دوشنبه  18  فروردین  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
دبیر کل حزب‌الله لبنان:

محور مقاومت و ایران در مرحله بسیار سرنوشت‌سازی قرار دارند / ضرورت ورود نخبگان به مرحله مقاومت فراگیر در موضوعات قضایی و حقوقی

يكشنبه 27 بهمن 1398 ساعت 17:00
دبیر کل حزب‌الله لبنان بر قرار گرفتن محور مقاومت و ایران در مرحله بسیار سرنوشت‌ساز تأکید کرد و از همه نخبگان، علما و متفکرین خواست که با ارائه برنامه و طرح، وارد مرحله جبهه مقاومت فراگیر در موضوعات قضایی و حقوقی شوند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا، از المنار، سید حسن نصرالله دبیر کل حزب‌الله لبنان در مراسم بزرگداشت شهدای مقاومت (شهید راغب حرب و شهید سید عباس موسوی و شهید حاج عماد مغنیه) و چهلمین روز شهادت سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس و هم‌رزمان شهیدشان گفت: در ابتدا به همه شما خوشامد می‌گویم. در سخنرانی‌ام به برخی مناسبت‌ها اشاره خواهم کرد و از شهدا و اوضاع منطقه و اوضاع داخلی لبنان که همگی شاهد آن هستید، سخن خواهم گفت.

ایران در برابر همه جنگ‌های نظامی، امنیتی، اقتصادی و رسانه و تحریم‌ها پا بر جاست

وی در ادامه ضمن تبریک چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران به رهبر معظم انقلاب و همه مسئولان و ملت ایران افزود: ایران با وجود همه جنگ‌های نظامی، امنیتی، اقتصادی و رسانه‌ای و روانی و تحریم به یاری خداوند و حضور ملت مؤمن آن در همه میادین، مقاومت و پایداری کرد و این از تشییع تاریخی دو شهید و در راهپیمایی سالروز پیروزی انقلاب در ۲۲ بهمن‌ماه هویدا شد و این پیامی بسیار قوی به دوست و دشمن است.

قیام ملت بحرین برای حفظ جایگاه واقعی این کشور

نصرالله بیان کرد: به ملت بحرین نهمین سالروز شروع انقلاب به رهبری علمای مخلص که در رأس آن‌ها شیخ عیسی قاسم قرار دارد را تبریک می‌گوییم. این ملت مظلوم برای مطالبه حقوق عادی خود به پا خاست و در راه آن جان‌فشانی زیادی از شهیدان و زخمی شدگان و زندانیان و بازداشت‌شدگان داشت و تا به امروز در حال مبارزه است و علاوه بر آن برای بازگشت بحرین به جایگاه واقعی آن در امت اسلامی پس از اینکه حکامش آن را به پایگاه عادی‌سازی روابط و توطئه علیه آرمان فلسطین تبدیل کرده‌اند، مبارزه می‌کنند.

شهید حاج قاسم فرماندهی مجاهد و عارف و عاشق کشورش بود

دبیر کل حزب‌الله گفت: شاخصه فرماندهان شهید این است که آن‌ها مسئولیت‌پذیرند و در کنار آن‌ها همواره آماده جان‌فشانی بی‌حدومرز هستند.

هنگامی که وصیت فرمانده شهید قاسم سلیمانی را می‌خوانیم در می‌یابیم که با فرمانده مجاهد و عارف که به کشور و ملتش اهتمام دارد، روبرو هستیم. ما از مقاومت جدای از شهیدانی که ارزش‌های انسانی و دینی و اخلاقی و جهادی را تجسم کردند نیست و مدرسه زنده و تپنده ایجاد کردند و ما از مردان خدا که شاهد جهاد آن‌ها بودیم سخن می‌گوییم. خداوند شهیدان را در دنیا در جهاد و شهادتشان عزیز و در آخرت نیز همان‌طور که به مجاهدان و شهدا وعده داده است، عزیز می‌گرداند.

