دوشنبه  11  فروردین  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
روزنامه الاخبار:

آتش‌بس موقت یا پایان جنگ؛ چه سرنوشتی در انتظار مذاکرات سعودی-یمنی است؟

سه شنبه 05 آذر 1398 ساعت 00:05
منابع دیپلماتیک عربی خبر دادند که مذاکرات یمنی-سعودی یک ماه است به طور مستقیم انجام می‌شود و سعودی‌ها به دنبال آتش‌بس بلندمدت هستند، ولی انصارالله قبول ندارد و می‌خواهند جنگ به‌طور کامل پایان یابد و محاصره فرودگاه‌ها و بنادر لغو شود.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا، روزنامه الاخبار چاپ لبنان در گزارشی به‌نقل از یک منبع آگاه دیپلماتیک نوشت: حدود یک ماه است که روابط میان صنعا و ریاض وارد مرحله بی‌سابقه‌ای شده است، به گونه‌ای که دو طرف بدون هیچ واسطه‌ای با کانال‌های مستقیم با یکدیگر در ارتباط‌ هستند. گرچه مذاکرات هفته‌های گذشته نشان‌دهنده تمایل جدی سعودی‌ها برای برقراری آتش‌بس طولانی‌مدت است، ولی موانعی همچون ادامه محاصره و تحریم‌ها باعث جلوگیری از دستیابی به یک توافق می‌شوند.

این منبع افزود: صنعا در ملاقات‌های متعدد میان مقام‌های دو طرف اعلام کرده است که تمایل دارد جنگ به‌طور کامل پایان یابد و تمایلی به برقراری آتش‌بس ندارند. از سوی دیگر طرف سعودی خواهان برقراری آتش‌بس طولانی‌مدت و جامع، ورود به مرحله انتقالی و در نهایت توقف جنگ است.

افشای جزئیات مذاکرات محرمانه سعودی-یمنی

این روزنامه لبنانی به‌نقل از یک منبع دیپلماتیک عربی فاش کرد تا زمانی که عربستان از تجدید نظر در سیاست «رفع محاصره کامل یمن در مقابل آتش‌بس» دست برندارد، ارتباطات میان دو طرف در پرونده یمن متوقف باقی خواهد ماند. جنبش انصارالله آمادگی خود را برای اجرای آتش‌بس گسترده ولی با سقف زمانی محدود اعلام کرده است تا زمینه‌های توقف کامل جنگ فراهم شود، ولی عربستان آن را قبول ندارد.

یمن

یمن مخالف طرح عربستان برای آتش بس بلندمدت است

این منبع افزود: با وجود یک ماه ارتباطات میان طرف‌های سعودی و یمنی با میانجی‌گری اردن، در چند هفته اخیر اختلال‌هایی در ارتباطات میان دو طرف به وجود آمده است. در این مدت نخستین دیدار یک مقام رسمی عربستان با یک مقام انصارالله در امان، پایتخت اردن انجام شد و «حسين العزی»، معاون وزیر امور خارجه حکومت صنعا با هواپیمای وابسته به سازمان ملل متحد از حریم هوایی مسقط به اردن رفت. العزی در آنجا با هیئتی از ریاض که از سوی خالد بن‌سلمان، وزیر دفاع عربستان مأمور شده بودند، ملاقات کرد و این هیئت به انصارالله اعلام کردند که عربستان آمادگی دارد وارد مذاکرات مستقیم با انصارالله با هدف دستیابی به توافق آتش‌بس جامع و بلندمدت شود.

الاخبار گزارش کرد: بعد از بازگشت مسئول یمنی به صنعا ارتباطات تلفنی با «محمد آل جابر»، سفیر عربستان در یمن و مسئول سعودی پرونده یمن ادامه یافت و در این مدت دو تماس با مقامات ارشد انصارالله انجام داد و خواست تا سطح ارتباطات دو طرف افزایش یابد و حتی در صورت لزوم مقامات سعودی به صنعا بروند. در ادامه هیئتی از «کمیته عالی عربستان» شامل نمایندگان شخص خالد بن‌سلمان سفری محرمانه به پایتخت یمن انجام دادند و با دو مقام ارشد انصارالله دیدار و گفتگو کردند.

خالد بن‌سلمان بن‌عبدالعزيز

خالد بن سلمان، وزیر دفاع عربستان

طبق این گزارش، هیئت سعودی از هیئت یمنی خواستند تا اجازه داده شود با عبدالملک الحوثی، رهبر انصارالله ملاقات انجام دهند تا طرح خود را درباره آتش‌بس بلندمدت که دست‌کم یک سال به طول خواهد انجامید، ارائه کنند. این طرح شامل توقف همه عملیات‌های نظامی، لغو محاصره بندر الحدیده و اجازه دادن به همه نفت‌کش‌ها برای تخلیه محموله نفتی و مواد غذایی  خود البته با نظارت سازمان ملل متحد می‌شود. همچنین شامل لغو جزئی محاصره فرودگاه صنعا می‌شود که می‌تواند تأثیر بسزایی در انتقال مجروحان و بیماران و برخی هیئت‌های سیاسی و دیپلماتیک به نقاط مختلف داشته باشد.

