و همه به اراده عراق احترام نگذارند پیامدهای آن بر همه مترتب خواهد شد».

ریاست‌جمهوری عراق حملات هوایی آمریکا را محکوم کرد

دفتر اطلاع‌رسانی «برهم صالح» رئیس‌جمهور عراق در واکنش به حملات بامداد امروز جنگنده‌های آمریکایی به مواضع نیروهای نظامی این کشور و فرودگاه کربلا، این دست حملات را موجب تضعیف هدفمند حاکمیت عراق دانست.

به نوشته وبگاه بغداد الیوم، در این بیانیه بدون نام بردن از آمریکا، آمده است: «ریاست‌جمهوری، بمباران  چندین موضع در خاک عراق از جمله فرودگاه در دست ساخت کربلا از سوی طرف‌های خارجی را محکوم می‌کند. حملاتی که موجب شهادت و مجروحیت تعدادی از نیروهای امنیتی و غیرنظامیان شد.»

در ادامه این بیانیه آمده است: «ریاست‌جمهوری این بمباران را نقض حاکمیت ملی می‌داند و تأکید دارد که بهبود وضعیت امنیتی با حمایت از دولت عراق برای انجام وظایف و افزایش قدرت خود جهت اعمال قانون و دفاع از حاکمیت و ممانعت از تبدیل شدن عراق به جنگ نیابتی امکان پذیر است.»

دفتر برهم صالح تأکید کرد که در صورت ادامه یافتن چنین حملاتی، عراق به هرج و مرج کشیده خواهد شد؛ به خصوص اینکه منابع امنیتی از تلاش عناصر داعش برای بازیابی قدرت خود خبر می‌دهند.

در پایان این بیانیه آمده است که جامعه بین‌المللی باید به حاکمیت عراق و تصمیماتش احترام گذاشته و از این کشور حمایت کند.

وزیر دفاع انگلیس از حملات و تجاوزات اخیر آمریکا در عراق دفاع کرد

 «دومینیک راب»، وزیرخارجه انگلیس در واکنش به حملات و تجاوزات اخیر آمریکا در عراق و بمباران مناطقی از این کشور، چنین حملاتی را «قاطعانه، سریع و مناسب» عنوان کرد.

به ادعای راب، هرکسی به دنبال آسیب زدن به نیروهای انگلیسی در عراق باشد، باید انتظار پاسخی کوبنده را داشته باشد.

راب در ادامه همچنین از گفتگوی خود با «مایک پمپئو»، وزیرخارجه آمریکا درباره حملات صورت گرفته علیه عراق خبر داد و در این ارتباط گفت که هر دو طرف توافق داشته‌اند که چنین حملاتی برای دفاع از نیروهای ائتلاف در عراق ضروری بوده است.

وزیرخارجه انگلیس همچنین خواستار آن شده تا مسئولان و مسببان حملات راکتی اخیر به پایگاه نظامیان خارجی در عراق شناسایی شود.

عراق سفرای آمریکا و انگلیس در بغداد را احضار کرد

«احمد الصحاف» سخنگوی وزارت خارجه عراق در واکنش به این تجاور، تأکید کرد که وزیر خارجه این کشور نشستی را در واکنش به این تجاوزات برگزار می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رسمی عراق (واع)، سخنگوی وزارت خارجه عراق خبر داد که وزارت خارجه این کشور، سفرای آمریکا و انگلیس در بغداد را احضار کرده است.

ائتلاف الفتح عراق: آمریکا دنبال تعامل خارج از چارچوب حقوق بین‌الملل است

ائتلاف الفتح عراق تجاوز شب گذشته جنگنده‌های آمریکا به مواضع نیروهای سازمان الحشد الشعبی را به شدت محکوم کرد.

الفتح با انتشار بیانیه‌ای تأکید کرد، حملات آمریکا باعث شد آسیب زیادی به مؤسسات غیر نظامی و نظامی حکومت عراق وارد شود.

شبکه خبری السومریه به نقل از این ائتلاف گزارش داد، حملات اخیر آمریکا، بیانگر تجاوز فاحش، آشکار و چندباره به ملت و نیروهای مسلح عراق است.

الفتح تصریح کرد، حملات آمریکا نشان داد که رهبران سیاسی و فرماندهان نظامی آمریکا عمدا،ً اهداف غیر نظامی را در عراق هدف قرار می‌دهند؛ زیرا این مسئله، بخشی از عملیات تخریب و نابودی عراق و ملت این کشور و تجربه سیاسی نوپای آن است.

در این بیانیه تصریح شد، حمله آمریکا تلاشی برای بر هم زدن معادلات نزد افکار عمومی جهانی و تعامل خارج از چارچوب حقوق بین‌الملل با عراق است که ملت عراق، این مسئله را نخواهند پذیرفت.

این ائتلاف تأکید کرد که ملت عراق در حملات آمریکا به حاکمیت این کشور، یکپارچه بوده و الحشد الشعبی، ارتش، رهبران سیاسی و ملت عراق، متحد خواهند بود.

الفتح خاطر نشان کرد، ملت و دولت عراق، در مسیر مقاومت در برابر طرح‌های آمریکا با هم متحد هستند و چنین عملیاتی، در اراده ملت عراق برای حمایت از کشور، خاک و حاکمیت خود خللی ایجاد نخواهد کرد.

مقتدی صدر: اهل صلح با اشغالگر نیستیم

«مقتدی صدر» رهبر جریان صدر عراق امروز (جمعه) در صفحه توئیتر خود به حملات بامداد امروز جنگنده‌های آمریکایی به مواضع نظامی و غیر نظامی عراق، واکنش نشان داد.