محور مقاومت و جمهوری اسلامی ایران در مرحله سرنوشت سازی قرار دارد

نصرالله اعلام کرد: در ابتدای مقاومت خون شهید راغب حرب ما را وارد مرحله جدید و متفاوتی کرد و این با شهادت شیخ عباس الموسوی و حاج عماد ادامه یافت و امروز شهادت حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس مقاومت را در کل منطقه وارد کرده است و محور مقاومت و جمهوری اسلامی در مرحله جدید و حساس و بسیار سرنوشت سازی قرار دارد.

محور مقاومت امروز در برابر چالش جدید با توجه به تحول بزرگ در منطقه ما قرار دارد و خواست ترامپ طی هفته‌های گذشته و علاوه بر آن جنایات بزرگی که مرتکب شده است که جنایت اول ترور حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس در بغداد و در عملیات تروریستی آشکار و جنایت دوم با رونمایی معامله قرن از سوی ترامپ است.

آمریکا قدرت شکست‌ناپذیر نیست

دبیر کل حزب‌الله لبنان گفت: جنایت نخست در خدمت جنایت دوم است و در خدمت طرح‌های چپاولگرانه اسرائیلی در کشور ما است. معامله قرن تنها یک معامله نیست بلکه طرح ترامپ برای نابودی آرمان فلسطین است و طرحی اسرائیلی برای پایان دادن به آرمان فلسطین از سوی ترامپ است زیرا این همان است که اسرائیلی‌ها در طی روند مذاکرات طرح می‌کردند.

موفقیت طرح به مواضعی که اتخاذ می‌شود و ثبات در مواضع بستگی دارد. آمریکا قدرت شکست‌ناپذیر نیست و شکست آن هنگامی که ملت‌ها تصمیم به مخالفت و مقاومت گرفتند، ثابت شده است.

فقط ترامپ و نتانیاهو موافق معامله قرن هستند

وی افزود: مهم‌تر از طرح ترامپ موضع خود فلسطینی‌هاست و ملت فلسطین با اجماع موضع کوبنده و در مخالفت با آن را بیان داشتند و این قابل انتظار بود و این سنگ بنا در مقابله با طرح ترامپ است. نشست وزیران خارجه کشورهای عربی در قاهره و رؤسای پارلمان‌های عربی و نشست سازمان همکاری اسلامی و نشست رؤسای پارلمان‌ها برای قدس و موضع روسیه و چین و اتحادیه اروپا و حتی مواضع نمایندگان دموکرات در هیچ‌کدام موضعی از حمایت از طرح ترامپ ندیدیم و فقط ترامپ و نتانیاهو موافق این طرح هستند.

لبنانی‌ها به مخاطرات طرح معامله قرن واقفند

نصرالله گفت: باید از اجماع لبنانی در مخالفت با معامله قرن سخن گفت از نهادهای رسمی گرفته تا گروه‌ها و احزاب سیاسی و موضع مردم. این بدان سبب است که لبنانی‌ها مخاطرات این طرح را برای منطقه و لبنان می‌دانند.

این طرح از لبنان می‌خواهد که مزارع شبعا، تپه‌های «کفر شوبا» و بخش لبنانی از روستای الغجر را به رژیم صهیونیستی بدهد و نیز آوارگان فلسطینی را اسکان بدهد و نیز این طرح بر موضوع ترسیم مرزهای زمینی و دریایی با فلسطین اشغالی و تأثیر آن بر ثروت نفت تأثیر دارد.

درباره بحث اسکان آنچه اطمینان‌بخش است اجماع لبنانی‌ها و فلسطینی‌ها و قانون اساسی لبنان است؛ اما اگر در لبنان بحث از نگرانی و بیم است باید مورد احترام قرار گیرد.

درست است که مواضع امروز این‌چنینی است اما چه تضمینی است که در آینده هم این مواضع این‌گونه بماند به ویژه که اگر تحولات در مواضع جهان عرب و کشورهای حوزه خلیج‌فارس رخ دهد و اینکه برخی از قبول کمک مالی به سبب اوضاع اقتصادی و مالی سخن بگویند و از همین رو نباید از برخی لبنانی‌ها خشمگین شویم زیرا جای ترس و نگرانی چه در زمینه اسکان چه مزارع شبعا و تپه‌ها کفرشوبا و یا ثروت نفتی وجود دارد.

