شنبه  10  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
رئیس مرکز پژوهش‌های امت واحده لبنان در گفتگو با آنا:

برخی اعراب در پی به تأخیر انداختن اخراج آمریکا از عراق هستند/مقاومت منتظر ساعت صفر عملیات علیه اشغالگران

جمعه 15 فروردین 1399 ساعت 13:00
رئیس مرکز پژوهش‌های امت واحده لبنان تأکید کرد که برخی از اعراب در راه اخراج نظامیان آمریکا از عراق کارشکنی می‌کنند اما مقاومت مترصد فرصت مناسب برای حمله به اشغالگران است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا، تشکیلات حشدالشعبی و گروه‌های مقاومت عراق در پنج سال اخیر نقش مهمی در تحولات این کشور ازجمله پاکسازی خاک این کشور از اشغال گروه تروریستی داعش ایفا کرده‌اند. در برهه حساس کنونی به نظر می‌آید جنایت آمریکا در ترور سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و شهید ابومهدی المهندس، نایب رئیس حشدالشعبی به مرحله جدیدی رسیده است و نقش آفرینی این گروه‌ها را در عراق می‌طلبد.

 بیشتر بخوانید:

آمریکا از حمله به حشدالشعبی چه اهدافی را دنبال می‌کند؟ 

تأکید بر حفظ حاکمیت عراق و ضدیت با آمریکا باعث شد که «نصر الشمری»، سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی نجبای عراق موضوع تشکیل جبهه مشترک علیه موجودیت آمریکا را در عراق اعلام کند. 

شکل گیری اجماع گروه‌های مقاومت علیه آمریکا می‌تواند مصوبه مجلس عراق در اخراج نظامیان تروریست آمریکایی از این کشور را وارد فاز اجرایی کند، مصوبه‌ای که علاوه بر قوه مجریه عراق، برخی کشورهای عربی و متحد آمریکا به تکاپو افتاده‌اند تا زمان اجرای آن را به تعویق بیندازند. 

سخنان مردم به گوش مسئولان عراقی رسید

سیدفادی السید، رئیس مرکز پژوهش‌های «امت واحده» لبنان در گفتگو با خبرنگار حوزه غرب آسیا و محور مقاومت گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا گفت: ملت عراق سخنان خود را به‌طور متمدنانه با برگزاری تظاهرات مسالمت‌آمیز میلیونی در نقاط مختلف به گوش مسئولان رساندند. آنها در قالب گروه‌ها و قومیت‌های مختلف به خیابان‌ها ریختند، توپ را در زمین آمریکا انداختند و آنها را مقابل دو گزینه قرار دادند؛ یا به دموکراسی در عراق احترام بگذارند و از این کشور به‌طور کامل خارج شوند یا اینکه سربازان و افسرانشان در انتظار (تبدیل شدن عراق به) ویتنام دیگری باشند.

فادی السید

وی درباره علت تأخیر دولت در اجرای مصوبه مجلس عراق برای اخراج نظامیان تروریست آمریکایی از خاک این کشور عنوان کرد: معتقدم میانجی‌هایی که دونالد ترامپ به عراق می‌فرستاد، ازجمله وزیر امور خارجه عمان که به بغداد سفر کرد، نقش مهمی در به وجود آمدن تأخیر در اجرای مصوبه مجلس داشته است. در این میان برخی کشورهای عربی و حتی شورای همکاری خلیج (فارس) خواستار لغو و اجرا نکردن مصوبه مجلس عراق شدند، زیرا این‌گونه می‌پنداشتند که ضربه بزرگی به منافعشان می‌زند و آنها را از حمایت‌های آمریکا دور می‌کند.

سیدفادی‌ السید گفت: تقلاهای کشورهای عربی برای اجرا نشدن مصوبه مجلس عراق در حالی است که رئیس‌جمهور آمریکا در بیش از یک مناسبت خواستار باقی ماندن نیروهایش با ادعای حمایت از منافع اعراب شده و حتی خواسته بود که آنها پول باقی ماندنشان در منطقه را بپردازند؛ در حالی که می‌دانستند مردم منطقه از این موضوع ناراضی هستند.

فادی السید

رئیس مرکز پژوهش‌های «امت واحده» لبنان درباره اینکه «چرا برخی طرف‌های عربی و غربی در توطئه خدشه واردن کردن به وجهه ایران در افکار عمومی عراق نقش دارند»؟ گفت: توطئه آمریکایی-اسرائیلی در پس پرده است، زیرا ایران مانع بزرگی بر سر راه انجام نقشه‌های آمریکایی-صهیونیستی منطقه به شمار می‌رود و تهران تمام نقشه‌های استکبار را در منطقه از زمان پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) تاکنون شکست داده است. ایران همچنین نقشه‌های تروریستی-تکفیری سلفی‌های وهابی را که سابقه زیادی در عملیات‌های براندازی داشته‌اند، ناکام گذاشته است.

ایران مانع اجرای معامله قرن شده است

وی افزود: ایران با اقدامات خود در ارائه کمک‌های مالی و اقتصادی مانع از اجرای توطئه شوم «معامله قرن» و تجزیه عراق، لبنان و سوریه شده است. تهران مستشاران خود را برای تشکیل حشدالشعبی (بسیج مردمی) عراق و کمیته‌های مردمی سوریه به این دو کشور فرستاد و حمایت‌های گسترده‌ای از گروه‌های مقاومت لبنان، فلسطین و یمن کرد و به این وسیله سیلی‌های سختی به صورت آمریکا در منطقه زده است. طبیعی است با همه این اقدامات بازدارنده و مقابله با فتنه‌ها، آنها بخواهند چهره ایران را در نزد افکار عمومی عراق مخدوش و ایران را در مرزهایش محاصره کنند؛ ولی طبق آیات قرآن کریم «مكروا و مكرالله و الله خير الماكرين».

