يكشنبه  04  اسفند  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

تظاهرات میلیونی ضدآمریکایی در عراق/ معترضان علیه حضور نظامی آمریکا فریاد زدند+ فیلم

منابع خبری اعلام کردند که مردم عراق از نخستین ساعت صبح امروز با حضور در خیابان‌های بغداد، تظاهرات میلیونی ضدحضور نظامی آمریکا خبر را به شکل بی‌سابقه‌ای برگزار کردند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا، مردم عراق از نخستین ساعت صبح امروز با حضور در خیابان‌های بغداد، در حال آماده شدن برای برگزاری تظاهرات میلیونی ضد حضور نظامی آمریکا در این کشور هستند.

خبرنگار شبکه المیادین به صورت زنده از بغداد گزارش داد که از حوالی ساعت ۸ صبح (به وقت محلی) مردم عراق در محله‌های مختلف بغداد حاضر شده‌اند تا تظاهرات گسترده ضدآمریکایی برگزار کنند.

المیادین همچنین گفت مردم عراق ضمن اعلام مخالفت خود با حضور نظامیان آمریکایی در کشورشان، این موضوع را محکوم کرده و خواستار خروج آن‌ها هستند.

عراقی‌ها با به اهتزاز درآوردن پرچم کشورشان در میدان التحریر، با حضور آمریکایی‌ها در این کشور مخالفت کردند.

بر این اساس، جمعیت مردمی که از نقاط مختلف بغداد برای مشارکت در تظاهرات ضدآمریکایی به مرکز این شهر می‌آیند در حال افزایش است.

تظاهرات کنندگان عراقی با در دست داشتن پلاکاردهایی با نوشته «آمریکا از عراق بیرون برو»، از گروه‌های مقاومت در این کشور حمایت کردند.

 

اجرای تدابیر امنیتی گسترده همزمان با آغاز تظاهرات میلیونی

یک منبع امنیتی در گفتگو با سومریه نیوز اعلام کرد که نیروهای امنیتی از شب گذشته تدابیر امنیتی جدی را نزدیک پل‌های الطابقین و الجاردیه در مرکز بغداد به مرحله اجرا درآورده‌اند. وی گفت: تقاطع الطابقین و دو پل مجتمع کونکریتیه از دو طرف بسته شده است.

وی همچنین به بستن مسیر میدان فردوس و تمام خیابان هاب منتهی به منطقه الکراده اشاره کرد و گفت که با این اقدام مناطق الرصافه از کرخ به طور کامل جدا می‌شوند.

وی افزود: این تدابیر، هم‌زمان با آغاز تظاهرات میلیونی برای اخراج اشغالگران آمریکایی از عراق بنا به فراخوان مقتدا صدر انجام می‌شود.

مقتدا صدر، رهبر جریان صدر پیش از این برای شرکت در تظاهرات میلیونی مسالمت‌آمیز برای اخراج اشغالگران آمریکایی و مبارزه با فساد فراخوان داده بود.

سفارت آمریکا از شهروندان خود خواست به مناطق برپایی تظاهرات بغداد نزدیک نشوند

سفارت آمریکا در بغداد هم‌زمان با آغاز تظاهرات بزرگ ضد اشغالگری در بغداد از شهروندان خود خواست از اماکن برپایی این تظاهرات دوری کنند.

به گزارش پایگاه خبری بغداد الیوم، در این بیانیه آمده است: «احتمالاً شهروندان آمریکایی امروز شاهد حضور گسترده نیروهای امنیتی در بغداد هستند و احتمالاً راه‌ها مسدود شده است. کار کنسولگری در بغداد امروز همچنان متوقف است».

وی افزود: «شهروندان آمریکایی باید به سفارت آمریکا هم نزدیک نشوند کنسولگری آمریکا در اربیل باز است.»

در ادامه این بیانیه آمده است: «اقداماتی که باید بر اساس توصیه ماه مه سفارت آمریکا در سال 2019 اتخاذ شود اینکه به عراق سفر نکنید از مناطق برپایی تظاهرات دور شوید و از رسانه‌های محلی آخرین اخبار و اتفاقات را دنبال کنید».

رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق: ملت عراق هرگز حاکمیت ناقص را نمی پذیرد

«همام الحمودی» رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق در بیانیه‌ای از مشارکت گسترده مردم عراق در تظاهرات امروز قدردانی کرد.

وی در این بیانیه اظهار داشت: شما با حضور میلیونی خود باعث سربلندی اعراب و مسلمانان در جهان شدید.

الحمودی گفت که ملت دلیر عراق تصمیم خود را گرفته و آن اخراج نیروهای آمریکایی از خاک این کشور است چرا که آن‌ها حاکمیت عراق را نقض کرده‌اند.

رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق با اشاره به اینکه ملت عراق هرگز حاکمیت ناقص را نمی‌پذیرد، خطاب به نیروهای آمریکایی گفت: بدون معطلی ساک‌های خود را ببندید.

ترکمان‌های‌عراق:در کنار دیگر تظاهرات‌کنندگان خواهان خروج نظامیان آمریکایی هستیم

«جاسم محمد جعفر البیاتی» دبیر کل اتحادیه اسلامی ترکمان‌های عراق روز جمعه تأکید کرد ترکمان‌های عراق در کنار دیگر تظاهرات کنندگان خواستار خروج نیروهای آمریکایی از عراق هستند.

در بیانیه البیاتی آمده است: «امروز ترکمان‌های عراق هم در بین جمعیت میلیونی تظاهرات کنندگان در مرکز بغداد حضور دارند و خروج نیروهای آمریکایی از خاک عراق و تعطیلی پایگاه‌های آن‌ها را در پاسخ به تصمیم پارلمان و دولت عراق خواستار هستند به‌خصوص که آمریکایی‌ها فرماندهان عراقی از سازمان الحشد الشعبی را ترور کردند و به برخی پایگاه‌های آن در مرزهای عراق حمله کردند».

رئیس ائتلاف فتح: آمریکا باید به خواست ملت عراق احترام بگذارد

«هادی العامری» رئیس ائتلاف فتح عراق امروز در بیانیه‌ای اعلام کرد: مردم عراق خواسته خود را برای خروج نیروهای آمریکایی از عراق در پی تظاهرات میلیونی که بغداد شاهد آن بود، اعلام کردند و دولت آمریکا باید به خواسته و اراده مردم احترام بگذارد.

وی در این بیانیه ضمن قدردانی از حضور میلیونی ملت عراق در تظاهرات ضدآمریکایی امروز اظهار داشت: از تمامی گروه‌های وطن‌دوست که حضور نظامی آمریکا در عراق را رد کردند تشکر می‌کنیم و تأکید می‌کنیم که ما همچنان می‌توانیم امنیت و حاکمیت عراق را حفظ کنیم.

هادی العامری همچنین از مقتدی صدر برای دعوت از مردم جهت شرکت در این تظاهرات تشکر کرد.

عضو ائتلاف الفتح: نخست‌وزیر آتی ملزم به اجرای مصوبه اخراج نیروهای بیگانه است

«نسیم عبدالله» عضو ائتلاف الفتح گفت که تا چند روز آینده درباره نخست‌وزیر جدید توافق خواهد شد.

چند روز پیش ،«مختار الموسوی» نماینده فراکسیون بزرگ‌تر در پارلمان عراق درباره جدیدترین گزینه‌های پیشنهادی برای نخست‌وزیری گفت: سه گزینه برای نخست‌وزیری مطرح است که عبارت‌اند از: «علی شکری» مشاور رئیس‌جمهور، «محمد توفیق علاوی» و یک شخصیت نظامی و لشکری بیش از سایران بخت تصدی پست نخست‌وزیری را دارند که به گفته الموسوی پس از تظاهرات میلیونی ضدآمریکایی روز جمعه (۴ بهمن)، یکی از این سه شخصیت برای تصدی پست نخست‌وزیری معرفی خواهند شد.

نسیم عبدالله در مصاحبه با شبکه المیادین همچنین گفت که نخست‌وزیر آتی به اجرای مصوبه پارلمان درباره اخراج نیروهای بیگانه از کشور ملزم خواهد بود.