طرحی که همه دنیا مخالف آن است اما ترامپ بر اجرای آن اصرار دارد

دبیر کل حزب‌الله لبنان در ادامه خاطرنشان کرد: موضع عربی ممتاز بود اما برخی آن را قابل بررسی می‌دانند و اینکه سازش و تسلیم شدن شروع شود و بیم از موضع عربی وجود دارد به ویژه از ناحیه کشورهای حوزه خلیج‌فارس و اینکه این موضع دچار تشتت شود. این صحیح است که این طرح مرده به دنیا آمده است اما صحیح این است که بگوییم که طرحی است که دنیا آن را مورد مخالفت قرار می‌دهند اما صاحب طرح بر اجرای آن و عملی کردن آن اصرار دارد و با همه ابزار در این راستا حرکت می‌کند.

رویارویی جدیدی که گریزی از آن نیست

نصرالله گفت: مرحله جدید که بر ملت‌های ما در منطقه تحمیل شده رفتن به رویارویی اساسی است و این تحولی جدید است که به جنایت جدید منتهی شده است ما در برابر رویارویی جدیدی قرار داریم که گریزی از آن نیست زیرا طرف دیگر حمله می‌کند و طرح می‌دهد و می‌کشد و جنگ‌افروزی می‌کند.

آمریکا به رویارویی با کل ملت‌های و همه کسانی که با تسلیم و سازش مخالف هستند و نه فقط ما روی آورده است. ما هنوز در مرحله واکنش هستیم و واکنش آرام و با تأخیر. ملت‌های ما به سوی رویارویی با دولت آمریکا حرکت می‌کنند که مصداق شیطانی بودن و تروریسم و توحش، تجاوزگری، تکبر و برتری جویی و فساد در روی زمین است.

ما در برابر این تجاوزات متعدد و گوناگون آمریکا قرار داریم و اگر ملت‌های منطقه خواهان این هستند که مانع مصادره حق شوند گزینه‌ای غیر از مقاومت فراگیر و مردمی در همه ابعاد فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و قضایی ندارند. در این نبرد ما در وهله اول به هوشیاری نیاز داریم. نباید از آمریکا بیم و هراسی داشت و باید به خداوند و توان خود و امتمان اعتماد داشته باشیم و به امید به آینده نیاز داریم و آمریکا و اسرائیل همه چیز نیستند.

آمریکا مسئول جنایات اسرائیل و داعش است

وی بیان کرد: همه جنگ‌ها و کشتارهای اسرائیل مسئولیتش با آمریکا در درجه اول است و داعشی که کشتارهای هولناک در عراق به راه انداخت و سرنوشت عراق را تهدید کرد و دست به اقداماتی در سوریه پس از اینکه بر بیش از ۵۰ درصد از مساحت سوریه مسلط شد؛ آمریکا مسئول جنایات و فجایعی که به دست آن رقم خورد است.

دبیر کل حزب‌الله لبنان تأکید کرد: آمریکا برای دیکته کردن طرح‌های خود به هر ابزاری که در دست دارد، روی می‌آورد و هنگامی که به جنگ نظامی نیاز داشته باشد، جنگ به راه می‌اندازد و هنگامی که جنگ نیابتی نیاز داشته باشد به آن دست می‌زند و نیز هنگامی که به ترور یا فشار مالی و اقتصادی یا گشودن پرونده قضایی باشد آن را انجام می‌دهد و در مقابل ما باید که با همان ابزار با آن مقابله کنیم و ما به مقاومت فراگیر در کل جهان عرب و اسلام نیاز داریم.

از همه نخبگان، علما و متفکرین می‌خواهیم که برنامه و طرح بدهند و وارد مرحله جبهه مقاومت فراگیر در موضوعات قضایی و حقوقی به‌طورمثال شویم جدای از آنکه دادگاه‌های بین‌المللی پاسخ می‌دهند یا نمی‌دهند ما باید این کار را انجام دهیم. همه انواع مقاومت مطلوب است در موضوع اقتصادی به تحریم‌ها برای تسلیم و به زانو درآوردن کل دنیا روی می‌آورند.