فادی السید

فادی السید درباره تهدید عراق به تحریم‌های بیش از تحریم‌های ایران در صورت ادامه تلاش برای اخراج نیروهای تروریست آمریکایی از خاک این کشور و اینکه آنها پیش تر موضوع  «نفت در برابر غذا» را به بغداد وعده داده بودند، گفت: این گفتار آمریکایی‌ها صرفاً تهدید است و این موضوع را می‌توان از فرستادن واسطه ها به بغداد با‌ هدف جلوگیری از شدت و صراحت لهجه مقامات عراقی در موضوع اخراج نیروهای آمریکایی از خاک این کشور مشاهده کرد. سیاست نفت در برابر غذا هیچ سنخیتی با وضع کنونی ندارد، زیرا این موضوع نیازمند قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

آمریکایی ها خوب می دانند که روسیه و چین به شدت مخالف این موضوع هستند و مشابه چنین تصمیماتی را رد می کنند. علاوه بر این خروج نظامیان آمریکایی از منطقه به سود منافع روسیه و چین است و تصمیمات دولت عراق زمینه ها را برای قدرتمند شدن موضع این دو کشور در شورای امنیت فراهم می‌کند.

این تحلیلگر لبنانی تصریح کرد: درباره ملت عراق معتقدم که اخراج نیروهای آمریکایی از خاک این کشور باعث توقف روند گسترش تروریسم در خاک عراق و کل منطقه می‌شود؛ تروریسمی که آمریکایی‌ها در پس آن قرار دارند و هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه اسبق آمریکا در کتاب خود درباره داعش نوشته بود این گروه وهابی ساخته دست آمریکاست. این در حالی است که حشدالشعبی زاییده بطن ملت عراق است که قهرمانانی مجاهد و مبارز را علیه گروه‌های تروریستی به وجود آورد که بخشی از خاک عراق را آزاد کرده‌اند. همین مبارزان قهرمان هستند که قادرند نظامیان آمریکایی را از خاک عراق و منطقه خارج کنند.

فادی السید درباره اینکه آیا کارشناسان سیاسی و اقتصادی عراق برنامه یا طرحی برای مقابله با تحریم و محاصره اقتصادی و بهبود اوضاع این کشور دارند، تصریح کرد: همه می دانیم که عراق رنجور جنگ آمریکا در خاک این کشور و بحران زایی گروه‌های تروریستی و تکفیری است. در چنین وضعیتی معتقدم آنها توان و شروط لازم را برای اجرای هیچ طرحی که به بهبود اوضاع کمک کند ندارند، ولی آنچه مشخص است اینکه مرجعیت حکیم عراق همچون آیت الله سیدعلی سیستانی عزم خود را بر مقابله مشروع و قانونی با خودکامگی آمریکایی‌ها در عراق جزم کرده است؛ همچنان که پیش تر با صدور فتوای جهاد کفایی و تأسیس حشدالشعبی از جنبه نظری مقابل دولت واشنگتن ایستاد.

وی افزود: من معتقدم آمریکا نمی‌تواند خواسته‌های خود را به دولت و ملت عراق دیکته کند، زیرا در صورت اجرای چنین نقشه ای خودشان بیشترین زیان را خواهند دید و منافع آمریکا در سراسر منطقه در معرض تهدید و خطر قرار خواهند گرفت. مقاومت منتظر ساعت صفر عملیات برای هدف قرار دادن منافع آمریکا در منطقه هستند.

انتهای پیام/4033/

http://ana.ir/i/469076
آمریکا حمله به 122 هدف در عراق را شبیه‌سازی کرده است

آمریکا حمله به 122 هدف در عراق را شبیه‌سازی کرده است

نامه مداخله‌جویانه و تهدید‌آمیز سفیر آمریکا به رهبران سیاسی عراق

نامه مداخله‌جویانه و تهدید‌آمیز سفیر آمریکا به رهبران سیاسی عراق

خانه‌نشینی جوکرهای آمریکایی به دست نیروهای مقاومت/ تأثیرپذیری عجیب فضای رسانه‌ای ایران از جنگ روانی در عراق

خانه‌نشینی جوکرهای آمریکایی به دست نیروهای مقاومت/ تأثیرپذیری عجیب فضای رسانه‌ای ایران از جنگ روانی در عراق

آمریکا از حمله به حشدالشعبی چه اهدافی را دنبال می‌کند؟ / امتداد تنش نظامی به عرصه سیاسی عراق

آمریکا از حمله به حشدالشعبی چه اهدافی را دنبال می‌کند؟ / امتداد تنش نظامی به عرصه سیاسی عراق

ملت عراق سیلی سختی به صورت آمریکا نواخت/ حق عراقی‌ها برای تشکیل حکومتی از جنس مقاومت

ملت عراق سیلی سختی به صورت آمریکا نواخت/ حق عراقی‌ها برای تشکیل حکومتی از جنس مقاومت

پیام ملت عراق به کاخ سفید رسید/ ابتدا صبر راهبردی و عملیات روانی؛ سپس پاسخ قاطع به تجاوز آمریکا

پیام ملت عراق به کاخ سفید رسید/ ابتدا صبر راهبردی و عملیات روانی؛ سپس پاسخ قاطع به تجاوز آمریکا

پاسخ حشدالشعبی به تل‌آویو از جانب محور مقاومت است/ دشمنان اسلام در تلاش برای بستن درهای عراق به روی زائران اربعین

پاسخ حشدالشعبی به تل‌آویو از جانب محور مقاومت است/ دشمنان اسلام در تلاش برای بستن درهای عراق به روی زائران اربعین