سخنگوی گردانهای سرایا السلام: تظاهرات امروز، یک همه‌پرسی علیه اشغالگری آمریکا است

«صفاء التمیمی» سخنگوی گردان‌های سرایا السلام وابسته به حشد شعبی عراق، با اشاره به تظاهرات میلیونی امروز در شهرهای این کشور علیه آمریکا، گفت که جمعیت بسیار گسترده‌ای در خیابان‌ها حضور یافته و تمامی میادین مملو از جمعیت هستند.

وی گفت که این جمعیت به مثابه یک همه‌پرسی علیه حضور نظامی آمریکا در عراق است.

التمیمی در بیان نقش آمریکا در مبارزه با داعش نیز گفت: نیروی هوایی که تحت نام ائتلاف بین‌المللی در عراق فعالیت می‌کند، موانع بسیاری در روند آزادسازی عراق از دست داعش ایجاد کرد.

وی تأکید کرد که اگر نیروهای «اشغالگر» آمریکایی از عراق خارج نشوند، گزینه‌های دیگر مطرح خواهد شد.

این مقام حشد شعبی افزود: تمامی ناظران و آزادگان جهان تظاهرات امروز و پیام آن را دنبال می‌کنند. هرکسی که بر روی تجزیه عراق و ایجاد تفرقه میان مردمش سرمایه‌گذاری کرده است، در توهم به سر می‌برد.

التمیمی گفت که حضور گسترده مردم در تمامی استان‌ها نشان داد که فساد و اشغالگری دو روی یک سکه هستند.

پلیس عراق: تظاهرات ضد اشغالگری در بغداد میلیونی شد

فرمانده نیروهای پلیس فدرال عراق شمار شرکت‌کنندگان در تظاهرات ضد اشغالگری بغداد را فراتر از یک میلیون نفر خواند.

«جعفر البطاط» گفت: «شمار شرکت‌کنندگان در تظاهرات بغداد برای اخراج اشغالگران آمریکایی از عراق از یک میلیون نفر فراتر رفته است».

معاون دبیرکل النجباء: تظاهرات امروز سیلی به آمریکاست

«نصر الشمری» معاون دبیر کل جنبش النجباء عراق با اشاره به اینکه تظاهرات امروز سیلی به آمریکاست، تأکید کرد که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا بایستی به صدای ملت عراق گوش فرا دهد.

الشمری در مصاحبه با شبکه المیادین گفت: آمریکایی‌ها بایستی از عراق خارج شوند در غیر این صورت با مقاومت عراقی‌ها مواجه خواهند شد و سرنوشت آن‌ها مرگ خواهد بود.

وی افزود: دولت آمریکا باید به ماهیت پرتگاهی که ترامپ آمریکایی‌ها را به سمت آن در عراق سوق می‌دهد، آگاه باشند.

الشمری همچنین تصریح کرد: حضور نیروهای آمریکایی در عراق غیرقانونی و برخلاف قانون پارلمان و دولت است.

مقتدی صدر خواستار لغو توافقات امنیتی عراق با آمریکا شد

«مقتدی صدر» رهبر جریان صدر عراق امروز (جمعه) هم‌زمان با تظاهرات میلیونی علیه حضور نظامی آمریکا در این کشور، در بیانیه‌ای از دولت عراق خواست تا تمامی پایگاه‌های نظامی آمریکا را ببندد.

وی تأکید کرد: «اگر دولت آمریکا حاضر به خروج از عراق نشود، با آن به مثابه یک کشور اشغالگر و متخاصم برخورد خواهد شد.»

مقتدی صدر همچنین از دولت بغداد خواست تا تمامی قراردادهای امنیتی با آمریکا را لغو کرده و حریم هوایی این کشور را بر روی عملیات نظامی آمریکا ببندد.

مقتدی صدر در این بیانیه، تأکید کرد که تمامی تلاش خود را بری عدم ورود عراق به جنگی دیگر با آمریکا به کار خواهد گرفت و از تمامی راه‌های مسالمت‌آمیز از جمله سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی برای اخراج نیروهای آمریکایی استفاده خواهد کرد. او نیروهای آمریکایی را «اشغالگر» توصیف کرد.