به نوشته وبگاه بغداد الیوم، او نوشت: «در میان این بلاهای بزرگی که تمامی جهان به خصوص عراق را در بر گرفته؛ لازم است تا عراق از بحران و درگیری‌های بیشتر و گرفتاری‌ها به دور بماند.»

مقتدی صدر سپس خواستار خویشتن‌داری و اشاعه «صلح» در تمامی مناطق عراق و ترک خشونت شد و افزود: «ما اهل صلح با اشغالگر نیستیم اما اوضاع کلی مردم را در نظر می‌گیریم و از خداوند می‌خواهیم تا این مردم را از شر اشغالگر و فاسد نجات دهد.»

فرمانده تروریست‌های سنتکام: اراده کافی برای هرگونه حمله در عراق را داریم

 «کنت مکنزی» فرمانده تروریست‌های سنتکام روز جمعه گفت هدف حمله بامداد روز جمعه جنگنده‌های آمریکایی نابودی تمامی توانایی تسلیحاتی گردان‌های حزب‌الله عراق بود.

وی که در یک کنفرانس خبری صحبت می‌کرد، افزود: «جنگنده‌های آمریکایی پس از حملاتی که انجام داد سالم به پایگاه‌های خود بازگشتند و ایران و نیروهای وابسته به این کشور را درباره هرگونه تهدید نیروها و هم‌پیمانان‌مان برحذر می‌داریم.»

مکنزی در ادامه گفت: «اراده کافی برای پاسخ به هرگونه حملاتی که ما را هدف قرار می‌دهند وجود دارد و گردان‌های حزب‌الله با ایران در ارتباط بوده و به آنها اجازه نمی‌دهیم تا ما را هدف قرار دهند.»

وی درباره برخی گمانه زنی‌ها درباره هدف قرار گرفتن یک فرمانده ایرانی در حملات بامداد روز جمعه جنگنده‌های آمریکایی گفت که هیچگونه اطلاعی در این باره ندارد.

مکنزی در ادامه مدعی شد که آمریکا دلایلی دارد که نشان می‌دهد گردان‌های حزب‌الله اقدام به شلیک موشک به پایگاه التاجی کردند که طی آن سه نفر از نیروهای ائتلاف به فرماندهی آمریکا کشته شدند.

فرمانده تروریست‌های سنتکام گفت که این فرماندهی ارتباط مستحکمی با مقامات و سازمان‌های اطلاعاتی عراق دارد و اقدامات آمریکا در این کشور ماهیت دفاعی دارد.

وی ادامه داد: «در حملات انجام شده 5 منطقه در عراق را با جنگنده هدف قرار دادیم و حق دفاع علیه هرگونه هدفی که نیروهای‌مان در عراق را هدف قرار می‌دهند، داریم.»

رئیس پارلمان عراق خواستار نشست فوری شد

«محمد الحلبوسی»، رئیس پارلمان عراق خواستار نشست فوری برای بررسی اوضاع این کشور بعد از حملات تروریستی آمریکا به مواضع نیروهای عراقی شد.

به گزارش شبکه الغدیر عراق، حلبوسی امروز جمعه (۲۳ اسفند) از رؤسا و رهبران سیاسی این کشور دعوت کرد بدین منظور جلسه فوری تشکیل دهند.

همزمان مجلس اعلای اسلامی عراق نیز با انتشار بیانیه‌ای از دولت عراق خواست اقداماتی را که از حاکمیت و سلامت نیروهای مسلح عراق حفاظت می‌کند، اتخاذ کند. مجلس اعلای عراق حملات بامداد آمریکا به مواضع نیروهای عراقی را «حمله بزدلانه» خوانده و آن را به شدت محکوم است.

در بیانیه مجلس اعلای اسلامی عراق آمده است: «این حملات بزدلانه در حالی رخ می دهد که فرزندان ما در ارتش و الحشد الشعبی با عناصرباقی‌مانده داعش که در تلاش برای نفوذ دوباره خود به عراق و انجام حملات تروریستی هستند، به مقابله پرداخته‌اند».

انتهای پیام/4129/

http://ana.ir/i/477806
وزیر دفاع آمریکا خواستار انتشار اطلاعات کرونا توسط چین شد

وزیر دفاع آمریکا خواستار انتشار اطلاعات کرونا توسط چین شد

واکنش ائتلاف بین المللی به سفر «مارک اسپر» به عراق

واکنش ائتلاف بین المللی به سفر «مارک اسپر» به عراق

نقشه‌های آمریکا در عراق را ناکام خواهیم گذاشت

نقشه‌های آمریکا در عراق را ناکام خواهیم گذاشت

حمله آمریکا همه را در معرض خطر جدی قرار می‌دهد

حمله آمریکا همه را در معرض خطر جدی قرار می‌دهد

آمریکا به جای اتهام‌زنی دلایل حضورش در منطقه را بازبینی کند

آمریکا به جای اتهام‌زنی دلایل حضورش در منطقه را بازبینی کند

حمله به مقر نیروهای حشدالشعبی محکوم شد

حمله به مقر نیروهای حشدالشعبی محکوم شد

۱۰ فروند راکت کاتیوشا به پایگاه آمریکا در عراق شلیک شد

۱۰ فروند راکت کاتیوشا به پایگاه آمریکا در عراق شلیک شد

ترامپ عامل انتشار ویروس کروناست

ترامپ عامل انتشار ویروس کروناست

ردپای آمریکا در اطراف فرودگاه  «عین الاسد»

ردپای آمریکا در اطراف فرودگاه «عین الاسد»