يكشنبه  11  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

نخست‌وزیر جدید عراق کیست؟ + بیوگرافی

يكشنبه 13 بهمن 1398 ساعت 09:52
«محمد علاوی» به دستور رئیس‌جمهور عراق نخست‌وزیر و مأمور تشکیل کابینه این کشور شد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا، «محمد توفیق علاوی» با انتشار پیامی ویدئویی در حساب کاربری خود در فیس‌بوک اعلام کرد که برهم صالح وی را مأمور تشکیل دولت جدید عراق کرده است. وی در این فایل ویدئویی خواستار «تداوم تظاهرات تا زمان تحقق مطالبات و برگزاری انتخاب زود هنگام» شد.

محمدتوفیق علاوی - برهم صالح

محمدتوفیق علاوی - برهم صالح

نخست وزیر مأمور به تشکیل کابینه دولت جدید عراق در نخستین سخنان خود گفت: بعد از اینکه رئیس‌جمهور من را مأمور تشکیل دولت کرد، می‌خواهم به‌طور کلی با تظاهرکنندگان صحبت کنم. اگر شجاعت شما نبود، تغییری در کشور رخ نمی‌داد. شما مشکلات را تحمل کردید و صبر و بردباری زیادی به خرج دادید. من به شما اعتماد راسخ دارم و می‌خواهم که به تظاهرات ادامه دهید.

علاوی تصریح کرد: اگر با من همراه نباشید، دست‌تنها خواهم ماند و نخواهم توانست هیچ کاری از پیش ببرم. من به خاطر کاری که برای ایجاد تغییرات کردید افتخار می‌کنم، خدمتگزار شما هستم و پیام بزرگی به دوش می‌کشم. اگر چیزی را که می‌خواهید به دست نیاورید، عقب‌نشینی نکنید؛ تظاهرات کنید و فریاد بزنید. این کشور شما و حق شما است.

زندگینامه

«محمد توفيق حسين علاوی امين الربيعی» سیاستمدار و نخست‌وزیر کنونی عراق در سال 2003 میلادی و برای دو دوره نماینده مردم این کشور در مجلس شد. وی دو دوره وزیر ارتباطات دولت نوری مالکی بود.

- تحصیلات

وی تحصیلات ابتدایی، راهنمایی و متوسطه را در بغداد پایان برد و سپس وارد دانشکده معماری دانشگاه بغداد شد، ولی در سال آخر تحصیل خود مجبور شد دانشگاه را ترک کند. این اقدام وی با موج دستگیری‌ها در این کشور در اوایل سال 1977 میلادی هم‌زمان شد.

محمدتوفیق علاوی

محمدتوفیق علاوی

علاوی عراق را به مقصد لبنان ترک کرد، وارد دانشگاه آمریکایی بیروت شد و در سال 1980 لیسانس معماری را از این دانشگاه دریافت کرد.

- فعالیت‌های اجتماعی و بین‌المللی

وی در تأسیس کارخانه «توفیق علاوی» که در زمینه تولید سیم و کابل برق در ابوغریب عراق و نیز صنایع موزاییک، پی‌وی‌سی و پلاستیک فعالیت می‌کرد، نقش داشت و این روند ادامه داشت تا اینکه حکومت صدام همه دارایی‌های وی و خانواده‌اش را مصادره کرد. علاوی سپس شرکت (First Call) را که در زمینه تولید سی‌دی در انگلیس فعالیت می‌کرد، تأسیس کرد و در زمینه طراحی پروژه‌های عمرانی، پیمانکاری و تجارت در انگلیس و لبنان فعالیت داشت.

علاوی عضو فعال یکی از تشکل‌های سازمان ملل متحد در ژنو به نام «شورای اقتصادی و اجتماعی ملل متحد» در چارچوب «گفتگوی ادیان» (Interfaith International) بود. وی همچنین در حوزه مشاوره در سازمان ملل متحد در زمینه دفاع از حقوق بشر به‌ویژه برای مردم عراق در دوره‌ای که این کشور به‌شدت تحت تحریم قرار داشت، فعالیت می‌کرد.

این دیپلمات عراقی همچنین بنیان‌گذار سازمان «ندا»ی کوزوو (Kosovo Appeal) در زمینه حمایت و امدادرسانی به اقلیت مظلوم و ستمدیده این کشور در دهه 90 در یوگسلاوی سابق است.

فعالیت‌های سیاسی

علاوی رویکردی اسلامی و نزدیک به سید محمدباقر صدر دارد و از زمان دانشجویی در دانشگاه بغداد با وی همراه بود و این همراهی تا اوایل سال 1977 میلادی که مجبور شد عراق و دانشگاه بغداد را ترک کند و تحصیلات خود را در دانشگاه آمریکایی بیروت ادامه دهد، تداوم داشت.

از نظر وابستگی حزبی، وی ابتدا عضو حزب «الدعوة الاسلامیة» شد، ولی پس از بروز اختلاف‌هایی میان وی و محمدباقر صدر، این حزب را ترک كرد. علاوی در کنفرانسی که در سال 2015 میلادی در امان، پایتخت اردن برگزار شد، مواضعش را ابراز و دلایلش را برای جدایی از این حزب بیان کرد.

علاوی در 2010 میلادی عضو مجلس عراق و در اواخر آن سال  به‌عنوان وزیر ارتباطات منصوب شد. با وجود این، وی به دلیل اختلاف با نوری مالکی دو سال بعد استعفا کرد.

از نظر جایگاه دولتی، علاوی از اوایل سال 2006 میلادی به‌عنوان عضو مجلس عراق انتخاب شد تا اینکه اواسط 2006 میلادی به‌عنوان وزیر ارتباطات منصوب شد و تا پایان 2007 در این سمت باقی ماند. وی در سال 2008 بار دیگر و البته به جای خانم «عایده عسیران»، نماینده متوفای مجلس عراق، نماینده مردم در مجلس شد. نمایندگی وی تا سال 2010 و زمان برگزاری انتخابات مجلس ادامه یافت.

وی در حال حاضر نخست‌وزیر و مأمور تشکیل کابینه دولت جدید عراق شده است.

انتهای پیام/4106/4033/

 

http://ana.ir/i/450421
نخست‌وزیر دولت انتقالی عراق تا فردا معرفی می‌شود

نخست‌وزیر دولت انتقالی عراق تا فردا معرفی می‌شود

جلسه رأی اعتماد پارلمان عراق به کابینه علاوی به تعویق افتاد

جلسه رأی اعتماد پارلمان عراق به کابینه علاوی به تعویق افتاد

علاوی به اقلیم کردستان نرود

علاوی به اقلیم کردستان نرود

علاوی به اربیل می‌رود

علاوی به اربیل می‌رود

چالش‌های فراروی نخست‌وزیر جدید عراق

چالش‌های فراروی نخست‌وزیر جدید عراق

استقبال وزارت امور خارجه از انتخاب نخست‌وزیر جدید عراق

استقبال وزارت امور خارجه از انتخاب نخست‌وزیر جدید عراق

محمد توفیق علاوی مأمور تشکیل دولت عراق شد

محمد توفیق علاوی مأمور تشکیل دولت عراق شد

فتح و سائرون بر نخست‌وزیری «علاوی» به توافق دست یافته‌اند

فتح و سائرون بر نخست‌وزیری «علاوی» به توافق دست یافته‌اند

انتخاب نخست‌وزیر عراق به تعویق خواهد افتاد

انتخاب نخست‌وزیر عراق به تعویق خواهد افتاد