رهبر جریان صدر در ادامه هفت گام مهم را لازمه رسیدن به هدف عنوان کرد و ادامه داد:

۱- باید تمامی پایگاه‌های نظامی آمریکایی در عراق بسته شود.

۲- تمامی شرکت‌های امنیتی آمریکایی در عراق به کار خود پایان دهند.

۳- حریم هوایی عراق بر روی جنگنده‌ها و هواپیماهای شناسایی اشغالگران بسته شود.

۴- لغو تمامی توافقات امنیتی با اشغالگر، به این دلیل که توازن بین‌المللی در این توافق‌نامه‌ها رعایت نشده و این توافقنامه‌ها در سایه وجود اشغالگران امضا شده است.

۵- ترامپ نباید در تصمیمات و سخنانش از موضع خودبرتربینی و متکبرانه با عراق برخورد کند، وگرنه همان‌گونه با او برخورد خواهد شد.

۶- در صورت عدم خروج نیروهای اشغالگر، کشورهای همسایه نباید در نوع رفتار ما با آن‌ها مداخله کنند.

۷- اگر تمامی موارد بالا اجرا شد، آن زمان دیگر ما این کشور را اشغالگر نمی‌دانیم، وگرنه یک کشور متخاصم برای عراق فرض می‌شود.

نماینده ائتلاف فتح عراق: هدف اصلی عراق اخراج اشغالگران بیگانه از کشور است

نعیم العبودی یکی از نمایندگان ائتلاف فتح عراق در گفتگو با المیادین اظهار داشت: موضع امروز تمامی شهروندان عراقی در خصوص حضور نیروهای آمریکایی در کشور یکسان است و تمامی عراقی‌ها مخالف حضور بیگانگان هستند.

وی با بیان این مطلب افزود: هدف اصلی، اخراج اشغالگران بیگانه از سرتاسر عراق است و تمامی احتمالات در این زمینه وجود دارد.

العبودی خاطرنشان کرد: اختلاف سیاسی یک امر طبیعی است اما در لحظات سرنوشت‌ساز، موضع ما به‌ویژه درزمینهٔ اخراج اشغالگران یکی است.

این نماینده عراقی در ادامه گفت: همچون انقلاب بیستم، امروز ایستگاه مهمی در تاریخ عراق است که بر کل منطقه تأثیرگذار خواهد بود.

سخنگوی کتائب: عراقی‌ها از مقاصد اشغالگران باخبرند

«جعفر الحسینی» سخنگوی نظامی گروه کتائب حزب‌الله عراق (از زیرمحموعه‌های الحشد الشعبی) در گفت‌وگو با شبکه المیادین تأکید کرد که عراقی‌ها امروز یک‌صدا مخالفت با حضور اشغالگران آمریکایی در کشورشان را فریاد می‌زنند.

الحسینی تأکید کرد: «وقتی که از حاکمیت و استقلال عراق حرف می‌زنیم، می‌بینیم که همه کشور بر سر موضوع اصولی پایان اشغالگری اتفاق نظر دارند».

وی افزود: «اگر نیروهای آمریکایی از عراق نروند، شیوه‌های دیگری آماده در میدان وجود دارد».

الحسینی تصریح کرد: «نمی‌توان عراق را از استقلال در تصمیم‌گیری بازداشت. امروز برای ملت عراق روشن شده است که آمریکا به دنبال مقاصد دیگری در عراق است».

سخنگوی کتائب حزب‌الله تصریح کرد: «گزینه‌های پاسخ به آمریکا حاضر است ما چه از لحاظ نظامی و چه دیپلماتیک آماده مقابله با حضور اشغالگران آمریکایی در عراق هستیم».

الحسینی حضور آمریکا در عراق را غیرقانونی خواند و گفت: «ما حق دفاع از کشورمان و به کارگیری همه گزینه‌های روی میز را داریم».

سخنگوی کتائب حزب‌الله تصریح کرد: «پاسخ ما قطعی است و نتیجه آن اخراج آمریکایی‌ها نه فقط از عراق بلکه از منطقه است».

الحسینی در پایان گفت: «وقتی که از فساد در حکومت حرف می‌زنیم این به دلیل حضور آمریکا در عراق است».

