شنبه  16  فروردین  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
عبدالباری عطوان:

شاید ساعت صفر اخراج نظامیان آمریکا از سوریه فرارسیده باشد/ تجربه ارزشمند ارتش سوریه در جنگ‌های فرسایشی

دوشنبه 28 بهمن 1398 ساعت 08:00
یک تحلیلگر برجسته جهان عرب با بیان اینکه ممکن است ساعت صفر عملیات اخراج نیروهای تروریست آمریکایی از سوریه فرا رسیده باشد، گفت: مردم سوریه با توجه به کمکشان به نیروهای مقاومت عراق، لبنان و فلسطین تجربه فوق‌العاده‌ای در جنگ‌های فرسایشی کسب کرده‌اند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا از روزنامه فرامنطقه‌ای رأی‌الیوم، عبدالباری عطوان در گزارشی نوشت: شاید استان ادلب واقع در شمال غربی سوریه به‌دلیل پیشروی نیروهای ارتش سوریه، باز پس گرفتن کنترل ده‌ها روستا، شهرک و چهار شهر بزرگ، بازگشایی جاده ترانزیتی حلب-دمشق، افزایش حجم تجهیزات نظامی ترکیه در آنجا و نیز بالارفتن احتمال درگیری میان سوریه و ترکیه به کانون توجهات این روزهای منطقه تبدیل شده است، ولی از نظر ما اهمیت تحولات کنونی در استان حسکه واقع در شمال شرقی سوریه کمتر از اوضاع ادلب نیست.

بیشتر بخوانید:

آرزوی آمریکا برای ایجاد جنگ بین ترکیه و محور مقاومت

دست از پا خطا کنید هر دوی شما را می‌زنیم

دستور دمشق برای مقابله با نیروهای آمریکایی !

وی افزود: تحولات حسکه از آن جهت اهمیت دارد که تقابل‌های بی‌سابقه میان ارتش سوریه و گشت‌های زرهی آمریکا مستقر در آنجا افزایش یافته است. در این تقابل که برای نخستین‌بار پس از 9 سال از آغاز بحران سوریه رخ می‌دهد، دو نظامی آمریکایی زخمی و یک فرد سوری شهید شده است. 

حسکه سوریه

ارتش سوریه

این تحلیلگر برجسته عرب‌زبان می‌نویسد: ایستادن نیروهای سوری در مقابل کاروان نظامیان آمریکا نمی‌تواند بدون دستور صریح از سوی فرماندهان سیاسی و نظامی دمشق رخ داده باشد؛ موضوعی که لزوم اتخاذ تصمیمات راهبردی را برای فعال کردن مقاومت مسلحانه علیه نیروهای اشغالگر آمریکایی و گشودن جبهه شرق فرات نشان می‌دهد. این تغییر راهبردی باعث شده است تا نیروها و گروه‌های مردمی مورد حمایت دمشق در قامشلی مقابل نیروهای آمریکایی بایستند و جوانی 14 ساله به ضرب گلوله نیروهای آمریکایی شهید شود. هم‌زمان گزارش‌هایی درباره مقاومت مسلحانه مردم سوریه در برابر گشتی‌ها و نیروهای آمریکایی منتشر شده است.

به‌نوشته عطوان، شاید گشوده شدن جبهه‌ای علیه نیروهای آمریکایی در شمال و شرق سوریه به‌ویژه در سایه تحولات جاری در استان ادلب موضوعی عجیب باشد و دامنه آن به تقابل نظامی میان نیروهای سوریه و ترکیه کشیده شود، ولی منابع لبنانی نزدیک به دولت سوریه گفتند که در این زمینه جای نگرانی وجود ندارد، زیرا طرف روس خواهان پایان حضور گروه‌های تروریستی در ادلب است و حتی آمادگی دارد برای حفظ دستاوردهایش در سوریه هر اقدامی انجام دهد، حتی تقابل نظامی با ترکیه.