امروز دولت لبنان و دستگاه قضائی لبنان به علت موضوع الفاخوری تهدید شدند و این یعنی اینکه نباید مخالفت کنی وگرنه تحریم می‌شوی و این ذلتی است که می‌خواهند دنیا در آن به سر ببرد. ما قدرتی مانند آمریکا نداریم اما چرا به تحریم کالاهای آمریکایی روی نیاوریم؟ این بخشی از جنگ و نبرد است. آمریکا از سلاح تحریم‌های اقتصادی علیه ملت‌ها استفاده می‌کند.

اسرائیلی‌ها از مرگ  و آمریکا از عدم  امنیت می‌ترسند

نصرالله افزود: اسرائیلی از مرگ می‌ترسد و نقطه‌ضعف آمریکا امنیت و اقتصاد است. رفتن به سوی اقدام جدی برای تحریم کالاهای آمریکا موضوعی ساده و آسان است. ما خواهان تحریم همه کالاها نیستیم و برخی شرکت‌ها را تحریم می‌کنیم و این نوعی از رویارویی است. باید به همه ابزارها فکر کرد و در کنار آن بُعد نظامی و امنیتی هم مدنظر قرار داد. ما امتی زنده هستیم که اراده دارد. طی روزهای گذشته در برخی روستاها سوریه شاهد بودیم که مردم با دست خالی به مقابله با آمریکایی‌ها پرداختند در حالی که آمریکا برای تأمین خروج به جنگنده‌های اسرائیلی نیاز دارد.

آمریکا حامی جنگ علیه ملت یمن برای فروش سلاح به متجاوزان

دبیر کل حزب‌الله لبنان گفت: آمریکا حامی جنگ علیه ملت یمن است تا از آن بهره اقتصادی ببرد و سلاح به کشورهای متجاوز بفروشد. همه ملت‌های منطقه برای مقابله با استکبار به سلاح روی خواهند آورد و خود آمریکا گزینه‌ای غیر از آن باقی نگذاشته است.

حشد الشعبی و واکنش به جنایات آمریکا تداوم یابد

وی اعلام کرد: به ملت عزیز و وفادار و مظلوم عراق می‌گوییم که وفاداری به حاج ابومهدی المهندس و مشارکتش در رقم زدن پیروزی بر داعش و نیز وفاداری به حاج قاسم سلیمانی. مسئولیت نخست در واکنش در قبال این جنایت بر دوش شماست و مطلوب حفظ حشد شعبی است زیرا آمریکا خواهان انحلال حشد الشعبی است. حشد الشعبی تضمین‌کننده عراق و تقویت آن و حفظ روحیه ایمانی و جهادی است و در وهله دوم بیرون راندن نظامیان آمریکایی از عراق است. مطلوب است که عراق قوی و مقتدر در منطقه باشد و از دغدغه‌های امت اسلامی به دور نباشد.

دغدغه مهم کنونی لبنان اوضاع اقتصادی است

نصرالله درباره اوضاع داخلی لبنان هم خاطرنشان کرد: درباره اوضاع داخلی هم باید دغدغه اصلی اوضاع اقتصادی و اجتماعی و پولی باشد. امروز بحث از سرنوشت سپرده‌ها و از گرانی و نبود برخی کالاها و نرخ لیره و دلار و مخاطراتی ارز ملی و افزایش نسبت بیکاری و نبود فرصت‌های شغلی و رکود تجارت و اقتصاد و مشکلات صنایع و کشاورزان است. مردم نگران بازتاب این اوضاع بر اوضاع امنیتی هستند و نیز نگرانی از خدمات‌رسانی به شهروندان وجود دارد. این وضع باید حل شود و همه ما مسئول هستیم و از ابتدای بحران اخیر خواهان حل مشکلات بودیم. ما از روز اول گفتیم که نگران مقاومت و بودجه آن نیستیم بلکه نگران شهروندان و کشوریم و همه مواضع ما از نگرانی از اوضاع کشور است و ما درباره آنچه امروز به آن رسیدیم هشدار داده بودیم. ما از مسئولیت فرار نکردیم ما به عنوان حزب‌الله حزبی فکر نمی‌کنیم و به خودمان فکر نمی‌کنیم ما مردم برایمان مهم هستند.