بازتاب تظاهرات میلیونی مردم عراق علیه اشغالگری در رسانه‌های دنیا

خبرگزاری فرانسه راه‌پیمایی امروز مردم عراق را اتفاقی دانسته که در تجمعات خیابانی هفته‌ گذشته در این کشور، «لرزه افکنده است». این پایگاه نوشت: «راه‌پیمایی امروز، در جنبش جداگانه و چندماهه‌ای که پایتخت عراق و جمعیت شیعیان آن را از ماه اکتبر درگیر کرده و خواستار ایجاد تغییرات اساسی در دولت، برگزاری انتخابات زودهنگام و مسئولیت‌پذیری بیشتر شده، لرزه افکند.»

خبرگزاری فرانسه با اشاره به حضور اقشار مختلف مردم اعم از مردان، زنان و کودکان در این راه‌پیمایی نوشته تظاهرات‌کنندگان شعار می‌دادند: «اشغالگر، اشغالگر برو بیرون» یا «آری به حاکمیت مستقل.»

خبرگزاری فرانسه در توضیح درباره این تظاهرات نوشته حضور نظامی آمریکا در عراق، از زمانی که واشنگتن در یک حمله پهپادی سردار «قاسم سلیمانی»، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و همراهان ایشان از جمله «ابو مهدی المهندس»، جانشین فرمانده الحشد الشعبی را در نزدیکی فرودگاه بغداد ترور کرد مسئله‌ای تنش‌زا و جنجالی توصیف کرده و یادآوری کرده پارلمان عراق دو روز بعد به اخراج تمامی نیروهای خارجی، از جمله 5200 پرسنل آمریکا از این کشور رأی داده است.

روزنامه «عرب‌ویکلی» که مقر آن در لندن است هم این تظاهرات را پوشش داده و در بخشی از گزارشش نوشته هنگام اعلام برگزاری این تظاهرات از سوی مقتدی الصدر این نگرانی وجود داشت که تظاهرات‌کنندگان به منطقه سبز بغداد که محل استقرار سفارت آمریکا در عراق است حمله کنند.

روزنامه «دیلی‌صباح» ترکیه هم به حضور گسترده مردم در این تظاهرات اشاره کرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس آمریکا تلاش کرده حضور میلیونی مردم در این تظاهرات را کوچک‌نمایی کند و نوشته «صدها نفر» در تظاهراتی که خواستار خروج نیروهای آمریکایی از عراق است تجمع کرده‌اند. رقم «صدها نفر» که آسوشیتدپرس به آن اشاره کرده به قدری دور از واقع بود که دیگر رسانه‌های آمریکایی از جمله روزنامه واشنگتن‌پست که این خبر را به نقل از آسوشیتدپرس نقل کرده‌اند تیتر خبر را به «هزاران نفر» تغییر داده‌اند.

آسوشیتدپرس، همچنین تلاش کرده حضور در این تظاهرات را به طرفداران مقتدی صدر محدود کند. این رسانه نوشت: «صدها نفر از طرفداران یک روحانی شیعه روز جمعه برای حضور در یک راه‌پیمایی در مرکز بغداد تجمع کردند. حاضران در این راه‌پیمایی در بحبوحه شدت گرفتن تنش‌ها بعد از ترور یک فرمانده بلندپایه ایرانی در پایتخت عراق در یک حمله پهپادی آمریکا خواستار آن هستند که نیروهای آمریکایی عراق را ترک کنند.»

آسوشیتدپرس نوشته از ساعات آغازین صبح بلندگوها در میدانی در مرکز بغداد فریاد می‌زدند: «نه به آمریکا.» این رسانه نوشته مردم پوسترهایی در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود: «مرگ بر آمریکا، مرگ بر اسرائیل.»

پایگاه خبری «روداو»، متعلق به اقلیم کردستان عراق هم با تیتر «آغاز تظاهرات‌های ضدآمریکایی در بغداد» این تظاهرات را پوشش داد و نوشته عنوان این تظاهرات، «جمعه استقلال حاکمیت عراق» است. خبرنگار این شبکه گزارش داده سفارت آمریکا در بغداد اعلامیه‌ای روی درب‌هایش نصب کرده و درباره تعرض به سفارت این کشور هشدار داده است.