نقشه آمریکا برای ادامه تسلط بر شرق فرات

وی افزود: حضور نظامی آمریکا در شمال و شرق فرات تقویت شده است که در درجه نخست به نقشه‌های واشنگتن برای ادامه تسلط خود بر ذخایر نفت و گاز سوریه و غارت آنها بازمی‌گردد و در وهله بعد اینکه آنها می‌خواهند در راستای سیاست محاصره و فشار اقتصادی دولت ترامپ، مانع از بازپس‌گیری حاکمیت ملی سوریه و حفظ استقلال آن به‌وسیله ارتش این کشور شوند. واشنگتن در این راستا باعث وخیم شدن اوضاع داخلی سوریه می‌شود و حتی گزارش‌هایی وجود دارند که نشان می‌دهد آمریکایی‌ها می‌خواهند پایگاه نظامی دائمی همچون پایگاه‌های خود در عراق دایر کنند.

مردم سوریه با توجه به کمکشان به نیروهای مقاومت عراق تجربه فوق‌العاده‌ای در جنگ‌های فرسایشی کسب کرده‌اند.

عبدالباری عطوان نوشت: مردم سوریه با توجه به کمکشان به نیروهای مقاومت عراق بعد از اشغالگری آمریکا در سال 2003 میلادی و در ادامه، حمایت‌هایشان از لبنان و فلسطین، تجربه فوق‌العاده‌ای در جنگ‌های فرسایشی کسب کرده‌اند. آنها این موضوع را بار دیگر در خلال بحران سوریه در سال 2011 میلادی درک کردند و توانستند مقابل گروه‌های تروریستی بایستند و آنها را شکست دهند. شکست تروریست‌ها باعث شد تا ارتش سوریه بتواند بیش از 80 درصد خاک کشور را آزاد کند. در این میان نمی‌توان نقش نیروهای حزب‌الله را نادیده گرفت که توانستند در دل اسرائیلی‌ها رعب و وحشت بیندازند و این وحشت همچنان ادامه دارد.

وی تصریح کرد: ارتش سوریه که به‌طور هم‌زمان در چندین جبهه می‌جنگد، به‌زودی و قطعاً حق حاکمیت و استقلال سوریه را به شهر ادلب و نقاط مختلف حلب باز می‌گرداند، همان‌گونه که خواهند توانست میادین نفت و گاز خود را در شرق فرات آزاد و همه آمریکایی‌ها را از منطقه اخراج کنند. ساعت صفر این عملیات ممکن است در حسکه آغاز شده باشد.

انتهای پیام/4106/4033/

http://ana.ir/i/472356
سفر هیئت آمریکایی به ترکیه برای بررسی تحولات ادلب

سفر هیئت آمریکایی به ترکیه برای بررسی تحولات ادلب

نیروهای مقاومت سوری کنترل برخی مناطق ادلب را بدست گرفتند

نیروهای مقاومت سوری کنترل برخی مناطق ادلب را بدست گرفتند

مسیر ظهور از سوریه می‌گذرد / تهدیدات ترکیه در ادلب برای حفظ امنیت داخلی است

مسیر ظهور از سوریه می‌گذرد / تهدیدات ترکیه در ادلب برای حفظ امنیت داخلی است

آرزوی آمریکا برای ایجاد جنگ بین ترکیه و محور مقاومت

آرزوی آمریکا برای ایجاد جنگ بین ترکیه و محور مقاومت

دست از پا خطا کنید هر دوی شما را می‌زنیم

دست از پا خطا کنید هر دوی شما را می‌زنیم

آمریکا آوار عین‌الاسد را به سوریه منتقل می‌کند

آمریکا آوار عین‌الاسد را به سوریه منتقل می‌کند

روستاییان سوریه نظامیان آمریکایی را مجبور به عقب‌نشینی کردند

روستاییان سوریه نظامیان آمریکایی را مجبور به عقب‌نشینی کردند