این روزنامه لبنانی به‌نقل از این منبع دیپلماتیک می‌افزاید: پس از سفر هیئت سعودی به صنعا، هیئتی از انصارالله عازم ریاض شد و در آنجا با مسئولان مربوطه جلسه‌ای برگزار کرد. در جلسه‌ای که آنها با خالد بن‌سلمان برگزار کردند بر دو محور تأکید شد؛ نخست، تمایل عربستان برای ورود به مرحله انتقالی برای فراهم کردن مقدمات پایان یافتن جنگ که آتش‌بس بلندمدت و دست‌کم یک ساله بخشی از آن است. در این مدت کمک‌هایی برای مواجهه با بحران‌های انسانی در یمن ارائه خواهد شد و روند گفتگوهای سیاسی با همه طرف‌های یمنی ادامه خواهد یافت. دوم؛ صحبت کردن درباره امکان گسترش «گفتگوهای عربی» با انصارالله و پرداختن به موضوع محدود کردن حجم روابط و همکاری‌ها با ایران.

انصارالله طرح آتش‌بس یک‌جانبه عربستان را قبول ندارد

الاخبار نوشت: انصارالله و طرف سعودی تاکنون به دلیل اصرار سعودی‌ها بر وجود یک زمان باز برای برقراری آتش‌بس و نداشتن اتفاق نظر بر لغو محاصره فرودگاه صنعا به توافق دست نیافته‌اند. انصارالله موضوع وجود یک زمان باز برای برقراری آتش‌بس و اصرار بر مشخص کردن یک بازه زمانی را برای فراهم کردن مقدمات توقف کامل جنگ قبول ندارد و خواستار لغو کامل محاصره فرودگاه‌ها و بنادر یمن است.

فرودگاه صنعاء

فرودگاه بین‌المللی صنعا

این روزنامه لبنانی تأکید کرد: در موضوع ایران به نظر می‌آید طرف سعودی به گونه‌ای رفتار می‌کند که نشان می‌دهد از ماهیت روابط کنونی میان صنعا و تهران درک درستی ندارد. این در حالی است که حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران به تازگی در تهران از «ابراهیم الدلیمی»، سفیر جدید یمن در ایران استقبال و استوارنامه وی را دریافت کرد که پاسخی به فشارهای سعودی در پرونده یمن به‌شمار می‌رود. در همین راستا سازمان ملل متحد و محامع جهانی نیز دیگر تعامل مؤثری با عبد ربه منصور هادی، رئیس‌ دولت (مستعفی) یمن ندارند و وی را نماینده قانونی این کشور نمی‌دانند.

این منبع دیپلماتیک تأکید کرد: سفیران انگلیس و فرانسه در یمن و عاملان آنها در ریاض دیگر توجهی به خواسته‌های عربستان ندارند و برای حفظ ظاهر نمایندگان خود را برای پرونده یمن به نزد سعودی‌ها می‌فرستند تا موضوع آتش‌بس بلندمدت را دنبال کنند. 

انتهای پیام/4033/

http://ana.ir/i/446722
واکنش انصارالله به جدیدترین موضع گیری الجبیر درباره یمن

واکنش انصارالله به جدیدترین موضع گیری الجبیر درباره یمن

فشار آمریکا به عربستان برای پایان دادن به جنگ یمن / توصیه ضدایرانی غرب به ریاض برای پذیرش آتش‌بس چه بود؟

فشار آمریکا به عربستان برای پایان دادن به جنگ یمن / توصیه ضدایرانی غرب به ریاض برای پذیرش آتش‌بس چه بود؟

طرح جدید ائتلاف عربی درباره یمن

طرح جدید ائتلاف عربی درباره یمن

اعتراف سعودی‌ها به آموزش عناصر داعش در یمن

اعتراف سعودی‌ها به آموزش عناصر داعش در یمن

آمریکا از عربستان خسته شده است! / انتقاد نهادهای اطلاعاتی کاخ سفید از لطمه خوردن راهبرد واشنگتن توسط سعودی‌ها

آمریکا از عربستان خسته شده است! / انتقاد نهادهای اطلاعاتی کاخ سفید از لطمه خوردن راهبرد واشنگتن توسط سعودی‌ها

یمن یک فروند جنگنده اف-۱۵ عربستان را سرنگون کرد

یمن یک فروند جنگنده اف-۱۵ عربستان را سرنگون کرد

حوثی‌های یمن سه کشتی متعلق به عربستان و کره جنوبی را توقیف کردند

حوثی‌های یمن سه کشتی متعلق به عربستان و کره جنوبی را توقیف کردند

تلاش عمان برای دیدار ولیعهد سعودی با نماینده انصار الله در استکهلم

تلاش عمان برای دیدار ولیعهد سعودی با نماینده انصار الله در استکهلم