خبرگزاری انگلیسی رویترز، در تیتر خود نوشته است: «نه، نه آمریکا؛ هزاران نفر از عراقی‌ها علیه حضور نظامی آمریکا تظاهرات کردند.» رویترز نوشته تظاهرات‌کنندگان اعلامیه‌هایی به دست داشتند که روی آن نوشته شده بود: «نه، نه آمریکا؛ نه نه، اسرائیل.»

خبرگزاری رویترز نوشته هدف از فراخوان این اعتراض اعمال فشار بر واشنگتن جهت خروج نیروهای آمریکایی از عراق بوده است. این رسانه نوشته بسیاری از معترضان به دولت بیم این دارند که راه‌پیمایی امروز تظاهرات‌های جداگانه و چندماهه آن‌ها را تحت‌الشعاع قرار دهد.

یکی از حاضران در این تظاهرات به رویترز گفت: «ما می‌خواهیم همه آن‌ها- آمریکا، اسرائیل و سیاستمداران فاسد در دولت از عراق خارج شوند.»

دولت نجات ملی یمن تظاهرات ضد آمریکایی در عراق را ستود

«ضیف الشامی»، سخنگوی و وزیر اطلاع‌رسانی دولت نجات ملی یمن (مستقر در صنعاء) این تظاهرات را ستود و گفت که حضور عراقی‌ها در خیابان‌ها در اعتراض به اقدامات آمریکا، «رویداد تاریخی» و «گامی به‌سوی اخراج آمریکایی اشغالگر» است.

به گزارش شبکه المسیره، شامی گفت: «یمن ثابت کرد که تحرکات مردمی می‌تواند هیمنه آمریکا را ساقط کرده و ملت‌های منطقه قادرند که به حضور آمریکا [در منطقه] پایان دهند».

انتهای پیام/4106/

 

http://ana.ir/i/467969
پیام‌ها و پیامدهای همایش میلیونی مردم عراق/ پس از یک قرن؛ آمریکا در ایستگاه خروج از عراق قرار گرفت

پیام‌ها و پیامدهای همایش میلیونی مردم عراق/ پس از یک قرن؛ آمریکا در ایستگاه خروج از عراق قرار گرفت

سروده قزوه برای تظاهرات ضدآمریکایی مردم عراق/ جهان مبهوت بانگ یا‌لثارات شما مانده‌ست

سروده قزوه برای تظاهرات ضدآمریکایی مردم عراق/ جهان مبهوت بانگ یا‌لثارات شما مانده‌ست

آمریکا به تمامیت ارضی عراق احترام بگذارد

آمریکا به تمامیت ارضی عراق احترام بگذارد

یوم‌الله امروز بغداد را به خاطر بسپارید

یوم‌الله امروز بغداد را به خاطر بسپارید

مردم عراق پرچم‌دار اخراج آمریکا از منطقه هستند

مردم عراق پرچم‌دار اخراج آمریکا از منطقه هستند

تمام زیرساخت‌ها و اقتصاد عراق با حضور آمریکا آسیب دیده است/ مردم عراق خواهان اخراج آمریکا هستند

تمام زیرساخت‌ها و اقتصاد عراق با حضور آمریکا آسیب دیده است/ مردم عراق خواهان اخراج آمریکا هستند

آژیر خطر در سفارت آمریکا در بغداد به صدا درآمد

آژیر خطر در سفارت آمریکا در بغداد به صدا درآمد

حشدالشعبی ادعای اسکای‌نیوز درباره تعیین جانشین «مهندس» را تکذیب کرد

حشدالشعبی ادعای اسکای‌نیوز درباره تعیین جانشین «مهندس» را تکذیب کرد

حشدالشعبی خطاب به رئیس‌جمهور عراق: با ترامپ دیدار کنی از بغداد اخراج می‌شوی

حشدالشعبی خطاب به رئیس‌جمهور عراق: با ترامپ دیدار کنی از بغداد اخراج می‌شوی

نیازمند تربیت نیروهای انقلابی در حوزه اقتصاد هستیم

نیازمند تربیت نیروهای انقلابی در حوزه اقتصاد هستیم