دبیر کل حزب‌الله لبنان تأکید کرد: ما مسئولیت‌پذیر هستیم و آماده مسئولیت‌پذیری کامل برای حل اوضاع کنونی هستیم و از موضوعی فرار نمی‌کنیم. ما در راستای مصلحت ملتمان حرکت می‌کنیم. ما امیدوار بودیم که دولت سابق استعفا نکند و دولت کنونی شکل گرفت و باید به سبب اوضاع حساس مسئولیت‌پذیر باشند. ما به دولت رأی اعتماد دادیم و حامی آن هستیم و در کنار آن هستیم زیرا این به سرنوشت کشور مربوط است. ما در برابر اوضاع اقتصادی، مالی و پولی بسیار سختی قرار داریم و این جای هیچ بحثی ندارد و خواهان جدایی موضوعات اقتصادی و مالی از کشمکش‌های سیاسی هستیم. باید تسویه‌حساب‌های سیاسی کنار گذاشته شود با اختلاف مشکلی حل نمی‌شود. باید به دولت کنونی فرصت معقول و منطقی برای ممانعت از فروپاشی و سقوط آن داد و همه احزاب و گروه‌ها باید حمایت کنند زیرا اگر دولت کنونی شکست بخورد نمی‌دانیم که اصلاً کشوری می‌ماند که احدی بخواهد دولت جدید تشکیل دهد.

وی افزود: نتایج شکست به گروه‌های سیاسی مشارکت‌کننده در دولت ختم نمی‌شود بلکه به کشور است و مردم تاوان می‌دهند و مسئولیت همه کمک به دولت یا اجازه به آن برای کار حداقلی و عدم اقدام تحریک‌آمیز علیه آن در کشورهای عربی و جهان است. باید از گام‌های درست حمایت شود. هرکه دعوت به یاس می‌کند مرتکب خیانت ملی می‌شود و موضوع به هوشیاری، شجاعت و جان‌فشانی و دست برداشتن از محاسبات غلط نیاز دارد. از دولت می‌خواهم که طرح ارائه کند زیرا اوضاع اقتصادی و پولی خطرناک است و اولویت در نجات کشور است زیرا خطر همه را تهدید می‌کند. درباره موضوع تحریک نیز به برخی از لبنانی‌هایی که بر تحریک از خارج از طریق نامیدن این دولت به نام دولت حزب‌الله می‌گویم که حزب‌الله حامی دولت است و خواهان موفقیت آن است و اینکه گفته شود که این دولت حزب‌الله کذب و به زیان کشور است. هنگامی که برخی گروه‌های سیاسی از دادن فرصت به دولت سخن می‌گویند باید از اقدامات تحریک‌آمیز علیه آن دست بردارند و بگذارند که کارش را انجام دهد. این دولت اگر موفق به توقف فروپاشی شود و به مردم آرامش بدهد خدمت بزرگی به همه لبنانی‌ها و همه مقیمان در لبنان خواهد کرد.

انتهای پیام/4129/پ

http://ana.ir/i/472395
حزب‌الله لبنان جنگ روانی علیه صهیونیست‌ها را با پلاکارد سردار سلیمانی کلید زد + عکس

حزب‌الله لبنان جنگ روانی علیه صهیونیست‌ها را با پلاکارد سردار سلیمانی کلید زد + عکس

سیدحسن نصرالله: شهادت سردار سلیمانی سرآغاز تاریخ جدیدی برای ایران و کل منطقه است

سیدحسن نصرالله: شهادت سردار سلیمانی سرآغاز تاریخ جدیدی برای ایران و کل منطقه است

سید حسن نصرالله: قاتلان آمریکایی با این جنایت بزرگ به هیچ‌یک از اهدافشان نخواهند رسید

سید حسن نصرالله: قاتلان آمریکایی با این جنایت بزرگ به هیچ‌یک از اهدافشان نخواهند رسید

آمریکا همیشه اطلاعات و ارزیابی‌های اشتباه به مردم می‌دهد/ موج‌سواری واشنگتن بر اعتراضات مردمی منطقه

آمریکا همیشه اطلاعات و ارزیابی‌های اشتباه به مردم می‌دهد/ موج‌سواری واشنگتن بر اعتراضات مردمی منطقه

شروط حزب‌الله برای تشکیل دولت جدید لبنان

شروط حزب‌الله برای تشکیل دولت جدید لبنان